تور مشهد قطار را می توان یکی از محبوب ترین راه های سفر به شهر مشهد نزد گردشگران دانست. اما مهم تر این که از بین انواع قطار های رجا، کدام قطار بهترین گزینه برای افراد است. قدیمی ترین و مشهور ترین شرکت ریلی جمهوری اسلامی ایران، شرکت رجا است. شرکت رجا با دارا بودن انواع قطار ها، برترین شرکت ریلی شناخته می شود.

انواع قطار های رجا شامل قطار 4 تخته زندگی 5 ستاره، قطار 4 تخته سپهر، سیمرغ، سبز، سریر و امید 4 ستاره، قطارهای 3 ستاره و قطارهای اتوبوسی می شود. در ذیل مطلب ابتدا با تاریخچه شرکت رجا و سپس با انواع قطار های رجا آشنا می شوید که چه خدمات و امکاناتی دارند.

رزرو تور مشهد قطار با کمترین نرخ

​​قطار های رجا
تاریخچه شرکت رجاء

تاریخچه شرکت رجا

در زمان های پیشین بخش مسافربری راه آهن و باربری در کنار یکدیگر، خدمت رسانی می کردند. اما با توجه به نیاز جامعه و پیشرفت های اساسی در زمینه نقل و انتقال مسافر به صورت ریلی؛ نیاز دیده شد تا یک شرکت دولتی این امور را به دست گیرد. پس از این امر شرکت ریلی رجا در سال 1375 تاسیس گردید.

اما در سیاست های برنامه دوم توسعه کشور و پیشنهاد وزارت راه و ترابری وقت و سازمان اداری و استخدامی؛ امر بر این بنا گذاشته شد تا فعالیت های مسافربری از راه آهن جمهوری اسلامی ایران سلب گردد و به شرکت رجا واگذار گردد. شرکت رجا از ابتدای امور با سهام دولتی کار خود را آغاز نمود.

بعد از مدتی و در جهت تحقق یافتن اصل 44 قانون اساسی کشور؛ طبق مصوبه ای که هیأت وزیران اعلام کردند و به مستند ابلاغیه سازمان خصوصی سازی؛ در 26 اسفند 88 تمامی حقوق مالک های شرکت رجا به دلیل رد دِین دولتی، به سازمان تأمین اجتماعی کشور واگذار گردید.

قیمت سفر به مشهد چقدر است؟

​​قطار های رجا
کارکنان شرکت رجا

پس از این واگذاری و با تغییر گردن اساسنمه آن، از شرکت مسافری رجا به شرکت حمل و نقل ریلی رجاء تغییر نام داد. شرکت رجا یکی از اصلی ترین مجریان تور مشهد قطار از مبادی مختلف است. این شرکت ریلی تلاش می کند با بیش از 700 کارمند با تجربه و متعهد، در زیر شاخه های مهندسی، طراحی، خدمات رسانی، تعمیرات، برنامه ریزی، پژوهشی و ... شرایطی بسیار مطلوب و آسایش بیشتری را برای مسافران ایجاد نماید.

شرکت ریلی رجاء زیر مجموعه هگتا

هم اکنون شرکت ریلی رجا تحت نظر هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی (هگتا) فعالیت می کند. این شرکت همانند دیگر شرکت ها نظیر : دهکده ساحلی ایران، شرکت مجتمع توریستی و تفریحی آبادگران، شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی، گروه هتل های هما و ... مشغول به فعالیت می باشد.

سرمایه شرکت رجاء در سال 88 1،351 میلیارد ریال بود که با حمایت های سازمان تامین اجتماعی افزغایش سرمایه صورت گرفت. طبق آخریم آمار سرمایه شرکت رجاء تا پایان سال 98 به 8،949 میلیارد ریال رسیده است. پس از این افزایش سرمایه طبق ماده 141 قانون اساسی، شرکت ریلی رجاء از این ماده خارج شد.

تور یک روزه مشهد برای کار یا درمان؟

​​قطار های رجا
پرسنل مجرب در قطار های رجاء

سیاست های شرکت رجاء

از جمله سیاست هایی که شرکت رجاء و هگتا پیگیری کرده و اجرایی شد، می توان به جدا سازی بخش های مختلف آن اشاره نمود. با این سیاست بخش معاونت فنی از ساختار اداری شرکت جدا گشت و این شرکت با نام نوین صنعت رجاء شکل گرفت. شرکت نوین صنعت رجاء انجام تمامی خدمات نظیر بازسازی قطار ها، تعمیرات، شرکت های باری و ریلی را بر عهده گرفت. به دلیل افزایش بهره وری و کیفیت بالای خدمات رسانی، سازمان تامین اجتماعی با حمایت های مالی خود سبب شد تا خرید قطعه های مربوط به واگن ها و مایحتاج ضروری آن ها به راحتی فراهم گردد.

انواع قطار های رجاء با درجه های مختلف

زمانی که شما در یک بازه زمانی تور مشهد قطار را سرچ می کنید، انواع قطار های مختلف را خواهید دید که از نظر قیمت با هم تفاوت دارند. دلیل آن درجه های مختلف انواع قطار های رجاء است. در ادامه با انواع قطار های رجا از 5 تا 3 ستاره آشنا می شوید.

سفر لوکس به مشهد چگونه ممکن است؟

​​قطار های رجا
زندگی؛ لوکس ترین قطار رجاء

قطار زندگی: تنها قطار 5 ستاره شرکت رجاء زندگی نام دارد که از نظر امکانات فوق العاده است.

قطار امید، غزال، سریر، سبز، سپهر، سیمرغ، سیمرغ نوین و قطار نوین از قطار های 4 ستاره رجاء هستند.

قطارهای 3 ستاره رجاء هم شامل البرز، توس و خلیج فارس می شود.

تشریح قطار زندگی رجاء

قطار زندگی تنها قطار 5 ستاره رجا است. این قطار از سال 94 به ناوگان ریلی پیوست که از 2 رستوران برخوردار بوده و انواع غذاهای ایرانی را با کیفیت بالا عرضه می کند. مهماندار های این قطار با تجربه و متعهد هستند و پذیرایی عالی را از مسافران به عمل می آورند. قطار زندگی از نطر امکانات و خدمات رفاهی فوق العاده است. این قطار در مسیر تهران - مشهد و رشت به مشهد فعال است.

از امکانات قطار زندگی می توان به اینترنت رایگان آن اشاره کرد. سیستم تهویه مطبوع داخل کوپه توسط مسافر تنظیم می شود. سیستم صوت و تصویر همراه ریموت در دسترس مسافر است. وجود سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی در 2 طرف واگن ها، ملحفه و رو بالشتی و ... هم از دیگر امکانات این قطار رجا هستند. قیمت قطار زندگی با عصرانه، قطار زندگی با شام و قطار زندگی با شام ویژه متفاوت است.

​​قطار های رجا
داخل راه رو قطار های رجاء

امکانات قطارهای 4 تخته رجاء

بر اساس دستور العملی که شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران تصویب کرده باید قطارهای 4 تخته چنین امکاناتی را دارا باشند. زیرا انواع قطار های رجا از 3 ستاره، 4 ستاره و 5 ستاره با توجه به امکانات و خدماتی که ارائه می دهند، سنجیده و قیمت گذاری می شوند. توجه داشته باشید که کوپه های واگن قطار های 4 ستاره و 5 ستاره، 4 تخته بوده که 2 تخت در پایین کوپه و 2 تخت در بالای کوپه جایگذاری شده است.

واگن قطار های 4 تخته به مدل های 32 نفره (8 کوپه ای)، 36 نفره (9 کوپه ای)، 40 نفره (10 کوپه ای) و 44 نفره (11 کوپه ای) دسته بندی می شوند.

تمامی قطار های 4 ستاره رجا امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی و فرنگی در هر واگن، سیستم تهویه مطبوع، شیشه های دوجداره، پریز برق 220 ولت، چراغ مطالعه انفرادی، سیستم صوتی و تصویری، میز ها به صورت تاشو و ... را دارا می باشند. پذیرایی شام با پرداخت مبلغ اضافی در زمان رزرو بلیط تور مشهد قطار امکان پذیر است.

​​قطار های رجا
قطار های 3 ستاره رجا

قطار های سالنی رجاء

قطار های سالنی رجا یا به نوعی قطار های اتوبوسی؛ از قیمت های مختلفی برخوردار هستند. این قطار ها نیز همانند انواع قطار های رجا 4 تخته، دسته بندی های مختلفی دارند که شامل 2 تا 4 ستاره می شود. در این قطار ها یک سالن بلند و طولانی وجود دارد که صندلی های آن مشابه هواپیما و اتوبوس است.

قطار سریع سیر پردیس و قطار سریع سیر صبا، از قطار های سالنی 4 ستاره هستند. قطار سریع سیر پردیس، یک قطار خود کشش بوده و سرعتی بالغ بر 160 کیلومتر در ساعت دارد. صندلی های این قطار سالنی، مانند هواپیما بوده و راحتی بیشتری را برای افراد فراهم می کند.

قطار سریع سیر پردیس از یک سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی، سیستم صوتی و تصویری برای پخش فیلم و موسیقی و عایق بندی مطلوب برخوردار می باشد. قطار سریع سیر صبا نیز 2 طبقه بوده و هر در طبقه آن 54 صندلی به صورت ردیف های 4 نفره تعبیه شده است. این قطار سریع سیر هم در لیست قطار های سالنی 4 ستاره جای دارد.

قطار های رجا
قطار های سالنی رجاء

قطار های 3 ستاره رجاء

ریل باس، ارم و قطار اتوبوسی از انواع قطار های رجا در کلاس 3 ستاره می باشند. این قطار ها 6 تخته بوده و مطابق با دستور العمل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران به گروه های مختلف دسته بندی شده اند.

واگن قطار های 6 تخته به صورت 10 و 11 کوپه ای دسته بندی می شوند که مسافران ب صورت 3 نفره رو به روی یکدیگر می نشینند. 2 تخت در ایین، 2 تخت در وسط و 2 تخت در بالا برای استراحت مسافران در نظر گرفته شده است. هر واگن دارای 2 سرویس بهداشتی و سیستم تهویه مطبوع می باشد.

لازم به ذکر است این قطار ها مجهز به عایق 2 جداره بوده تا کوپه های قطار در برابر حرارت و سر و صدا ایمن باشند. قطار های 6 تخته شرکت رجا شامل قطار های پارسی و میلاد در لول 3 ستاره و قطار های زاگرس و نسیم در لول 2 ستاره می باشند. توجه داشته باشید که این قطار ها کمی قدیمی هستند.

قطار حومه ای رجاء

شرکت حمل و نقل ریلی رجا با ایجاد رفاه بیشتر برای دسترسی شهر های کوچک به شهر های بزرگ، قطار های حومه ای را راه اندازی کرده است. این شبکه ریلی که به نوعی درون شهری یا رینگ اول و رینگ دوم شناخته می شوند؛ کاربری حمل نقل ریلی را ایجاد می کنند. با هزینه های سنگینی که قطار های حومه ای دارند، باز هم شرکت رجا برای به سرانجام رسیدن رسالت خود، در زمینه کاهش آلودگی های زیست محیطی انجام داده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره قطار حومه ای رجاء با شماره تلفن 1539 در ارتباط باشید.

​​قطار های رجا
رستوران قطار زندگی رجا

قطار های بین المللی رجاء

یکی دیگر از انواع قطار های رجاء که بسیار مورد توجه است، قطار بین المللی ایران-ترکیه است. بله شرکت رجا با گسترش اهداف خود و زمینه سازی رفاه بیشتر برای مردم ایران، خدماتی را در این زمینه ارائه می دهد. یکی از این خدمات راه اندازی قطار بین المللی تهران- ترکیه می باشد. هم اکنون قطار بین المللی رجا در مسیر «تهران –وان- تهران» و «تهران –آنکارا- تهران» مشغول فعالیت است. شما عزیزان می توانید از طریق سایت پرشین هتل و یا مراکز معتبر فروش بلیط، اقدام به تهیه یا رزرو بلیط این قطار نمایید.

نحوه چگونگی سفر با قطار بین المللی رجاء

هم اکنون قطار تهران- وان تنها یک بار در هفته و آن ظهر یکشنبه از تهران حرکت می کند. پس از طی مسیر، نیمه شب دوشنبه شما به شهر تبریز خواهید رسید. قطار تهران-وان بعد از پذیرش مسافران از ایستگاه قطار تبریز به سمت ایستگاه مرزی می رود. مسافران پس از انجام کار های مربوط به گمرک، مجدد سوار قطار می شوند. پس از طی مسیری، ایستگاه کاپیکوی ترکیه توقفگاه قطار تهران-وان است. باز هم تمامی مراحل گذر از گمرک مثل ایران انجام می شود.

در زمان سفر با قطار بین المللی رجاء تمامی توقف های مرزی که در ایران و ترکیه انجام می شود، حدوداً 2 ساعت طول می کشد که در مجموع اگر بخواهیم مسیر رفت و برگشت تهران به وان و بالعکس را بسنجیم؛ تقریباً این سفر 24 ساعت به طول می انجامد. توجه داشته باشید که توقف این قطار بین المللی 12 ساعت می باشد و پس از آن مجدد به تهران باز می گردد. آن دسته از عزیزانی که می خواهند 3 شب اقامت در شهر وان داشته باشند، می توانند با قطار تهران –آنکارا- تهران به ایران بیایند.

قطار های رجا
قطار های رجا در مسیر بین المللی

قطار تهران – آنکارا-تهران

قطار بین المللی تهران- آنکارا – تهران همانند قطار تهران به وان مسیر خود را طی می کند. اما با این تفاوت که این قطار بین المللی در شامگاه روز چهارشنبه از تهران حرکت می کند. همانند قطار تهران – وان تمامی تشریفات گمرکی در ایستگاه رازی و ایستگاه کاپیکوی ترکیه انجام می شود. این قطار پس از ایستگاه کاپیکوی در شب پنجشنبه وارد ایستگاه وان می شود.

مسافرین محترم باید از قطار پیاده شوند و با یک کشتی از دریاچه وان گذر کنند. سپس یک قطار که منحصر به کشور ترکیه است مسافران را از ایستگاه تاتوان سوار می کند. بعد گذر از ایستگاه های آلازیق، مالاتیا کایسری و سیواس در صبح روز شنبه مسافران به پایتخت ترکیه، یعنی آنکارا می رسند. مدت زمان سفر با قطار بین المللی تهران تا آنکارا 60 ساعت می باشد. هرچند توقف های کوتاهی در ایستگاه های کرج؛ قزوین، زنجان، میانه و مراغه این قطار بین المللی خواهد داشت.

کلام آخر درباره انواع قطار های رجاء

با تمامی قطار های رجاء، تاریخچه شرکت رجا و ... آشنا شده اید. حال اگر شما هم قصد رزرو تور مشهد قطار با قطار 5 ستاره زندگی را دارید؛ توصیه می کنیم بی دِرنگ از سایت پرشین هتل رزرو خود را با کمترین قیمت انجام دهید. ضمن این که رزرو هتل مشهد با قطار هم در سایت پرشین هتل ممکن است.

بیشتر بخوانید :