موزه هنرهای دینی امام علی(ع) در سال1379 شروع به کار کرد. زیرا این سال را به نام امیرالمومنین (ع) نام گذاری کرده بودند. پروسه ساخت بنا 2 سال به طول انجامید که سرانجام در سال 1381 به بهره برداری رسید. زمینی که ساختمان بنا در آن قرار گرفته، وسعتی بالغ بر 1490 متر مربع دارد که شامل چهار طبقه بوده و 2700 متر زیر بنا دارد.

معرفی بهترین مراکز تفریحی و گردشگری تهران

ساختمان موزه امام علی علیه السلام

موزه هنرهای دینی امام علی از جاهای دیدنی تهران محسوب میشود. ساختمان این موزه بانمای بسیار شیک و مدرن ساخته شده است. یکی از موزه های مهم و تاثیر گذار در زمینه هنرهای تجسمی ایران موزه امام علی (ع) می باشد. در این موزه بیشتر دقت و تمرکز بر روی مفاهیم و موضوعات دینی و مذهبی گذاشته شده است. اگر شما هم علاقه مند هستید در نزدیکی این موزه تهران اقامت گزینید، پیشنهاد پرشین هتل به شما از میان هتل ها در شهر تهران، هتل پاریز تهران است.

موزه هنر
سالن موزه هنرهای امیر المومنین علی علیه السلام

موزه هنرهای دینی امام علی(ع) دارای وسعت بسیار بزرگی می باشد که این وسعت باعث شده همواره مورد توجه جامعه هنری و برگزارکنندگان باشد. این موزه شهر تهران چند بخش مختلف دارد که شامل فضای داخلی موزه، گنجینه، کتابخانه‌ تخصصی، مرکز پژوهش، کافه گالری و کارگاه مرمت می شود. ضمن این که رویدادها، نشست‌ها و نمایشگاه‌های مختلفی هم در موزه امام علی (ع) برگزار می شود، که از جمله این مراسم می توان به برگزاری جایزه هنری غدیر، جایزه جهانی ادیان توحیدی (در رشته‌های پوستر، تصویرسازی و عکس) و ... اشاره نمود.

با موزه هنرهای معاصر تهران آشنا شوید

موزه هنرهای امام علی (ع) فعالیت هایی مربوط به آثار دینی و مذهبی دارد که شامل تابلوهای نقاشی؛ نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای و آثاری مربوط به پرده خوانی در زمان‌های قدیم می شود. آثار هنرمندان خوشنویس که در رابطه با مسائل مذهبی کار انجام داده ‌اند، ازدیگر آثاریست که در این موزه وجود دارد.

موزه هنر
مجموعه گرانبها در موزه امام علی (ع)

فضای نمایشگاهی موزه هنرهای امام علی(ع)

فضای نمایشگاهی موزه هنرهای امام علی (ع)، به 1400 متر می رسد که جهت برپایی نمایشگاه‌های هنرمندان و آثار شاخص هنری استفاده می شود. وسعت نمایشگاه این موزه تهران همواره مورد توجه جامعه هنری و برگزارکنندگان رویدادهای هنری بوده و تا کنون برنامه‌های بسیاری از جمله همایش، نمایشگاه، جشنواره، میزگرد و نشست‌های علمی، کارگاه‌های تخصصی و... در این مکان برگزار شده است.

گالری‌های موزه هنر های امام علی علیه السلام در ۳ طبقه ساخته شده که معماری متفاوتی برای هر آثار هنری طراحی شده است. این نوع طراحی فضایی را فراهم می‌آورد تا گالری‌ها به‌صورت نمایشگاه‌های یکپارچه و هم به‌صورت مستقل در هر طبقه کاربرد داشته باشد.

موزه هنرها
فضای گالری موزه امام علی (ع)

نمونه ای ازآثار موزه هنرهای امام علی علیه السلام

در این قسمت از مقاله با قسمت های مختلف موزه امام علی علیه السلام آشنا می شوید که شامل گنجینه، واحد پژوهش، کتابخانه، کارگاه مرمت، کافه گالری و ... می شود.

موزه هنر
مجموعه آثار موزه امام علی علیه السلام

موزه هنرهای امام علی(ع) دارایی گنجینه های طلایی

موزه هنرهای دینی امیرالمومنین امام علی علیه السلام در کمتر از دو دهه فعالیت، توانسته است گنجینه های با ارزشی از آثار هنرمندان صاحب نام در عرصه هنرهای تجسمی معاصر و بخش کوچکی از آثار قدیمی برای خود جمع آوری کند. یکی از مهمترین بخش ها، پشتوانه علمی، پژوهشی و اعتباری موزه می باشد. سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران افتخار دارد؛ امانت دار خوبی برای نمونه های فاخر، برجسته و منحصر به فرد از بزرگان هنر معاصر ایران باشد.

موزه هنر
گنجینه های طلایی موزه هنر های امام علی لیه السلام

اطلاعات بیشتر درباره موزه جواهرات ملی تهران

واحد پژوهش موزه هنرهای امام علی علیه السلام

پژوهش و تحقیق در زمینه هنرهای دینی و برگزاری همایش، میزگرد و نشست های تخصصی در راستای تحقیق و اهداف موزه، یکی از وظایف واحد پروژه است. این واحد علاوه بر انتشار 30 عنوان کتاب، ساماندهی بیش از 400 نشست تخصصی که منبع مهم و مستندی هستند را بر عهده داشته است.

موزه هنر
واحد پژوهش موزه امام علی(ع)

کتابخانه تخصصی موزه هنر های امام علی (ع)

کتابخانه تخصصی موزه در فضایی به وسعت ۱۰۰ متر مربع دارای سالن مطالعه، مخزن، بخش مرجع، نشریات ادواری و مرکز اطلاع‌رسانی میباشد؛ که با تاکید بر منابع تخصصی هنر، هنر دینی و وقایع مربوط به زندگی امام علی (ع)، شامل شرح و ترجمه‌های متعددی از نهج‌البلاغه است.

موزه هنر
آثار هنری موزه امام علی(ع)

کارگاه مرمت 

وظیفه کارگاه مرمت موزه امام علی علیه السلام این است که اثرات هنری، بازبینی وضعیت اثر هنری و ... را به خوبی انجام دهد. ضمن این که باید شناسنامه حفاظتی، مرمتی و آسیب شناسی را برای هر کدام از این آثار هنری ایجاد کند. با توجه به تمام موارد ذکر شده ترمیم اثر های هنری آسیب دیده نیز از دیگر وظایف کارگاه مرمت است.

موزه هنر
موزه هنر های دینی امام علی (ع)

کافه گالری موزه هنرهای امیرالمومنین علی علیه السلام 

کافه گالری موزه با هدف فراهم کردن تهسیلات جانبی برای مخاطبان و همین طور برای بستر سازی و گرد همایی هنرمندان،موزه داران و ... طراحی شده است. این کافه گالری در طبقه همکف موزه قرار دارد که همه مخاطبین می توانند دقایقی را به استراحت و آرامش بپردازند. ضمن این که نمایشگاه‌های کوچک‌تری متناسب با اهداف موزه در کافه گالری موزه سازماندهی شود.

موزه هنر
مجموعه دیدنی موزه هنر های امام علی(ع)

موزه حیات وحش و طبیعت تهران در یک نگاه

بخشی از اتفاقات و برنامه های مهم ملی و بین المللی موزه 

نمایش ادواری آثار موجود در گنجینه موزه

برگزاری جایزه هنری غدیر

جایزه جهانی ادیان توحیدی (پوستر، عکس، تصویر سازی)

برگزاری تولد ماه (نشست صمیمانه هنرمندان به مناسبت زادروز هنرمندان پیشکسوت)

سلسله نکوداشت‌هایی با عنوان «نقش خیال»

نشست‌های انجمن‌ تخصصی هنری (معماری، خوشنویسی، نقاشی، گرافیک و ...)

برگزاری نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی در زیر شاخه‌های مختلف هنرهای تجسمی

جشنواره پوستر دانمارک

نمایشگاه مکتب هنری لهستان

آدرس موزه هنرهای امام علی علیه السلام

آدرس موزه امام علی(ع) درتهران، خیابان ولیعصر، رو به روی بزرگراه نیایش، بلوار اسفندیار، پلاک ۳۵ می باشد دسترسی به ایستگاه اتوبوس، ایستگاه قطار شهری و دیگر مراکز مهم تهران از ویژگی های موقعیت مکانی این موزه می باشد.

موزه هنر
ساختمان موزه هنرهای امام علی(ع)
بیشتر بخوانید :
منابع :