خانه داروغه مشهد در زمان قدیم به موازات بازار مسگری قرار داشت. در حال حاضر کوچه بازار مسگرها وجود ندارد و تنها کوچه بازار فروش عمده لباس آن را احاطه کرده است. برای دسترسی سریع و آسان به این مکان تاریخی زیبا می توانید هتل مشهد را از طریق سایت پرشین هتل و یا تماس با شماره 05138096 رزرو کنید. یکی از هتل های مشهد نزدیک به این اثر تاریخی، هتل آپارتمان حیات شرق یا سارا سابق می باشد.

بازدید مسافران نوروزی از خانه تاریخی داروغه مشهد‎
بازدید مسافران نوروزی از خانه تاریخی داروغه مشهد‎

خانه داروغه در سال 1381 مرمت و به ثبت آثار ملی رسیده است. معماری آن ترکیبی از سبک روسی و ایرانی می باشد. و از سه ضلع نمایی بسیار زیبا دارد و تنها یک ضلع آن تکیه بر دیوار همسایه دارد. نمای بیرونی و داخلی این خانه آجر چین همراه با حیاطی کوچک می باشد. اتاق ها تبدیل به موزه ای با وسایل قدیمی مشهد و ظروف سنگی شده است.

کاروانسرای بابا قدرت مشهد در گذر زمان

خانه داروغه، یادگار یوسف‌خان هراتی در مشهد
خانه داروغه، یادگار یوسف‌خان هراتی در مشهد

درب و پنجره های خانه داروغه مشهد

درب و پنجره های چوبی، حوض های داخلی و بادگیر اتاق ها که برای کاهش دما در تابستان کاربرد داشته اند.

درب و پنجره های چوبی خانه داروغه مشهد
درب و پنجره های چوبی خانه داروغه مشهد

اتاق های زمستانی، سنگ فرش اتاق ها و حیاط، نقوش زیبای دیوارها و سقف ها و ایوان متصل به راه پله های دو طرفه، راه پله های باریک برخی اتاق ها، لوسترهای دیواری قدیمی، همه و همه از زیبایی های این بنای زیبا و تاریخی در دل شهر مشهد می باشد.

کاخ موزه محمد رضا شاه یا باغ ملک آباد مشهد؟

 گلونی خانه داروغه مشهد با معماری بی‌نظیرش دیدن دارد‎
خانه داروغه مشهد با معماری بی‌نظیرش

اتاق های زمستانی این خانه با وجود بخاری دیواری و پنجره های دو جداره از شگفتی های آن می باشد. همچنین برای گرم نگه داشتن خانه داروغه در فصل زمستان تمامی وسایل گرمایشی و آشپزی، مطبخ و روشنایی در طبقه زیرین نگهداری می شده اند. ورود به خانه داروغه هزینه ای ندارد و در حال حاضر توسط شهرداری مشهد نگهداری می شود. خانه داروغه برای بازدید عموم رایگان شده تا همه گردشگران با این خانه آشنا شوند.

محله 1500 ساله نوغان در یک نگاه

خانه تاریخی داروغه مشهد، معماری نمونه قاجاری‎
خانه تاریخی داروغه مشهد، معماری نمونه قاجاری‎

زیرا در سال 1391 توسط شهرداری و شرکت عمران و مسکن سازان به بهای 37 میلیارد تومان خریداری شد. عید نوروز این ساختمان شاهد جشن آیینی می باشد همچنین رقص ها و موسیقی های محلی و افراد با پوشش محلی و پخت نان و غیره در این ساختمان قابل بازدید است. از خانه های تاریخی مشابه با خانه داروغه می توان به خانه توکلی مشهد، خانه اردکانی مشهد، خانه پیشه وران مشهد و خانه ملک در مشهد اشاره نمود.

منابع :