مگر می‌شود مه غلیظ و خنکی هوای گردنه گدوک را فراموش کرد؟ فقط کافیست یکبار جاده فیروزکوه را برای سفر از تهران تا شمال انتخاب کنید تا گردنه گدوک با آن زیبایی های حیرت انگیزش پاتوق همیشگی شما شود. این گردنه جاده پر و پیچ و خمی دارد اما سرسبزی آن بسیار دیدنی است.

گردنه گدوک
پل گردنه گدوک

در گردنه گدوک جاذبه‌های گردشگری، طبیعی و تاریخی بسیاری  وجود دارد. آش دوغ معروف گردنه گدوک، آلبالو و گیلاس آن بسیار لذیذ است. اگر دلتان می‌خواهد بهشت را روی زمین تجربه کنید.  باید سری به گردنه گدوک بزنید. پس همراه مجله گردشگری پرشین هتل باشید تا با این گردنه زیبا بیشتر آشنا شوید.

گردنه گدوک
رستوران های گردنه گدوک

گردنه گدوک کجاست؟

در مرز بین تهران و مازندران روستایی به نام گدوک قرار گرفته است. این روستا گردنه معروف حیرت انگیزی دارد. به این گردنه که همیشه با مه غلیظی پوشیده شده است گردنه گدوک می‌گویند. در گردنه گدوک هوا بسیار خنک است. روستای گدوک 2200 متر از سطح دریا فاصله دارد که به همین دلیل آب و هوای گردنه گدوک حتی در تابستان خنک و دلچسب است.

تقریبا تمام مسافرانی که از تهران راهی مازندران هستند برای استراحت گردنه گدوک را انتخاب می‌کنند. این مسافران در دل ارتفاعات البرز مرکزی خستگی در کرده و از طبیعت بی‌نظیر آن لذت می‌برند. در اطراف گردنه گدوک مسیر زیبای راه آهن مرکزی وجود دارد. روستای گدوک پل‌ها و تونل‌های جذابی از مسیر راه آهن را دارد که هر ساله طبیعت گردان و گردشگران زیادی برای دیدن این زیبایی‌ها به روستای گدوک می‌آیند.

گردنه گدوک
ریل راه آهن بر روی گردنه گدوک

چطور می‌توان به گردنه گدوک رفت؟

برای رفتن به گردنه گدوک ابتدا باید خودتان را به جاده بین تهران و مازندران برسانید. بعد از حدودا دو ساعت طی کردن مسیر در این جاده به اتوبان شهید زین الدین می‌رسید. از اتوبان شهید زین الدین وارد آزاد راه پردیس شوید. حالا بعد از خارج شدن از خروجی فیروزکوه به گردنه گدوک خواهید رسید.

زمان مناسب برای سفر به گردنه گدوک

روستای گدوک در ارتفاعات البرز مرکزی قرار دارد. آب و هوای گردنه گدوک در زمستان بسیار سرد است. اگر دلتان می‌خواهد برف و یخ زیادی را از نزدیک ببینید زمستان به گردنه گدوک بروید. تابستان و بهار گردشگران زیادی به این گردنه می‌آیند. گردنه گدوک در اوج گرمای تابستان هوای خنک دلچسبی دارد. پس اگر از گرما کلافه شده‌اید و دلتان هوای مه غلیظ زمستانی را کرده، تابستان بهترین فصل برای رفتن به گردنه گدوک است.

گردنه گدوک
تونل گردنه گدوک

جاذبه‌های گردشگری گردنه گدوک و اطراف آن

طبیعت‌گردان همیشه به دنبال تجربه آب و هوای خاص هستند. گردنه گدوک به دلیل خنکای دلچسبش در تابستان میزبان افراد زیادی است. اما آب و هوا و طبیعت بی‌نظیر تنها ویژگی گردنه گدوک نیست. این مکان دیدنی‌های باستانی، رودخانه و باغ‌های زیبایی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

پیشنهاد خواندن : روستای امامه کجاست؟

پل ورسک

این پل جنگ جهانی دوم را تجربه کرده است. پل ورسک یکی از جاذبه‌های مشهور اطراف گردنه گدوک محسوب می‌شود. این پل 74 سال پیش توسط مهندسان دانمارکی ساخته شده است. در جنگ جهانی دوم پل ورسک نقش مهمی در پیروزی ارتش متفقین بر قوای آلمانی داشته است. به همین خاطر در جهان معروف شده است. به پل ورسک، پل پیروزی نیز می‌گویند.

گردنه گدوک
زیبایی های گردنه گدوک

اگر مسافر قطار تهران- گرگان یا مشهد-ساری باشید، این شانس را دارید تا از روی پل ورسک عبور کنید. مناظر اطراف و زیرپایتان بسیار دیدنی و جذاب است. پل ورسک به تونل معروف گدوک ختم می‌شود. این تونل نیز از لحاظ معماری خاص و بی‌نظیر طراحی شده است. در تونل گدوک هیچ انحنایی وجود ندارد.

روستای دوگل

از شلوغی تهران خسته شده‌اید؟ رفتن به جنگل حالتان را خوب می‌کند؟ پس بار سفر ببندید و راهی روستای دوگل شوید. این روستا تنها دو ساعت با تهران فاصله دارد. روستای دوگل در نزدیکی گردنه گدوک واقع شده است. 
پوشش سرسبز و جنگلی این روستا را خاص کرده است. در واقع بافت شمال ایران از سمت مازندران از روستای دوگل آغاز می‌شود.

گردنه گدوک
پل ورسک

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این روستا سه پل است که به موازات یکدیگر بین کوه‌ها قرار دارند. این سه پل که خطوط راه آهن ایران از روی آن‌ها می‌گذرد به « سه خط طلا » معروف هستند. اگر با قطار از روی این سه پل گذر کردید منظره بی‌نظیر آن را از دست ندهید.

کاروان‌سرای گدوک

در نزدیکی گردنه گدوک، کاروانسرای گدوک قرار گرفته است. این کاروانسرا به دستور شاه عباس دقیقا در جایی که نادرشاه ترور شد ساخته شده است. قدمت کاروانسرای گدوک به دوره صفویه می‌رسد. جالب است بدانید که این کاروانسرا یک قصه تاریخی دیگر هم دارد.

گردنه گدوک
عکس روستای گدوک

مادر پهلوی اول در راه مهاجرت به تهران از شدت سرما به همراه نوزاد چهل روزه خود به کاروانسرای گدوک که در آن زمان تبدیل به اصطبل شده بود پناه می‌برد. او که فکر می‌کرده نوزاد خود یخ زده است آن را در این کاروانسرا دفن می‌کند. اما نوزاد با گرمای فضولات اسب‌ها جان دوباره می‌گیرد و سرنوشت تاریخی ایران متفاوت رقم می‌خورد.

روستای زیبای شوراب

در نزدیکی گردنه گدوک روستای شوراب به چشم می‌خورد. این روستا طبیعت بکر و هوای مه آلود همیشگی دارد. یکی از جذابیت‌های دیدنی روستای شوراب آبشار آن است. این آبشار به خاطر بستر گوگردی قرمز رنگ است. 
آبشار شوراب بسیار منحصر به فرد و دیدنی است. علاوه بر این چشمه روستای شوراب نیز بسیار معروف شده و هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن طبیعت خاص این روستا، به آنجا می‌روند.

گردنه گدوک
هوای زمستانی گردنه گدوک

اقامت در اطراف گردنه گدوک

جاده فیروزکوه و طبیعت بکر روستای گدوک، روستای شورآب و روستای دوگل بهترین نقطه برای استراحت است. اگر دلتان می‌خواهد چند روزی از مشغله‌های زندگی دور شوید و طبیعت زیبا و خاطره انگیزی را تجربه کنید؛ حتما سفر چند روزه به گردنه گدوک و روستاهای اطراف آن بهترین انتخاب خواهد بود.

است. برای اقامت در آنجا اگر اهل چادر زدن هستید، کمپینگ کنید. در روستاهای اطراف گردنه گدوک اقامتگاه‌های محلی نیز وجود دارد. البته با توجه به فاصله کم این منطقه تا تهران شما می‌توانید از طریق سایت پرشین هتل، بهترین هتل‌های تهران را برای اقامت رزرو کنید و فقط برای تفریح به این گردنه بروید.

گردنه گدوک
طبیعت زیبای گردنه

سوغات گردنه گدوک

جذاب‌ترین بخش سفر برای شکموها سوغات است، خصوصا اگر سوغات خوراکی باشد. در گردنه گدوک رستوران‌های زیادی وجود دارد. این رستوران‌ها معروف‌ترین و خوشمزه‌ترین غذای گدوک یعنی آش دوغ را می‌فروشند. در زمستان اکثر رهگذران فیروزکوه و گردنه گدوک آش دوغ معروف آن را از دست نمی‌دهند.

هوای مه آلود و سرد به همراه یک آش خوشمزه واقعا ترکیب خاطره انگیزی برای سفری کوتاه است. اگر به گردنه گدوک و روستاهای اطراف آن رفتید می‌توانید از محصولات لبنی که توسط خود محلی‌ها تولید می‌شود، سوغات ببرید.

گردنه گدوک
توقفگاه قطار گردشگری

نتیجه گیری

سفر یکی از بهترین و سالم‌ترین تفریحات است. در سفر شما زیستن متفاوتی را تجربه می‌کنید. اگر چه رفتن به سفر هزینه زیادی می‌طلبد. اما سفر یک‌روزه به اطراف تهران هم کم هزینه است و هم حال و هوایتان را عوض می‌کند. گردنه گدوک بهترین گزینه برای روزهای گرم تابستان است. در آنجا خنکی هوا خستگی را از تن می‌برد. علاوه بر اینکه دیدنی‌‌های تاریخی و طبیعی زیادی در این منطقه وجود دارد که توصیه می کنیم بازدید از آن ها را در لیست تفریحات خود قرار دهید.

بیشتر بخوانید :
منابع :