خانه تاریخی پیشه وران مشهد یکی از مکان های تاریخی و تفریحی و گردشگری مشهد است که دارای سقف تمام چوب به همراه درب و پنجره های چوبی و دیواره های آجرچین به همراه کاشی کاری های زیبا و وجود درختان، حیاط این خانه را بسیار دوست داشتنی جلوه می دهد.

خانه اردکانی های مشهد و روایتی جالب

دستگاه های ریسندگی و بافت پارچه در این ساختمان شاید حاکی از حرفه افراد خانه پیشه وران باشد. بازدید از این ساختمان قدیمی هزینه ای نداشت اما رفته رفته برای به درآمد رسیدن این بنا ورودی در نظر گرفته شد. این بنا تاریخی و زیبا فاصله کمی تا هتل رفاه مشهد دارد. برای رزرو این هتل می توانید به سایت پرشین هتل مراجعه کنید.

در خانه تاریخی پیشه وران مشهد همچنین طرح هایی همچون شاهنامه خوانی، خرید اموال عتیقه، اجرای برنامه های خاص برای کسب درآمد خانه پیشه وران مد نظر قرار گرفت. یکی از طرح ها نیز پرداخت پول در ازای اطلاعات موثق راجع به این خانه بوده است.

خانه ملک را چه کسی ساخته است؟

بازدید از خانه ای اشرافی در بالا شهر سناباد و نوغان قدیم جالب به نظر می رسد. این خانه نه آنقدر قدیمی است که همچون خانه ابوالقاسم فردوسی از آن تنها مشتی خاک و خشت باقی مانده باشد و نه آنقدر جدید که حرفی برای گفتن نداشته باشد.

قدمت خانه پیشه وران مشهد تقریبا 80 سال است. به هر حال اطلاعات بیشتر از این خانه را نقل و قول های قدیمی به مخاطب می دهند. برای رفتن به خانه پیش آوران مشهد کافیست به خیابان خسروی، کوچه رزاقی بروید. البته از دیگر خانه های تاریخی در شهر مشهد می توان به خانه تاریخی توکلی مشهد و خانه داروغه مشهد اشاره کرد.

کاخ موزه محمد رضا شاه کجاست؟

خانه تاریخی پیشه وران مشهد
نمای خانه تاریخی پیشه وران مشهد

معرفی خانه تاریخی پیشه وران 

خانه تاریخی پیشه وران در سال 1384 به عنوان آثار تاریخی به ثبت رسیده است. ارگ مکانی بود که در مجاورت قلعه ارگ که محل استقرار شاهان و دروازه شهر قرار داشت. شاه سلطان حسین صفوی در این قلعه می زیسته اما در حال حاضر هیچ آثاری از این قلعه بر جا نمانده است.

منطقه ارگ منطقه ای گران قیمت و محل سکونت اعیان و اشراف بوده که در حال حاضر این منطقه خیابان دانشگاه، سعدی، تقی آباد، خسروی را در بر می گیرد که همچنان از محل های  بالا شهر مشهد می باشند. البته محله نوغان مشهد نیز یکی از قدیمی ترین محله های مشهد در پایین شهر می باشد که داستان های جالبی دارد.

کاروانسرای قدیمی بابا قدرت در یک نگاه

از آن همه شکوه و جلال منطقه ارگ مشهد تنها چند خانه قدیمی بجا مانده است و جای تاسف است که آن همه زیبایی به نابودی رفته و ساختمان های امروزی جایگزین آنها شده اند. خانه پیشه وران یکی از بناهایی است که زمانی از خانه های اشرافی منطقه ارگ بوده است.

منطقه ارگ ورودی شهر بوده است و مکانی بسیار سرسبز بود که از ناحیه سراب می گذشته، سراب هم اکنون نام خیابانی در مشهد است. این نام نیز به دلیل وجود قنات و باغ های سر ریز از آب بر این منطقه باقی مانده است. در حال حاضر انبوه درختان توت در این منطقه گواه وجود همین قنات ها در قدیم می باشند.

باغ خونی مشهد روایتگر حادثه ای دلخراش

وجود بهترین کافه ها و سینماها، کلوپ ها و رستوران ها و باشگاهها تا سال 1350 در این خیابان، آن را به جذاب ترین خیابان مشهد تبدیل کرده بود، شایان ذکر است این خیابان همچنان انرژی خوب عابرانش را در طول زمان حفظ کرده است.

خانه تاریخی پیشه وران مشهد
خانه تاریخی پیشه وران مشهد
بیشتر بخوانید :
منابع :