تله کابین عینالی تبریز از جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود. تبریز یکی از شهر های زیبا و تفریحی کشورمان ایران است. این شهر ویژگی های منحصر به فرد خود را داشته و یکی از شهر هایی می باشد که ایرانیان علاقه زیادی به آن دارند و حتما در برنامه سفری خود تبریز را قرار می دهند. این شهر دره ای بوده و در همجواری دریاچه ارومیه قرار دارد.

بهترین مکان های تفریحی و گردشگری تبریز را بشناسید

تله کابین در تفرجگاه عینالی تبریز

تله کابین عینالی تبریز از دیگر مناطق حائز اهمیت تفریحی و کوه نوردی این شهر بوده که از پایه کوه عینالی مسیر تله کابین شروع شده و به بالای قله کوه خاتمه می یابد. در نوک این کوه زیارتگاه عون بن علی قرار داشته که گردشگران زمانی که به آن نقطه کوه می رسند از این مقبره دیدن کرده و فاتحه ای نثار روح عون بن علی می کنند.

تله کابین عینالی تبریز
نمایی زیبا از کوه های تبریز

تله کابین عینالی شهر تبریز  جزء ده تفرجگاه تفریحی این شهر است و هر گردشگری که به تبریز سفر می کند حتما به تله کابین عینالی شهر رفته و اوقات خوشی را می گذراند. در همجواری کوه عینالی دریاچه مصنوعی داغ گلی وجود دارد که به زیبایی این مکان افزوده است.

ارتفاع کوه عینالی تبریز

کوه عینالی در شهر تبریز ارتفاع 1823 متر داشته و محبوبیت بسیاری در بین شهروندان تبریز دارد. اکثر شهروندان تبریز بر این باورند که این کوه شهرشان را در دامان خود حفظ خواهد کرد. همچنین وجود زیارتگاه عون بن علی اسباب راز و نیاز با خدا را در بالاترین نفطه شهر برایشان فراهم می کند. 

آب و هوای خوش و سالم این کوه باعث شده تا مکانی دنج برای رفع خستگی و آرامش بیشتر گردشگران و شهروندان تبریزی باشد. از دیگر دیدنی های کوه عینالی وجود درختان سرسبز، برج یادبود شهدای گمنام، زیپ لاین، رودخانه آجی چای و چشمه های آن، آبشار مصنوعی کوه، مجسمه آقای قیچی ساز هیمالیا نورد ایرانی، مسجد، توربین های بادی، مزرعه پرورش شترمرغ، و ... است.

شرح پارک ایل گلی تبریز

نگاهی اجمالی به تاریخچه مقبره عون بن علی

روایت هایی درباره مقبره عون بن علی نقل شده است. در این مکان مقبره دو تن از پسر های امام علی (ع) به نام های عون بن علی و زید بن علی مدفون شده اند. این آرامستان ها در کنار مسجدی است که به ارج و قرب آن افزوده و با نام های عینال و زینال یا عینالی نیز شهرت دارد.

تا قرن نهم هجری آرامگاه عون بن علی به عنوان زیارتگاه و برپایی نماز از آن استفاده می شده است. اما هنگامی که عثمانی ها به تبریز حمله کردند آن را تخریب نمودند. چندین سال بعد شاه عباس صفوی دستورداد تا دوباره زیارتگاه عون بن علی باز سازی شود.  

هنگامی که یکی از جهانگردان فرانسوی به نام ژان باتیست تاورنیه به شهر زیبای تبریز سفر کرد و از این مکان دیدن نمود، گفت که قبل از اسلام زیارتگاه عینالی کلیسای ارمنی ها بوده است و به دلیل ترویج دین اسلام در ایران تغییر کاربری داده و به زیارتگاه تبدیل شده است.

تله کابین عینالی تبریز
نمایی از تله کابین عینالی تبریز

روایتی که از این زیارتگاه در بین عموم رواج یافته اینگونه می باشد که عون بن علی و زید بن علی از فرزندان امام مهربانی ها حضرت علی (ع) نیستند و تنها از یاران باوفای ایشان می باشند، اما با این وجود باز هم افرادی بی شماری این مکان را برای آرامش یافتن روح خود ترجیح می دهند.

آسیاب خرابه تبریز

مسجد عینالی شهرتوریستی تبریز

مسجد کهن عینالی از 6 گنبد، ایوان، 5 ستون از جنس سنگ، 9 اتاق، 2 مناره، هشتی تشکیل شده و چندی پیش مورد باز سازی قرار گرفتند. این مسجد از نمای داخلی و بیرونی آجری بهره مند است. مسیر رفتن به مقبره، کوهستانی بوده و کوهنوردان بسیاری آن راه را برای کوهنوردی ترجیج می دهند.

ساعت کاری تله کابین تبریز

تله کابین جذاب کوه عینالی تبریز در سال 1389 آغاز به فعالیت کرده و از ساعت 9 صبح الی 6 بعد از ظهر آماده سرویس دهی است. هر فرد باید مبلغ 8000 تومان برای سوار شدن در یک مسیر پرداخت نماید و برای رفت و برگشت مبلغ 12500 تومان می باشد. هر کابین ظرفیت 8 نفر را داشته و با ایمنی کامل ساخته شده اند.

فاز اول تله کابین این کوه دارای دو ایستگاه بوده که از امکانات گسترده ای برخوردار است که از این امکانات می توان به رستوران، بوفه، کافی شاپ، پارکینگ، نمازخانه، سرویس بهداشتی اشاره نمود. 1480 متر طول فاز اول تله کابین می باشد و فاز دوم آن در حال احداث است.

تله کابین عینالی تبریز
تله کابین کوه عینالی تبریز

جنگل ارسباران تبریز

قیمت بلیت زیپ لاین عینالی تبریز

برای استفاده از زیپ لاین کوه عینالی تبریز باید طبق ساعات 9 صبح تا 6 بعد از ظهر مراجعه نمود. هزینه هر فرد برای این تفریح مبلغ 10000 تومان می باشد. طول مسیر زیپ لاین 500 متر بوده و شیبی 75 متری دارد. زیپ لاین کوه عینالی بلندترین زیپ لاین های سطح کشور است. 

آدرس کوه عینالی تبریز

تله کابین منحصر به فرد کوه عینالی شهر تبریز واقع در بزرگراه پاسداران این شهر، در کوه عینالی می باشد. این تفرجگاه موقعیت مکانی خوبی داشته چرا که گردشگران به راحتی می توانند از این مکان دیدن نموده و به تفریح مشغول شوند. همچنین کوه عینالی آدرسی سر راست داشته و گردشگران برای یافتن کوه عینالی دچار مشکل نخواهند شد.
 

بیشتر بخوانید :
منابع :