جاهای دیدنی اطراف مشهد به قدری فراوان هستند که وصف آن ها در این چهارچوب نمی گنجد. اما در این مقاله سعی کرده ایم به شرح محبوب ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد بپردازیم تا شما در زمان رزرو تور مشهد، علاوه بر زیارت حرم امام رضا (ع) به جاذبه های گردشگری اطراف مشهد نیز سر بزنید.

مناطق ییلاقی از جاهای دیدنی اطراف مشهد

مناطق ییلاقی مشهد جزئی از جاهای دیدنی اطراف مشهد در تابستان هستند. این مناطق ییلاقی با دارا بودن روستاها، فضا های بکر و رودخانه های فصلی، بهترین مکان برای طبیعت گردی هستند. در ذیل مطلب با منطقه ها و روستا های ییلاقی مشهد آشنا می شوید، پس از آن به شرح دیگر جاذبه های اطراف مشهد خواهیم پرداخت.

طرقبه

طرقبه یکی از بکر ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد است. در این منطقه ییلاقی روستاهای بسیاری وجود دارد. رودخانه ها و دره های فراوانی در طرقبه دیده می شود. این منطقه ییلاقی مشهد به 2 مورد خوراکی مشهور است. اولین خوراکی مشهور طرقبه، بستنی مغزدار آن می باشد. دومین خوراکی هم دوغ آبعلی آن است که بعد از صرف غذا بسیار می چسبد.

جاهای دیدنی اطراف مشهد
طرقبه و جاهای دیدنی

روستای جاغرق

از دیگر مناطق بکر و جاهای دیدنی اطراف مشهد، جاغرق است و وجه تسمیه این روستا به دلیل فراوانی آب می باشد. بدین گونه که در زمان های گذشته کل روستا غرق در آب می شده است. جاغرق در انتهای جاده طرقبه، بعد از عنبران قرار دارد که کافه ها و رستوران های مختلفی در این روستا، مشغول فعالیت هستند.

روستای نغندر

روستای نغندر را می توان یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد دانست. این روستا که قبل از روستای کنگ واقع شده، منطقه ای سبز در دل دره می باشد. روستای نغندر هم مانند دیگر منطقه های ییلاقی مشهد، از کافه ها و رستوران های کتعددی برخوردار است. پس از گذر این روستا به ماسوله مشهد (کنگ) خواهید رسید.

جاهای دیدنی اطراف مشهد
روستای کنگ معروف به ماسوله شرق کشور

روستای کنگ

روستای کنگ یا به نوعی ماسوله مشهد، تاریخی ترین روستای اطراف مشهد است. این روستا بعد از جاده نغندر قرار دارد. روستای تاریخی کنگ از نظر آب و هوا بسیا خنک است. رودخانه این روستا خروشان بوده که نشات گرفته از برف کوه های بینالود در این روستا است. در روستای تاریخی کنگ خانه ها پلکانی طرای شده که حیاط یک خانه، بام خانه دیگری محسوب می شود.

پارک سنگی کمر مقبولا

پارک سنگی کمر مقبولا یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد است که شاید برای هیچ گردشگری نام آشنا نباشد. این قبرستان سنگی بیش از 5 هکتار مساحت دارد. تعداد بی شماری از سنگ های آتش فشانی ناب در این قبرستان درون خود جای داده است. سنگ نبشته، نگاره های باستانی حجاری شده و ... حاکی از میراثی دیرین بر گستره ی منطقه ییلاقی طرقبه می باشد. در حال حاضر این بوستان به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

جاهای دیدنی اطراف مشهد
پارک کمر مقبولا و حکاکی های سنگی

چالیدره

بدون شک چالیدره مشهد یکی از شناخته شده ترین و مطرح ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد است. در این منطقه نمونه بین المللی گردشگری تفریحات بسیاری در دسترس افراد قرار می گیرد. آب و هوایی مطبوع، دسترسی آسان به مرکز شهر طرقبه، استفاده از منابع طبیعی آب و کوه از ویژگی های چالیدره می باشند.

شاندیز

شاندیز از دیگر منطقه های ییلاقی اطراف مشهد است که تابستانی بسیار خنک دارد. روستاهای زیبایی در شهر شاندیز وجود دارند که هر کدام تاریخچه ای برای خود به همراه دارند. به نوعی می توان گفت شاندیز که تغییر یافته کلمه شاهان دژ در زمان پیشین است، قدمتی بیش از 1000 سال دارد.

جاهای دیدنی اطراف مشهد
دریاچه چالیدره مشهد در پاییز

روستای ابرده

ابرده را می توان چالوس مشهد نام گذاری کرد. چون از جاده ای پر پیج و خم، همراه با رودخانه و فضایی سر سبز برخوردار است. پس از گذر کردن شهر شاندیز به ابرده می رسید. کافه ها، اقامتگاه ها، ویلاها و رستوران های متعددی در این روستا دیده می شود که آماده ارائه خدمات هستند. توصیه می کنیم در زمان رزرو تور مشهد، حتما سری هم به جاهای دیدنی اطراف مشهد نظیر ابرده بزنید.

روستای زشک

از دیگر جاهای دیدنی اطراف مشهد زشک است. روستایی که بعد ابرده قرار گرفته و مکانی بسیار دنج و عالی برای خلوت و طبیعت گردی می باشد. روستای زشک با این که جاذبه های بسیاری دارد اما چشمه سار های کوچکی هم در اطراف آن دیده می شود. یکی از آن ها چشمه قلقلی است. توجه داشته باشید که اگر مسیر سبز و زیبای زشک را پشت سر بگذارید به جاده نیشابور، روستای خرو خواهید رسید.

جاهای دیدنی اطراف مشهد
صعود به ارتفاعات شیرباد

قله شیرباد

از بهترین، جذاب ترین و بکر ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد می توان به قله شیرباد اشاره کرد. قله شیرباد که به پیست اسکی شیرباد هم معروف است هم از مسیر زشک و هم از مسیر جاده گلمکان راه دارد. قله شیرباد بلند ترین قله سلسله جبال هزار مسجد است که همواره در 4 فصل سال برف در آن دیده می شود.

نیشابور یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد

شهر نیشابور نیز همانند مشهد تبرک شده به قدوم امام رضا (ع) است. خود شهر نیشابور و روستاهای حومه آن به قدری سر سبز و دیدنی است که شاید وصف تمامی آن ها در این چهارچوب نگنجد. اما در ذیل این عنوان با خیام، امامزاده محروق، کمال الملک، قدمگاه، روستای بوژان، آبشار بار، آبشار گرینه، درود و ... آشنا خواهید شد.

آرامگاه خیام نیشابوری

محال ممکن است به شهر نیشابور که از جاهای دیدنی اطراف مشهد است بروید و سری به آرامگاه ها و امامزاده های آن نزنید. آرامگاه خیام نیشابوری هم یکی از این مکان ها می باشد. خیام فیلسوف، منجم و ریاضی دان حاذقی بود که در سال 449 هجری قمری در شهر نیشابور متولد شد.

جاهای دیدنی اطراف مشهد
آرامگاه خیام نیشابوری

امامزاده محروق

یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف مشهد که البته مذهبی نیز می باشد، آرامگاه امامزاده محروق و امامزاده ابراهیم از نوادگان موسی بن جعفر (ع) می باشد. این 2 امامزاده در مجاورت آرامگاه خیام قرار گرفته اند. از این رو گردشگران می توانند پس از بازدید از آرامگاه خیام به زیارت این 2 امامزاده بروند.

دهکده چوبی نیشابور

اگر به دنبال یکی از خاص ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد هستید بهترین گزینه، دهکده چوبی نیشابور خواهد بود. این دهکده چوبی، تنها دهکده 1000 ساله ی چوبی ایران است که موریانه ها هیچ آسیبی به آن نرسانده اند. مرحوم مهندس حمید مجتهدی، بنیانگذار و سازنده این دهکده چوبی است که برای کشف راز ضد زلزله و ضد موریانه آن می توانید کلیک کنید.

آبشار بار

روستای بار از دیگر جاهای دیدنی اطراف مشهد در شهر نیشابور است. در روستای بار، بیشتر افراد سید و سادات هستند. این مسئله باعث  رونق و برکت روستا شده است. آبشار زیبای بار همراه با طبیعتی بکر یکی از ناب ترین جاذبه های اطراف مشهد محسوب می شود. این روستا در 40 کیلومتری شهر نیشابور قرار گرفته است.

جاهای دیدنی اطراف مشهد
دهکده چوبی نیشابور و رازی عجیب و غریب

قدمگاه

از دیگر جاذبه های اطراف مشهد که نه تنها برای گردشگران داخلی بلکه برای گردشگران خارجی هم با اهمیت است؛ قدمگاه نیشابور می باشد. طبق سند های موجود، زمانی که حضرت رضا (ع) توقفی در نیشابور داشتند، جای پای ایشان در مکانی به جا ماند و چشمه ای از آن جوشید. این یکی از کرامات امام هشتم است و پس از آن به مکانی مقدس تبدیل گشت.

آبشار گرینه

گرینه یکی از روستاهای نیشابور است که دارای آبشاری زیبا و رودخانه ای فصلی می باشد. البته برای رسیدن به آبشار گرینه باید اندکی پیاده روی کنید تا ابشار و رودخانه آن را ببینید. این روستا قبل از روستای درود و قدگاه واقع شده است. همین امر باعث می شود تا در برنامه ریزی سفر به جاهای دیدنی اطراف مشهد، از این آبشار هم دیدن کنید.

درّود

به جرات می توان گفت، سر سبز ترین، خوش آب و هواترین و با امکانات ترین جای دیدنی اطراف مشهد در نیشابور، درود است. درّود نیشابور به دلیل گونه های گیاهی و آب فراوان همواره مورد توجه گردشگران می باشد. در شهر درّود امکانات رفاهی بسیاری نظیر نمازخانه، سرویس بهداشتی، مکان هایی برای شستشو، پارکینگ و ... تعبیه شده است.

جاهای دیدنی اطراف مشهد
درود نیشابور و چشمه ای خروشان

روستای بوژان

اگر روستای بوژان را بهشت گمشده نیشابور بخوانیم گزاف نگفته ایم. زیرا جاذبه های بسیاری در این روستا وجود دارد که آن را تبدیل به یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد نموده است. این روستا در 120 کیلومتری شهر مشهد و شمال شرقی نیشابور واقع شده و از آب و هوایی کوهستانی برخوردار می باشد.

کلات نادری از دیگر جاهای دیدنی اطراف مشهد

کلات نادری یا شهرستان کلات، قدیمی ترین شهر آباد اطراف مشهد به شمار می رفته است. کلات نادری زادگاه نادرشاه افشار است. به دلیل موقعیت جغرافیایی شهرستان کلات، همواره از باران های فصلی و آب و هوایی مطلوب برخوردار می باشد. اما در روستاها و دره های حومه شهرستان کلات، جاذبه های بسیاری وجود دارند که از جاهای دیدنی اطراف مشهد محسوب می شوند.

جاهای دیدنی اطراف مشهد
ارتکند مشهور به بهشت گمشده

ارتکند، بهشت گمشده کلات

از بکر ترین و ناب ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد، می توان به ارتکند اشاره کرد. ارتکند که در 90 کیلومتری جاده مشهد به کلات قرار گرفته از زیبایی های بی نظیری برخوردار می باشد. زمانی که شما از یک مسیر خاکی عبور کنید به درگاهی که دست سپاه است خواهید رسید. پس از پرداخت ورودی، شما می توانید هر چند شب اقامت که می خواهید در این مکان داشته باشید.

قره سو، دره ماجراجوها

بهترین مکان پیشنهادی ما برای کسانی که اهل ماجراجویی و تفریح هستند. قره سو می باشد. قره سو که یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد می باشد، طبیعتی سبز، رودخانه ای خروشان و دره هایی پر پیچ و خم دارد. این مکان تفریحی برای آن دسته از گردشگرانی خوب است که می خواهند یک روز پر هیجان را پشت سر بگذارند.

جاهای دیدنی اطراف مشهد
قره سو؛ جاذبه ای دیگر در اطراف مشهد

آبشار آبگرم، بهشتی کمتر شناخته شده

آبشار آبگرم کلات در روستایی به همین نام قرار گرفته است. مردم این روستا بسیار مهربان هستند و با رویی گشاده از شما پذیرایی می کنند. برای رسیدن به آبشار باید تا قسمتی از راه را با خودرو بروید. پس از آن خودرو را در پارکینگ پارک نموده و با پای پیاده راهی آبشار می شوید. زیبای های مسیر آبشار به قدری شما را مجذوب خود می کند که 2 ساعت پیاده روی به چشم شما نخواهد آمد. پس از طی کردن این مسیر، بهشت کمتر شناخته کلات مقابل شما خواهد بود.

کاخ کلات؛ اولین کاخ نادرشاه افشار

کاخ کلات نادر، کاخ خورشید یا دژ نادری از نام های کاخ نادرشاه افشار هستند. این کاخ به دستور نادرشاه در سال 1151 هجری قمری ساخته شد.  اگر بخواهیم واژه کلات را موشکافی کنیم معنی قلعه، برج و بارو را می دهد. کاخ کلات به گونه ای ساخته شده که تمامی قشار طبقات مختص به خود را داشتند. طبقه های اجتماعی در زمان نادرشاه به ارتشی ها (نظامی های سپاه نادرشاه)، موبدان (روحانی ها)، استریوش ها (کشاورزان) و صنعتگر ها دسته بندی می شد.

جاهای دیدنی اطراف مشهد
کاخ خورشید از جاهای دیدنی اطراف مشهد

چناران، بهشت پنهان اطراف مشهد

چناران یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف مشهد است که از وصف طبیعت سبز و خوش آب و هوایش، زبان قاصر می ماند. شهرستان چناران در 40 کیلومتری مشهد قرار گرفته است. به دلیل موقعیت جغرافیایی شهر چناران، روستاها و دره هایی زیبایی وجود دارند که همواره از تفرجگاه های اصلی گردشگران هستند. در ذیل این عنوان با جاهای دیدنی اطراف مشهد در شهرستان چناران آشنا می شوید.

اخلمد و 7 آبشار جذاب

یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف مشهد، آبشار اخلمد است. این آبشار که در روستایی به همین نام واقع شده دارای 7 آبشار کوچک و بزرگ می باشد. منطقه های بکر و سر سبز، رودخانه پر آب و هوایی بسیار خنک، این مکان را در تابستان به بهشتی برای توریست ها بدل کرده است. آبشار اخلمد در 85 کیلومتری شمال شرقی مشهد به سمت چناران قرار گرفته است.

جاهای دیدنی اطراف مشهد
اخلمد و هفت آبشار زیبا

چشمه سبز گلمکان

روستای گلمکان به تنهایی جاذبه ای در اطراف مشهد به شمار می رود. اما وجود یک دریاچه به نام چشمه سبز، باعث شده تا بیش از پیش، رونق بگیرد. دریاچه چشمه سبز پس از طی کردن مسیری ناهموار اما سرسبز؛ در دسارس خواهد بود. این دریاچه 2500 متر از سطح دریا فاصله دارد و 15 هکتار وسعت این دریاچه می باشد.

دره شمخال

دره شمخال را اگر نادر ترین و خاص ترین دره ایران بنامیم، بیراه نگفتیم. دره شمخاله یا شمخال یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد است که باب طبع کوهنوردان می باشد. دره شمخال در 80 کیلومتری جاده قوچان به باجگیران قرار گرفته است. اگر شما هم قصد سفر به مکانی رویایی و خاص گرفتید، حتما وسایل کوهنوردی همراه خود داشته باشید.

جاهای دیدنی اطراف مشهد
دره شمخال بهترین مکان برای ماجراجویی

دیگر جاهای دیدنی اطراف مشهد

تا بدین جای مطلب با بیشتر مکان های تفریحی و گردشگری اطراف مشهد اشنا شده اید. حال وقت آن رسیده تا به معرفی دیگر جاذبه ها در شهر های کوچک اطراف مشهد بپردازیم. همراه ما باشید.

رودمعجن، روستایی سبز در نزدیکی تربت حیدریه

روستای رودمعجن یکی از روستاهای توابع شهرستان تربت حجیدریه است. البته این روستای  زیبا را می توان یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد دانست. چون دارای آبشاری خیره کننده و درخت هایی سر سبز است. زمانی که وارد این روستا شوید شما با بک رودخانه بسیار زلال رو به رو می شوید که شما را مدهوش می کند.

شاهان گرماب، چشمه آبگرم و شفا بخش

شاید شما هم نام شاهان گرماب را شنیده باشید. این مکان تفریحی را بیشتر می توان برای درمان استفاده نمود. زیرا تنها چشمه آبگرم معدنی قابل شرب در ایران می باشد. به دلیل ارائه خدماتی بهتر به مسافران اقامت گاه هایی با قابلیت وان آبگرم، استخر آبگرم زنانه و مردانه به طور جدا و دیگر امکانات رفاهی در این مکان تعبیه شده است.

جاهای دیدنی اطراف مشهد
چشمه شاهان گرماب و آب گرم شفابخش

کلام آخر

حال که با جاهای دیدنی اطراف مشهد آشنا شده اید، وقت آن رسیده تا با رزرو هتل در مشهد یا دیگر شهرهای اطراف، خاطره ی سفری فوق العاده عالی را از خراسان رضوی برای خود به جای بگذارید. از این رو پیشنهاد می کنیم اگر قصد مشهد گردی دارید، حتما به جاهای دیدنی اطراف مشهد چه با گروه و چه با خانواده بروید و لذت ببرید.

بیشتر بخوانید :
منابع :