ابرده که به بهشت مشهد هم مشهور است، روستایی با آب وهوای عالی می باشد که در  بخش شاندیز شهرستان بینالود در استان خراسان رضوی قرار دارد. روستای ابرده بعد از شهر شاندیز قرار گرفته و بسیاری از رستوران های خوب مشهد در این روستای ییلاقی قرار دارد. از هتل های نزدیک ابرده میتوان به هتل پارک بزرگ حیات طرقبه اشاره کرد.

ابرده، این روستای بی نظیر در مسیر رودخانه زشک قرار گرفته است که بواسطه همین موضوع، مناظر زیبا و آب و هوایی مطبوع دارد. این روستا در 25 کیلومتری شمال غربی طرقبه و نیز 43 کیلومتری مشهد قرار گرفته است.

روستای ابرده مشهد
روستای ابرده مشهد


ابرده روستایی با ساختار پلکانی است که در میان یک دره استقرار یافته و اطراف آن به کوه ها منتهی می شود. در بخش جنوبی ابرده، کوه کنگ قرار گرفته و  رودخانه زشک هم در وسط روستا جریان دارد. جمعیت این روستا براساس آخرین سرشماری که در سال1395 انجام شده حدود 3200 نفر اعلام شده است. گردشگران تور مشهد می توانند با رزرو هتل پارک حیات طرقبه، دسترسی آسانی به این روستای ییلاقی داشته باشند.

باشگاه سوارکاری ارشاد در دوراهی شاندیز و طرقبه

روستای ابرده مشهد
روستای ابرده مشهد

دیدنی ها و جاذبه های گردشگری ابرده

روستای ابرده باغ هایی دارد که به پارک جنگلی شاندیر منتهی می شود. این پارک جنگلی دارای مناظری سرسبز و خیره کننده است که بازدید کنندگان و گردشگران تور مشهد را مجذوب خود می نماید. بافت و ساختار روستا به گونه ای است که یکی از اصلی ترین اهداف گردشگران مشاهده زیبایی، هنر و ظرافت آن است. رودخانه زشک که از کوه های سیاه خانی و گودرز، از رشته کوه بینالود سرچشمه می گیرد، از میان این روستا می گذرد.

  رزرو آنی هتل های مشهد با تخفیف ویژه

جاذبه های ابرده مشهد
جاذبه های ابرده مشهد

دره ای که در مجاورت این روستا قرار دارد، دارای درختان بلند و انبوه است. آرامگاه شیخ حافظ ابردهی (علی شاه) یک اتاق کوچک ساده می باشد که در مرکز قبرستان قدیمی ابرده و مابین راه شاندیز به ابرده قرار گرفته است و سنگ های آن قدمتی 700 ساله دارند.

این قبرستان مربوط به سده نهم هجری قمری تا اواخر دوره قاجار است و در 19 مردادسال 1384 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آرامگاه پسر شیخ ابردهی هم بیرون اتاقک قرار دارد. از دیگر  جاذبه های دیدنی و تاریخی این روستا می توان نام چاه چهل دختر را برد.

جاذبه های ابرده مشهد
جاذبه های ابرده مشهد

اقتصاد و معیشت مردم ابرده

بیشتر مردم این روستا مانند دیگر روستاها درآمد خود را از راه باغداری و دامداری تامین می کنند. برخی هم در زمینه تهیه صنایع دستی و نجاری فعالیت دارند. مراتع سرسبز و غنی موجود در اطراف روستا باعث شده دامداری و تولید گوشت و انواع لبنیات رونق زیادی داشته باشد. باغداران این روستا، محصولاتی از قبیل : گردو ، گیلاس، سیب، گلابی، ،آلبالو و هلو را  ارائه می کنند. در آمد مردم این روستا از عرضه میوه و لبنیات کسب می شود.

اقتصاد و معیشت مردم ابرده
اقتصاد و معیشت مردم ابرده

در زمان های دور، در کوه های بالای ابرده،  اثرات و بقایایی از دیوار های یک قلعه قدیمی دیده می شود که به وسیله سپاه شاه در  زمان قیام سالار تخریب شده بود. متاسفانه در حال حاضر  اثری از این قلعه قدیمی باقی نمانده است. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با تور مشهد و رزرو هتل مشهد با شماره های 05138096 و 09198906502 تماس بگیرید. کارشناسان مجرب پرشین هتل در خدمت شما هستند.

منابع :