ساعات کار بازار رضا مشهد

ساعت کاری این بازار از 9 صبح تا 22 شب می باشد که همه روزه به غیر از ایام تعطیل آماده ارائه خدمت به زائران و مجاوران می باشد.

آدرس بازار رضا مشهد

آدرس بازار نیز در انتهای خیابان امام رضا؛ میدان بیت المقدس، سمت راست می باشد. اتوبوس های بی آر تی نیز شما را به پایانه مسافربری و پایانه طبرسی خواهند برد.

اجناس مغازه های بازار رضا مشهد

انواع سوغاتی های مشهد از قبیل انگشترهای عقیق و فیروزه و طلا ونقره و همچنین انواع عطریات، زعفران و نبات، پوستین، مهر و سجاده، تسبیح و لباس و بدلیجات و غیره به فروش می رسد. این بازار به دلیل نزدیکی به حرم رضوی از مراکز دیدنی مشهد به شمار می آید و مورد توجه و بازدید اهالی مشهد و زائران و مسافران قرار دارد. هتل رز طلایی مشهد، هتل جواد مشهد و هتل هرند مشهد از جمله هتل های نزدیک به این بازار مهم مشهد می باشد.

معرفی بازار رضا

از جمله مراکز تجاری- توریستی شهر مشهد، مجتمع بازار رضا است. برای دسترسی راحت به این مرکز خرید می توانید هتل های مشهد را رزرو کنید. بازار رضا درنزدیکی حرم امام رضا علیه السلام واقع شده و با ساختار سنتی و مغازه های متعدد، محل خرید و فروش و تجارت زائران و مسافران و مجاوران است. این بازار در نزدیکی حرم مطهر رضوی همانند بازار سرشور مشهد و بازار امین مشهد قرار گرفته و بهترین پیشنهاد برای خرید سوغاتی می باشد.

بازار رضا مشهد
بازار رضا مشهد

معماری بازار رضا مشهد

همزمان با تخریب اطراف فلکه حرم رضوی، کار احداث بازار رضا شروع و در سال های نخست دهه پنجاه پایان یافت. تعدادی از حجره های این بازار به مغازه دارهایی که در طرح توسعه قرار گرفته بودند واگذار شد. بازار به فاصله کم در جنوب شرقی اماکن متبرکه و از ضلع شرقی میدان بیت المقدس تا میدان 17 شهریور کشیده شده است.

بازار رضا دارای دو رشته ساختمان دو طبقه با دو دالان موازی مسقف و 17 چهارسوق و 11 سرا است که حد فاصل دو خیابان به عرض 30 متر و طول 800 متر احداث شده اند. زیر بنای این بازار مشهد حدود 72000 متر مربع می باشد. 43000 متر از این زیر بنا در بازار رضا و 29000 متر آن درسرا های جنبی واقع شده و جمعاً دارای 2096 باب مغازه و حجره درمساحت های مختلف است.

مطالبی درباره بازار مرکزی مشهد

بازار رضا مشهد
بازار رضا مشهد

مغازه های بازار رضا مشهد

تعداد 1008 باب مغازه دربازار رضا و 1084 باب حجره در 11 سرا قرار دارد که از داخل به یکدیگر مرتبط می باشند. بازار رضا دارای دو ورودی و خروجی اصلی در میدان بیت المقدس (فلکه آب) و میدان 17 شهریور است. طول بازار در دو دالان و دو طبقه جمعاً حدود 3 کیلومتر است و درازای هر بازار 750 متر می باشد.

بازار رضا که بزرگ ترین مرکز خرید مسافران و زائران به شمار می آید فطعا می تواند لحظاتی خاطره انگیز را برای شما عزیزان رقم زند. البته مراکز خرید قدیمی دیگری مانند بازار قسطنطنیه مشهد، بازار حکیم مشهد، بازار چهارسوق مشهد و ... نیز در کنار این مجتمع تجاری سنتی وجود دارند. 

بازار مولوی مشهد را بیشتر بشناسید

بیشتر بخوانید :
منابع :