طبیعتا باید یکی از بهترین قسمت‌های هر شهر را پارک‌ها و بوستان‌های جنگلیِ موجود در آن دانست که البته در بسیاری از مواقع نیز به‌عنوان پاتوقی برای سپری اوقات فراغت و پیکنیک‌های خانوادگی شناخته می‌شوند. در گوشه‌و‌کنار کلا‌شهر تهران، پارک‌های زیادی وجود دارند که یکی از بهترین پارک های تهران، پارک چیتگر است.

پارک چیتگر
نمای کلی پارک چیتگر و دریاچه چیتگر

قدمت پارک چیتگر به دوران پهلوی دوم و سال 1342 باز‌می‌گردد. این پارک زیبا از شمال به زمین‌های بزرگ چیتگر، از جنوب به آزاد راه تهران_کرج، از غرب به شهرک سروآزاد و از شرق به منطقه خرگوش‌دره منتهی می‌شود. از آنجایی که پارک چیتگر در ارائه امکاناتی همچون بوستان بزرگ، مسیرِ مختص پیاده‌روی، محوطه‌ متعلق به بانوان، پیست سوار‌کاری و دوچرخه‌سواری و... از وضعیت مناسبی برخودار است، به همین‌دلیل محبوبیت آن نیز افزایش روز‌افزونی را تجربه می‌کند.

پارک چیتگر
دریاچه چیتگر

از طرف دیگر وجود انواع درختان سوزنی بزرگ و پهن برگ در آن موجب شده تا نقش مهمی را در محیط‌ زیست و اکوسیستم شهر تهران ایفا کند. در صحبت از جاذبه‌ها و نقاط قوت پارک چیتگر نمی‌توان تنها به یک الی دو مورد کفایت کرد! به همین‌دلیل باید اشاره‌ای به نزدیکی آن به دیگر جاهای دیدنی تهران همچون باغ گیاه‌شناسی، بام‌لند، دریاچه چیتگر و... داشت که همین‌ مسئله در انتخاب آن توسط شهروندان و مسافران تاثیر بسیاری دارد.

پارک چیتگر
شکوفه های بهاری در پارک چیتگر

اگر با آگاهی از موارد ذکر شده، دلتان هوس سر زدن به پارک چیتگر تهران را کرده است اما به دلیل دوری محل زندگی‌تان از شهر تهران، دغدغه‌ اقامت را دارید، بهتر است این‌قبیل دلنگرانی‌ها را کنار بگذارید! اصلی‌ترین دلیل برای ساخت هتل‌ های تهران نزدیک به پارک چیتگر، آسودگیِ خاطر مسافران عزیز است. بنابراین اگر شرایط‌ این اجازه را به شما می‌دهد که عازم شهر تهران شوید، بهتر است با وجود وبسایت‌هایی همچون پرشین هتل دیگر فکرتان را درگیر چنین موردی نکنید.

پارک چیتگر
روز طبیعت در پارک چیتگر

معرفی مختصری از پارک چیتگر

پارک چیتگر تهران یکی از معروف‌ترین پارک‌های این شهر به شمار می‌آید که با امتداد شرقی_غربی و در ارتفاع 1225 متری از سطح دریا قرار گرفته است. وجود این پارک را باید حاصلِ پستی و بلندی تپه ماهور دانست که وسعتی در حدود 874 هکتار داشته و از آنجایی که مسیر چیتگر به طور مستقیم از میان آن عبور می‌کند، دارای دو بخش غربی و شرقی است. بخش شرقی 253 هکتار و بخش غربی آن 658 هکتار وسعت دارد.

پارک چیتگر
پارک چیتگر

حدودا 14 کیلومتر آسفالت از بین پارک چیتگر عبور کرده و یک کیلومتر آن نیز از بلوار تشکیل شده است. تقریبا در حدود 50 کیلومتر جاده خاکی در این پارک وجود دارد و تونل شهدای غزه نیز از زیر این پارک عبور می‌کند. این تونل که به صورت دوقلو طراحی و اجرا شده است، امکان گسترش و توسعه بیشتر بزرگراه شهید حکیم را به نحوی فراهم کرده است که دیگر نیاز به قطع حتی یک اصله درخت هم نیست.

پارک چیتگر
سلفی گردشگران با دریاچه چیتگر

پارک چیتگر تهران دارای یک باغ‌وحش یا میشه‌زار است که در آن گونه‌های جانوری مختلفی همچون خرگوش، طاووس، قوچ و میش و... وجود دارند. در حیات وحش این پارک، گونه‌های کمیاب ایرانی که در معرض انقراض قرار داشته و با اقلیم پارک و تهران سازگاری دارند، زندگی می‌کنند.

پارک چیتگر
طبیعت پارک چیتگر

گونه‌هایی همچون گونه‌های لارستان یا اوریال که درست است نگهداری‌شان، سختی‌هایی را برای عوامل این پارک به همراه دارد اما باز هم با تمام وجود‌شان برای حفظ بقای آنان تلاش می‌کنند. گونه دیگرِ در حال انقراض در این پارک ، کمیاب‌ترین گونه گوسفند جهان است که کوچک‌ترین قوچ وحشی دنیا هم محسوب می‌شود.

آدرس پارک چیتگر تهران: اتوبان تهران- کرج، بعد از خروجی شهرک راه‌آهن 

پارک چیتگر
چهره های عجیب در چیتگر

بررسی تاریخچه پارک جنگلی چیتگر

ساخت پارک جنگلی چیتگر از سال 1342 شروع و در سال 1348 نیز پایان یافت. هدف اصلی سازندگان آن، افزایش اکسیژن موجود در هوای شهر تهران بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 1361 اداره این بوستان بزرگ به شرکتی وابسته به بنیاد شهید که شرکت شاهد نام داشت، واگذار شد. هر چند بعد از گذر چندین سال و البته به دلیل ضعف موجود در مدیریت عوامل، سازمان پارک‌ها و فضای سبز تهران در سال 1368 تصمیم گرفت تا مدیریت این بوستان را به شهرداری منطقه 5 تهران واگذار کند.

پارک چیتگر
فضای سبز پارک

شکل‌گیری شهرداری منطقه 23 در اواخر دهه 70 منجر شد تا پارک جنگلی چیتگر تحت نظارت این حوزه قرار گیرد. از آن زمان تاکنون، پارک چنگلی چیتگر همچنان توسط این سازمان مدیریت و اداره می‌شود. پوشش گیاهی متنوع این بوستان، برگ برنده آن نسبت به دیگر بوستان‌های موجود در شهر تهران محسوب می‌شود. پوشش گیاهی بی‌نظیری همچون کاج تهران، زبان گنجشگ، اقاقیا، پلت، سرو خمره‌ای، افرای سیاه و... که اگر گیاه‌دوست هم نباشید، تنها با حضور در این بوستان و تماشای هر کدام، متوجه میزان اهمیت‌شان خواهید شد.

پارک چیتگر
دریاچه پارک

پوششِ غالب این بوستان را درختان سوزنی برگ شکل می‌دهند که 53 درصد از درختان و 48 درصد از مساحت چیتگر را در 390 هکتار به خود اختصاص داده‌اند. 47 درصد از فضای این بوستان به درختان پهن برگ اختصاص یافته است. پوشش جانوری این پارک شامل گونه‌های مختلف جانوری همچون مرغ مینا، کلاغ، گنجشک، سنجاب و ... است.

پیشنهاد خواندن : پارک آبشار تلفیق سنگ و آب
پارک چیتگر
نمای پاییزی چیتگر

امکانات ورزشی، تفریحی و جاذبه های دیدنی پارک چیتگر

معمولا زمانی که سَر زدن به پارک چیتگر تهران به مسافران و گاها شهروندان تهرانی توصیه می‌شود، سوالاتی پیرامون دلیل این توصیه و میزان جذابیت پارک در ذهنشان پدیدار می‌شود. هرچند که بحث سلیقه و حتی شخصیت افراد در این مسئله دخیل است ما نباید مزایا و به‌عبارتی، جاذبه‌های پارک چیتگر تهران را نادیده گرفت. چرا که سال‌هاست به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری غرب تهران شناخته می‌شود. موقعیت مکانیِ خوبش موجب شده تا دسترسی به آن راحت باشد و چشم‌انداز‌های زیبای آن توجه هر فردی را به خود جلب می‌کند.

پارک چیتگر
طبیعت زیبای پارک چیتگر

در کنار تمامی این موارد باید از امکانات تفریح_ورزشی آن نام برد که البته بخش زیادی از این امکانات در محدوده شرقی آن قرار گرفته و محدوده غربی آن همچنان به صورت جنگلی باقی مانده است. این پارک بخش‌های مختلفی همچون پیست‌های ورزشی، سالن اجتماعات، کتابخانه، ایستگاه‌های اسکان ضروری، ایستگاه‌های اسکان ضروری و... را در خود جای داده است که در ادامه به معرفی هرکدام می‌پردازیم.

پارک چیتگر
پارک جنگلی چیتگر

دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر که با نام « دریاچه شهدای خلیج فارس » هم شناخته می‌شود، بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی کشور است که در کنار پارک جنگلی چیتگر قرار داد. آب این دریاچه به واسطه رودخانه کن تامین می‌شود. وجود تفریحاتی همچون ورزش‌های آبی، دوچرخه‌سواری، قایق‌سواری، و... موجب شده تا مقصد نخست بسیاری از مسافران و تهران‌دوستان قرار گیرد.

پارک چیتگر
دریاچه چیتگر

گونه‌های مختلفی از پرندگان مهاجر همچون اردک ماندارین، مرغ دریایی، سهره جنگلی و... که از منطقه سیبری روسیه به سمت مناطق گرمسیر کوچ می‌کنند، چند سالی‌ست که در بین راه خود از این دریاچه هم عبور دارند.

پارک چیتگر
مجسمه های پارک چیتگر

باغ راز هستی

افتتاح این بخش از پارک جنگلی چیتگر به سال 1398 باز می‌گردد. بخشی زیبا و خاص که با مساحت 18.5 هکتار و در ضلع جنوب غربی دریاچه خلیج‌ فارس قرار گرفته است. بخش عمده‌ای از پوشش گیاهی این پارک به گیاهان دارویی تعلق دارد. هرچند در کنار آن نیز مجموعه‌ای از گونه‌های مختلف همچون گیاهان غیرمثمر، گیاهان آبزی و مرکباتی همچون پرتقال، سیب، زیتون و نارنج یاف می‌شوند. در این باغ بزرگ علاوه بر گیاهان نامبرده، حیواناتی همچون بز، روباه، گوزن، آهو، گاو و... هم نگهداری می‌شوند.

پارک چیتگر
باغ راز هستی

اگر قصد رفتن به باغ هستی را دارید و می‌خواهید کودکتان را هم به این مکان ببرید، می‌توانید به سراغ باغ نوازش آن بروید. فضایی که با قرار‌گیریِ در آن، کودکان می‌توانند از نزدیک با حیوانات ارتباط برقرار کنند. در صحبت از دیگر بخش‌های این باغ می‌توان به کیلینیک دامپزشکی، کافی‌شاپ، کافه دمنوش و... اشاره کرد. لازم به ذکر است که باغ هستی دو ورودی اصلی و پنج ورودی فرعی دارد. یک ورودی در ضلع جنوب غربی دریاچه چیتگر و ورودی دیگر در مجاورت پارک جنگلی چیتگر قرار دارد. نکته جالب در رابطه با این بخش از پارک آن است که بازدیدِ آن، هیچگونه هزینه‌ای ندارد.

پارک چیتگر
نقشه پارک چیتگر

شهربازی چیتگر

یکی از بهترین شهربازی های تهران، شهربازی دریاچه چیتگر است. شهربازی دریاچه چیتگر در نزدیکی بوستان جنگلی چیتگر قرار دارد و به‌عنوان یکی از مجهز‌ترین شهربازی‌های شهر تهران محسوب می‌شود. امکاناتِ مثال‌زدنیِ این شهربازی موجب شده‌اند تا بسیاری از مراجعه‌کنندگان آن در نهایت از تجربه‌ روزی جذاب و پر از خاطره‌های به یاد‌ماندنی صحبت کنند. در این شهربازی، کودکان هم امکان بازی و تفریح داشته و می‌توانند از سرزمین بازی، جایزه، انواع دستگاه‌های بازی همچون سرسره، فوتبال دستی، موتور شارژی و... صحبت کنند.

پارک چیتگر
محوطه بازی کودکان

پیست پرش، هرم هیجان، اسکیت هوایی، برج هیجانِ و... این شهربازی در نوع خود بی‌نظیرند! بنابراین در صورتی که قصد رفتن به پارک چیتگر تهران را دارید، تجربه حداقل یکی از آنان را در برنامه خود بگنجانید. ساعات بازدید از شهربازی پارک چیتگر در بازه زمانی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 4 بعد از ظهر تا 11 شب و در روز‌های آخر هفته از 10 ظهر تا 11 شب است.

پارک چیتگر
آلاچیق های پارک چیتگر

پیست دوچرخه سواری

کمتر کسی‌ست که علاقه‌ای به دوچرخه‌سواری نداشته باشد! حالا اگر چنین فعالیت لذت‌بخشی در فضای بی‌نظیری همچون پیست انجام شود که طبیعتا لذت ناشی از آن هم چندین برابر می‌شود. به همین‌دلیل، یکی از تجربه‌های دلچسب و تفریحاتِ جذاب پارک جنگلی چیتگر تهران، پیست دوچرخه‌سواریِ آن است. در این پیست، قانونی برای استفاده همیشگی از دوچرخه‌ها وجود ندارد و حتی اگر با دوچرخه شخصی‌تان بروید، باز هم می‌توانید این ورزش مفرح را در میان جاده‌ای که از میان درختان می‌گذرد و هوایی سالم و پاک را به ریه‌هایتان منتقل می‎کند، تجربه کنید.

پارک چیتگر
نمای بالای از دریاچه چیتگر

برای اجاره دوچرخه هم باید به فاز یک شرقی پارک رفته و درست بعد از عبور از میدان سرو به سمت غرفه مرکزی دوچرخه حرکت کنید. در این پارک، دقیقا پنج غرفه مجاز کرایه دوچرخه وجود دارد که دو غرفه در بالای پارک مخصوص اجاره بانوان قرار گرفته است. برای کرایه دوچرخه باید مدارکی مثل گواهینامه رانندگی، کارت ملی و یا کارت پایان خدمت خود را به همراه داشته باشید.

پارک چیتگر
پینت بال چیتگر

پارک پینت بال

پارک پینت بال در زمین چمنی با مساحت 2000 متر و در مجاورت دریاچه چیتگر قرار گرفته است. ورودی شماره 3 پارک چیتگر که در خیابان دستواره قرار گرفته است، به‌راحتی شما را به این نقطه از پارک جنگلی چیتگر می‌رساند. از امکانات این مجموعه می‌توان به نور‌پردازی لیزر در شب، سیستم بخار و تهویه، رختکن مجزای آقیان و خانوم‌ها، پارکینگ مجهز و... اشاره کرد.

پارک چیتگر
دیدنی های پارک چیتگر

برای انجام بازی پینت بال در این قسمت از پارک چیتگر تهران، باید جمعیتی در حدود 10 الی 20 نفر را با خود به همراه داشته باشید. در صورتی که با خانواده‌تان به این پارک بروید، می‌تواند بازی پینت بال را به صورت همگانی و مختلط هم انجام دهید. امکان اجاره تجهیزاتی همچون دستکش‌های مخصوص، جلیقه، ماسک و... وجود دارد. توجه داشته باشید که پیش از رفتن به پارک پینت بال، حتما باید نوبت خود را رزرو کنید.

پارک چیتگر
محوطه پارک

بوستان مخصوص بانوان ریحانه

عوامل پارک چیتگر تهران برای راحتیِ هر چه بیشتر بانوان، فضایی در حدود 18 هکتار را به آن‌ها اختصاص داده‌اند تا بدون هیچگونه دغدغه‌ای به تفریخ بپردازند. نکته جالب توجه در رابطه با این پارک آن است که اولین پیست دوچرخه‌‌سواری مختص بانوان است که در این بوستان ایجاد شده و در ورودی شماره یک بوستان چیتگر و میدان سرو قرار گرفته است. در صورتی که در شش ماه نخست سال به این بوستان بروید، باید به ساعت کار آن که از 8 بعد از شهر تا 8 شب است توجه داشته باشید. اما در شش ماه دوم سال برنامه کاری این مجموعه کمی تغییر داشته و عوامل آن از ساعت 8 صبح تا 6 بعد از ظهر پذیرای بانوان گرامی خواهند بود.

پارک چیتگر
آبنمای پارک چیتگر

چگونه به پارک چیتگر تهران برویم؟

پاسخ به این سوال، بستگی به وسیله انتخابی‌تان هم دارد. اگر قصد دارید با خودروی شخصی به این پارک بروید، باید وارد بزرگراه همت غرب شده و به سمت بزرگراه شهید خرازی حرکت کنید. در خروجی این مسیر، ورودی‌های پارک چیتگر تهران را مشاهده خواهید کرد. مسیر بزرگراه آزادگان نیز از دیگر مسیر‌هایی است که به پارک جنگلی چیتگر منتهی می‌شود و در صورت ورود به بزرگراه شهید خرازی و با استفاده از تابلو‌های راهنمای مسیر، به‌راحتی به پارک چیتگر تهران خواهید رسید.

پارک چیتگر
سافاری وحشت در چیتگر

اگر قصد دارید با مترو به پارک جنگلی چیتگر بروید، باید در یکی از ایستگاه‌های خط 5 مترو سوار شده و در نهایت نیز در ایستگاه چیتگر و ایران خودرو پیاده شوید. در ادامه باید سوار اتوبوس شهرک شهید باقری شده و خودتان را به این پارک برسانید. در صورتی که اتوبوس را برای رفتن به پارک چیتگر انتخاب کرده‌اید، باید در ابتدا به پایانه اتوبوس صادقیه بروید. برای ادامه مسیر هم لازم است تا سوار اتوبوس شهرک دریا شوید. با رفتن به سه‌راه ضرابخانه و خیابان میردامادو در نهایت نیز استفاده از اتوبوس‌های BRT به پارک چیتگر تهران خواهید رسید.

پارک چیتگر
نمایی از پارک

پارک چیتگر تهران؛ تفریحی کم هزینه و جذاب

یکی از بهترین راه‌ها برای آن دسته از افرادی که قصد دارند خستگیِ روز‌های کاری‌شان را از تن به دَر کنند، رفتن به دلِ طبیعت است. معمولا  شهروندان تهرانیِ دارای این شرایط، رفتن به پارک‌ها و بوستان‌های مختلف آن را بر می‌گزینند تا به این‌صورت، تجدید قوای کرده و مجددا انرژی‌شان را به دست آورند.

پارک چیتگر
تفریح خانوادگی در چیتگر

با توجه به وسعت و جذابیت بوستان های موجود در شهر تهران، مسافران مختلف نیز رفتن به پارک‌های مختلف آن را دوست دارند. چرا که علاوه بر نداشتن هیچگونه هزینه‌ای، لحظات زیبا و بدون هیچگونه دغدغه‌ای را هم برایشان به ارمغان می‌آورد.

پارک چیتگر
نقاشی سه بعدی پارک چیتگر

هرچند بسیاری از مسافرانی که پارک چیتگر تهران را برای بازدید و پر کردنِ اوقات فراغت‌شان انتخاب می‌کنند، همیشه با واهمه سکونت در هتل یا مکانی مناسب هم درگیر بوده و به‌عبارتی، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا هتلی نزدیک به جاذبه‌های گردشگری مدنظر خود را پیدا کنند.

پارک چیتگر
تفریحات کودکانه در چیتگر

در این راستا باید به وبسایت‌های فعال در این زمینه و به‌ویژه وبسایت پرشین هتل اشاره داشت که در تلاش است از میزان دغدغه‌های این چنینی آن‌ها کاسته و به تمامی مسافران عازم به شهر‌های مختلف ایران و به‌ویژه تهران کمک کند تا به‌راحتی، هتلی سازگار با شرایط خود را پیدا کنند.

پارک چیتگر
آبنمای پارک چیتگر

در رابطه با هتل‌های نزدیک به پارک چیتگر تهران می‌توان از هتل فاطمی ( واقع در خیابان فاطمی )، هتل آساره تهران ( واقع در بلوار زارع )، هتل المپیک تهران ( واقع در بلوار چوگان ) و... نام برد که معمولا انتخاب بسیاری از مسافران علاقه‌مند به بازدید از پارک چیتگر تهران هستند.

بیشتر بخوانید :
منابع :