پارک ایل گلی تبریز یا پارک ائل گلی یکی از مراکز تفریحی و گردشگری شهر زیبای تبریز است. این تفرجگاه دربین گردشگران و شهروندان بسیار مشهور و از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. از این رو سعی کردیم مقاله در مورد ائل گلی بنویسیم. پارک ائل گلی در دوره آق قویونلو در سال 1163 پایه گذاری شد و بعد از مدتی به اتمام رسید.

مراکز تفریحی و گردشگری تبریز را بشناسید

پارک ائل گلی تبریز در زمان شاهان صفوی این مکان را گسترش دادند و به زیبایی آن افزوده اند. در این مکان دریاچه ای وسیع، عمارت کلاه فرنگی و ... وجود دارد که در ادامه به توضیح آن ها پرداخته می شود. این پارک زیبا دارای درختان بلند و گل های بسیاری است که زیبایی بی نظیری به آن می بخشد. با استشمام آب و هوای تازه با عطر گل های اطلسی، شما را از هرگونه استرس دور خواهید شد.

پارک ایل گلی تبریز
نمایی از دریاچه ایل گلی تبریز

لقب های پارک ایل گلی تبریز یا ائل گلی تبریز

پارک ایل گلی تبریز با نام های دیگری یاد می شود که بارز ترین آن ها پارک شاه گلی است. کلمه ی شاه گلی به معنای دریاچه شاه نیز تشبیه می شود. این بوستان زیبا در زمان دوره آق قویونلو ها به عنوان شاه گلی نام گذاری شد، اما بعد از انقلاب سال 1357 این نام به ائل گلی به معنای دریاچه مردم تغییر کرد.

معرفی جنگل ارسباران تبریز

عمارت داخل پارک ائل گلی تبریز

پارک ایل گلی تبریز دارای عمارتی کلاه فرنگی است که در وسط دریاچه قرار گرفته است. عمارت ائل گلی ساختمانی هشت ضلعی با گنبدی کوچک بر روی سقف است که ساخته دوره سلطنت سلطان یعقوب آق قویونلو می باشد و به کاخ ائل گلی نیز شهرت دارد. اما در طی سال های متمادی، این بنا فرسوده و بیشتر آن فرو ریخت.

پارک ایل گلی تبریز
نمای برفی عمارت ایل گلی تبریز

عمارت داخل پارک ایل گلی تبریز در سال 1346 توسط شهر داری تخریب شد و دقیقاً با همان سازه و معماری ولی مستحکم تر ساخته شد. عمارت قدیمی تنها 1 طبقه داشت که در این ساختمان جدید 2 طبقه طراحی گردیده است. در دوره قاجاریان، قهرمان میرزا یکی از نوادگان قاجاری عمارت ائل گلی را به اقامتگاه خوش گذرانی درباریان سلطنتی تبدیل کرد. در حال حاضر این کاخ مکانی برای بازدید عموم مردم می باشد.

عمق دریاچه ائل گلی تبریز چقدر است؟

دریاچه ائل گلی 12 متر عمق و 720000مترمکعب آب دارد که، بیشترین ذخایر آبی دوره آق قویونلوها و صفویان بود. آب این دریاچه جهت آبیاری باغ های اطراف نیز مورد استفاده قرار می گرفته است. مساحت این دریاچه به 54675 متر مربع می رسد. در زمان صفوی دریاچه ائل گلی، عاری از هرگونه زباله شد و اطراف آن دیواره های سنگی کشیده شد تا زیبایی آن حفظ شود.

پارک ایل گلی تبریز
هنرمند نقاش و چهره ای از پارک ایل گلی تبریز

دریاچه ایل گلی در طی سال ها و توسط شاهان قاجار، تفاوت هایی را به خود دید که شامل کاشت درختانی تنومند و گل های زیادی در اطراف دریاچه می شد. انعکاس درختان بر روی آب های دریاچه سبب شد تا جلوه ای حیرت انگیز از نقاشی خداوند به چشم کشیده می شود. همچنین خیابان هایی در اطراف دریاچه، برای حمل نقل آسان مردم ساخته گردید.

کویر قوم تپه تبریز کجاست؟

زمان سلطنت شاهان پهلوی، پارک ایل گلی تبریز به دست شهرداری سپرده شد تا تغییرات زیبا سازی شهری در آن ایجاد شود. آب موجود در دریاچه توسط رودخانه لیقوان تامین می شود. در قسمت جنوبی دریاچه ائل گلی، تپه ای وجود دارد که درختان زیادی روی آن کاشته شده اند و آبشار هایی مصنوعی برای زیبایی بیشتر تعبیه شده اند.

پارک ایل گلی تبریز
نمای دیگری از پارک ایل گلی تبریز

تفریحات در پارک ائل گلی شهر تبریز

در پارک ایل گلی تبریز امکان قایقرانی فراهم شده تا شهروندان شهر تبریز و گردشگران بتوانند از تفریحی سالم لذت ببرند. از دیگر تفریحات این بوستان زیبا و تاریخی، شهربازی لونا پارک است که بسیار مهیج بوده و می تواند ساعاتی سرشار از شادی را برای شما و خانواده تان به ارمغان آورد.

آشنایی با مراکز تفریحی و گردشگری شهر تبریز

علاوه بر این موارد رستوران و کافی شاپ هم در این پارک زیبا طراحی شده که زمینه ساز رفاه بیشتر مدعوین این بوستان تبریز است. ایستگاه دوچرخه سواری این امکان را به شما می دهد تا بتوانید دوچرخه ای را کرایه کرده و همه اطراف پارک را از نظر بگذرانید. به دلیل معروفیت زیاد پارک ائل گلی یا پارک ایل گلی تبریز، شهرداری تبریز زمینه ساخت هتلی به نام هتل پارس ائل گلی تبریز را در کنار این پارک ایجاد کرد تا مسافران بتوانند در نزدیکی آن اسکان داشته باشند.

پارک ایل گلی تبریز
عمارت شاهگلی یا ایل گلی تبریز

اینگونه تمامی امکانات رفاهی گردشگران در شهر تبریز فراهم شده تا لذت بیشتری از سفر خود ببرند. بازدیدکنندگان می توانند از قسمت شمالی پارک با طی کردم مسیر پلکانی به این هتل تبریز برسند و اقامتی دلنشین را برای خود رقم بزنند. چرا که دیدن پارک ائل گلی از پنجره هتل زیبایی آن را دوچندان می کند.

پارک آبی تبریز

موقعیت مکانی و وصف زیبایی پارک ایل گلی تبریز

موقعیت مکانی عالی پارک ایل گلی به محبوبیت آن افزوده، زیرا خیلی راحت با اتوبوس، تاکسی کورسی و مترو می توان به آن مراجعه کرد. این بوستان زیبا در بلوار شهید باکری قرار گرفته است. در هر فصل سال زیبایی این پارک غیرقابل توصیف است. فصل پاییز برگ درختان روی آب های دریاچه ائل گلی نمایی بی نظیری را به وجود می آورد طوری که دل کندن از دیدن این مناظر برایتان مقدور نخواهد بود.

پارک ایل گلی تبریز
تاب گردان در پارک ائل گلی تبریز

در فصل زمستان آب دریاچه یخ می زند و آبشار های مصنوعی قندیل می بندد، دیدن این پارک در این فصل اتفاقی رویایی را برایتان رقم خواهد زد. همچنین ممکن است لحظات باریدن برف بر روی دریاچه را تجربه کنید.

با عکاسی از این مناظر می توانید بهترین عکس ها را داشته باشید. در فصل بهار با دیدن شکوفه های درختان و گل های خوش عطر بود شگفت زده خواهید شد و در فصل تابستان آب وهوایی خنک وتازه ای را استشمام خواهید کرد.

بیشتر بخوانید :
منابع :