اسکی یکی از محبوب‌ترین ورزش‌هایی‌ست که اگرچه اکثریت آن را به‌عنوان تفریح ثابت قشر مرفه می‌شناسند اما جذابیت آن و همچنین کنجکاوی بسیاری از افراد نسبت به تجربه‌اش موجب شده تا در اقصی نقاط ایران، پیست‌های اسکی مختلفی راه‌اندازی شوند.

پیست‌هایی که هرکدام، ظرفیت لازم برای لذت بردنِ افراد از برف‌های مرغوبِ موجود در آن را دارند. بنابراین اگر تاکنون فرصت رفتن به پیست‌های اسکی را نداشته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم سرمای زمستانِ پیش‌رو را غنیمت شمرده و لذت سُر خوردن بر روی دامنه‌های برفی آن را به خودتان هدیه دهید.

پیست اسکی شمشک
مسیر ویژه پیست اسکی شمشک

یکی از جذاب‌ترین پیست‌های اسکی ایران، پیست اسکی شمشک است که در رودبار قصران قرار گرفته است. طبیعتا سپری نمودن وقتتان در این پیست، تجربه‌ای متفاوت از یک برف زمستانی را هم برایتان رقم خواهد زد. در ادامه با مجله گردشگری پرشین هتل همراه شوید تا با این پیست اسکی بیشتر آشنا شوید.

پیست اسکی شمشک
ازدحام جمعیت در پیست اسکی شمشک

تاریخچه پیست اسکی شمشک

مهندسین آلمانی، نخستین پایه‌گذارانِ پیست اسکی در شمشک محسوب می‌شوند. انجام فعالیت‌های مرتبط با اسکی از سال 1327 در این پیست آغاز شد و بعد از آن هم نصب تله اسکی با طول 250 متر موجب شد تا ورزش اسکی به طور جدی‌تر و در عین‌حال حرفه‌ای‌تری در این پیست دنبال شود.

پیست اسکی شمشک
عکسی از پیست برفی شمشک

نتیجه تمامی این اقدامات، شناخته شدن این پیست به عنوان دومین پیست اسکی بین‌المللی در ایران بود. از جهت وسعت نیز پیست اسکی شمشک در رده دوم و بعد از پیست اسکی دیزاین قرار می‌گیرد.

معرفی پیست اسکی شمشک

پیست اسمی شمشک در سال 1337 ساخته و راه‌اندازی گردید. این پیست در شهریور ماه سال 1357 موفق به دریافت عنوان « بین‌المللی » از جانب فدراسیون جهانی و بعد از پیست اسکی دیزین شد. وجود امکانات رفاهی و ورزشی مناسب در این پیست موجب شده تا در فصل زمستان، پذیرای تعداد قابل‌توجهی از ورزشکاران و طبیعت‌دوستان باشد.

پیست اسکی شمشک
تله کابین پیست اسکی

بالا‌ترین نقطه این پیست، ارتفاعی در حدود 3050 متر از سطح دریا دارد و پایین‌ترین نقطه آن از این سطح نیز در حدود 2550 است. یکی از عوامل مهمی که در جلب‌توجه توریست‌های داخلی و خارجی به این منطقه تاثیر بسیاری دارد، هوای پاک و مطلوب و همچنین نزدیکی‌اش به کلان‌شهر تهران است. اگر در فصل زمستان به پیست اسکی شمشک بروید، طبیعتا از زیباییِ نورافکن‌های زرد رنگِ موجود آن، محیط جذاب و دیدنی‌اش و... به وجد خواهید آمد.

پیست اسکی شمشک
پیست اسکی شمشک

امکانات رفاهی و ورزشی پیست اسکی شمشک

یکی از نقاط جذاب پیست اسکی شمشک، مجهز بودن آن به امکانات رفاهی مناسب است. از جمله این امکانات می‌توان به دو دستگاه تله‌سیژ، دو دستگاه تله‌اسکی بشقابی و دو دستگاه تله‌اسکی چکشی اشاره نمود. یکی از آیتم‌های جذاب این پیست، طراحی نورافکن‌های زردنگ و زیبا در آن است تا بدین‌طریق، اسکی‌بازان نیز تا پاسی از شب به اسکی مشغول گردند. از دیگر امکانات این پیست که باعث مراجعه بسیاری از علاقه‌مندان اسکی به آن شده است، وجود مدرسه آموزش اسکی است.

پیست اسکی شمشک
نقشه پیست

هتل های شمشک

شمشک فاصله چندانی با تهران ندارد. اما اگر قصد بازدید از پیست اسکی آن را دارید، بد نیست شب را هم در آنجا سپری کرده و به تماشای سفیدی برف دردل شب بنشنید. صبح‌های شمشک و پیست آن، چنان تماشایی‌ست که امکان ندارد تصویر تابش نور مستقیم خورشید و درخشش برف‌ها در هنگام صبح از یادتان برود. بنابراین می‌توانید اطلاعات و جزئیات مرتبط با هتل‌های شمشک را در وبسایت « پرشین هتل » جست‌و‌جو کرده و بعد از آن نیز تصمیم‌گیری‌های لازم در این‌باره را انجام دهید.

پیست اسکی شمشک
اقامتگاه در پیست اسکی

هتل بارین

امکان ندارد به شمشک بروید و بعد از آن، محو معماری خیره‌کننده این هتلش نشوید! هتل بارین همچون قلعه‌ای یخی در دل دامنه‌های البرز می‌درخشد. نمای بیرونی آن نیز به نحوی‌ست که انگار تمامش از برف ساخته شده است. اما جذاب‌ترین قسمت آن، فضای داخلیِ منحصر‌به‌فردش است که برخی آن را به خانه اسکیمو‌ها تشبیه می‌کنند.

پیست اسکی شمشک
چشم انداز تهران از پیست اسکی

تمامی عناصر داخلی این هتل به رنگ سفید ط راحی شده و هارمونیِ زیبایی را با دیگر رنگ‌هیا به کار رفته در طراحی فضای آن ایجاد نموده است. هتل بارین مجهز به 17 اتاق بوده و معماری بی‌نظیر آن موجب شده تا به‌عنوان یکی از خاص‌ترین هتل‌های ایران شناخته شود.

پیست اسکی شمشک
تله کابین شمشک

بوتیک هتل 

بوتیک هتل شمشک را باید یکی از هتل‌های قدیمیِ واقع در این منطقه دانست که ساخت آن به دوران پیش از انقلاب باز‌ می‌گردد. این هتل در سال‌های دوران حکومت پهلوی، تنها مورد استفاده خانواده شاه قرار می‌گرفت. معماری جذابِ فضای داخلی و بیرونی این هتل موجب جلب توجه تعداد بسیاری از گردشگران شده است.

این هتل در سال 1397 مورد بازسازی قرار گرفت و در حال‌حاضر نیز به 15 اتاق جهت پذیرایی از مسافران مجهز گشته است. فضای داخلی این هتل همچون موزه‌ بوده و طبیعتا بازدید از وسایل قدیمی موجود در آن نیز برایتان لذت‌بخش خواهد بود.

پیست اسکی شمشک
تفریحات زمستانی در پیست برفی

چه زمانی به پیست اسکی شمشک برویم؟

معمولا مناسب‌ترین زمان برای انجام ورزش اسکی، بازه زمانی اوایل آذر تا اواسط فروردین ماه است. هرچند تعیین هر بازه زمانی، با درنظرگیریِ میزان بارش برف در آن سال است. یادتان نرود حتما پیش از رفتن به پیست اسکی شمشک، نسبت به باز بودن آن اطمینان حاصل کنید.

پیشنهاد خواندن : معرفی پیست اسکی دربندسر

هرچند این پیست را نباید تنها به‌عنوان مکانی برای انجام ورزش‌های زمستانی بدانید. چرت که پیست اسکی شمشک مکان مناسبی برای تفریح و انجام دیگر ورزش‌های رایج هم محسوب می‌شود. به همین دلیل است که در بسیاری از مواقع، هوای دلپذیر و طبیعت بی‌نظیرش، افراد مختلف را به سمت آن کشانده و روزی جذاب و خاطره‌انگیز راهم در حافظه‌شان به ثبت می‌رساند.

پیست اسکی شمشک
شب های پیست اسکی شمشک

مسیر های منتهی به پیست اسکی شمشک

مسیر اول: باید ابتدا به سمت شرق تهران به راه بیفتید. با قرار گرفتنِ در اتوبان شهید بابایی و یا خیابان استخر، خودتان را به جاده لشکرک برسانید. بعد از آن که به این جاده رسیدید، حدودا پنج دقیقه بعد پلیس راه را نیز خواهید دید. با چرخش به سمت راست مسیر، راهتان را ادامه دهید تا به میدان برسید.بعد از طی کردن مسیر جاده فسم، میدان اصلی فشم را نیز مشاهده خواهید کرد. بعد از آن به طرف چپ حرکت کنید. بعد از گذر از میگون و درود به یک دوراهی خواهید رسید. با انتخاب مسیر سمت راست به پیست شمشک خواهید رسید. 

مسیر دوم: انتهای شرقی اتوبان شهید بابایی و در نزدیکی منطقه حکیمیه، به‌راحتی می‌توانید جاده تلو را مشاهده کنید. بنابراین برای رسیدن به پیست اسکی شمشک، وارد این جاده شوید تا در نهایت به بلوار امام خمینی برسید. بعد از آن به طرف جاده غربی به راه بیفتید و مسیرتان را ادامه دهید. در طرف راست، جاده خروجی فشم را مشاهده خواهید کرد. ادامه راه را باید با توجه توضیحات ذکر شده در مسیر اول طی کنید تا در نهایت به پیست اسکی شمشک برسید.

پیست اسکی شمشک، بهشتی نزدیک به تهران

معمولا بسیاری از افراد با شنیدن نام این پیست گمان می‌کنند که در صورت علاقه بسیار به ورزش اسکی و یا فعالیت حرفه‌ای در آن می‌توانند به پیست اسکی شمشک بروند. در صورتی که با در نظر گرفتنِ بخش‌های مختلف این پیست، چنین تفکری را باید از پایه و اساس اشتباه دانست! واقعیت این است که با رفتنِ به شمشک، آنقدر ذهنتان درگیر فضای بی‌نظیر و همچنین امکانات مناسب آن خواهد شد که بهایی به چنین نگرانی‌هایی هم نخواهید داد.

بیشتر بخوانید :
منابع :