تالاب انزلی یکی از مهم ترین تالاب های ایران است که خواستگاه بسیاری از گونه های پرندگان می باشد. این تالاب از چندین رودخانه تغذیه می شود که تعدادی از آن ها فرعی و اصلی هستند. تالاب شهر انزلی یکی از جاذبه های مسحور کننده گردشگری و تفریحی ایران است که گل ای نیلوفر آن جذابیتی وافر به آن داده است.

تالاب انزلی در 23 ژوئن 1975 به عنوان یک سایت رسمی و معتبر در شهر رامسر معرفی شد. نکته قابل توجه درباره تالاب این است که آب آن شیرین بوده و با یک سیستم تپه ماهوری از دریای خزر یا همان دریای کاسپین جدا می شود. در این مرداب پوشش گسترده نِی به خوبی دیده شده و انواع پوشش گیاهی غوطه ور در این مرداب به وفور یافت می شود.

تالاب انزلی
گونه های گیاهی در تالاب انزلی

تالاب دائمی انزلی توسط باتلاق های آب گرفتگی فصلی، مزارع کشاورزی (عمدتاً شالیزار) و استخرهای ماهی احاطه شده است. این سایت برای پرورش، مرحله بندی و زمستان گذرانی پرندگان آبی، از اهمیت بین المللی برخوردار است. رودخانه های منتهی به این تالاب سرچشمه خود را از کوه های تالش می گیرند و پس از شیب تند به دشت ها ختم می شوند.

تالاب انزلی علاوه بر این که جاذبه ای شگفت انگیز در شهر انزلی به شمار می رود، بندر انزلی را نیز ب دو قسمت تقسیم می کند که سبب جذاب بودن این شهر شده است. در این مرداب گونه های گیاهی و جانوری بسیاری زندگی می کنند که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.

تالاب انزلی
نیلوفرهای متعدد در تالاب انزلی

تالاب انزلی و گونه های گیاهی و جانوری

تالاب بندر انزلی از گونه های گیاهی فوق العاده زیبایی برخوردار می باشد که شامل گلهای زنبق، نیلوفر آبی و پرچم زرد و ...می شود که منظره ای بسیار زیبا را به رخ می کشد. همین جذابیت ها و شگفتی های خلقت خداوند سبب شده تا این تالاب را به مقصدی عالی برای دوست داران طبیعت و عکاسان تبدیل کرده است.

در مرداب انزلی گونه های پرندگان زیادی زندگی می کنند که بیش از 80 هزار پرنده زمستانی را شامل می شود. اردک، غاز، قو و ... از جمله پرندگانی هستند که در این تالاب زیست می کنند. اتمسفر آبی این تالاب بستر مناسبی برای تخم ریزی انواع ماهی ها بوده که نقش مهمی در اقتصاد منطقه دارد. این تالاب یکی از بهترین و مناسب ترین محیط برای انواع پرندگان آبزی است.

تالاب انزلی
قایق سواری در مرداب شهر انزلی

چه تفریحاتی در تالاب انزلی برگزار می شود؟

در مرداب بندر انزلی تفریحات بسیاری انجام می شود که یکی از محبوب ترین آن ها قایق سواری می باشد. در این تفریح شما سوار بر قایق های موتوری یا پارویی بنا به دلخواه می شوید و از نیزارها و نیلوفرهای این تالاب مسحور کننده دیدن می کنید. یکی دیگر از تفریحات محبوب در تالاب بندر انزلی ماهیگیری می باشد. با پرداخت هزینه شما می توانید از وسایل مخصوص ماهیگیری استفاده کرده و با دست خود صید کنید.

عمق تالاب انزلی چقدر است و آیا رستوران دارد؟

عمق تالاب انزلی 5.2 متر می رسد که البته با توجه به برخی شرایط آب و هوایی ممکن است عمق این تالاب تغییر کند. علاوه بر این موارد یک رستوران بسیار زیبا در مرکز تالاب انزلی طراحی شده تا مدعوین این مکان تفریحی و گردشگری ایران در بندر انزلی، بتوانند نیاز خود از بابت گرسنگی و تشنگی را رفع نمایند.

تالاب انزلی
غروب تماشایی آفتاب در مرداب انزلی

در رستوران مرداب انزلی انواع غذاهای محلی شمالی سرو می شود که با دست پخت های خانگی تهیه می شوند. طعم ماهی دودی و میرزا قاسمی های لذیذ را می توانید در رستوران تالاب سفارش دهید و سپس نوش جان نمایید. طعم غذاها به قدری عالی است که شاید نتوانید مانند آن را در رستوران دیگری پیدا کنید.

مقاله مرتبط: آکواریوم انزلی بزرگ ترین آکواریوم ایران

مشکلات تالاب انزلی چیست؟

تالاب و مرداب ها از نظر زیست شناختی متنوع ترین نوع در بین اکوسیستم ها محسوب می شوند. با این حال مرداب شهر انزلی قربانی برخی بی توجهی مسئولین شده و دچار مشکلات عدیده ای گشته است. اگر به مشکلات تالاب انزلی رسیدگی نشود، ممکن است در طی سال های آینده به دلیل همین بی توجهی ها از تغییرات زیست محیطی مخربی برخوردار شود.

تالاب انزلی
نمای بالا از مرداب شهر انزلی

استفاده از مرداب انزلی به عنوان محل تخلیه شهر و رها سازی زباله های انسانی و صنعتی به تالاب، جان حیوانات جانوری و حداقل 78 گونه پرنده ساکن در منطقه را به خطر انداخته است. گفته می شود برخی از مقامات محلی قصد دارند یک زمین ورزشی در یک شبه جزیره متصل به تالاب ایجاد کنند تا منبع کسب درآمدشان باشد. البته این مسئله با مخالفت سخت محیط بانان و دوستدارانمحیط زیست مواجه شده است.

در کشورهای اروپایی و استرالیا، کانادا و ایلات متحده از تالاب ها و جاذبه های زیست محیطی به شدت محافظت می شود که این امر متاسفانه در کشور ایران کمتر اجرا می شود. کشورهای ذکر شده با حفظ منابع طبیعی خود سعی در جذب گردشگر و کسب درآمد دارند که این اتفاق قابل ستایش است.

تالاب انزلی
رستوران داخل تالاب شهر انزلی

آدرس تالاب انزلی کجاست؟

مرداب بین المللی انزلی در جنوب غربی دریای کاسپین یا همان خزر قرار گرفته است. این تالاب زیبا در قسمت جنوب غربی شهر واقع شده و 40 کیلومتر از شهر رشت فاصله دارد. صومعه سرا از جنوب، پیر بازار از شرق، شهر انزلی از شمال و کپورچال از غرب به این تالاب محدود می شوند.

ساعت کار، ورودی و قیمت بلیط تالاب انزلی

ساعت کار مرداب بندر انزلی از صبح تا عصر بوده و ورودی و قیمت بلیط تالاب انزلی یکسان می باشد. با تهیه بلیط می توان ورودی را نیز رایگان بروید. با توجه به مطالبی که ذکر شد باید عنوان کنیم که توجه مسئولین به این جاذبه ها می تواند سبب فعالیت زیست محیطی بهتر و جذب گردشگر، در نهایت درآمد زایی شود.

تالاب انزلی
نمایی زیبا از مرداب انزلی و کم توجهی مسئولین

امید آن که مسئولین توجه بیشتری به این جاذبه ی تفریحی و گردشگری انزلی نمایند تا گردشگران داخلی و خارجی بتوانند با رزرو هتل انزلی، از جاذبه های طبیعی شهر انزلی و این مجموعه تفریحی دیدن نمایند.

بیشتر بخوانید :
منابع :