کلیسای سرکیس مقدس تهران یا سنت سرکیس مقر خلیفه گری ارمنیان بوده و یکی از جاهای دیدنی تهران است که در سال 1349 توسط یک فردی مسیحی به نام «مارکار سرکیسیان» تاسیس شد. نام گذاری کلیسا سرکیس مقدس در 14 فروردین 1343 شمسی با حضور اسقف اعظم ارمنیان، آداک مانوکیان شروع شد و با انجام مراسمات خاص برای کلیسا، نام سرکیس تعیین شد.

کلیسای سرکیس مقدس تهران یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین کلیساهای تهران است که به مسیحیان تعلق دارد. مرجع دینی مسیحیان که پاپ نامیده می شود، وظایفی دارد که اداره امور مربوط به مسیحیان مانند :کلیساها، گورستان، رسیدگی به زندگی فرهنگی و اجتماعی مسیحیان و مدراس بخشی از این کارها است.

کلیسای سر کیس مقدس تهران از زمانی که به محلی برای استقرار مرجع دینی مسیحیان تبدیل شده، به عنوان نماد مسیحیت در کلیسا تهران شناخته می شود. در ادامه با بخش های مختلف این کلیسای دیدنی نظیر معماری، صحن ها، عکس و آدرس این بنای تاریخی آشنا خواهید شد.

کلیساسرکیس مقدس
نمای ورودی کلیسا

مراکز تفریحی و گردشگری تهران را بشناسید

طراحی و معماری کلیسا سر کیس مقدس تهران چگونه است؟

در طراحی کلیسا سرکیس مقدس از معماری قرون وسطی و عصر جدید ارمنستان پیروی شده است. قرون وسطی و عصر جدید که با هزینه ی یکی از خیران ارمنی به نام مارکار سرکیسیان، توسط مهندس اوژن آفتاندیلیان، فرزندان و 6 نفر از همکارانش طراحی و ساخته شد که سالانه گردشگران وعلاقه مندان بسیاری را به سوی خود میکشاند.

کلیسا سرکیس مقدس بزرگترین کلیسای شهر تهران است که دارای ساختمانی زیبا با معماری بی نظیر و دیوارهای خارجی می باشد که نمای خارجی آن، سنگ مرمر سفید می باشد.دیوارهای داخلی و سقف کلیسای سرکیس با گچ پوشانده شده است.

اندازه طول این کلیسا ۳۶٫۵ متر و عرض ان ۱۷٫۸ متر با پلان بازیلیک تک ناوی می باشد. کار ساخت کلیسا را لئون کشیشیان برعهده گرفت که پس از مدتی ساخت کلیسا با مشکل مواجه و متوقف شد. اما سرانجام بعد از 5 سال ساخت و ساز آن آغاز گردید.

ورودی ها در پلن معماری کلیسا سرکیس تهران

کلیسا سر کیس مقدس تهران در ورودی های دیوار غربی بنا شده که از یک ورودی اصلی و بزرگتر در وسط بنا و در دو ورودی کوچکتر، در دو طرف شمال و جنوب دیده میشوند تشکیل شده است. طراح بنا در این نوع معماری، تغییراتی اعمال کرده که این تغییرات شامل گنبدی بدون داشتن تکیه گاه، معلق بر روی سقف می باشد. چون در کلیسا ها یک ناو (نوعی دیواره مخصوص ناقوس) وجود دارد می طلبد که وزن سقف بنا به وسیله قوس های واقع در زیر سقف، به دیواره های طولی دو طرف بنا منتقل شود.

محراب و امانت خانه کلیسا چه شکلی است؟

محراب کلیسا سرکیس مقدس تهران به صورت نیم دایره بوده و مطابق با سنت های کلیسای ارمنیان ساخته شده و در سمت شرقی کلیسا جای گرفته است. فضای داخلی محراب دارای سه نور گیر میباشد و کف آن نیز بالاتر از کف صحن کلیسا قرار دارد.

در دوطرف محراب، امانت خانه ها قرار دارندکه هر یک دارای نور گیر کوچکی هستند و دو سمت دیوارهای بالای محراب با نقاشی های دیواری و موضوعات برگرفته از کتاب مقدس اثر ادمان آیوازمان پوشیده شده است.

آشنایی موزه جواهرات ملی تهران

صحن کلیسا سرکیس مقدس تهران

صحن کلیسا سر کیس مقدس را میتوان به سه بخش تقسیم کرد که قسمت میانی75سانتی متر بوده که از هرطرف قطر بیشتری نسبت به دو قسمت شرقی و غربی دارد که گنبد نیز در این قسمت بنا شده است. ساق و گنبد کلیسا سر کیس مقدس تهران از نورگیرها تشکیل شده که در نوع خود منحصر به فرد در سبک معماری کلیساهای ایران  می باشد.

ورودی کلیسا سرکیس مقدس در ضلع غربی قرار دارد و شامل یک ورودی اصلی و بزرگ تر می شود که دارای سردری با سبک معماری ارمنستان در قرن های چهارم و پنجم میلادی می شود. وسط کلیسا در دو طرف 2 ورودی کوچک تر قرار دارد که عقب تر از ورودی اصلی و زیر برج های ناقوس قرار دارد.

در بالای کلیسا سرکیس مقدس بالکنی وجود داردکه محل اجرای سرود روحانی گروه کُر است. این بالکن پس از ساخت و خاتمه کلیسا با هزینه خانم آیدا سرکیسیان در 1356 هجری شمسی برابر با 1977 میلادی در کلیسا بنا شد.

کلیسا سرکیس مقدس دارای دو ناقوسخانه است که در دوطرف راهروی ورودی ضلع غربی و در بالای دو ورودی بنای کلیسا، به صورت برجی با پلان چهار گوش قرار دارند و در انتهای آن گنبد هایی شبیه گنبد کلیسا با ساق های 8 ضلعی ساخته شده است.

کلیساسرکیس مقدس
نمای داخلی کلیسا سرکیس مقدس

زمان بازدید از کلیسا سرکیس مقدس تهران

زمان بازدید از کلیسای سرکیس در پایتخت ساعت 10 صبح تا 17 عصر می باشد که می توانید هر روز به این مکان مراجعه نمایید. لازم به ذکر است که این کلیسای دیدنی در روز های شنبه و یکشنبه غیر قابل بازدید است و دلیل آن هم برگزاری مراسم های دینی مسیحیان در کلیسا می باشد.

کلیسا سرکیس مقدس در کجا قرار دارد؟

کلیسا سرکیس مقدس تهران یکی از قدیمی ترین کلیساهای تهران است که افراد زیادی به آنجا می روند و از آن بازدید می کنند. این کلیسا در تهران، نبش خیابان شهید نجات اللهی (ویلا)، خیابان کریم خان قرار دارد. اگر شما می خواهید در هتل یا مکانی نزدیک این موزه تهران اقامت گزینید، عنوان ذیل را مطالعه نمایید.

مطالبی درباره موزه طبیعت حیات وحش دارآباد

کلیساسرکیس مقدس
کلیساسرکیس مقدس

کدام هتل تهران به کلیسای سرکیس تهران نزدیک است؟

موقعیت مکانی این بنای تاریخی به گونه ای است که شما می توانید هتل بزرگ 2 تهران را برای اقامت انتخاب نمایید. زیرا این هتل تهران در خیابان نجات اللهی واقع می باشد. هتل بزرگ 2 تهران در سال 91 به بهره برداری رسیده  و از خدمات و امکاناتی مدرن برخوردار می باشد. جهت اطلاع بیشتر درباره مکان های تاریخی یا رزرو هتل در تهران با شماره 021،43000020 در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید :
منابع :