فرودگاه های استانبول با توجه به توریستی بودن این شهر ترکیه، دارای اهمیت بالایی می باشند که اغلب افراد با آن ها آشنایی دارند. استانبول یکی از زیباترین و بهترین شهر های ترکیه است که سالانه گردشگران بسیاری به منظور تفریح، کار و ... به این شهر سفر می کنند که اکثر آن ها راه های هوایی را برای سفر خود انتخاب می نمایند.

فرودگاه های استانبول شامل دو فرودگاه بین المللی می شوند که یکی از آن ها به تازگی افتتاح گردیده و به آن فرودگاه جدید گفته می شود. همچنین مهم ترین و پر تردد ترین فرودگاه در کشور ترکیه نیز در این شهر قرار دارد که به آن فرودگاه قدیم استانبول یا همان صبیحه گوکچین گفته می شود.

متاسفانه در حال حاضر فرودگاه آتاتورک بلا استفاده بوده که فرودگاه جدید جایگزین فرودگاه آتاتورک شده است. به دلیل اهمیت موضوع، پرشین هتل قصد دارد در این مقاله از مجله گردشگری خود توضیحات کاملی را درباره فرودگاه های استانبول شرح دهد تا اطلاعاتی جامع را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول، مخصوص پرواز داخلی

فرودگاه صبیحه گوکچین استانبول که به تازگی و در چند سال اخیر افتتاح گردیده است، به عنوان فرودگاه داخلی استانبول شناخته می شود. این فرودگاه در ابتدا به دلیل شلوغی بسیار زیاد فرودگاه آتاتورک و نبود ظرفیت خالی در آن، ساخته شد که در سال 2010 با استقبال چشم گیری مواجه گشت. پس از آن دولت ترکیه تصمیم گرفت تا سال 2021 حدود 25 ملیون نفر را به وسیله این فرودگاه جابه جا کند که اکنون در صدد انجام چنین امری می باشد. 

فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول اکنون نه تنها یکی از پر رفت و آمد ترین فرودگاه های استانبول به شمار می رود، بلکه در سال 2015 با ثبت 206 پرواز و 28 ملیون مسافر به عنوان سومین فرودگاه پر تردد دنیا نیز معرفی شد. این فرودگاه به دلیل نوساز بودن، نسبت به فرودگاه آتاتورک امکانات مجهز تری دارد که با پیشرفته ترین لوازم ایجاد شده اند و در دسترس می باشد.

مزیت های فرودگاه صبیحه گوکچین استانبول

همانطور که گفته شد فرودگاه صبیحه گوکچن دارای امکاناتی بسیار مجهز می باشد که از مهم ترین آن ها می توان به دستگاه خود پرداز و باجه تبدیل ارز در آن اشاره نمود. شما می توانید ارز خود را در داخل فرودگاه به واحد پول ترکیه یعنی لیر تبدیل کنید تا در طول سفر بتوانید به راحتی کارهای خود را انجام دهید.

همچنین فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول که مجهز ترین فرودگاه در بین فرودگاه های استانبول است، امکاناتی دیگر مانند فروشگاه های شبانه روزی، رستوران و کافه های متعدد، اینترنت رایگان، بهترین تجهیزات امنیتی، خدمات دهی مناسب پرنسل، سرویس بهداشتی و ... را در خود ایجاد کرده است. با وجود این امکانات شما می توانید در زمان انتظار برای پرواز و یا فرود در شهر استانبول و رفع خستگی پیش از ورود به هتل، نیاز های خود را بر طرف کنید. 

فرودگاه صبیجا گوکچن استانبول کجا قرار دارد؟

فرودگاه صبیحا گوکچن استانبول درست بلعکس فرودگاه آتاتورک در قسمت آسیایی شهر استانبول قرار دارد و از نظر موقعیت مکانی نسبت به فرودگاه قدیم دارای جایگاه ضعیف تری می باشد. اگر در قسمت آسیایی شهر استانبول هتل رزرو نموده اید، در خرید بلیط هواپیما توجه داشته باشید که در این فرودگاه، فرود کنید. شما می توانید با وسایل نقلیه عمومی همچون مترو استانبول از این فرودگاه به راحتی به قسمت اروپایی شهر دسترسی پیدا کنید.

فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول بعد از فرودگاه صبیحه گوکچن ساخته شد زیرا تقاضای بالای مسافران برای رفت و آمد به شهر استانبول سبب شد تا یک فرودگاه دیگر مخصوص پروازهای خارجی ساخته شود. فرودگاه بین المللی جدید استانبول در منطقه آرناوت کوی (قسمت اروپایی) قرار گرفته است.

طبق گمانه زنی ها این فرودگاه، یکی از بزرگ ترین فرودگاه های جهان می باشد. ضمن این که به خاطر برج کنترل ترافیک هوایی و ساختمان فنی این فرودگاه، برنده جایزه بین المللی از شیکاگو در سال 2015 شده است. دلیل برنده شدن هم طراحی منحصر به فرد و معماری این برج ترافیک می باشد.

فرودگاه جدید استانبول از 6 باند پرواز و 3 ترمینال یا همان پایانه برخوردار می باشد. ضمن اینکه 100 هزار متر مربع از فضا نیز به فروشگاه های داخل فرودگاه اختصاص داده شده است. مساحت این فرودگاه استانبول بیش از 5/76 میلیون متر مربع می باشد. طبق گمانه زنی ها این فرودگاه استانبول تا سال 2028 میلادی، منحصر به فرد ترین فرودگاه استانبول و قطب اتصال آسیا، اروپا و آفریقای شمالی خواهد شد.

فرودگاه آتاتورک، فرودگاهی فراموش شده

یکی از به نام ترین فرودگاه های معروف استانبول و حتی ترکیه، فرودگاه آتاتورک می باشد که حتما نام آن را بارها شنیده اید. در زمان های گذشته هر فردی که تور استانبول را رزرو می کرد در این فرودگاه فرود می آمد. در حال حاضر فرودگاه آتاتورک هیچ استفاده ای نداشته که فرودگاه جدید استانبول جایگزین این فرودگاه قدیمی شده است.

فرودگاه آتاتورک اولین فرودگاه در استانبول می باشد که در سال 1924 برای اولین بار افتتاح گردید و به عنوان نخستین فرودگاه بین المللی در این شهر شناخته شد. فرودگاه آتاتورک استانبول در بخش اروپایی شهر قرار گرفته که از نظر موقعیت مکانی مناسب بوده و دسترسی به هتل های استانبول در این بخش از شهر را آسان می کند؛ زیرا این فرودگاه تنها 24 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد.

همچنین می توان از قسمت های این فرودگاه به دو ترمینال با وسعت زیاد اشاره نمود که یکی از آن ها مربوط به پرواز های داخلی و دیگر به منظور پرواز های خارجی ایجاد شده اند. هرچند با ساخت فرودگاه های صبیحه کوگچین و فرودگاه جدید، دیگر نیازی به این فرودگاه قدیمی نبود.

در فرودگاه آتاتورک استانبول چه امکاناتی وجود داشت؟

فرودگاه آتاتورک استانبول به عنوان بهترین فرودگاه در بین فرودگاه های عالی استانبول شناخته می شود که دارای امکانات مجهز و پیشرفته ای بوده و امنیت گردشگران را تضمین می کند. از جمله امکانات در این فرودگاه می توان به مراکز اطلاع رسانی فرودگاه، دستگاه خود پرداز و باجه تبدیل ارز، فروشگاه های شبانه روزی، خدمات پزشکی، رستوران و کافه های مختلف، آرایشگاه ها و پیرایشگاه ها، وای فای رایگان در تمامی فضای فرودگاه، سالن استراحت عمومی و ..و اشاره نمود.

فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول همانطور که گفته شد موقعیت مکانی بسیار عالی داشت که دسترسی راحت به میدان تکسیم استانبول را برای گردشگران فراهم می اورد. هم اکنون این فرودگاه، جزئی از فرودگاه های فراموش شده در شهر استانبول است.

کلام آخر درباره فرودگاه های استانبول

هرآنچه که باید درباره فرودگاه های صبیحه کوگچین و جدید استانبول را بدانید ذکر کردیم اما نکته مهم اینجاست که با سفر به شهر استانبول شما به جاهای دیدنی استانبول هم سر بزنید تا معماری و تاریخ کهن این شهر را بهتر بشناسید. پس علاوه بر جاهای دیدنی توصیه می کنیم جاهای تاریخی استانبول را هم در لیست تفریحات خود قرار دهید.

بیشتر بخوانید :
منابع :