فرودگاه امام خمینی در سی کیلومتری شهر تهران قرار دارد. هر روز از این فرودگاه پروازهای زیادی به شهرها و کشورهای مختلف دنیا انجام می‌شود. این فرودگاه به شاهراهی برای انجام پروازهای بین‌المللی از مبدأ تهران تبدیل شده است.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید بر اساس آخرین آمار، هر هفته بیش از 700 پرواز خارجی از این فرودگاه به مقصد کشورهای دیگر انجام می‌شود و حدود 40 ایرلاین در این فرودگاه فعالیت می‌کنند. اگر شما هم دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره فرودگاه امام خمینی تهران به دست بیاورید؛ با مجله گردشگری پرشین هتل همراه شوید چون در ادامه به بررسی امکانات و ویژگی‌های مختلف این فرودگاه می‌پردازیم.

فرودگاه امام خمینی
نمای داخلی رودگاه امام خمینی

تاریخچه ساخت فرودگاه امام خمینی تهران از ابتدا تاکنون

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که زمان زیادی از ارائه و اجرای طرح ساخت فرودگاه امام خمینی تهران نمی‌گذرد؛ در حالی که این‌طور نیست. اولین کلنگ فرودگاه امام در سال 1346 زده شد. قرار بود که شرکت ایکائو یک فرودگاه با جدیدترین تجهیزات و امکانات روز دنیا در این منطقه بسازد تا ایران موقعیت بهتری از نظر ترانزیتی با کشورهای اروپایی به دست بیاورد.

فرودگاه امام خمینی
فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران

پس از انقلاب اسلامی وقفه‌ای طولانی در ساخت این فرودگاه به وجود آمد. تا اینکه در نهایت در سال 1383 فاز اول فرودگاه امام خمینی مورد بهره‌برداری قرار گرفت. پس از راه‌اندازی فاز اول فرودگاه امام، همه پروازهای بین‌المللی از فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی منتقل شد.

فرودگاه امام خمینی
لاین نشست هواپیما

در حال حاضر هر ساله بیش از هشت میلیون مسافر از این فرودگاه به کشورهای دیگر جهان سفر می‌کنند. همچنین این فرودگاه اولین میزبان گردشگرانی است که ایران را برای سفر انتخاب کرده‌اند. به جز فاز اول که مدت زمان زیادی از بهره‌برداری آن می‌گذرد، فاز دوم و سوم فرودگاه نیز در حال ساخت است و به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

فرودگاه امام خمینی
ساختمان فرودگاه امام خمینی

مسیر دسترسی به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی

فرودگاه امام خمینی در بزرگراه تهران- قم قرار دارد. شما می‌توانید از شهر تهران با تاکسی، اتوبوس، مترو و یا اتومبیل شخصی به فرودگاه امام خمینی بروید. اگر می‌خواهید از وسایل نقلیه عمومی برای رفتن به فرودگاه استفاده کنید؛ ما به شما استفاده از مترو تهران را پیشنهاد می‌کنیم زیرا علاوه بر قیمت مناسب، شما را در مدت زمانی کوتاهی به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی می‌رساند.

فرودگاه امام خمینی
پروازهای خارجی در فرودگاه امام

با این حال اگر عازم سفری طولانی هستید و چمدان‌های زیادی همراهتان است، تاکسی یا اتومبیل شخصی گزینه مناسب‌تری برای شما محسوب می‌شود. مسیر رسیدن به فرودگاه امام خمینی تهران نیز بسیار سرراست است. کافیست به آزادراه تهران-قم یا تهران-ساوه بروید. تابلوهای موجود در مسیر آزادراه شما را برای رسیدن فرودگاه راهنمایی خواهند کرد.

فرودگاه امام خمینی
تابلو اعلان پرواز فرودگاه

برخی از افراد نیز به دلایل مختلفی ترجیح می‌دهند این مسیر را با اتوبوس طی کنند. اتوبوس‌های فرودگاه امام خمینی از فرودگاه مهرآباد، ایستگاه متروی آزادی و حرم امام خمینی حرکت می‌کنند. در ترمینال شماره چهار فرودگاه مهرآباد اتوبوس‌های زیادی به مقصد فرودگاه بین المللی امام خمینی وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

فرودگاه امام خمینی
آشیانه هواپیمایی ماهان در فرودگاه

امکانات فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران

حجم زیاد رفت و آمدها به فرودگاه امام خمینی تهران باعث شده است که امکانات و خدمات رفاهی زیادی در این فرودگاه پیش‌بینی شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین امکانات فرودگاه امام خمینی را بررسی خواهیم کرد.

فرودگاه امام خمینی
استقبال فرودگاهی

پارکینگ

پنج پارکینگ با ظرفیت مجموعاً سیزده هزار خودرو در فرودگاه امام خمینی ساخته شده است. مسافران، همراهان آن‌ها و کارکنان فرودگاه می‌توانند از این پارکینگ برای پارک اتومبیل خود استفاده کنند. البته که این پارکینگ‌ها هزینه ورودی دارند و رایگان نیستند.

فرودگاه امام خمینی
پارکینگ فرودگاه

با توجه به تعداد زیاد پارکینگ‌ها ما به افرادی که قصد دارند برای مدتی کوتاه در این فرودگاه توقف کنند توصیه می‌کنیم که از پارکینگ‌های روباز استفاده کنند. افرادی هم که می‌خواهند برای مدت طولانی‌تری اتومبیل‌هایشان را پارک کنند؛ بهتر است از پارکینگ‌های شماره چهار و شماره پنج استفاده کنند.

فرودگاه امام خمینی
راهرو فرودگاه

پارکینگ شماره یک برای افرادی که به قصد بدرقه دوستان و خانواده‌شان به فرودگاه می‌آیند، مناسب‌تر است. این پارکینگ در طبقه پایین ترمینال قرار دارد. پارکینگ شماره پنج نیز فاصله زیادی تا فرودگاه دارد؛ بنابراین بیشتر برای مواقعی کاربرد خواهد داشت که ظرفیت پارکینگ‌های دیگر پر شده باشد. البته اتوبوس‌هایی در این پارکینگ وجود دارند که شما را به صورت رایگان تا نزدیکی سالن‌های پرواز می‌رسانند.

فرودگاه امام خمینی
مسیر سوار شدن به هواپیما

صرافی

در سالن‌های فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تعدادی بانک و صرافی وجود دارند که خدمات مختلفی را به مسافران ارائه می‌دهند. شما می‌توانید از طریق این بانک‌ها عوارض خروج از کشور را بپردازید و یا ارز مسافرتی دریافت کنید.

فرودگاه امام خمینی
رستوران های فرودگاه

صرافی‌های فرودگاه نیز به ترتیب در بخش‌های سالن چک این، گذرنامه ورودی، ترانزیت ارزی و گمرک شرقی قرار گرفته‌اند. برای تبدیل ریال به ارزهای خارجی به شما پیشنهاد می‌کنیم به دو صرافی واقع در سالن پروازهای ورودی و سالن پروازهای خروجی مراجعه کنید.

فرودگاه امام خمینی
ترمینال 1 فرودگاه

بخش امانات بار

بخش امانات یکی از امکانات بسیار خوب فرودگاه امام خمینی تهران محسوب می‌شود که بسیار هم مورد استقبال مسافران قرار گرفته است. افراد می‌توانند اشیای گران‌قیمت خود را در این بخش به امانت بگذارند و با ارائه مدارک شناسایی معتبر آن‌ها را تحویل بگیرند.

فرودگاه امام خمینی
کافه فرودگاه

بخش امانات به صورت بیست‌وچهارساعته فعال بوده و به مسافران خدمت‌رسانی می‌کند. همچنین بهتر است بدانید که برای نگهداری اشیای گران‌قیمت، هزینه‌ای بر اساس قیمت آن‌ها از شما دریافت خواهد شد. در ضمن اشیای ممنوعه و غیرمجاز نیز تحت هیچ شرایطی از مسافران پذیرفته نمی‌شود.

فرودگاه امام خمینی
ترمینال سلام

هتل‌های فرودگاه امام خمینی

هتل‌های لوکسی در نزدیکی فرودگاه امام خمینی تهران ساخته شده است. بیشتر مشتریان این هتل‌ها مسافرانی هستند که برای مدت کوتاهی می‌خواهند در تهران اقامت داشته باشند و نزدیکی به فرودگاه برای آن‌ها در اولویت است. شما از طریق پرشین هتل می‌توانید این هتل‌ها را به صورت آنلاین رزرو کنید.

فرودگاه امام خمینی
نشست پروازهای خارجی

پرشین هتل یک سامانه رزرو هتل است که امکان رزرو آنلاین هتل‌های مختلف در داخل و خارج از کشور را برای مشتریانش فراهم کرده است. هتل نوول و هتل ایبیس دو هتلی هستند که کمترین فاصله را با فرودگاه امام خمینی دارند و شما با ده دقیقه پیاده‌روی از فرودگاه می‌توانید به آن‌ها برسید.

فرودگاه امام خمینی
نمای بیرونی فرودگاه امام خمینی

تشریفات CIP

این تشریفات برای کسانی مناسب است که مجبورند برای ساعات طولانی در فرودگاه منتظر بمانند. یکی از ویژگی‌های بسیار خوبی که باعث شده افراد زیادی علاقمند به استفاده از تشریفات CIP باشند این است که دیگر مجبور نخواهند بود در صف دریافت کارت پرواز و یا صف چک این منتظر باشند.

در سالن CIP خدمات مختلفی به مسافران ارائه می‌شود. برای مثل شما می‌توانید از وای فای یا نوشیدنی‌های این سالن به صورت رایگان استفاده کنید. همچنین تمام مراحلی که باید قبل از سوارشدن به هواپیما انجام دهید توسط کارکنان این بخش انجام می‌شود.

فرودگاه امام خمینی
لابی فرودگاه

رستوران‌ها و کافی‌شاپ

چندین رستوران و کافی‌شاپ مختلف در فرودگاه امام خمینی تهران فعالیت می‌کنند. تنوع رستوران‌ها و کافه‌های فرودگاه به مسافران این امکان را می‌دهد که برای سفارش غذا، عصرانه‌ و نوشیدنی‌ انتخاب‌های بیشتری داشته باشند. همچنین بیزینس لانچ مهماندار و بیزینس لانچ ماهان دو مجموعه‌ای هستند که فقط میهمانان اختصاصی و CIP می‌توانند از آن‌ها برای صرف غذا استفاده کنند.

فرودگاه امام خمینی
کافه های فرودگاه

رستوران هواپیمایی قشم، فست فود برگرلند و تنورک از دیگر رستوران‌های داخل فرودگاه امام خمینی هستند که همه مسافران می‌توانند برای صرف غذاهای ایرانی و یا فست فود به آن‌ها مراجعه کنند. اگر دوست دارید یک فنجان چای یا قهوه بنوشید هم می‌توانید به کافه تهران، کافه لند و پرشین کافی بروید. امیر شکلات نیز انتخاب جذابی برای کسانی است که می‌خواهند یک نوشیدنی یا عصرانه هیجان‌انگیز با شکلات سفارش بدهند.

فرودگاه امام خمینی
فروشگاه امام خمینی

فروشگاه‌ها

در سالن ترانزیت فرودگاه چندین فروشگاه وجود دارد و شما می‌توانید اجناس مختلفی مانند صنایع‌دستی، محصولات چرمی، ساعت، ادکلن و مواردی از این قبیل را از آن‌ها بخرید. اکثر مشتریان این فروشگاه‌ها افرادی هستند که در طول سفر فرصت خرید نداشتند و یا به خاطر طولانی شدن تأخیر پروازشان ترجیح می‌دهند وقتشان را در فروشگاه‌ها بگذرانند.

فرودگاه امام خمینی
کافه های فرودگاه

خرید تورهای خارجی از پرشین هتل

همه پروازهای خارجی از مبدأ تهران به کشورهای دیگر از طریق فرودگاه امام خمینی تهران انجام می‌شود به همین دلیل بسیاری از مسافران تورهای خارجی نیز برای سفر باید به این فرودگاه بروند. این امکان در پرشین هتل برای شما فراهم شده است که بهترین تورهای خارجی را به صورت آنلاین تهیه کنید. تخفیفات ویژه، قیمت مناسب و پشتیبانی بیست‌وچهارساعته از دیگر مزایای رزرو تور از پرشین هتل است.

بیشتر بخوانید :
منابع :