تنگه هلت لرستان یکی از جاذبه های استان لرستان است. لرستان یکی از استان های زیبای ایران است که در رشته کوه های زاگرس واقع می باشد. این تنگه در شهرستان پلدختر، میان کوه ها و دره ای سر سبز از درخت بلوط قرار گرفته است. رودخانه ای که در میان تنگه هلت ، خودنمایی می کند، رودخانه زال نام دارد.

تنگه هلت لرستان از 2 رودخانه سیمره و زال سرچشمه می گیرد و مسیر آن حدود 4 کیلومتر می باشد. برای دسترسی به این تنگه زیبا و خیره کننده باید در مسیر رفت و برگشت حدود 2 ساعت مسیر را طی نمایید. از ویژگی های این منطقه، بکر و دست نخورده بودن آن می باشد که در گوگل به راحتی نمی توان موقعیت مکانی آن را یافت.

مسیر تنگه هلد لرستان

جهت دسترسی به این تنگه فوق العاده باید بزرگراه لرستان-اندیمشک در شهر پلدختر را پشت سر بگذارید. سپس به تونل خرگوشان 1 و 2 خواهید رسید. اگر برای شما جالب است که بدانید چرا نام تنگه این چنین است، باید بگوییم که یک طایفه لر در در این استان که به نجف وندها در منطقه هلد معروف هستند، نام این تنگه را به گویش محلی تنگه هلد، هلت و ... می خوانند.

تنگه هلت لرستان چگونه شکل گرفت؟

اگر به دنبال پدیده های طبیعی باشیم باید بگوییم میلیون ها سال زمان می برد تا شکل گیری صخره ها بر اثر آب صورت گیرد. البته گمانه زنی ها نشان می دهد که ورودی این دریاچه، قبلا سد بوده که با به وجود آمدن سیلاب شکسته شده و خود آب، مسیر خود را باز کرده است. همین امر باعث شده تا تنگه به خوبی نمایان شود.

در گویش معمولی تنگه جایگزین تنگ شده که معانی آن ها با هم متفاوت می باشد. به عنوان مثال تنگه رشته کوچکی از دریا میان 2 خشکی است که دریاها را به هم مرتبط می سازد. تنگ هم به معنی دره کوه گفته می شود. (البته این تعاریف در فرهنگ لغت عمید آمده است).

تنگه هلت چه تفریحاتی دارد؟

شاید تصور کنید که وجود آب در این منطقه باعث شده تا گونه های طبیعی بسیاری در اطراف آن دیده شود. اما این تصور کاملاً اشتباه است. چون تقریبا گونه ی گیاهی متنوعی در اطراف تنگه هلت وجود ندارد و تنها جذابیت این منطقه، سنگ های غول پیکر صیقل داده شده توسط آب های روان است.

رودخانه نوردی

یکی از تفریحاتی که می توانید در مسیر تنگه هلد انجام دهید، رودخانه نوردی است. در این تفریح شما از همان ابتدا غافلگیر می شوید و آبی که تا مچ پای شما بود، به زیر بغل شما می رسد. کف رودخانه سرشار از سنگ های ریز و درشت است که به دلیل حرکت آب از کوه به پایین سقوط کرده اند.

در ادامه مسیر رودخانه نوردی، کم کم سردی دما و آب را حس می کنید که به دلیل سایه بودن آن نقطه است. ولی چند قدمی جلوتر، اشعه های آفتاب به تن شما می تابد و آن را گرم می کند. یک سنگ عظیم را در قسمت میانی رودخانه خواهید دید که در نگاه اول، رد شدن از آن را نا ممکن می سازد. اما این سنگ بزرگ یک راه در کنار خود دارد که تمامی افراد (پیر و کودک) می توانند به راحتی از آن گذر کنند.

آب تنی گروهی

زمانی که شما همراه گروه به این تنگه بروید می توانید از آب های سرد آن نهایت لذت را ببرید. این که به طور ناگهانی افراد را خیس کنید یا این که چند نفر تبانی کرده و قصد خیس کردن یک نفر را داشته باشید. دقت کنید که نباید در این تنگه شیرجه بزنید چون هم عمق کمی دارد و هم کف رودخانه سنگی می باشد.

کلام آخر درباره تنگه هلت

تا بدین جای مطلب با این تفرجگاه طبیعی و جذاب در استان لرستان آشنا شده اید. حال وقت آن رسیده تا با انتخاب یک اقامتگاه خوب یا رزرو هتل در این استان، سفری دلچسب را تجربه کنید. سایت پرشین هتل با ارائه رزرو انواع هتل ها و رزرو تور در جای جای ایران، به شما کمک می کند تا در زمان سفر خود هیچ کمبودی را حس نکنید.

بیشتر بخوانید :
منابع :