سد لتیان را می توان یکی از بزرگ ترین سدهای تهران با عرض 450 متر، عمق 99 متر و ارتفاع 107  و مهم ترین تامین کننده آب شرب تهران دانست. سد لتیان بر روی رودخانه جاجرود و رودخانه برگ جهان ساخته شده است. سد لتیان از نوع بتنی بوده و در زمان های گذشته به نام سد فرحناز شناخته می شده است. جاهای تفریحی سد لتیان به قدری زیاد است که هر شخصی را وسوسه می کند برای یک بار هم که شده، این سد زیبا و مناطق بکرش را ببینید.

با مراجعه به سد لتیان می توانید هوایی پاک و تمیز را استشمام کنید و از شنیدن صدای گوش نواز آب و صخره ها نهایت لذت را ببرید. در ادامه این مطلب از مجله گردشگری پرشین هتل قصد داریم به شرح جزئیات دقیق درباره جاهای تفریحی سد لتیان، پارک جنگلی سد لتیان و روستاهای اطراف سد لتیان بپردازیم.

سد لتیان
دریاچه سد لتیان

پیشینه سد لتیان

جهت احداث سد لتیان تحقیقات و مطالعات بسیاری در سال 1338 توسط متخصصان انجام شد. پس از بررسی و تحقیق سد لتیان در سال  1342 کلنگ خورد و در سال 1346 به بهره برداری رسید. معماری این سد به دو صورت خشکه چین و بتنی طراحی شده و یک سد تنظیمی در تنگه دره نیز تعبیه شده است.

سد لتیان
غروب سد لتیان
سد لتیان
نمایی از سد لتیان

سد لتیان در زمان قبل از انقلاب سد فرحناز نام داشت که نام یکی از شاهزادگان پهلوی می باشد.  زمانی که دیواره سد ساخته شد روستای لتیان به زیر آب فرو رفت و اهالی روستا زمین های خود را به دولت فروختند. هدف از ساخت این سد علاوه بر تامین 30 درصدی آب شرب، تولید برق آّی برای تمام کشور، آبیاری زمین های کشاورزی و باغداری در دشت ورامین بود.

سد لتیان
نمایی از سد

سد لتیان از کدام رودخانه سرچشمه می گیرد؟

رودخانه جاجرود منبع تامین آب سد لتیان است که در 30 کیلیومتری پایتخت واقع شده است. این رودخانه از شمال غرب به سمت جنوب شرق جاری است و سرچشمه آن از کوه های کلون بستک است. کلون بستک در شمال روستای دربندسر قرار دارد که دیگر رودخانه ها همچون فشم، آهار، میگون و دماوند هم به رودخانه جاجرود می ریزند.

سد لتیان
درخت های موجود در سد

موقعیت جغرافیایی سد لتیان

موقعیت جغرافیایی سد لتیان به گونه ای است که در شمال شهر و منطقه لواسان واقع شده است. سد لتیان در 5 کیلومتری جاجرود، جنوب شهر لواسان و 10 کیلومتر تا پایتخت فاصله دارد. فضاهای بسیار بکر و سبز، کوه های سر به فلک کشیده، آب و هوایی مطبوع و خنک از ویژگی های سد لتیان هستند که برای پیک نیک خانوادگی و یا تفریحات 2 نفره، عالی ترین گزینه هستند.

سد لتیان
حضور دانشجویان در سد

نکته جالب توجه درباره سد لتیان این است که گردشگران نمی توانند این سد را از نزدیک ببیند. اما می توانند از پارک جنگلی لتیان، دریاچه لتیان و ... نهایت لذت را ببرند. دلیل این مسئله هم خصوصی بودن و قیمت بالای زمین های لواسان و تمیزی سد است که فقط ساکنین لواسان بزرگ اجازه دسترسی مستقیم به سد را دارند.

سد لتیان
بازدید امام جمعه شمیرانات از سد

جاهای تفریحی سد لتیان

قرارگیری این سد میان کوه های بندک، کلون و جاجرود باعث شده تا جاهای تفریحی سد لتیان، اولین انتخاب شهروندان تهرانی یا مسافران باشند. بسیاری از این جاهای تفریحی سد لتیان شامل روستاهای اطراف سد لتیان و پارک جنگلی لتیان می شوند. از زیبا ترین جاهای تفریحی سد لتیان می توان به روستاهای اطراف سد لتیان اشاره داشت که در ادامه ذکر شده اند.

سد لتیان
دریاچه سد لتیان از نمایی دیگر

روستاهای اطراف سد لتیان

از روستاهای اطراف سد لتیان می توان به روستای برگ جهان، روستای گلندوک، روستای شورکاب، روستای نجار کلا، روستای قاضی آباد، روستای سبو کوچک و سبو بزرگ، روستا و آبشار ناران، تپه سید پیاز و روستای جاییج اشاره کرد. با رفتن به این روستاهای زیبا می توانید از فرهنگ و آداب و رسوم روستائیان آگاه شوید.

چه تفریحاتی را می توان در سد لتیان انجام داد؟

سد لتیان
امکانات رفاهی در لتیان

آب و هوای بسیار مطبوع و مناظر بکر در سد لتیان باعث شده تا مکانی عالی برای تفریح خانوادگی و دوستانه باشد. پیمایش کوه در دامنه البرز و مناطقی مخصوص دوچرخه سواری از شاخصه های این دریاچه و سد هستند. گرفتن عکس های زیبا و مشاهده حیوانات محافظت شده در منطقه هم از زیبایی های آن به شمار می رود. از تفریحاتی که می توان در سد لتیان انجام داد شیرجه زدن در دریاچه لتیان است. همچنین قایق سواری و ماهیگیری هم که صفای خود را دارند. در ادامه این مطلب با تفریحات سد لتیان آشنا خواهید شد.

سد لتیان
طبیعت بکر در لتیان

ماهیگیری در سد لتیان

یکی از تفریحات سد لتیان، ماهیگیری در سد لتیان است که می تواند ساعاتی آرامش بخش را به شما هدیه دهد. بهترین زمان برای ماهیگیری در سد لتیان ساعات ابتدایی صبح و عصر است. ماهی هایی که در دریاچه سد لتیان زندگی می کنند شامل اسلک، ماهی زرپر، ماهی سفید و کپور کراس می شود. هرچند ماهی قزل آلای رنگین کمانی در این دریاچه زندگی می کرده که در حال حاضر اثری از این نوع ماهی نیست.

سد لتیان
در دریاچه حتما ماهیگیری کنید
پیشنهاد خواندن : دشت هویج کجاست؟

اتراق یک روزه در سد لتیان

علاوه بر مواردی که ذکر شد می توان سفری یک روزه به سد لتیان را تجربه کرد. در این سفر یک روزه می توانید از قسمت های مختلف سد همچون پارک جنگلی، بوستان های مختلف و محوطه رودخانه نهایت استفاده ببرید. در این سفر زیرانداز، پیک نیک، وسایل خوراکی و پخت و پز را نیز فراموش نکنید.

سد لتیان
سد لتیان مملو از آب

قایق سواری و اسکی روی آب

یکی دیگر از تفریحات سد لتیان قایق سواری است که با قایق های موتوری تندرو انجام می شود. همچنین اسکی روی آب با این قایق ها از دیگر تفریحات سد لتیان به شمار می رود. ایستگاه قایق سواری و اسکی سواری روی سد به ارگان های شهرداری و هوانیروز مربوط می شود که استفاده عموم از این تفریحات آزاد است.

سد لتیان
نمای پشت سد

جاهای دیدنی سد لتیان

سد فرحناز تنها یک ریاچه و سد و پارک جنگلی نیست، بلکه در این سد جاهای دیدنی زیبایی وجود دارد که بازدید از آن ها لذت سفر یک روزه شما را کامل می کند. در ادامه به معرفی جاهای دیدنی سد لتیان پرداخته ایم.

سد لتیان
کاخ شاه در لتیان

کاخ شاه در لتیان

یک عمارت مجلل در میان درختان و اطراف دریاچه دیده می شود که آن کاخ شاه پهلوی است. به دلیل قرارگیری کاخ در سد لتیان به کاخ لتیان مشهور می باشد. تعدادی از افراد سرشناس اجازه دارند که این کاخ را برای تفریح و اقامت استفاده نمایند.

سد لتیان
فضای سبز لتیان

پارک جنگلی تلو

پارک جنگلی تلو نیز یکی از بزرگ ترین پارک های جنگلی تهران است که در رتبه چهارم قرار دارد. البته به این پارک جنگلی پارک جنگلی غزال هم می گویند. درختانی سوزنی برگ، زبان گنجشک، نارون؛ ارغوان، سنجد، سرو خمره ای، کاج و بادام کوهی از گونه های گیاهی پارک تلو هستند.

سد لتیان
آب و هوای مطبوع در لتیان

از گونه های جانورانی موجود در پارک جنگلی تلو نیز می توان به لاکپشت، کبک، خرگوش، شغال و روباه اشاره کرد. همجواری با رشته کوه البرز و مشاهده آسمان صاف و آبی سد لتیان باعث شده تا مکانی فوق العاده برای استراحت باشد.

پیشنهاد خواندن : از پل طبیعت چه می دانید؟
سد لتیان
دریاچه سد

پارک جنگلی لتیان

یکی دیگر از پارک های سد لتیان، پارک لتیان است که در ضلع جنوبی سد قرار گرفته است. وسعت این پارک زیبا حدود 1000 هکتار است که در نوع خود یک پارک وسیع محسوب می شود. پارک جنگلی لتیان از شمال به سد فرحناز و از جنوب به بزرگراه بابایی ختم می شود. بهترین پیشنهاد ما به آن دسته از عزیزانی است که قصد ریلکسیشن و یوگا را دارند انتخاب محیط بکر و دنج این جنگل است.

سد لتیان
سرریز شدن سد لتیان

امکانات رفاهی سد لتیان

تا بدین جای مطلب با تمامی جاهای دیدنی لتیان، تفریحات سد لتیان و تاریخچه آن آشنا شده اید، حال وقت آن رسیده تا از امکانات رفاهی این سد زیبای کشورمان نیز آگاه شوید. در این سد یک نمازخانه برای ادای فریضه نماز طراحی شده است. یک پارکینگ وسیع برای پارک خودرو هم موجود می باشد.

برای استراحت و تهیه کباب نیز آلاچیق و منقل هایی در دسترس گردشگران قرار گرفته است. ترامپولین، فوتبال دستی، سطل زباله، سرویس بهداشتی، وسایل بازی برای کودکان و ... از دیگر امکانات رفاهی موجود در سد لتیان هستند. لازم به ذکر است برای رفتن به سد لتیان حتما نوشیدنی خنک، آب شرب و دیگر وسایل مورد نیاز را با خود ببرید. زیرا هیچ فروشگاه و دکه ای در اطراف سد وجود ندارد.

سد لتیان
نمایی از سد لتیان

آیا می توان در اطراف سد لتیان اقامت کرد؟

توصیه ما به شما این است که تا جای ممکن شب را در این سد به صبح نرسانید؛ زیرا حضور حیوانات وحشی و گراز می تواند موجب آزار شما شود. در هر صورت اگر علاقه مند به زدن کمپ هستید، بهتر است در روستای نیکنام ده چادر خود را برپا کنید. روستای نیکنام ده مکانی امن برای سپری کردن شب تا صبح است. هرچند تعدادی اقامتگاه بومگردی نیز در روستا وجود دارد که نیاز شما را به خوبی برطرف خواهند کرد.

سد لتیان
جاده سد لتیان

چگونه به سد لتیان برویم؟

جهت رسیدن به سد لتیان 2 راه پیش روی شما قرار دارد. اولین مسیر تهرانپارس است که پس از آن باید به جاده دماوند بروید و سمت جاجرود را پیش بگیرید. پس از مشاهده پل جاجرود، جاده شمالی موازی با رودخانه را ادامه دهید تا پس از 5 کیلومتر به ورودی سد لتیان برسید. مسیر دوم جهت رسیدن به سد فرحناز، بزرگراه شهید بابایی است. پس از سپری کردن بزرگراه شهید بابایی به سمت لواسان بروید و لواسان بزرگ را به سمت جنوب شرقی لواسان طی کنید.

سد لتیان
دریاچه سد لتیان

آدرس سد لتیان

سد لتیان در جنوب شهر لواسان، 35 کیلومتری شمال شرقی تهران و 5 کیلومتری جاجرود قرار دارد.

نکات مهم در هنگام مراجعه به سد لتیان

  1. ساعت کاری پارک های جنگلی لتیان از 6 صبح تا 7 شب است ضمن اینکه امکان اقامت در پارک های جنگلی وجود ندارد.
  2. در حفظ محیط زیست کوشا باشید و حتما پلاستیک زباله همراه خود ببرید تا طبیعت کثیف نشود.
  3. گردشگران اجازه ورود به خود سد را ندارند و تنها ساکنین لواسان مجاز به رفت و آمد هستند.
  4. حتما دوربین عکاسی به همراه داشته باشید تا از سوژه های جذاب طبیعت عکس بگیرید و خاطره سازی کنید
بیشتر بخوانید :
منابع :