شلوغی، همهمه و هیاهوی تهران به قدری‌ست که معمولا در اکثریت مواقع، جاهای دیدنی تهران از چشم گردشگران و یا حتی شهروندان آن نیز پنهان می‌ماند! هرچند اگر سفر به این شهر ذهنتان را به خودش مشغول کرده، بهتر است، در ابتدا تغییری در زاویه دید و میزان دقت خود ایجاد نموده و آنگاه با لذت به تماشای اسبابِ تفریح و خوشگذرانی در تهران غافلگیر‌کننده و جذاب بنشینید. بنابراین فراموشی و یا نادیده گرفتنِ تمامی این نقاط، نوعی کم‌لطفی در حقِ خودتان است.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
خیابان های برفی تهران

چرا که اگر در زمان و موقعیتی مناسب به هرکدام از این نقاط سَر بزنید، طبیعتا پذیرای لذت بیشتری از بابت انتخاب خود خواهید بود. مثلا اگر قبل از سفرتان به این شهر به جست‌‌وجو پیرامون جاهای دیدنی تهران در زمستان بپردازید، آنگاه با گزینه‌های جذابی مواجه خواهید شد که رفتنِ به سمت هر کدام، مصادف با تجربه حسی خوشایند و به‌یاد‌ماندنی برای شما خواهد بود.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
پارک های زمستانی تهران
جاهای دیدنی تهران در زمستان
چیتگر با چهره ای زمستانی

بنابراین اگر درگیر طراحی یک برنامه‌ریزی مناسب برای سفر به این کلان‌شهرِ آکنده از جمعیت و حسِ زندگی هستید، بهتر است به سازگاری زمان انتخابی خود با فصلی که در آن قرار دارید هم توجه داشته باشید. هرچند این مسئله را باید رعایتِ نوعی احتیاط دانست و خاطر نشان کرد که تهران در هر فصلی، زیبایی‌‌های خاص خودش را دارد.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
تماشای کوه های برفی از بلندای پل طبیعت

به عنوان مثال در معرفی جاهای دیدنی تهران در زمستان می‌توان از گزینه‌های متنوعی صحبت نمود. گزینه‌هایی که شما را با جذابیت‌ بی‌انتهای این شهر بیشتر آشنا خواهند کرد. با توجه به اهمیت شناخت جاهای دیدنی تهران در زمستان، در ادامه متن این مجله گردشگری به معرفیِ جاهای دیدنی تهران در فصل زمستان می‌پردازیم.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
پیست اسکی توچال

پیست اسکی توچال

توچال یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران در زمستان محسوب شده که در قسمت شمالی آن یک پیست اسکی مجهز قرار دارد. از آنجایی که به دلیل موقیعت مکانی مناسبش، بسیاری از شهروندان نیز دسترسی راحتی به آن دارند، در زمستان‌ها مملو از جمعیت است و حتی به عنوان یکی از شلوغ‌ترین پیست‌هاس اسکی تهران نیز محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
تفریحات زمستانی در توچال

هرچند پیست اسکی توچال تنها برای اسکی و یا حتی برف‌بازی ساخته نشده و در صورتی که به سراغ مجموعه تفریحی آن بروید، طبیعتا میزان لذتتان از انتخاب خود نیز به چندین برابر افزایش خواهد یافت. در این مجموعه، امکاناتی همچون تله‌کابین، سورتمه، تله سیژ، بانچی جامپینگ و... قرار دارند. معمولا توچال، انتخاب نخستِ علاقه‌مندانِ کوهنوردی است. هرچند به طور کلی، فرقی ندارد تهرانی باشید یا ساکنِ دیگر مناطق. رفتن به این قسمت از تهران، لذت را روانه وجود بسیاری از افراد می‌کند!

جاهای دیدنی تهران در زمستان
جاذبه های برفی تهران

دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر که تحت‌عنوان دریاچه خلیج‌فارس نیز شناخته می‌شود، بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی ایران است که در نیمه غربی این شهر و در پارک چیتگر قرار دارد. هرچند این دریاچه را نمی‌توان تنها یک دریاچه ساده برای تماشای مناظر طبیعی دانست! آمار بازدید سالانه این دریاچه و رضایت افرادی که وقت خود را در فضای آن سپری نموده‌اند، اثبات می‌سازد که در حال‌حاضریکی از بزرگ‌ترین و زیبا‌ترین مراکز تفریحی شهر تهران است و در صدرِ لیست مربوط به جاهای دیدنی تهران در زمستان قرار می‌گیرد.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
دریاچه چیتگر

بنابراین کاربرد و در عین‌حال جذابیت آن برای علاقه‌مندان به نحو محدودی نیست! در هر فصلی از سال که این دریاچه را برای سفر و یا حتی گردش انتخاب کنید، می‌توانید از تفریحات متنوع آن همچون دوچرخه‌سواری، قایق‌سواری، فوتبال حبابی، فوتبال دستی، شهربازی مخصوص کودکان و... استفاده کنید.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
چهره برفی دریاچه چیتگر

رستوران‌هایی با کیفیتِ غذاییِ بالا در این منطقه قرار دارند که آمادگیِ پذیرایی از شهروندان، گردشگران و مسافران را به طور کامل دارند. بنابراین دیگر نیاز نیست تا در انتخاب فصلِ مناسب برای بازدید از این مکان، دچار شک و یا واهمه باشید! هر زمانی به دریاچه چیتگر بروید، در نهایت لذت کافی نیز به بند بندِ وجودتان تزریق شده و در شرایطی نیز از آن به عنوان انتخابی درست و خاطره‌ای زیبا یاد خواهید کرد.

پیست اسکی دربندسر

جاهای دیدنی تهران در زمستان
پیست اسکی دربندسر

پیست اسکی دربندسر یکی دیگر از بهترین پیشنهادهای ما به شما جهت مراجعه به جاهای دیدنی تهران در زمستان است که در منطقه دربند واقع می باشد. شاید بتوان گفت پیست اسکی دربندسر قدیمی ترین پیست اسکی تهران است که در سال 1357 افتتاح شده و بنا به دلیلی بلا استفاده شده بود. در حال حاضر پیست اسکی دربندسر یکی از مجهز ترین پیست های اسکی ایران است که 8 ماه در سال دارای برف است.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
با بهترین جاهای دیدنی تهران در زمستان آشنا شوید

بام تهران

اگر در صددِ یافتن مکانی با فضای آرام و دنج هستید تا برای مدتی از شلوغی و همهمه تهران فاصله بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم در اولین فرصت سَری به بام تهران بزنید. مکانی که سال‌هاست به عنوان یکی از دنج‌ترین و باصفا‌ترین مکان‌های این شهر محسوب می‌شود.

بر حسب تجربه هم می‌توان گفت فرقی ندارد در چه حالی باشید، زیباییِ فضای بام تهران به قدری‌ست که پتانسیل ایجاد دگرگونیِ عجیبی در حال‌و‌هوایتان دارد! به‌همین دلیل است که امکان ندارد صحبت از جاهای دیدنی تهران در زمستان به میان بیاید و نامی از بام تهران برده نشود!

جاهای دیدنی تهران در زمستان
برف سنگین در تهران

از آنجایی که این بام در مرتفع‌ترین بخش شمال شهر تهران قرار دارد، با قرار گرفتن در بسیاری از نقاط آن می‌توانید، تهرانِ باعظمت و چراغ‌های نورانی‌اش را در زیر پای خودتان ببینید. آنقدر نزدیک و در عین‌حال دلنشین که دیگر صدای بوق و تنفس آلودگی‌های هوایِ ناپاکش هم برایتان آزاردهنده نباشند!

بام تهران فرصتی را برایتان مهیا می‌کند که ساعت‌ها بر روی نیمکت نشسته و به تماشای شهر و زیبایی‌اش مشغول شوید. شهری که تفاوت فصل‌ها در آن، بهانه‌ای برای رونمایی از جذابیت‌هاست. زمستانش آکنده از برف است و صدای خش‌خش آن در زیرپاها چنان حسِ دلنشینی را به وجودتان سرازیر می‌کند که در هر روزی از این فصل، دلتان هوسِ رفتن به دنج‌ترین نقطه شهر یعنی بام تهران را خواهد کرد!

جاهای دیدنی تهران در زمستان
نمای زمستانی باغ پرندگان

باغ پرندگان

باغ پرندگان یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی تهران در زمستان و واقع در نیمه شرق تهران است که طرفداران خاص خودش را دارد. در این باغ، گونه‌های مختلفی از پرندگان زندگی می‌کنند اما اصلی‌ترین تفاوت این باغ با دیگر باغ‌های پرندگان این است که در آن، پرندگان را در قفس نگه‌داری نمی‌کنند. چرا که طراحی آن به نحوی‌ست که فضایی بسیار بزرگ به شکلِ حیات‌وحش طراحی وجود داشته و پرندگان هم این امکان را دارند تا آزادانه در آن زندگی کنند.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
باغ پرندگان تهران

برای جلوگیری از فرار آنان نیز راه‌حلی در نظر گرفته شده و آن هم نصب یک توری بسیار برزگ بر روی باغ است. اگر در فصل تابستان این مکان را برای بازدید انتخاب کنید، طبیعتا تنفس بوی پرندگان برایتان آزار‌دهنده خواهد بود! اما فصل زمستان، زمان مناسب‌تری برای این کار است. چرا که نسیمی خنک بر روی صورت‌تان وزیده و شما نیز این احساس را خواهید داشت که در حالِ قدم زدن در جنگل‌های بومی هستید!

جاهای دیدنی تهران در زمستان
باغ پرندگان از جاهای دیدنی تهران در زمستان

از طرف دیگر، با بارش برف، شاهد قرارگیری دانه‌های یخ بر روی توریِ بزرگ و محافظ باغ خواهید بود که منظره‌ای زیبا را خلق می‌کند. بنابراین اگر در صدد طراحی لیستی از جاهای دیدنی تهران در فصل زمستان هستید، پیشنهاد می‌کنیم به هیچ‌عنوان از سَر زدن به این باغ غافل نشوید.

دریاچه تار

دریاچه تار به عنوان یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های دیدنی نزدیکی شهر تهران محسوب می‌شود. هرچند مسافرت به آن برای آن دسته از افرادی مناسب است که به دنبال تجربیات چالش‌برانگیز و تماشای مناظر بسیار بکر و خاص هستند. افرادی که زمان زیادی را نیز صرف تهیه لیستی از جاهای دیدنی تهران در زمستان نموده‌ و به‌دنبال سفری هدفمند با مقاصد از پیش‌ تعیین‌شده هستند.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
دریاچه تار

این دریاچه در دل کوه قرار گرفته و برای دسترسی به آن، یا باید به همراه تور‌های آفرود باشید یا این که وسایل نقلیه خاص را برای دسترسی به قسمت‌های مختلف این مکان انتخاب کنید. پوشش این منطقه کاملا تابستانی بوده و قرار‌گیریِ آن در ارتفاعات بلند موجب شده تا در فصل زمستان تمامی کوه‌های اطرافش پوشیده از برف شده و آبش نیز کاملا یخ بزند. اسکی روی یخ یکی از محبو‌ب‌ترین تفریحاتِ کسانی است که بسته به شرایط و علایق خود، فصل زمستان را برای دیدنِ این دریاچه انتخاب می‌کنند.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
نمای زمستانی دریاچه تار

دربند

دربند به عنوان منطقه‌ای ییلاقی و کوهستانی شناخته می‌شود که در شمال شهر تهران و در بالای میدان معروف تجریش قرار دارد. سال‌ها پیش، دربند ساکنانِ محلی خاص خود را داشت و دسترسی به آن نیز با دشواری‌های بسیاری همراه بود. در دوران پهلوی و در ابتدا، مسیرِ دسترسی به دربند جهت سهولتِ کار ساکنان هموار گردید و بعد از آن نیز به عنوان یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین جاهای دیدنی تهران در زمستان و یا دیگر فصل‌ها شناخته شد.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
دربند

مهیج‌ترین قسمت دربند که در مرکزیت علاقه‌مندیِ مسافران، گردشگران مختلف و حتی شهروندانِ تهرانی قرار دارد، رستوران‌ها و کافه‌های رنگارنگی است که تنقلاتی همچون ترشی، آلوچه و... را به فروش رسانده و با این کار حسابی دل افراد مختلف ( حتی کسانی که کم‌تر به این قبیل خوراکی‌ها علاقه دارند! ) را هم آب می‌کنند.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
جاهای دیدنی تهران در زمستان

پس در صورت عبور از این منطقه به احتمال زیاد، توانایی مقاومت و عبورِ بی‌توجه از این مغازه‌های به یادماندنی را هم نخواهید داشت! مسیر منتهی به دربند کاملا کوهستانی و دارای شیبی تند است اما نگران نباشید. بهتان قول می‌دهیم آنقدر مستِ جذابیت‌های آن خواهید شد که با بر روی هم گذاشتنِ چشم‌هایتان، به بالای کوه نیز خواهید رسید!

جاهای دیدنی تهران در زمستان
کوه های پوشیده از برف البرز

معمولا کوهنوردان از این مسیر به توچال می‌روند اما برای دیگر افراد نیز تماشای طبیعتِ چشم‌نواز و همچنین رستوران‌های رنگارنگ آن از جذابیت خاصی برخوردار است. دربند در فصل زمستان، پذیرای زمستان سنگینی‌ست که جمعیت زیادی را به سمت خود کشانده و در صورتی که قصد رفتن به جذاب‌ترین نقطه تهران در فصل زمستان را دارید، به احتمال بسیار زیاد در نهایت نیز از انتخاب خود خرسند خواهید گشت!

جاهای دیدنی تهران در زمستان
نمای زمستانی پل طبیعت

پل طبیعت

شهروندان تهرانی سال‌هاست که پل طبیعت را به عنوان یکی از مهم‌ترین و جالب‌توجه‌ترین جاذبه گردشگری شهر خود می‌شناسند! پلی با جذابیتِ شگرف و در عین‌حال خیره‌کننده که پارک آب و آتش را به پارک جنگلیِ طالقانی وصل می‌کند. ارتفاع آن نیز در حدود 300 متر بوده و ثمره خلاقیت و هنرِ دست یکی از بانوان ایرانی‌ست که بر فراز آن می‌توان به تماشای مناظر شلوغ و پر سر‌و‌صدای پایتخت نشست.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
گرفتن سلفی در پل طبیعت

هرچند شاید در ابتدا شلوغی و همهمه اتوبان مدرس کمی برای بازدید‌کنندگان آزاردهنده جلوه کند اما در فصل زمستان، عکسِ این قضیه صادق است! سکوت بر تمامی نقاط پل حکم‌فرما شده و بازدید‌کنندگان نیز این امکان را دارند تا از ارتفاع 40 متری، نظاره‌گرِ تهران پر از هیاهو و جذابیت باشند. بنابراین در صورتی که پل طبیعت را به عنوان یکی از مقاصدتان در شهر تهران انتخاب کردید، از نوشیدنِ یک قهوه داغد در آن نیز غافل نشوید.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
چهره زمستانی تهران

لذت نوشیدن قهوه؛ فراموش‌نشدنی‌‌ست. این پل را نمی‌توان به طور حتمی و همیشگی در لیست جاهای دیدنی تهران در زمستان جای داد. چرا که بازدید از آن در دیگر فصل‌ها نیز با جذابیتی به‌یاد‌ماندنی همراه است اما بهتان قول می‌دهیم از رفتنِ به آن در فصل زمستان نیز پشیمان نخواهید شد. برفِ جای گرفته بر روی نقطه به نقطه این پل جذاب، چنان سرمست‌تان می‌کند که از بابت انتخابش، به خود مغرور خواهید شد!

جاهای دیدنی تهران در زمستان
دشت هویج تهران

دشت هویج

تجربه نشان می‌دهد که بسیاری از ساکنین پایتخت نیز اطلاعات قابل‌توجهی پیرامون تمامی جاهای دیدنی تهران در زمستان ندارند! هرچند باید برای درک این مسئله تلاش نمود و آن را تحت‌تاثیر دلایل مختلفی دانست اما جذابیتِ مثال‌زدنیِ بسیاری از نقاط اطراف تهران را هم نمی‌توان انکار کرد! به عنوان مثال دشت هویج ( که به آن دشت گرچال هم گفته می‌شود. ) از آن دسته نقاطی‌ست که رفتنِ به آن، مصادف با تماشای حجم عظیمی از زیبایی‌ست.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
دشت هویج تهران

دشتی که در منطقه لواسان و یکی از روستاهای اطراف تهران به نام افجه قرار داشته و به عنوان یکی از مناطق ییلاقی اطراف تهران محسوب می‌شود. بنابراین باید رفتنِ به آن را به دسته‌ای از افراد که به دنبال طبیعت‌گردی و کوهنوردی هستند، پیشنهاد کرد.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
چهره زمستانی دشت هویج

دشت هویج نسبت به ارتفاعات اطراف ‌خود، آب‌و‌هوای گرم‌تری داشته و به همین‌دلیل است که ساکنان آن به کشت هویج مشغول هستند. هرچند در حال حاضر نمی‌توان کشاورزی را به عنوان فعالیتی پررونق در این منطقه محسوب کرد اما در صورتی که به دنبال مکانی دنج و خلوت و مناسبِ‌ برف‌بازی در تهران یا اطراف آن هستید، از سَر زدن به این دشت غافل نشوید.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
نمایی از پارک جنگلی لویزان

پارک جنگلی لویزان

بعضی از پایتخت‌نشینان، پارک جنگلی لویزان را تحت‌عنوان پارک جنگلی شیان و یا حتی بام شیان نیز می‌شناسند که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلیِ شمال شرقی تهران محسوب می‌شود. در صورتی که قصد دسترسی به بالاترین نقطه شیان را دارید، باید یک جاده نیمه‌کوهستانی و همچنین پر ‌پیچ‌و‌خم را طی کنید. شاید با اطلاع از این مسئله، ذهنتان درگیر سختیِ چنین اقدامی شود اما اگر به ارتفاعات شیان برسید، آنگاه یک نمای جذاب و کلی از تهران را نیز زیر پاهایتان خواهید دید.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
خیابان های پوشیده از برف پارک جنگلی

بدون هیچگونه اغراقی باید گفت منظره بام شیان به قدری زیبا و چشم‌نواز است که حتی برای ساکنینش هم عادی نشده و هرکدام، ساعت‌ها به افق خیره می‌شوند و با این کار، وجودِ خود را غرقِ لذت ناشی از طبیعت می‌کنند! آلودگی هوا و ازدحام جمعیت و... در این منطقه بی‌معنا بوده و با احتمالا با اندکی دقت، چشمانتان چند سنجاب، خرگوش، روباه و... را نیز رصد خواهد کرد.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
زیبایی های تهران در زمستان

زمستانِ پارک لویزان آنقدر تماشایی‌ است که اگر در آن از تهرانِ غرقِ خواب به این منطقه سفر کنید، احتمالا دائما هوس شنیدنِ صدای خش خشِ برف در زیر پاهایتان را خواهید کرد. بنابراین در صورتی که به دنبال یافتنِ منطقه‌ای بکر در زمستان و در شهر تهران هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما سَر زدن به پارک جنگلی لویزان را هم در لیست خود جای دهید.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه

در میان شهروندان تهرانی، پارک جمشیدیه یکی از بهترین پارک های تهران با عنوان پارک سنگی نیز شناخته می‌شود. این پارک زیبا در پای کوه کلچال و در نیمه شمالی تهران قرار گرفته است. معمولا هم معماریِ چشم‌نواز آن است که توجه تعداد بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند. در بخش شمالی آن، آبگیری بزرگ و آبشاری مصنوعی قرار دارد و ساختار پلکانیِ این پارک، تحت‌تاثیر شیب زیاد آن است.

جاهای دیدنی تهران در زمستان
برف بازی در جمشیدیه

بنابراین هرچقدر که به سمت بالا‌دستِ این پارک حرکت کنید، امکان مشاهده چشم‌اندازی وسیع‌تر از آن را هم خواهید داشت. در فصل زمستان، فضای این پارک تماشایی‌ست! به همین‌دلیل است که به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی تهران در زمستان نیز شناخته می‌شود. در این فصل، بخش بالایی آبشار و درختان آکنده از برف می‌شوند. به همین دلیل است که این پارک، انتخاب نخست بسیاری از کوهنوردان و یا حتی طبیعت‌گردان است.

پیست اسکی آبعلی

پیست اسکی آبعلی را باید به عنوان یکی از معروف‌ترین پیست‌های اسکیِ ایران دانست که در 50 کیلومتریِ شهر تهران قرار دارد و حمایت‌گر اسکی‌بازان حرفه‌ای و نیمه‌ حرفه‌ای است. به همین دلیل، پاتوق آن دسته از افرادی آماتوری‌ست که به دنبال یافتنِ مکانی جذاب و آکنده از هیجان هستند.

​​جاهای دیدنی تهران در زمستان
برف بازی در پیست اسکی ابعلی

این مجموعه مجهز به پنج پیست اسکی مختلف بوده و امکان استفاده از تله‌کابین، رستوران و حتی هتل آبعلی نیز برای علاقه‌مندان فراهم گشته است. اگر قرار است در فصل زمستان و با هدفِ رفتن به جاهای دیدنی تهران در زمستان به این شهر سفر کنید، توصیه می‌کنیم با سَر زدن به این پیست، هیجان را هم به وجودتان تزریق کنید.

​​جاهای دیدنی تهران در زمستان
پیست اسکی ابعلی

تهران؛ شهری زیبا در تمامی فصول

سفر کردن از جمله فعالیت‌های مورد‌علاقه بسیاری از افراد است که موجب تقویت روحیه، ایجاد حس نشاط و انگیزه در آن‌ها می‌شود. حالا اگر مقصد اصلی سفر، کلان‌شهری پر از جمعیت و همچنین جاذبه‌های گردشگریِ ریز و درشت باشد که جذابیتِ قضیه به چندین برابر افزایش یافته و طبیعتا مسافران هم باید در انتظار ثبتِ خاطراتی به یادماندنی از این سفر در ذهن خود باشند. بنابراین بهتر است زیاد ذهن خود را درگیر فصل سفر به تهران و یا دیگر شهر‌ها نکنید.

​​جاهای دیدنی تهران در زمستان
پیست اسکی آبعلی

تهران در هر فصلی، چیزی در چنته داشته و علاقه‌مندانِ خود را هم ناامید به خانه باز نمی‌گرداند! بنابراین تمرکزتان را بر روی انتخاب جاهای دیدنی آن بگذارید. به‌عنوان مثال اگر قرار است در فصل زمستان به این شهر سفر کنید، پیش از هرچیز در صدد آشنایی با جاهای دیدنی تهران در زمستان باشید و خودتان را آماده رفتن به هرکدام سازید. این کار در ساختن لحظاتی ناب و خاطره‌انگیز به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید :
منابع :