پارک گیاه شناسی مشهد یکی از مراکز تفریحی مشهد و یکی از گسترده ترین پارک های گیاه شناسی در ایران می باشد. با تهیه ی تور مشهد و رزرو هتل قصر طلایی مشهد یا دیگرهتل های اطراف میدان بسیج که نزدیک ترین هتل ها به  پارک گیاه شناسی هستند، از طریق سایت پرشین هتل و یا تماس با شماره 05138096 می توانید از این مکان زیبا دیدن کنید.

پارک گیاه شناسی مشهد یکی از گسترده ترین پارک های گیاه شناسی در ایران
پارک گیاه شناسی مشهد یکی از گسترده ترین پارک های گیاه شناسی در ایران

پارک گیاه شناسی مشهد بسیار گسترده و پهناور است که زیستگاه‌ متنوعی برای گیاهان با اقلیم حیاتی محصوب می شود. این باغ توانسته است برای جامعه نباتی کشور تنوع قابل ملاحظه ای از شناسایی، جمع آوری، کاشت و ارائه این گیاهان در فضای محدود و قابل دسترس، بویژه گونه های نادر و در معرض انقراض، بانک ژن زنده ای را تشکیل دهد که باغ گیاه‌ شناسی نامیده می شود.

باغ گل های مشهد، بهشتی روی زمین

پارک گیاه شناسی مشهد ساختاری با الهام از طبیعت
پارک گیاه شناسی مشهد و رزهای خوشگل

پارک گیاه شناسی مشهد ساختاری با الهام از طبیعت و ترکیبی از هنر معماری، معماری منظر و گیاه‌شناسی شکل گرفته و در قالب کلکسیون های گیاهی از مناطق مختلف رویشی به نمایش گذاشته می شود.اگر بعد از تفریح دراین باغ تمایل داشتین به سینما بروید، نزدیک ترین سینما به پارک گیاه شناسی مشهد سینما اطلس مشهد است.

پارک گیاه شناسی مشهد ترکیبی از هنر معماری
پارک گیاه شناسی مشهد ترکیبی از هنر معماری

اهداف پارک گیاه شناسی مشهد

Conservation-1 حفاظت و نگهداری گیاهان – بانک ژن زنده گیاهی. Education-2 آموزش و فرهنگ سازی در زمینه نقش گیاهان در محیط زیست سالم و ارزش‌های منابع طبیعی و همچنین برنامه ای برای خانواده ها جهت آشنایی با فنون و دانش باغبانی. Recreation-3 تفریح و تفرج از طریق فراهم کردن بستری زیبا و مفرح از جاذبه ها طبیعی در ترکیب با هنر معماری و معماری منظر احداث باغ گیاهشناسی از سابقه ای طولانی برخوردار بوده بطوریکه ساخت اولین باغ را که تحت عنوان آکادمی افلاطون یاد می شده است.

پارک کوهسنگی مشهد و 6 شهید گمنام

پارک گیاه شناسی مشهد بسیار گسترده و پهناور
پارک گیاه شناسی مشهد بسیار گسترده و پهناور

قدمت پارک گیاه شناسی مشهد

به 500 سال قبل از میلاد مسیح تخمین زده اند. باغ های تاریخی دیگری تحت عنوان پیزا و پادوا در ایتالیا (1540م)، ادینبورو در اسکاتلند (1670م) و رویال بوتانیک گاردن (کیو) (1793م) نیز بعد ها ایجاد شده اند.

پارک گیاه شناسی مشهد کلکسیونی از گلها
پارک گیاه شناسی مشهد کلکسیونی از گلها

در ایران نیز احداث اولین باغ گیاهشناسی را به دوره قاجار نسبت داده که همزمان با ورود بذر چای توسط کاشف السلطنه در لاهیجان بوده است. اما احداث اولین باغ گیاهشناسی با هدف مطالعات بتانیکی به سال 1310 (هـ . ش) در دانشکده کشاورزی کرج بر می گردد.

باغ ملی مشهد و خاطره های شیرین کودکی

پارک گیاه شناسی مشهد ساختاری با الهام از طبیعت
پارک گیاه شناسی مشهد ساختاری با الهام از طبیعت

در سطح جهان تعداد کثیری از باغ های گیاه‌شناسی وجود دارد که نشان از اهمیتی است که کشورهای مختلف بویژه کشورهای توسعه یافته برای حفظ ذخایر ژنتیکی گیاهی و اثرات اقتصادی آن در زندگی بشر امروز قائل هستند. که شامل موارد ذیل است:

• کشور روسیه 73 مجموعه باغ گیاه شناسی.

• ایالات متحده: بالغ بر 700 مجموعه باغ گیاه شناسی. • ایتالیا: بالغ بر 102 مجموعه باغ گیاه شناسی.

پارک وکیل آباد مشهد و باغ وحشی جذاب

• آلمان: بالغ بر 13 مجموعه باغ گیاه شناسی. • انگلستان: بالغ بر 52 مجموعه باغ گیاه شناسی.

• هندوستان: بالغ بر 9 مجموعه باغ گیاه شناسی.

قابل ذکر است 700 مجموعه از باغ های گیاه‌شناسی از 118 کشور در قالب کنوانسیون باغ های گیاه‌شناسی بین‌المللی (BGCI) وجود دارند. این باغ واقع در بلوار فرودگاه مشهد می باشد.

منابع :