بازارچهارسوق کوهسنگی بازارچه صنایع دستی در مشهد می باشد که در بوستان کوهسنگی مشهد قرار گرفته است. علاقه مندان به هنر و موزه می توانند با مراجعه به این بوستان مشهد، علاوه بر بازار چهارسوق کوهسنگی به موزه بزرگ خراسان هم سر بزنند که در مطلب آن توضیحات مفصلی داده شده است.

مطالبی کامل درباره بازار رضا مشهد 

این بازار در محوطه بوستان کوهسنگی جای گرفته است. هدف از احداث این بازار ترویج فرهنگ و هنر در شهر مشهد می باشد. از آن جایی که مشهد یکی از شهر های دائمی پر از گردشگر می باشد این هدف به خوبی جواب داده است. وقتی که شما عزیزان در بوستان کوهسنگی قدم می زنید با سیلی از زائران عرب و دیگر کشور ها مواجه می شوید. همین امر موجب می شود تا این طرح فرهنگی و هنری در دیگر کشورها هم رواج پیدا کند.

بازار چهارسوق کوهسنگی مشهد
بازار چهارسوق کوهسنگی مشهد

بازار چهارسوق کوهسنگی و دیزی سنگی های معروفش

بازارچهارسوق کوهسنگی مشهد دارای دالان های متفاوتی می باشد. بعضی از آن ها انواع تابلو فرش های نفیس و دست بافت را عرضه می کنند. برخی دیگر صنایع دستی مانند شمع، سبد، دکوری جات، لوازم تزئینی و … مشغول هستند. اما از مهم ترین های بازارچهار سوق کوهسنگی، می توان به غرفه تابلو های رنگ روغن آن اشاره کرد.

بازار سرشور مشهد در یک نگاه

این آثار هنری از سر تاسر ایران به مشهد فرستاده شده اند تا فرهنگ ایرانی را به مردم و زائران بیشتر ترویج دهند. از مهم ترین صنایع دستی کوهسنگی و عرضه آن در غرفه های بازار چهارسوق می توان به دیزی سنگی اشاره کرد. این نوع ظرف بسیار پر طرفدار بوده و بسیار سالم می باشد.

بازار چهارسوق کوهسنگی مشهد
بازار چهارسوق کوهسنگی مشهد

طبخ غذایی لذیذ در یکی از صنایع دستی چهارسوق مشهد

از این رو برای طبخ غذای لذیذ آبگوشت از این ظرف سنگی استفاده می نمایند. همین امر موجب می شود آبگوشت، با نام دیزی سنگی شناخته شود. یکی دیگر از صنایع دستی عرضه شده در چهارسوق کوهسنگی انواع قلیان می باشد. قلیان های متنوعی که از جمله آن ها می توان به قلیان شاه عباسی اشاره کرد. قلیان عربی هم از نمونه دیگر این قلیان ها می باشد.

بازار گوهرشاد مشهد را بیشتر بشناسید

بازار چهارسوق کوهسنگی مشهد
بازار چهارسوق کوهسنگی مشهد

زیبا ترین مجسمه های دست ساز را می توان در بازار چهارسوق کوهسنگی پیدا نمود. انواع مجسمه های فرشته،سر اسب، شمع دان و …. را می توان از چهارسوق کوهسنگی خریداری کرد. این بازار، از سمت ورودی درب بزرگراه کلانتری قابل دسترس می باشد. شما می توانید علاوه بر این بازار، از دیگر بازار های قدیمی در شهر مشهد مانند بازار امین مشهد، بازار قسطنطنیه مشهد، بازار مرکزی مشهد، بازار حکیم مشهد و ... نیز دیدن نمایید. 

با بک کلیک تمامی مشخصات درباره بازار مولوی مشهد را مشاهده نمایید

بازار چهارسوق کوهسنگی مشهد
بازار چهارسوق کوهسنگی مشهد
بیشتر بخوانید :
منابع :