خانه توکلی مشهد یکی از ساختمان های قدیمی در این شهر است که به ثبت آثار ملی ایران رسیده است. مشهد همانند: کاشان، اصفهان، شیراز، یزد و کرمان خانه های تاریخی زیادی دارد. اما متاسفانه به دلیل تمرکز بر جنبه مذهبی شهر مشهد، این خانه ها از توجه گردشگران و مسئولین دور مانده اند. رزرو هتل نزدیک به این خانه تاریخی می تواند دسترسی شما به خانه توکلی را آسان کند. یکی از هتل های مشهد نزدیک به این اثر تاریخی، هتل آپارتمان حیات شرق یا سارا سابق می باشد.

خانه توکلی مشهد یادگاری از دوران قاجار
خانه توکلی مشهد یادگاری از دوران قاجار

خانه توکلی مشهد در زمان قاجار ساخته شده که مالک آن کشمشیان نام داشت. سپس بعد از سال ها، یک مرد به نام توکلی خانه را از کشمشیان تاجر خریداری می کند. از آن زمان به بعد با نام خانه توکلی شناخته می شود که در حال حاضر از تخریب بافت های فرسوده در امان مانده است.

باغ خونی مشهد در محله 17 شهریور

البته نوسازی بافت فرسوده مشهد امری تاسف بار است، زیرا دقیقا بافت اصلی شهر نوغان، سناباد و هسته مرکزی شهر که محل تجمع تجار جاده ابریشم و سپاه اسلام بوده به طور کلی در دست تخریب است. از جمله خانه های تاریخی مشهد می توان به خانه تاریخی پیشه وران مشهد و خانه تاریخی اردکانی مشهد اشاره نمود.

خانه توکلی، خانه ای است که جنیان در آن رفت و آمد دارند
خانه توکلی مشهد، خانه ای که جنیان در آن رفت و آمد دارند

خانه توکلی مشهد از جنس چوب

خانه توکلی مشهد دارای اسکلتی چوبی است که با گذر زمان هنوز هیچ تغییری نکرده است. اتاق های آن چوبی بوده و فضا ها به وسیله ارسی از هم جدا می شوند. کتیبه های کاشی کاری شده ورودی نیز با خطوط حک شده مورد توجه قرار گرفته است.حوض و باغچه کوچک آن، جلوه ای زیبا به حیاط خانه توکلی بخشیده است. این خانه تاریخی، در سال 1384 به ثبت میراث فرهنگی و صنایع دستی رسیده است و در سال 1389 توسط شهرداری مرمت شده است.

خانه ملک و وقفیات آن

خانه توکلی مشهد دارای اسکلتی چوبی
خانه توکلی مشهد دارای اسکلتی چوبی

خانه توکلی در کوچه های فرعی خیابان نواب صفوی قرار دارد. این خیابان منتهی به حرم امام رضا است و با خروج از درب نواب صفوی و کمی پیاده روی به این خانه قدیمی خواهید رسید. این خانه تاریخی فاصله اندکی با خانه تاریخی داروغه مشهد دارد که یکی دیگر از خانه های تاریخی مشهد است.

کاخ موزه محمد رضا شاه در باغ ملک آباد

خیابان نواب صفوی ( پایین خیابان ) یکی از خیابان مهم در زمان قدیم بوده است که تجار و بازرگانان دیگر کشور ها مشغول به داد و ستد کالا بوده اند. تاجران بین المللی زیادی در این مکان برای تبادل کالا گرد هم می آمدند. در آن زمان بیشترین کالای صادراتی مشهد خدنگ، کاغذ، ابریشم و پارچه های ابریشم باف و توت خشک بوده است.

کاروانسرای سنتی بابا قدرت یا رستورانی خوشمزه؟

خانه توکلی، خانه ای متروکه
خانه توکلی مشهد، خانه ای متروکه 

محلیان و همسایه های این خانه قدیمی معتقدند که خانه توکلی، خانه ای است که جنیان در آن رفت و آمد دارند. شاید به دلیل متروک بودن خانه و تعدد اتاق ها و روشنایی کم در سال های گذشته این باور به وجود آمده است. همچنین پایین خیابان یا خیابان نواب صفوی خیابانی با معیشت ضعیف در سال های قبل بوده که شاید همین امر، خانه توکلی را به محلی برای رفت و آمد فقرا یا پناهی برای کارتن خواب ها تبدیل کرده است.

محله نوغان مشهد و تاریخی درباره امام رضا (ع)

خانه‌ توکلی مشهد، یادگاری زیبا از مشهد قدیم
خانه‌ توکلی مشهد، یادگاری زیبا از مشهد قدیم

چگونه به خانه توکلی مشهد برویم؟

برای رسیدن به ابنیه تاریخی خانه توکلی باید سوار خط های بی آر تی 3 شوید و در ایستگاه پنجراه پیاده شوید. سپس با یک تاکسی، کمتر از 5 دقیقه به این خانه خواهید رسید. البته با خط 83 و خط 84 که از پایانه انقلاب حرکت می کنند، می توانید سوار شده و در ایستگاه 17 شهریور پیاده شوید. بعد با یک تاکسی خود را به این خانه برسانید. برای رزرو هتل با شماره های 05138096 و 09198906502 تماس حاصل فرمایید

منابع :