فرودگاه های استانبول با توجه به توریستی بودن این شهر ترکیه، دارای اهمیت بالایی می باشند که اغلب افراد با آن ها آشنایی دارند. استانبول یکی از زیباترین و بهترین شهر های ترکیه است که سالانه گردشگران بسیاری به منظور تفریح، کار و ... به این شهر سفر می کنند که اکثر آن ها راه های هوایی را برای سفر خود انتخاب می نمایند.

فرودگاه های استانبول شامل دو فرودگاه بین المللی می شوند که یکی از آن به تازگی افتتاح گردیده و به آن فرودگاه جدید گفته می شود. همچنین مهم ترین و پر تردد ترین فرودگاه در کشور ترکیه نیز در این شهر قرار دارد که به آن فرودگاه قدیم استانبول گفته می شود. پرشین هتل در این مقاله توضیحاتی کامل درباره فرودگاه های استانبول را بیان می کند و اطلاعاتی کامل را در اختیار شما گردشگران تور استانبول قرار می دهد. با ما تا انتهای مطلب همراه شوید.

آشنایی با راهنمای مسافر شهر استانبول

فرودگاه آتاتورک، برترین فرودگاه در بین فرودگاه های استانبول 

یکی از به نام ترین فرودگاه های معروف استانبول و حتی ترکیه، فرودگاه آتاتورک می باشد که حتما نام آن را بارها شنیده اید. هر فردی که تور استانبول را مورد رزرو قرار می دهد، اغلب به در مقصد این فرودگاه فرود می آید که به همین دلیل می توان آن ها را یکی از پرتردد ترین فروگاه های ترکیه نیز دانست. این فرودگاه اولین فرودگاه در استانبول می باشد که در سال 1924 برای اولین بار افتتاح گردید و به عنوان نخستین فرودگاه بین المللی در این شهر شناخته شد.

فرودگاه آتاتورک استانبول در بخش اروپایی شهر قرار گرفته که از نظر موقعیت مکانی مناسب بوده و دسترسی به هتل های استانبول در این بخش از شهر را آسان می کند؛ زیرا این فرودگاه تنها 24 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. همچنین می توان از قسمت های این فرودگاه به دو ترمینال با وسعت وسیع اشاره نمود که یکی از آن ها مربوط به پرواز های داخلی و دیگر به منظور پرواز های خارجی ایجاد شده اند. 

در فرودگاه آتاتورک استانبول چه امکاناتی وجود دارد؟

فرودگاه آتاتورک استانبول به عنوان بهترین فرودگاه در بین فرودگاه های عالی استانبول شناخته می شود که دارای امکانات مجهز و پیشرفته ای بوده و امنیت گردشگران را تضمین می کند. از جمله امکانات در این فرودگاه می توان به مراکز اطلاع رسانی فرودگاه، دستگاه خود پرداز و باجه تبدیل ارز، فروشگاه های شبانه روزی، خدمات پزشکی، رستوران و کافه های مختلف، آرایشگاه ها و پیرایشگاه ها، وای فای رایگان در تمامی فضای فرودگاه، سالن استراحت عمومی و ..و اشاره نمود. 

با یک کلیک سفری دو روزه به استانبول را تجربه کنید

چگونه می توان به فرودگاه آتاتورک استانبول دسترسی پیدا کرد؟ 

گردشگران که در مقصد فرودگاه آتاتورک فرود می آیند که نیاز به شناخت راه های درسترسی به این فرودگاه را ندارند. اما اگر بلیط رفت و برگشت تور استانبول با پرواز در فرودگاه آتاتورک می باشد، شما می بایستی پیش از پرواز خود راه های دسترسی را بشناسید تا بدون سردرگمی بتوانید به موقع به پرواز برسید.
فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول همانطور که گفته شد موقعیت مکانی بسیار عالی دارد که نسبت به میدان تکسیم استانبول و مرکز شهر استانبول بسیار عالی است. شما می توانید برای دسترسی سریع به این فرودگاه از تاکسی استفاده نمایید، اما با این وجود اتوبوس های مختلفی نیز وجود دارند که شما را از مرکز شهر درست به این فرودگاه خواهند رساند. 

فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول، مخصوص پرواز داخلی

فرودگاه صبیحه گوکچین استانبول که به تازگی و در چند سال اخیر افتتاح گردیده است، به عنوان فرودگاه داخلی استانبول شناخته می شود. این فرودگاه در ابتدا به دلیل شلوغی بسیار زیاد فرودگاه آتاتورک و نبود ظرفیت خالی در آن، ساخته شد که در سال 2010 با استقبال چشم گیری مواجه گشت. پس از آن دولت ترکیه تصمیم گرفت تا سال 2021 حدود 25 ملیون نفر را به وسیله این فرودگاه جابه جا کند که اکنون در صدد انجام چنین امری می باشد. 

محله ببک استانبول را بیشتر بشناسید

فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول اکنون نه تنها یکی از پر رفت و آمد ترین فرودگاه های استانبول به شمار می رود، بلکه در سال 2015 با ثبت 206 پرواز و 28 ملیون مسافر به عنوان سومین فرودگاه پر تردد دنیا نیز معرفی شد. این فرودگاه به دلیل نوساز بودن، نسبت به فوردگاه آتاتورک امکانات مجهز تری دارد که با پیشرفته ترین لوازم ایجاد شده اند و در دسترس می باشد. بسیاری از گردشگرانی که قصد سفر به استانبول را دارند، علاقه مند هستند تا فرود در این فرودگاه را انجام دهند و از فرودگاه جدید استانبول دیدن نمایند.

مزیت های فرودگاه صبیحه گوکچین استانبول

همانطور که گفته شد فرودگاه صبیحه گوکچن دارای امکاناتی بسیار مجهز می باشد که از مهم ترین آن ها می توان به دستگاه خود پرداز و باجه تبدیل ارز در آن اشاره نمود. شما می توانید ارز خود را در داخل فرودگاه به واحد پول ترکیه یعنی لیر تبدیل کنید تا در طول سفر بتوانید به راحتی کارهای خود را انجام دهید. 
همچنین فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول که مجهز ترین فرودگاه در بین فرودگاه های استانبول است، امکاناتی دیگر مانند فروشگاه های شبانه روزی، رستوران و کافه های متعدد، اینترنت رایگان، بهترین تجهیزات امنیتی، خدمات دهی مناسب پرنسل، سرویس بهداشتی و ... را در خود ایجاد کرده است. با وجود این امکانات شما می توانید در زمان انتظار برای پرواز و یا فرود در شهر استانبول و رفع خستگی پیش از ورود به هتل خود، نیاز های خود را بر طرف کنید. 

سفر به استانبول با لیر بهتر است یا دلار؟

فرودگاه صبیجا گوکچن استانبول کجا قرار دارد؟

فرودگاه صبیحا گوکچن استانبول درست بلعکس فرودگاه آتاتورک در قسمت آسیایی شهر استانبول قرار دارد و از نظر موقعیت مکانی نسبت به فرودگاه قدیم دارای جایگاه ضعیف تری می باشد. اگر در قسمت آسیایی شهر استانبول هتل رزرو نموده اید، در خرید بلیط هواپیما توجه داشته باشید که در این فرودگاه، فرود کنید. شما می توانید به توسط وسایل نقلیه عمومی از این فرودگاه به راحتی به قسمت اروپایی شهر دسترسی پیدا کنید.

فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول بعد از فرودگاه صبیحه گوکچن ساخته شد. زیرا تقاضای بالای مسافران برای رفت و آمد به شهر استانبول سبب شد تا یک فرودگاه دیگر مخصوص پروازهای خارجی ساخته شود. فرودگاه بین المللی جدید استانبول در منطقه آرناوت کوی (قسمت اروپایی) قرار گرفته است. طبق گمانه زنی ها این فرودگاه، بزرگ ترین فرودگاه جهان می باشد. ضمن این که به خاطر برج کنترل ترافیک هوایی و ساختمان فنی این فرودگاه، برنده جایزه بین المللی از شیکاگو در سال 2015 شده است. دلیل برنده شدن هم طراحی منحصر به فرد و معماری این برج ترافیک می باشد.

فرودگاه جدید استانبول از 6 باند پرواز و 3 ترمینال یا همان پایانه برخوردار می باشد. ضمن این که 100 هزار متر مربع از فضا نیز به فروشگاه های داخل فرودگاه اختصاص داده شده است. مساحت این فرودگاه استانبول بیش از 5/76 میلیون متر مربع می باشد. طبق گمانه زنی ها تا سال 2028 میلادی منحصر به فرد ترین فرودگاه استانبول و قطب اتصال آسیا، اروپا و آفریقای شمالی خواهد شد.

بیشتر بخوانید :
منابع :