دره پیازچال؛ دره‌ای مرتفع در ارتفاعات البرز جنوبی است و یکی از بهترین جاذبه‌های دیدنی شهر تهران محسوب می‌شود. این دره سرسبز و چشم‌نواز، اشراف کاملی به نقاط مختلف پایتخت داشته و در حدود سه کیلومتر طول دارد. دره پیازچال در بسیاری از مواقع، میزبان برگزاری تور‌های طبیعت‌گردی‌ مختلف بوده و در واقع همین مسئله، دلالت بر میزان محبوبیت آن در میان کوهپیمایان و طبیعت‌دوستان تهرانی دارد.

دره پیازچال
دره پیازچال

اگر قصد سفر به شهر تهران و دره پیازچال را دارید، بهتر است در فصل بهار و تابستان تصمیم‌تان را عملی کنید. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر این مقاله از مجله گردشگری را به دره پیازچال اختصاص دادیم تا شما عزیزان با آگاهی کامل راهی این دره شوید.

دره پیازچال
عکسی از دره پیازچال

معرفی دره پیازچال

بدون‌شک یکی از محبوب‌ترین تفرجگاه‌های واقع در حوالی شهر تهران، دره پیازچال است. ارتفاع این دره در ابتدای آن حدودا 2700 متر و در انتهایش هم 3200 متر است. با توجه به سرسبزی این دره در تمامی فصل‌های سال، تحت‌عنوان دره چهار‌فصل نیز شناخته می‌شود. دره پیازچال انتهای مسیر کلکچال را به انتهای دارآباد وصل می‌کند. این دره از یال انتهایی مسیر کوهنوردی ملکچال آغاز شده و تا قله‌های دوقلوی کلکچال، انتهای دره دارآباد و نهایتا تا دو چشمه جاری امتداد می‌یابد.

دره پیازچال
مسیر کوهپیمایی دره پیازچال

چگونه به ابتدای مسیر دره پیازچال برویم؟

برای رسیدن به دره پیازچال، ابتدا باید به دارآباد و پارکینگ آن بروید. برای این منظور می‌توانید از خودروی شخصی یا وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به دره پیازچال، ایستگاه تجریش است که باید از طریق خط یک مترو تهران خودتان را به آن برسانید.

دره پیازچال
طبیعت دره پیازچال

از میدان تجریش، سوار اتوبوس‌های تجریش_دارآباد شده و در ایستگاه پله از آن پیاده شوید. خیابان پورابتهاج را تا انتها طی کنید. زمانی که به خیابان محبی برسید، مسیر کوهپیمایی‌تان آغاز می‌شود. در صورت تمایل می‌توانید از اتوبوس‌های تندرو راه‌آهن_تجریش استفاده کنید.

پیشنهاد خواندن : فشم، بهشتی در کنار تهران
دره پیازچال
مسیر کوهپیمایی دره

بعد از رسیدن به تجریش، مطابق با توضیحات ذکر شده پیش رفته و در نهایت به راحتی به مقصد برسید. اگر قصد استفاده از خودروی شخصی را دارید، باید از خیابان باهنر وارد خیابان سباری شده و تا انتهای آن را طی کنید. بعد از آن که به خیابان پورابتهاج رسیدید، تا انتها آن را بروید و وارد خیابان محبی شوید. بزرگراه امام علی مستقیما شما را به دارآباد می‌رساند.

دره پیازچال
کوه های پیازچال

نکات مهم کوهنوردی در دره پیازچال

اگر دره پیازچال را برای کوهنوردی خود انتخاب کرده‌اید، بهتر است در این بین، به تعدادی از نکات نیز توجه داشته باشید تا در نهایت، سفر خود را با ثبت خاطراتی خوب و دل‌انگیز به پایان برسانید. به عنوان مثال با توجه به قرار‌گیری این دره در ارتفاعات البرز جنوبی، تفاوت آب‌و‌هوای آن با تهران را در نظر گرفته و حتما پیش از رفتن، وضعیت آب‌و‌هوایی‌اش را چک کنید.

دره پیازچال
طبیعت پاییزی دره پیازچال

به همراه داشتن وسایلی همچون کمک‌های اولیه، ژل آتش‌زا، پارچه‌های الکلی، لباس گرم، آب و خوراکی‌های مفید و... برای تجربه یک کوهنوردی آسان و بدون خطر ضروری‌ست. با توجه به آن که در این منطقه، آنتن‌دهی تلفن همراه سخت است، بنابراین برای جلوگیری از اتلاف وقت خود برای یافتن مسیر، حتما یک نقشه و یا قطب‌نما را به همراه داشته باشید. این وسایل به شما کمک می‌کنند تا به راحتی مسیر موردنظرتان را پیدا کنید.

پیشنهاد خواندن : آبشار یخی هملون کجاست؟
دره پیازچال
مسیر کوهپیمایی

مسیر های کوهپیمایی دره پیازچال

اگر هدفتان از رفتن به دره پیازچال؛ کوهپیمایی‌ست، پس بهتر است پیش از شروع، مسیر‌های مربوط به آن را به خوبی بشناسید. ابتدا از پارکینگ دارآباد به سمت قله آن حرکت کنید. فاصله پارکینگ تا تنها کافه موجود در این مسیر، حدودا 15 دقیقه است که از پاکوب سمت راست رودخانه با شیبی تقریبا متوسط شروع شده و تا کافه سربند غلاک نیز ادامه پیدا می‌کند. بعد از آن باید مسیری که تقریبا صاف و هموار است را طی کنید.

دره پیازچال
طبیعت دره پازچال

حدودا 300 متر جلو‌تر از کافه، وارد پاکوبی خواهید شد که از اولین دره سمت راست شروع شده و در نهایت نیز به یال شن سیاه و نهایتا هم قله ختم می‌شود. در این محل، اولین تابلوی راهنمای مسیر را مشاهده خواهید کرد. در مسیر یال که در نهایت به خط الراس قله منتهی می‌شود، سه پاکوب از پاکوب اصلی یال جدا شده و شما را به سمت چپ دره و چشمه درازلش هدایت می‌کنند. در تقاطع پاکوب دوم، لوله آب بزرگی وجود دارد که آب مورد‌ نیاز افراد را تامین می‌کند.

دره پیازچال
تابلوهای راهنما در دره

ادامه مسیر کوهنوردی در دره پیازچال

اگر مسیر موردنظر را ادامه دهید، در نهایت به یک جاده خاکی ماشین‌رو خواهید رسید. بنابراین مسیر را از روی یال ادامه دهید تا در نهایت به خط الراس بالا که ارتفاعی در حدود 2500 متر دارد، برسید. در این نقطه باید زاویه مسیر پیش‌رویتان را در حدود 90 درجه تغییر داده و به سمت چپ حرکت کنید. خط الراس به شما در مسیریابی کمک خواهد کرد.

دره پیازچال
حضور گردشگران در طبیعت

پس از گذشت دقایقی به یک ساختمان و سیم خاردار‌های منطقه نظامی متروکه خواهید رسید. اگر مسیر روی خط الراس را طی کنید، آنگاه به قله 3170 متری دارآباد خواهید رسید. در قله دارآباد جان پناه کوچکی وجود دارد که زیربنایی در حدود 40 متر دارد و به شکل اتاقی مستطیلی و سقفی به شکل نیم‌استوانه‌ای طراحی شده و ظرفیت پذیرش حدودا 20 نفر را هم دارد.

دره پیازچال
کوهپایه های پیازچال

قله های موجود در دره پیازچال

در ادامه مسیر کوهپیمایی‌تان از قله‌های چپ دره با ارتفاعی در حدود 3180 متر، چمبره‌بند با ارتفاع 3160 متر، شهربانو کُشَک با ارتفاع 330 متر به قله سیاه بند به ارتفاع 3320 متر خواهید رسید. بعد از قله سیاه بند اگر از چند تکه مسیر ریزشی سنگلاخی میان‌بر عبور کنید، آنگاه از میان سنگ‌های موازی به سوی گردنه لو پهنه با ارتفاع 3180 متری خواهید رفت.

دره پیازچال
آفتاب دره

بعد از آن باید به سوی غرب ارتفاع گرفته و از مسیری سنگلاخی بالا بروید تا در نهایت به بند لارکرور با ارتفاع 3380 متری برسید. در این جا دو راه وجود دارد. اولی سعود سوزنی لارکرور و دیگری عبور از مسیر پایین‌تر از خط الراس است که البته مسیر دوم نسبت به مسیر اول، خطر کمتری دارد. بعد از عبور از این مسیر، به دامنه قله اول لزون با ارتفاع 3540 متر خواهید رسید.

با رسیدن به این نقطه، روستای ایگل را در سمت راست خود مشاهده خواهید کرد. بعد از ان که به قله پیازچال صعود کردید، به سمت دیگر در این منطقه از جمله دشت پیازچال و چشمه حرکت کنید. بعد از رسیدن به گردنه پیازچال که ارتفاعی در حدود 3260 متر دارد به چشمه پیازچال خواهید رسید.

دره پیازچال
گل های زیبا در دره

دره پیازچال؛ جاذبه ای شگفت انگیز در حوالی تهران

در اقصی نقاط تهران، جاذبه‌های شگفت‌انگیز وجود دارند که طبیعتا با انتخاب و رفتن به آنان، خاطرات‌ دلچسبی را در ذهن خود به ثبت خواهید رساند. بنابراین با توجه به سلیقه گردشگری خود و همچنین شرایط‌تان، در میان جاهای دیدنی تهران به جست‌و‌جو پرداخته و در نهایت مناسب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. جهت راحتی هر چه بیشتر و در صورت نیاز، می‌توانید از خدمات رزرو آنلاین هتل در وبسایت « پرشین هتل » استفاده کنید.

بیشتر بخوانید :
منابع :