راهنمای مسافر ایران و هرآنچه که باید درباره ایران بدانید

جزئیات شهر های ایران از پوشش تا غذاهای سنتی ایران

راهنمای مسافر ایران را گردشگران می توانند در سایت پرشین هتل مطالعه نمایند. این سایت از اعتبار بالایی برخوردار بوده و هر اطلاعاتی که گردشگران تمایل به دانستن آن داشته باشند را می توانند در سایت پرشین هتل جست و جو نمایند تا اطلاعات لازمه را کسب نمایند. تمامی سعی و تلاش ما رضایت کاربران است.

راهنمای مسافر ایران به گونه ای خاص طبقه بندی شده، تا به گردشگران کمک کند ایران را به شیوه شایسته تری بشناسند. همچنین شهر های مهم تفریحی، پوشش قومیت ها، سوغات شهر ها، غذاهای مختص هر شهر، دانشگاه های مهم و ... را فرا گیرند. در این مطلب مراکز خرید، نوع پوشش در فصل های گوناگون، آب و هوای شهرهای ایران، چگونگی حمل و نقل شهر ها و ... ذکر می شود.

مراکز تفریحی مشهد
چالیدره

راهنمای مسافر ایران به افراد مشتاق، خیابان های مهم شهر ها و خیابان هایی که به اماکن تفریحی شهر ها ختم می شود را نیز یادآور می شود. اینگونه گردشگران با آشنایی کامل از موارد مهمی که هر فرد باید بداند تا در شهری که به عنوان مقصد خود انتخاب کرده است، دچار مشکل نشوند. 

 

 

  • ییی
  • ییی
  • ییی

درباره ایران بیشتر بدانید

کشور ایران در غرب قاره آسیا واقع شده و دومین کشور بزرگ خاورمیانه به شمار می رود. ایران از شمال غرب با کشور های ارمنستان و آذربایجان، از شمال با دریای خزر، شمال شرق با ترکمنستان، از شرق با پاکستان و افغانستان، از جنوب با دریای خلیج فارس و دریای عمان و از غرب با ترکیه و عراق هم مرز می باشد.

 

 

جمعیت ایران تا قبل از شیوع کرونا، ویروس منحوس بی رحمی که جان خیلی از افراد ارزشمند کشور را گرفته است، حدود 5/83 میلیون تن بوده است. اکنون هیچ سرشماری صورت نمی گیرد تا ویروس کرونا به کل از بین برود. کشور ایران فرهنگ های گوناگونی داشته و مذهب رسمی این کشور اسلام (شیعه) است.

کلیه مردمی که در ایران زندگی می کنند فارسی زبان هستند، اما قومیت هایی در کشور وجود دارند که به زبان دیگری سخن می گویند. لری، ترکی، ترکمنی، خراسانی، کردی و ... از جمله این گویش ها می باشند. البته این قومیت ها نیز به زبان فارسی نیز تسلط کامل دارند. ایران اصالتی کهن داشته و وجود آن به دوره مادها بر می گردد.

ایران جنگ ها و شاه های بسیاری را به چشم خود دیده و سختی های زیادی را کشیده است. در کلیه این اتفاقات این کشور پهناور پاره هایی از تن خود را توسط شاهان بی کفایت قاجار از دست داد. اما اکنون هنوز هم یکی از قدرت های خاورمیانه و جهان محسوب می شود. ایران دارای منابع طبیعی همچون نفت و گاز می باشد.

معرفی بهترین تور در ایران

بهترین تور در ایران شامل سیاحتی و زیارتی می شود. شهر هایی که زیارتی هستند، مشهد، قم، جمکران و شیراز می باشند. برای برخی از افراد که اهل زیارت هستند و می خواهند مدتی را با راز و نیاز با خدا بپردازند، این شهر ها بهترین گزینه هستند. چرا که در مشهد حرم امام رضا (ع) وجود داشته، در قم حرم حضرت معصومه (س)، در جمکران مسجد جمکران که متعلق به امام زمان است واقع شده و در شیراز حرم شاه چراغ بنا گردیده که متعلق به برادر امام رضا (ع) می باشد.

اما افرادی ترجیح می دهند در کنار سفر های زیارتی شان، سفر های سیاحتی نیز بروند و بهترین تور ایران بعد از تور ها زیارتی می تواند تور کیش، تور قشم، تور تبریز، تور اصفهان، تور چابهار باشد. کلیه این جزایر و شهر ها از زیبایی های چشم گیری برخوردارند که می تواند بهترین موقعیت برای دوری از گرفتاری های کاری باشد.

از پرطرفدار ترین تور های ایران سفر به مشهد مقدس و جزیره کیش است. روزانه افراد زیادی به مشهد می آیند و به زیارت امام رضا (ع) می شتابند. 80 درصد هتل های ایران در مشهد بنا شده که دارای لول های مختلفی هستند. سایت پرشین هتل، کلیه هتل های مشهد را در بر داشته و تخفیفات استثنائی را برای آن ها لحاظ کرده است.

جزیره زیبای کیش نیز دارای هتل های بسیار با لول های گوناگون می باشد، همچنین دارای تفریحات آبی و غیر آبی بوده که علاقمندان زیادی دارد. زیبایی های جزیره مرجانی کیش و دریای شفاف خلیج فارس چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.  همچنین هتل 5 ستاره دریایی ترنج در آن واقع شده که جزء برترین هتل های خاورمیانه است.

بهترین تور ایران و زمان سفر

بهترین تور ایران می تواند دارای قیمت مقرون به صرفه باشد و شامل هتلی شیک و تمیز با موقعیت مکانی عالی بوده که پکیج تخفیفات تفریحات را نیز داشته باشد. بهترین تور ایران نیز اگر از شرکت معتبری همچون پرشین هتل تهیه شود از هماهنگی کاملی برخودار بوده و گردشگران دچار هیچگونه مشکلی نخواهند شد.

زمانی برای سفر مناسب است که شما بسته به سلیقه خود، یک مدت زمان مشخصی را انتخاب نمایید. حال می تواند در فصول گرم یا در فصول سرد باشد. هر فردی که قصد سفر های داخلی را دارد باید به برخی از نکات توجه کند. مثلاً چگونگی آب و هوای مقصد تعیین شده، شرایط جوی دریا برای استفاده از تفریحات آبی در صورت رفتن به شمال و جنوب کشور، نوع ایرلاین و هواپیمای پروازی، هزینه خورد و خوراک، خواندن مطالبی درباره اماکن تفریحی برای کسب اطلاعات بیشتر و ... از جمله این نکات است.

بهترین هتل ها در کشور ایران چه نام دارند؟

بهترین هتل ها در ایران از دید گردشگران می تواند به ترتیب لول ها از 5 ستاره در جزیره کیش می توان به، هتل ترنج کیش، هتل ماریناپارک کیش، هتل داریوش کیش، هتل کوروش کیش، هتل ویدا کیش و هتل های 4 ستاره، هتل فلامینگو کیش، هتل سورینت مریم کیش، هتل صدف کیش، هتل آرامیس پلاس کیش، هتل های سه ستاره، هتل ریان قائم، هتل هلیا و از هتل های دو ستاره هتل پانیذ و هتل ستاره اشاره کرد. 

بهترین هتل ها در مشهد را می توان، به ترتیب 5 ستاره، هتل درویشی، هتل قصر طلایی، هتل قصر الضیافه، هتل الماس2، هتل هما و هتل های 4 ستاره، هتل الماس نوین، هتل الماس 1، هتل سارینا، هتل کیانا، هتل آبان و هتل های 3 ستاره، هتل ساوین، هتل هلیا، هتل کارن، هتل اطلس و هتل های دو ستاره، هتل قدس، هتل ایساتیس، هتل جواهری را نام برد. 

بهترین هتل های اصفهان از 5 ستاره، هتل عباسی اصفهان، هتل پارسیان کوثر اصفهان، هتل های 4 ستاره، هتل پارسیان عالی قاپو اصفهان، هتل سفیر اصفهان، هتل آسمان اصفهان و هتل های 3 ستاره هتل خواجو، هتل سپاهان، هتل های دو ستاره، هتل جلفا، هتل ملک، هتل جمشید می باشد.

از دیگر هتل های برتر شهر های ایران می توان به هتل بزرگ، هتل زندیه و هتل پرسپولیس شیراز اشاره کرد. هتل های عالی تبریز شامل هتل لاله پارک، هتل ائل گلی، هتل گسترش شده و شهر یزد نیز هتل پارسیان صفائیه، هتل مشیر الممالک، هتل داد و هتل لاله، هتل های شهر های شمالی، هتل ونوس پلاس چالوس، هتل پارسیان خزر چالوس، هتل اسپیناس آستارا، هتل های چابهار، هتل لیپار است.

پوشش قومیت های ایرانی ها و زیبایی مثال نزدنی

ایران کشوری چهار فصل بوده که دارای آب و هوای مطلوبی می باشد. کلیه قومیت هایی که در ایران زندگی می کنند، دارای پوشش منحصر به فردی هستند که اصول خاص خود را دارد. برای مثال پوشش در جنوب آمیزه ای از نقش و نگاری خاص است که زیبایی منحصر به فردی دارند. این پوشش در پیراهن کندوره، شلوار بندری، چادر بندری، اورنی یا همان روسری جنوبی، برقع (نقاب) خلاصه می شود.

پوشش شمالی

البسه شمالی از زیبایی جذابی برخوردارند که بیانگر سلیقه خوب شمالی ها است. سبک لباس این قومیت دارای حجاب بوده و از تزئینات خاصی بر روی لباس ها برخوردار می باشد. این تزئینات بر روی دامن، پیراهن و پیشانی بند به طور واضح دیده شده که به زیبایی کار شده اند.

این سبک پوشش با آب و هوای مرطوب قسمت شمالی کشور متناسب بوده و دارای رنگ های مختلفی است. همچنین به گونه می باشد که بانوان شمالی در این نوع پوشش راحت باشند تا بتوانند به کار های خود برسند. اکثر بانوان روستایی در شمال کشور به دور کمر خود شلیته می بندند که بسیار در بین آن ها رایج است. آقایان نیز جلیقه و شلوار دمپای تنگ می پوشند و به کمر خود شال می بندند.

پوشش کُردی

البسه بانوان کرد رنگارنگ بوده و جنس های عالی دارند. این پوشش آداب خاصی داشته و معمولاً لباس خانم های کردی تنوع رنگی بسیاری دارد. این لباس ها از جنس حریر، تور، مخمل و ساتن می باشد که با پولک دوزی، سرمه دوزی و سنگ دوزی آراسته می شوند و جلوه خاص از آن ها به وجود می آید.

پوشش خانم های کردی از قبیل، جافی که نوعی شلوار گشاد است، کلنجه که جلیقه ای نیم تنه می باشد، شال یا پشت تند که پارچه ای زیبا و بلند بوده که بر روی کمر بسته می شود، کراس، پیراهن زنانه با دامنی گشاد است، گلونی نوعی روسری بوده که دارای نقش و نگارهای متفاوتی می باشد.

کلاو یا کلاه که قسمت زیری آن مقوا بوده و با پارچه ای پولک دوزی شده پوشانده شده است. این کلاه ها استوانه ای کوتاه می باشد و نیم سکه هایی توسط رشته نخ های طلایی به کلاه ها آویزان می شود. کلکه روسری بوده که به جای کلاه، بانوان کُردی از آن استفاده می کنند و جنس آن از ابریشم می باشد و بیشتر زنان ثروتمند کردی کلکه سرمی کنند.

که وا (نوعی لباس کُردی) نوعی قبا یا لباسی کُردی بوده که پارچه آن رنگین می باشد، معمولاً این لباس را بر روی کَراس پوشیده تا روی مچ پا را بپوشاند. که وا، مانتویی جلوباز نیز محسوب می شود. ماشته نیز برای برخی از زنان کُردی جذابیت دارد و پارچه ای است که همانند شنل بوده به دور گردن می بندند که به پشت می افتد.

مردان کُردی از شلوار های گشاد دمپا تنگ استفاده نموده که همرنگ لباس تنشان مِلکی (نوعی لباس) است. ملکی بدون یقه می باشد. مردان کردی شال هایی را نیز بر سر خود می بندند و همچنین شال هایی را نیز بر روی کمر های خود بسته که به آن پُشت تَند می گویند. مردان کردی از گیوه نیز استفاده می کنند.

پوشش ترکی یا آذری

لباس آذری تنوع بالایی دارد. لباس زنان ترکی شامل، بَرَک (نوعی کلاه می باشد)، چارقد (روسری بوده که زنان ترکی برای پوشاندن موهای خود استفاده می کنند)، یایلیق (نوعی سربند است)، کوینک (به رویی لباس گفته می شود که بدون یقه و باز دوخته می  شود)، جبکن (جبکن بر روی کوینک قرار گرفته و دارای آستر و آستین های بلند است)، ارکالیک ( لباس های بلند با آستین های گشاد رنگارنگ می باشد.

البسه مردان آذری از قبیل، عرقچین (نوعی سرپوش برای مردان آذربایجانی)، یون بورک ( کلاهی از پشم گوسفند)، کوینک (پیراهن سفید که یقه آخوندی و آستین های بلندی دارد)، آرخالیق (کت های بلند)، گالش (نوعی کفش از جنس پوست گاومیش) است. الیاف این لباس ها گرم بوده و مناسب فصل های سرد می باشد.

پوشش خراسانی

مردان خراسانی مندیل که کلاهی پارچه ای می باشد و لباس بلند که کمر آن چین دار بوده، جلیقه و شلوار های گشاد دمپا تنگ می پوشند. زنان خراسانی از چارقد، عرقچین، پیراهن، جلیقه، شال کمر، دامن، شلیته و گیوه برای پوشش خود استفاده می نمایند که نمایی سنتی جذابی دارد. هر چند که این پوشش در حال حاضر زیاد دیده نمی شود، اما باز هم در بیشتر مناطق خراسان رواج دارد.

پوشش ترکمنی

پوشاک مردان ترکمنی همانند قبا (روپوشی از پارچه های راه راه بدون یقه با آستین های راسته و دارای دامن چاک دار)، چاتال ( لباسی سبک و کوتاهتر از قبا است که هنگام جنگ از آن استفاده می شده، پاپینجا (نوعی پوشش بدون آستین از جنس نمد)، شلوار، کلاه ( کلاهی بزرگ که پشمی است)، پاپوش ( معمولاً ترکمن ها چکمه می پوشند) می باشد. ترکیب پوشش زنان ترکمنی، تنپوش، شلوار، پیشانی بند، روسری، پاپوش است.

سوغات های ایران، بیانگر هنر ایرانی ها

جای جای ایران از شرق تا غرب، از شمال تا جنوب کشور، سوغاتی خاص خود را داشته که از دارای شهرت هستند. در این بخش از راهنمای مسافر ایران می خواهیم به معرفی برخی از سوغاتی های ایران بپردازیم که بیانگر هنر ایرانی ها است. برای مثال سوغات جنوب ایران، خرما، کلیچه (نوعی شیرینی سنتی)، صنایع دستی، ماهی، میگو، مرکبات و ... از دیگر سوغاتی های جنوب می باشد.

در این بخش از راهنمای مسافر ایران به شرح سوغاتی خطه شمال کشور  می پردازیم. زیتون، کلوچه، رب انار، حلوا آماج، خشکبار، صنایع دستی و ... تنها بخش کوچکی از سوغاتی شهرهای شمالی محسوب می شوند. اما سیر ترشی و ترشی هفت بیجار نیز از رایج ترین سوغاتی های شمال هستند.

شهر مشهد، پایتخت معنوی ایران که به وجود گهربار امام رضا (ع) می بالد. در این شهر سوغاتی اصلی زعفران، زرشک، مهر و جانماز است که بیشتر زائران امام هشتم به این سوغاتی ها علاقه دارند. اما انگشتر و زیورآلات، عطر و خلعت آخرت یا همان کفن میت از دیگر سوغاتی های مشهد می باشند.

با سوغات دیگر نواحی ایران آشنا شوید

کرمان نیز از دیگر شهر های ایران است که سوغاتی هایش زبانزد جهانیان می باشد. از سوغاتی های این شهر می توان به قوّتو، قطاب، مرکبات و ... اشاره کرد. سوغات شهر تبریز همچون چرم، فرش و شیرینی ریس، نوقا از بهترین سوغات های شهر می باشند. سوغاتی اردبیل حلوای زنجبیلی، حلوای سفید و سیاه و عسل است. 

شهر اصفهان نیز سوغاتی های زیادی داشته که شاخص ترین آن ها گز، پولکی، ظروف مسی، ظروف منبت کاری شده و صنایع دستی می باشد. سوغات سیستان بلوچستان صنایع دستی، خرما، انبه، موز، نارگیل و بالنگ بوده و همچنین سوغات شیراز، انواع عرقیات گیاهی، آبلیمو، مسقطی، کلوچه و حلوای شیرازی، ظروف نقره معرق و خاتم کاری شده و گیوه دست دوز است.

قزوین دارای سوغاتی هایی نظیر شیرینی پادرازی، باقلوا و گلیم می باشد. سوهان نیز که دیگر نیازی به معرفی ندارد، زیرا همه می دانند بهترین سوهان فقط در شهر قم طبخ می شود که راحت الحلقوم و نان کسمه هم سوغات قم هستند. همدان دارای سوغات ظروف سفالی، آثار چرمی، کماج و آبنبات قیچی است.

یزد نیز که به شهر دارالعباده ایران نیز معروف است از سوغاتی های خوشمزه ای نظیر قطاب، باقلوا، پشمک، نان برنجی، نان پنجره ای، کیک یزدی و ... برخوردار است. البته از ترمه و دستمال یزدی هم نمی توان چشم پوشی کرد. اراک هم سوغاتی هایی مثل عسل، نان فطیر، انار، انگور را به گردشگران اَرزانی می دارد.

غذاهای محلی شهر های ایران، خوشمزه ترین بخش راهنمای مسافر ایران

شهر های ایران دارای غذاهای محلی بوده که طعمی بی نظیر دارند. عطر و طعم غذای هر شهر نشان از اصیل بودن آن می دهد. در این قسمت از راهنمای مسافر ایران شما با غذاهای محلی جنوب کشور و دیگر مناطق ایران آشنا خواهید شد. غذاهای معروفی همچون، قلیه ماهی، سمبوسه، ماهی صبور، فلافل، ماهی برشته، خوراک خرچنگ و سینگو، پودینی کوسه و ... دارد.

در شمال کشور نیز غذاهای خوشمزه و منحصر به فردی طبخ می شوند که طعمی ملس داشته و با ترشی های بسیا سرو می شوند. این غذاهای لذیذ شامل باقلاقاتق، انار بیج، کال کباب، آغوز مسما، ترشی تره، کباب ترش، میرزا قاسمی، مرغ ترش، مرغ ناردونی و ... می شود.

نمی شود نام شُله را شنید و سریعاً نام مشهد به ذهن خطور نکند. زیرا این غذا مختص شهر مشهد بوده و در مراسم های مذهبی (اربعین حسینی و شهادت امام رضا (ع) و دیگر ایام شهادت ماه محرم و صفر) طبخ می شود.  از دیگر غذاهای اصیل مشهدی می توان به آش لخشک، یتیمچه، آش ماست و رشته پلو  اشاره کرد.

کلم پلو، شکرپلو، لوبیا پلو، قرمه به، هویچ پلو و ... شما را به یاد چه شهری می اندازد؟ بله درست فهمیدید شیراز؛ شهری که سراسر شادی و شعر است. شهر تبریز به کوفته های خود معروف بوده و چهار محال بختیاری به کباب های بختیاری خود که با خوردن آن ها ممکن است انگشتان خود را نیز بخورید.

کرمانشاه، به کباب دنده گوسفند شهرت داشته و شهر یزد به آش هایش همچون شولی، معروف است. قزوین نیز قیمه نثار را به عنوان غذای محلی خود قرار داده که بسیار خوشمزه می باشد. بریانی از غذاهای سنتی اصفهان به شمار رفته و آبگوشت قرمه، مختص شهر همدان است.

سیستم حمل نقل عمومی و هوایی شهر های ایران

در تمامی شهرهای ایران سیستم حمل و نقل عمومی شامل تاکسی و اتوبوس می شود. اما در برخی شهرهای ایران این سیستم کمی فرق داشته و پیشرفته تر می باشد. به عنوان مثال در شهر های مهم فقط فرودگاه بین المللی وجود دارد که نشان از اهمیت آن شهر می دهد. قطار شهری از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی است که فقط در کلان شهرها، دیده می شود. در این قسمت از راهنمای مسافر ایران، تمامی موارد ذکر شده به صورت کلی توضیح داده شده است.

حمل و نقل هوایی ایران

سفر با هواپیما در کشور نسبت به وسایل حمل و نقل دیگر در ایران گرانتر می باشد اما باعث صرفه جویی در وقت می شود و می توان بیشتر در شهر مقصد خود وقت گذراند. بلیت هواپیما را می توان از آژانس های هواپیمایی یا فرودگاه خریداری نمود. قیمت بلیت هواپیما در مناسبت ها یا همان ایام پیک بیشتر از همیشه می شود.

آن دسته از شهر های مهم ایران که دارای فرودگاه می باشند از قبیل تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز، یزد، کیش، اهواز، بندرعباس، ساری، رشت و قشم می شود. البته در میان این موارد تنها شهرهای مشهد، تهران، شیراز و اصفهان دارای فرودگاه بین المللی هستند. در دیگر شهر های ایران نظیر زاهدان، کرمانشاه، آبادان، کرمان، ارومیه، بوشهر، گرگان، ایلام، اردبیل، همدان، اراک و ... تنها فرودگاه های باربری کوچک وجود دارد. 

حمل و نقل جاده ای در ایران

حمل و نقل جاده ای در ایران به دو صورت اتوبوس و تاکسی انجام می شود. اتوبوس نیز به دو بخش تقسیم می شود که اتوبوس معمولی و اتوبوس وی آی پی است که هزینه اتوبوس ارزانتر از تاکسی می باشد. بلیت اتوبوس را می توان از ترمینال های مسافربری یافت. نرخ بلیت اتوبوس نیز در ایام مناسبتی تغییر پیدا می کند و گرانتر می شود.

حمل و نقل ریلی

در ایران بیشتر شهر ها از طریق ریل به هم متصّل اند و قطار ها دارای درجه بندی هستند. مزایایی که حمل و نقل با قطار دارد شامل رفاه بیشتر است، چرا که می توان از سرویس بهداشتی، رستوران، کافی شاپ، تخت های تاشو در هنگام خواب بهره مند شد. همچنین دارای امنیت بیشتری نیز می باشد. برای تهیه بلیت قطار (فدک، زندگی، نور الرضا، سیمرغ و ...) باید به راه آهن و آژانس های مسافربری مراجعه کرد.

حمل و نقل عمومی درون شهری

در شهر های ایران برای حمل و نقل داخلی از اتوبوس های درون شهری، مترو، ون، تاکسی (تاکسی های بی سیم و تاکسی های آنلاین) استفاده می شود. هزینه اتوبوس، ون و مترو مقرون به صرفه می باشد. از شهر هایی که دارای مترو هستند می توان به، شهر تهران، مشهد، شیراز و اصفهان اشاره کرد.

ناگفته نماند گردشگرانی که از وسایل شخصی خود برای مسافرت داخلی استفاده می نمایند باید خیابان های شهری که به عنوان مقصد انتخاب نموده اند را بشناسند. برای این کار باید نقشه توریستی شهر مورد نظر را به همراه داشت. گوگل مپ و اپلیکیشن راهنمای مسافر هر شهر نیز بهترین گزینه برای شناخت خیابان ها و تفریحات آن شهر می باشد.

دانشگاه های مهم شهر های ایران

در ایران دانشگاه های معتبری وجود دارند که تنها افرادی که از ضریب هوشی بالایی برخوردار هستند به این دانشگاه ها راه پیدا می نمایند. برای پذیرفته شدن در دانشگاه های معتبر ایران احتیاج به دادن آزمونی سخت بوده و کسانی که رتبه سه رقمی می آورند می توانند پذیرش شوند. هزینه آن ها نیز بسیار مقرون به صرفه است اما اکثر دانشگاه های معتبر ایران هزینه ای دریافت نمی کنند.

دانشگاه های وزارت علوم از جمله، دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس تهران، دانشگاه شیراز، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه تبریز، دانشگاه شهید بهشتی مشهد، دانشگاه اصفهان، دانشگاه گیلان، دانشگاه پیام نور، دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه رازی اردبیل، دانشگاه بوعلی سینا گلستان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه کاشان می باشد.

دانشگاه های صنعتی کشور همانند، دانشگاه صنعتی شریف تهران، دانشگاه صنعتی امیر کبیر تهران، دانشگاه علوم و صنعت ایران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران، دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشگاه صنعتی بابل بوده که از شرایط عالی برای دانشجویان برخوردار هستند.

از دیگر دانشگاه های صنعتی ایران می توان دانشگاه صنعتی ارومیه، دانشگاه صنعتی کرمان، دانشگاه صنعتی شیراز، دانشگاه صنعتی کرمانشاه، دانشگاه صنعتی همدان، دانشگاه صنعتی سهند، دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباسپور تهران، دانشگاه صنعتی بیرجند، دانشگاه صنعت نفت تهران، دانشگاه صنعتی آبادان را نام برد.

باید و نباید ها، گوشزد راهنمای مسافر ایران به شما

گردشگران توجه داشته باشند هنگامی که عزم سفر می کنند باید مدارک لازمه خود را که شامل شناسنامه، کارت ملی و دفترچه بیمه می شود را به همراه داشته باشند. گردشگرانی که زوجی به سفر می روند داشتن شناسنامه برای پذیرش هتل الزامی خواهد بود. در صورت نداشتن این مدرک، سند ازدواج از واجبات است.

افرادی که با ماشین شخصی خود سفر می کنند باید کارت ماشین، گواهینامه، بیمه ماشین، کارت معاینه فنی و ... را به همراه داشته باشند. داشتن وسایل مورد نیاز سفر و پوشش مناسب هر فصل، جعبه کمک های اولیه از مهم ترین اصول مسافرت بوده که حتماً باید رعایت شود.

گردشگران باید به تابلوهای درون شهر ها توجه نمایند و مسیر مورد نظر خود را بیابند. بر روی تابلو شهر ها، اسامی خیابان ها به لاتین نیز نوشته شده تا جهانگردان و توریست های خارجی بتوانند مسیر خویش را به راحتی پیدا کنند. حروف روی این تابلو ها خوانا و پر رنگ بوده و افراد برای خواندن آن ها دچار مشکل نخواهند شد.

نکاتی که گردشگران باید بدانند این است که رستوران و کافه های بین شهری مکان مناسبی برای میل غذا نخواهد بود، چرا که برخی از آن ها نکات بهداشتی را رعایت نکرده و غذای سالم طبخ نمی کنند. همچنین استفاده از سرویس های بهداشتی بین شهری کار صحیحی نیست، زیرا بهداشتی در آن ها وجود نداشته و به ندرت تمیز می شوند.

سخن پایانی راهنمای مسافر ایران

سایت پرشین هتل برای گردشگران سفر خوشی را آرزو می کند و از این که عموم وقت خود را، برای بالابردن سطح آگاهی کاربران خود می گذارد افتخار می کند. به همین علت برای رزرو کلیه تور ها و هتل های ایران با قیمت مناسب، پرشین هتل بهترین گزینه است تا راهنما و پشتیبان سفر شما باشد. تور شهرهای مختلف، قیمت های باورنکردنی، اطلاعات دقیق و صحیح، پشتیبانی 24 ساعته و ... از ویژگی های سایت پرشین هتل است.

لیست راهنمای مسافر ایران و هرآنچه که باید درباره ایران بدانید