به گزارش پرشین هتل، موزه آستان قدس رضوی دارای چندین موزه مختلف و زیبا در مشهد است. اولین موزه در سال 1324 در ساختمانی به مساحت 1024 متر مربع در صحن امام خمینی (ره) بنا شد. این موزه به مدت 40 سال تنها موزه آستان قدس رضوی مشهد بود. اما با استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی و آغاز تحول بنیادین در تمامی عرصه‌ ها، موزه آستان قدس رضوی مشهد نیز مسیر توسعه را پیمود.

موزه آستان قدس رضوی مشهد در طی سال‌ های پس از انقلاب شكوهمند اسلامی ایران چندین بار دچار تغییر و دگرگونی شد. اگر شما عزیزان می خواهید هتل های مشهد نزدیک به موزه آستان قدس رضوی را رزرو کنید؛ پیشنهاد می کنیم هتل اترک مشهد را انتخاب نمایید. و زودتر برای رزرو تور و دیدن این موزه بی نظیر اقدام کنید.

گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی مشهد:

اهمیت این گنجینه در حرم امام رضا (ع) به صحف و قرآن‌های نفیس موجود در آن است. از جمله قرآن‌های منسوب به امام علی (ع)، امام حسن (ع)، امـام حسین (ع)، امـام سجاد (ع) و امـام رضا (ع) می‌باشد. قرآن‌های این گنجینه به خط خطاطان مشهور جهان اسلام قلم نوشته شده اند. این خطاطان با تذهیب و طرح‌های زیبا و ظریف و روی پوست آهو یا ورق‌های كم نظیر و ارزشمند آثار خود را نوشته اند. شگفتی‌های این گنجینه چنان بی‌منتهاست كه خضوع و تجلیل تماشــاگران را مضــاعف می‌سازد.

دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) را بشناسید

موزه آستان قدس رضوی مشهد
موزه آستان قدس رضوی

گنجینه تخصصی فرش آستان قدس رضوی مشهد:

این مجموعه شامل 37 تخته قالی و قالیچه می باشد. این قالی ها از میان نفیس‌ترین فرش‌های موجود در آستان قدس رضوی انتخاب شده است. بافت ظریف و لطیف، طرح‌ها و نقش مایه‌های بدیع و رنگ‌های موزون قالی‌های این گنجینه بسیار چشمگیر است.

اکنون به معرفی دو قالی مهم در گنجینه فرش اشاره می کنیم. قالی هفت شهر عشق (كه نمای هفت شهر مقدس مكه، مدینه، نجف، كربلا، كاظمین، سامرا و مشهد در آن بافته شده است) قالی گلابتون (كه در آن تارهایی از ابریشم با رشته نازك طلا یا نقره پیچیده شده است)

گنجینه هدایای مقام معظم رهبری در آستان قدس رضوی مشهد:

طبقه همكف ساختمان موزه قرآن به مساحت 400 متر مربع به هدایای مقم معظم رهبری اختصاص یافته است. این گنجینه از سال 1373 به محل نمایش هدایای مقام معظم رهبری می پردازد. [هدیه ارزشمند مقام معظم رهبری به كتابخانه آستان قدس] اشیاء این گنجینه شامل آثار هنری بسیاری مانند (نقاشی، فرش، تراش روی شیشه، معرق چوب، معرق صدف را نمایش می دهد.

خیابان 17 شهریور مشهد در یک نگاه

سوزن دوزی، قلمزنی روی مس، تابلوهای خط و تذهیب از جمله دیگر این آثار است. انواع ظروف (چینی، كریستال، نقره …)، ماكت‌ها، مدال‌ها و … هم در این موزه وجود دارد. این مدال ها و ماکت ها توسط شخصیت‌های ملی و خارجی به مقام معظم رهبری هدیه شده است.

موزه آستان قدس رضوی مشهد
گنجینه تخصصی فرش در موزه آستان قدس رضوی

گنجینه تاریخ مشهد:

آثار این بخش گذشته از امتیاز هنری و تاریخی به علت ذكر تاریخ و نام سازنده و محل ساخت از اهمیت خاصی برخوردار است. اغلب این آثار كه توسط زائران امام رضا (ع) اهدا شده را می‌توان در دو بخش تقسیم كرد. ابزار و ادواتی كه در حرم مطهر كاربرد داشته نظیر ابریق، گلگیر شمع، قفل ها. آثار مربوط به بنای حرم مطهر، همچون ضریح قدیمی، محراب‌ها و كاشی‌ها است.

گنجینه سكه و مدال آستان قدس مشهد:

یكی از گنجینه‌های نفیس آستان قدس رضوی، مجموعه سكه‌ها و مدال‌های آن است. در حال حاضر برحسب ظرفیت مكان از بین صدها سكه و مدال خزانه آستان قدس رضوی، تعداد 407 سكه نمایش داده شده است. این سکه‌ها از دوره‌های سلوكی، اشكانی، ساسانی، خلفای اموی، سامانی، آل‌بویه، خلفای عباسی، غزنوی، سلجوقی و صفویه اشاره کرد. سکه های ذکر شده به همراه 99 عدد مدال به نمایش عموم گذاشته شده است. سكه‌های ولایتعهدی امام رضا(ع) به تاریخ 202 و203 هجری قمری از جمله سكه‌های بسیار نفیس این مجموعه می‌باشد.

بیمارستان های مشهد را بشناسید

موزه آستان قدس رضوی مشهد
ماکت انرژی هسته ای در موزه آستان قدس رضوی

گنجینه ظروف موزه آستان قدس رضوی مشهد:

در این گنجینه بیش از 150 عدد ظرف از دوره‌های مختلف تاریخی به نمایش درآمده است.[نمایشگاه چراغ‌های قدیمی در آستان قدس رضوی]. از جمله دیس چینی هشت پرآبی، سفید با نقش اژدها و سیمرغ، نماد امپراطور و ملكه یا آسمان و زمین، متعلق به قرن 16 میلادی.

گنجینه تمبر و اسكناس کشورهای مختلف در مشهد:

در این موزه از 180 كشور جهان، حدود 50 هزار قطعه تمبر، برحسب ترتیب زمانی و دوره‌های تاریخی به نمایش در آمده است. این موزه شامل دو بخش مجزا می باشد. تمبرهای ایرانی، شامل دوره‌های قاجار، پهلوی و جمهوری اسلامی ایران می شود.

تمبرهای خارجی، متعلق به هر كشور برحسب قاره‌های پنجگانه جهان. اولین تمبر پستی ایران معروف به تمبر شیـر و خورشید متعلق به زمـان ناصـرالــدین شـاه قاجار است. تمبر نیمه ناصری (به علت گران بودن قیمت تمبر آنها را نصف می‌كردند) از جمله تمبرهای ارزشمند این مجموعه می‌باشند.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد کجاست؟

گنجینه سلاح‌های گرم و سرد در موزه آستان قدس رضوی مشهد:

در این گنجینه ابزار و ادوات رزمی تاریخی در معرض نمایش است. از آن جمله شمشیر فولادی با دسته عاج مزین به نقوش دیده می شود.كتیبه زركوب روی تیغه و تبرزین فولادی زركوب قلمزنی شده با دسته چوبی و روكش چرمی از دیگر آن هاست.

موزه آستان قدس رضوی مشهد
گنجینه فرش در موزه آستان قدس رضوی

گنجینه ابزار نجوم و ساعت مشهد:

در این مجموعه انواع اسطرلاب، تلسكوپ‌های شكستی و انعكاسی، كره‌های جغرافیایی، قطب‌نما، سمت‌یاب‌ها و ساعت‌های دیواری، پاندولی وجود دارد. از آن جمله می‌توان از ساعت آفتابی با صفحه سنگی و اعداد رومی ساخته شده در سال 1733 میلادی نام برد.

گنجینه صدف و حلزون‌های دریایی در مشهد:

این مجموعه 1300 قطعه صدف و حلزون، عجایبی از شگفتی‌های خلقت آفریدگار را در برابر تماشاگر به نمایش می‌گذارد. این مجموعه توسط آقای محمد سعید فواد وهبه به آستان قدس رضوی اهداء شده است.

گنجینه هنر نقاشی موزه آستان قدس رضوی مشهد:

در این موزه آثار هنرمندان برجسته ایرانی و خارجی به نمایش گذاشته شده است. از آن جمله می‌توان به آثار پنجمین روز آفرینش، عصر عاشورا، یتیم نوازی حضرت علی(ع) نام برد. اولین پیام از استاد فرشچیان، منظره شهر، و اثر ویلیام جیمز اشاره نمود.

چشم انداز کلی ساختمان موزه آستان قدس رضوی مشهد

بنای كتابخانه و موزه ملی ملك دیوار به دیوار موزه ملی ایران قرار دارد، در جایی كه روزی مشهور به میدان مشق بود. چشم انداز كلی ساختمان كه بر اساس معماری اصیل ایرانی- اسلامی شكل گرفته بیننده را به یاد بارگاه ملكوتی امام رضا (ع) می‌اندازد. سردر اصلی این بنا با كاشیكاری معرق و مقرنس‌های زیبای خود ما را به درون بنا دعوت می‌كند. مجموعه ساختمان و موزه حدود 10000 متر مربع زیر بنا دارد و شامل سه بخش كلی كتابخانه، موزه و بخش‌های خدماتی است. ساختمان دارای دو بازو در قسمت شمال و جنوب است كه با مرتفع شدن بخش میانی ساختمان، عظمت و اقتدار معماری اصیل سنتی به نمایش گذاشته شده است.

این بنا شامل 3 طبقه زیرزمین، همكف و طبقه اول است و علاوه بر آنها 3 طبقه فوقانی دارد كه مخزن كتاب‌هاست و قسمت مرتفع و میانی ساختمان را تشكیل می‌دهد.زیرزمین شامل سالن تمبر، قالی، مخزن موزه و قلعه كتاب است. بقه همكف دارای سالن آثار هنری شامل تابلوها و مبلمان، گلدان و قلمدان هاست و در همین طبقه سالن ویژه مطالعه برادران و خواهران است.
موزه دارای تنوع موضوعی است اما به هنگام ساماندهی این موزه، سالن‌های مجزا برای آثار همسان و هماهنگ پیش بینی شده، به گونه‌ای كه می‌توان موزه ملك را جزء موزه‌های موضوعی طبقه بندی كرد. آن دسته از عزیزانی که قصد بازدید از این موزه شگفت انگیز را دارند می توانند با تهیه تور مشهد به این مکان مراجعه کند تا علاوه بر زیارت، مجموعه ای نفیس را هم مشاهده کنند.

بیشتر بخوانید :
منابع :