چرا از آلودگی تهران می نالید؟ چرا به جای گشت و گذار در طبیعت و تنفس راحت، از کثیفی هوا ناراحت هستید؟ لازم نیست حتما برای استراحت و تنفس پاک به شمال کشور بروید، بلکه یک شمال کوچک در قسمت شمالی تهران به نام پارک جنگلی لویزان وجود دارد که از جاهای دیدنی تهران به شمار می رود. تعجب نکنید! پارک جنگلی لویزان یکی از ریه های اصلی شهر تهران و مکانی عالی جهت نفس کشیدن با خاطری آسوده است.

پارک جنگلی لویزان
ورودی پارک جنگلی لویزان

پارک جنگلی لویزان جان می دهد تا یک زیرانداز پهن کنید و با گذاشتن یک متکا زیر سَر، ساعاتی را به دور از شلوغی شهر سپری نمایید. در پارک جنگلی لویزان هرآنچه که نیاز داشته باشید مهیا است. پس برای برنامه چیدن تفریح یک روزه در تهران، حتما در ادامه مطلب همراه مجله گردشگری پرشین هتل باشید تا با زیر و بَم این پارک زیبای تهران بیشتر آشنا شوید.

پارک جنگلی لویزان
زیبایی های پارک جنگلی لویزان

پیشینه پارک جنگلی لویزان

پارک جنگلی لویزان جزئی از بهترین پارک های تهران است که پیشینه آن به عصر پهلوی دوم بر می گردد. این پارک جنگلی در منطقه شمیرانات که شمال شرق تهران محسوب می شود در سال 1342 ساخته شد. کاهش آلودگی، جلوگیری از پیشروی بافت شهری و ایجاد یک پارک مصنوعی از دلایل احداث پارک جنگلی لویزان بود.

پارک جنگلی لویزان
چهره پاییزی بوستان لویزان

زمانی که وارد پارک جنگلی لویزان شوید بیش از 1000 هکتار جنگل را مشاهده خواهید کرد که بی انتهاست. تنها زمانی می توان این مناطق را کامل دید که چند روزی را در دل طبیعت پارک جنگلی مهمان باشید. پس از زدن کمپ و رفتن به نقاط دور دست جنگل، حتما از ساعات اولیه صبح تا قبل از غروب آفتاب اقدام به جنگل نوردی کنید.

با برترین مکان های تفریحی و گردشگری تهران آشنا شوید

پارک جنگلی لویزان
مسیر دسترسی به بوستان

پارک جنگلی لویزان در یک نگاه

اگر پارک جنگلی لویزان را یکی از پارک های تهران مخصوص خانواده ها بدانیم گزافه نگفته ایم. تصور کنید کودکان شادی را می بینید که مشغول جست و خیز هستند یا افرادی که مشغول چای خوردن و مشاهده زیبایی های جنگل! البته باید بوی کباب روی منقل را هم به این زیبایی ها اضافه کنید.

پارک جنگلی لویزان
نمای دیگری از پارک جنگلی لویزان

پارک زیبای لویزان بیش از 60 سال قدمت دارد که از قسمت غرب به پارک شیان و از قسمت شرق به پارک جنگلی یاس فاطمی می رسد. اگر قصد سفر یک روزه اطراف تهران را دارید بدون معطلی وسایل ضروری را جمع کنید و همراه خانواده و دوستان به این پارک جنگلی در شمال شرق تهران بروید.

مجموعه کوهستان نیاوران را بشناسید

پارک جنگلی لویزان
درب اصلی بوستان جنگلی لویزان

جاهای دیدنی پارک جنگلی لویزان

علاوه بر اینکه پارک جنگلی لویزان خودش یکی از جاهای دیدنی تهران محسوب می شود اما درون خود جاذبه هایی دارد که آن را به یک مکان کامل تفریحی تبدیل کرده است. در ادامه به شرح هر یک از این جاذبه ها خواهیم پرداخت.

باغ پرندگان

پارک جنگلی لویزان
پرندگان رنگارنگ پارک جنگلی لویزان

تصور شما از پارک جنگلی لویزان چیست؟ فقط یک پارک با انبوهی درخت؟ اشتباه می کنید! نیمی از محبوبیت پارک جنگلی لویزان مدیون باغ پرندگان است. بله بزرگ ترین باغ پرندگان در ایران، همین باغ پرندگان در پارک جنگلی شیان است. پارک جنگلی شیان در نیمه شرقی پارک جنگلی لویزان قرار گرفته که بیش از 22 هکتار مساحت دارد.

پارک جنگلی لویزان
محوطه باغ پرندگان

باغ پرندگان 2 فاز دارد که فاز اول آن (دشتچر) در سال 92 افتتاح شده و تا کنون، پناهگاهی امن برای پرندگان بدون بال یا درون قفس محسوب می شود. فاز دوم باغ پرندگان (آبچر) نیز به آن دسته از پرنده هایی اختصاص دارد که قابلیت پرواز کردن دارند و باید در فضایی آزاد و دور از قفس زندگی کنند. البته این فضای آزاد با متراژ وسیع به وسیله تور پوشانده شده تا امنیت جانی پرندگان تامین شود.

پارک جنگلی لویزان
گونه های مختلف پرندگان

پارک آب و آتش کجاست؟

در باغ پرندگان بیش از 19 هزار کونه مختلف پرنده نگهداری می شود که کبوتر، جغد، پرندگان آبزی و ... بخش کوچکی از گونه های پرندگان هستند. معماری باغ پرندگان تهران به قدری جذاب است که وقتی وارد آن می شوید از غم و غصه رها خواهید یافت. پیاده رو های سنگ فرش شده، درختان سبز و بلند قامت، صدای آرامش بخش پرندگان و ... از شاخصه های باغ پرندگان هستند. توجه داشته باشید آلاچیق هایی که در باغ پرندگان وجود دارند، به سرعت پر می شوند و باید اول صبح به این آلاچیق ها بروید.

پارک جنگلی لویزان
نمای دیگری از محوطه بوستان لویزان

آدرس باغ پرندگان جنگل لویزان : بزرگراه بابابی، خروجی اتوبان هنگام، جاده کندرو شهرک امید، خیابان کوهستان

پارک جنگلی لویزان، بهترین لوکیشن عکاسی

آیا دانشجوی عکاسی هستید؟ به دنبال بهترین لوکیشن برای عکاسی هستید؟ پس حتماً از جذابیت ها و زیبایی های پارک جنگلی لویزان غافل نشوید. در این پارک جنگلی سوژه های نایابی را پیدا خواهید کرد که شاید برنده عکاسی هم شوید. دیدن فلامینگوهای زیبا همراه مرغابی های پر جنب و جوش در برکه ایده های خوبی برای گرفتن عکس می دهد.

پارک جنگلی لویزان
امکانات تفریحی در بوستان

پارک آبشار تهران، تلفیق سنگ و آب

چه امکانات رفاهی در پارک لویزان وجود دارد؟

در این پارک جنگلی زیبا امکانات رفاهی بسیر خوبی راح شده تا خانواده ها برای سفر یکروزه دچار شکل نشوند. البته اگر کمپ یا همان چادر بزنید تعداد زیاد کافه ها و رستوران ها هم نیاز غذایی شما را برطرف می کنند. در هر حال این پارک جنگلی دارای سرویس بهداشتی فراوان، نمازخانه، آلاچیق، سطل زباله، منقل های کباب پز، نیمکت برای نشستن، رستوران، کافی شاپ، مسجد و ... موجب شده تا در تمامی فصول سال چه زمستان و چه تابستان برای تفریح ایده آل باشد.

پارک جنگلی لویزان
پارک جنگلی لویزان در شب

تالار و رستوران شیان در پارک جنگلی لویزان

یکی دیگر از امکانات بسیار خوب پارک جنگلی لویزان، تالار و رستوران آن است که مجلل بودن و کیفیت را باهم ارائه می دهد. سلف سرویس با کیفیت و متنوع تا پذیرایی لاکچری از میهمانان با کارکنان حرفه ای از شاخصه های این تالار و رستوران است. تالار و رستوران شیان 1500 نفر ظرفیت دارد که در نوع خود یکی از بزرگ ترین تالارهای پذیرایی هم محسوب می شود. انواع کباب های خوش طعم و لذیذ و دیگر غذاهای ایرای با کیفیت هم در منوی این رستوران تالار دیده می شود.

پارک جنگلی لویزان
گونه های گیاهی در بوستان

معرفی پارک ملت تهران + اطلاعات و آدرس

بهترین رستوران در پارک جنگلی لویزان

رستوران ها و کافه های متعددی در پارک لویزان وجود دارد که تعدادی از آنها معروف هستند. یکی از رستوران های معروف در پارک جنگلی لویزان، رستوران سنتی شیان است که یکی از بهترین رستوران های تهران به شمار می رود. وقتی چشمتان به فضای سنتی و دلچسب رستوران بیوفتد، بدون درنگ شما منوی غذا ا خوید دید.

پارک جنگلی لویزان
تالار و رستوران

در منوی غذای رستوران سنتی شیان هم غذاهای رنگارنگ و خوش عطر و بویی را خواهید دید که شما را به سفارش غذا وسوسه می کنند. فضای روباز و سرپوشیده، کیفیت بالای غذا و نظافت میز و صندلی ها، لمکده های سنتی و ... از دیگر ویژگی های رستوران سنتی شیان هستند.

پارک جنگلی لویزان
فضاسازی بوستان جنگلی لویزان

بولینگ بازی در لویزان

بولینگ یک بازی لاکچری است که در پارک لویزان هم می توان آن را انجام داد. این تفریح مهیج برای بسیاری از جوانان محبوب است که برای آن حاضرند تمامی وقت خود را بگذارند. مجموعه تفریحی بولینگ شیان یکی از جاهای دیدنی تهران در زمستان است که می توانید در فضای سرپوشیده آن نهایت لذت را ببرید.

پارک جنگلی لویزان
ارغوان های زیبا در بوستان

در این مجموعه تفریحی مکانی مخصوص بانوان در نظر گرفته شده تا به راحتی تفریحات مورد علاقه خود را انجام دهند. ایرهاکی، اسنوکر، میز بیلیارد، فوتبال دستی و دارت از دیگر بازی هایی هستند که در این مجموعه تفریحی پارک جنگلی لویزان ارائه می شوند. اینترنت رایگان، رستوران و کافی شاپ هم از دیگر امکانات مجموعه تفریحی بولینگ شیان است.

پارک جنگلی لویزان
مرغابی های زیبا در لویزان

اقامت در پارک جنگلی لویزان

یکی از بهترین امکانات رفاهی پارک جنگلی لویزان، وجود یک هتل به نام هتل شیان تهران است. هتل شیان تهران یک هتل 3 ستاره است که برای اقامتی چند روزه توصیه می شود. اگر نگاهی به لیست هتل های تهران بی اندازید، هیچکدام مانند هتل شیان تهران به لویزان نزدیک نیست. هرچند هتل های دیگری نظیر هتل جاده ابریشم تهران هم در شمیرانات می تواند گزینه خوبی باشد.

پارک جنگلی لویزان
ورودی هتل شیان تهران

هتل شیان تهران با چشم اندازی عالی از جنگل و آرامشی وصف ناپذیر، اقامتی عالی را به شما هدیه خواهد داد. در این هتل تهران یک کافی شاپ و رستوران، سوئیت vip، استخر، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، لابی، صبحانه رایگان و اینترنت رایگان ارائه می شود. هتل شیان تهران در سال 1375 به بهره برداری رسیده است.

آدرس هتل شیان تهران : پارک جنگلی لویزان، بزرگراه بابایی، خیابان هنگام

پارک جنگلی لویزان
مجسمه های زیبا در بوستان جنگلی لویزان

امنیت پارک جنگلی لویزان

امنیتی که در پارک جنگلی لویزان حاکم است، مدیون کانکس های پلیس در جای جای جنگل می باشد. همین امنیت باعث شده تا گردشگران به راحتی و با آسودگی خاطر در گوشه و کنار و اطراف جنگل قدم بزنند. لازم به ذکر است در صورت گمشدن افراد، مکانی جهت افراد پیدا شده در این پارک جنگلی وجود دارد.

پارک جنگلی لویزان
زیبایی های طبیعت در یک قاب

چگونه به پارک جنگلی لویزان برویم؟

جهت دسترسی به پارک لویزان می توانید هم با خودروی شخصی و هم با سیستم حمل و نقل عمومی تهران همچون مترو تهران یا اتوبوس تهران اقدام کنید. بهترین مسیر جهت مراجعه به پارک جنگلی لویزان اتوبان امام علی در مسیر خروجی بزرگراه زین الدین می باشد. همچنین به یاد داشته باشید که اگر با خودروی شخصی به این پارک بروید، تنها می توانید تا درب ورودی بروید. از آن به بعد باید سوار کالسکه شوید که خودش عالمی دارد. تصور کنید همچون یک شاهزاده سوار کالسکه شده اید و از میان جنگل های انبوه به مقصد خود می روید.

پارک جنگلی لویزان
امکانات بوستان جنگلی

دسترسی با اتوبوس

یکی از ارزان ترین راه های دسترسی به بوستان جنگلی، اتوبوس است. با اتوبوس شاید زمان بیشتری را در مسیر باشید اما از زیبایی های مسیر لذت بیشتری خواهید برد. اتوبوس های بسیاری در سرتاسر جنگل لویزان وجود دارد که شما را به قسمت های مختلف جنگل لویزان می رسانند.

پارک جنگلی لویزان
آب نماهای زیبای بوستان

دسترسی با مترو تهران

در هر کجای پایتخت که هستید خود را به یکی از ایستگاه های خط 3 مترو تهران (نو بنیاد یا حسین آباد) برسانید. سپس ما بقی مسیر را با تاکسی یا به صورت پیاده طی کنید. استفاده از مترو تهران جهت دسترسی به بوستان جنگلی کاری عاقلانه است، زیرا هم از آلودگی هوا و هم از ترافیک شهری کاسته می شود.

پارک جنگلی لویزان
ساختمان های بوستان لویزان

آدرس بوستان جنگلی لویزان

بوستان جنگلی لویزان در شمال شرقی تهران، بخش شمیرانات، منطقه 4 واقع شده است. این بوستان از غرب به ده لویزان، از شرق به بزرگراه شهید باقری، از شمال به بزرگراه بابایی و از جنوب به سمت شمس آباد راه دارد.

نکته های مهم برای حفاظت از بوستان جنگلی لویزان

  1. به هیچ وجه به درختان آسیب نزنید، آتش روشن نکنید و از وسایل تعبیه شده در بوستان همچون منقل ها استفاده نمایید.
  2. حتماً یک پلاستیک به همراه خود داشته باشید تا هیچ زباله ای را درون فضای سبز رها نکنید.
  3. جهت زدن کمپ و چادر حتما آلاچیق های بوستان را انتخاب کنید.
  4. با نگهداری و حفاظت از بوستان، میراث خوبی را برای آیندگان به جای بگذارید
بیشتر بخوانید :
منابع :