سفر یک روزه به اطراف تهران می تواند روح و جان شما را تازه کند چه بسی که این سفر یک روزه، انتخاب یکی از روستاهای اطراف تهران مانند روستای واریش تهران باشد. روستای واریش یکی از بکرترین و زیباترین روستاهای ییلاقی شهر تهران می باشد که در منطقه سولقان و کن واقع شده است.

روستای واریش
خانه های روستای واریش

روستای واریش تهران در غرب پایتخت است و از آب و هوایی سرد و کوهستانی برخوردار می باشد. آب و هوای پاک و باغات سر سبز مملو از میوه هر کسی را وسوسه می کند تا در تعطیلات آخر هفته سری به این روستای تهران بزنید. روستای واریش به قدری جاذبه دارد که قرار است تمامی آن ها در این مطلب از مجله گردشگری پرشین هتل شرح داده شده اند.

روستای واریش
آدمک های سنگی روستای واریش

روستای واریش چه شاخصه هایی دارد؟

روستای واریش تهران یک روستای ییلاقی و خوش آب و هوا بوده که در همجواری روستای وردیج قرار دارد. از این رو روستای واریش را با چنین نامی (واریش وردیج) نیز می شناسند. غرب تهران و مناطقی همچون سولقان و کن در محدوده منطقه 22 تهران قرار دارند و از نظر گردشگری، نقطه ای مهم محسوب می شوند.

با بهترین مکان های تفریحی و گردشگری تهران آشنا شوید

روستای واریش
طبیعت زیبای واریش

روستای واریش بهترین گزینه جهت تفریح و پیک نیک در هوای گرم بهار و تابستان است. از این رو تمامی کافه رستوران های روستای واریش مملو از جمعیت می شود. رودخانه ای زیبا در وسط روستا جریان دارد که سیراب کردن باغات را بر عهده دارد. زیبایی و سرسبزی جاده روستای واریش شما را به یاد جاده امامزاده داوود خواهد انداخت.

روستای برگ جهان کجاست؟

روستای واریش
اهالی روستا

تعداد خانوار و آب و هوای روستای واریش

طبق آخرین سرشماری تعداد خانوارهایی که در این روستا زندگی می کنند حدود 40 خانوار است. اما همین تعداد خانوار در فصل زمستان به 15 خانوار می رسد. دلیل این مسئله هم آب و هوای سرد و سخت روستای واریش در زمستان است. سردی هوا و یخبندان در این روستا به قدری بالاست که شاید بیرون آمدن از خانه کار سختی باشد.

از روستای آهار تهران چه می دانید؟

روستای واریش
جاده کوهستانی واریش وردیج

پیشینه روستای واریش تهران

با توجه به شکل گیری صخره های روستا می توان دریافت که عمر این روستا بسیار زیاد باشد اما متاسفانه هیچ سند و مدرکی دال بر این موضوع در دست نیست. هرچند برخی از کارشناسان معتقد هستند که فرسایش صخره ها در طی سالیان نشان از 200 هزار سال پیش دارد. فرسایش سنگ ها سبب به وجود آمدن حفره هایی شده که اجداد مردم روستا از آن ها استفاده می کردند.

روستای واریش
پوشش گیاهی در روستا

با توجه به حفره های موجود در روستای واریش می توان قدمت این منطقه را به بیش از 35 میلیون سال پیش نسبت داد. آبشار های طبیعی، چشمه های جوشان و دیگر موارد دست به دست هم داده اند تا قدمت طولانی این روستا را بازگو کنند. هرچند هیچ اطلاعات دقیقی از چگونگی شکل گیری روستای Varish وجود ندارد.

پارک جنگلی لویزان را بهتر بشناسید

روستای واریش
زمستان روستای واریش

جاهای دیدنی روستای واریش

با این که خود روستای واریش یکی از جاذبه های شهر تهران به شمار می رود اما همین روستا، دارای جاذبه های بسیاری است که دیدن آن ها بیش از یک روز کامل وقت می خواهد. در ادامه این مطلب قصد داریم به شرح جاهای دیدنی روستای واریش بپردازیم تا شما هم اطلاعات خود در زمینه گردشگری را افزایش دهید.

روستای واریش
دره انار

دره انار

دره های بسیاری در روستای واریش و وردیج وجود دارد که بهترین آن ها دره انار است. دره انار تعدادی آبشار کوچک و چشمه دارد که از زیبایی های آن به شمار می رود. دره انار 8 مسیر پستی و بلندی دارد که پیمایش آن حدود 2 ساعت و نیم زمان می برد. زمانی که از این دره گذر کنید باغ های انگور و خوشه های آویزان را خواهید دید.

روستای واریش
جاهای دیدنی روستای واریش

این درخت ها سایبان خوبی هستند تا جهت استراحت کمی در زیر آن ها اتراق کنید. بلند ترین پستی دره انار 35 متر و کوتاه ترین پستی 7 متر می باشد. لازم به ذکر است که باید برای این ماجراجویی حرفه کوهنوردی و دره نوردی را نیز بلد باشید. همچنین یک راهنما در مسیر هم به همراه داشته باشید.

با مجموعه کوهستان نیاوران چقدر آشنایی دارید؟

روستای واریش
نمایی از روستای واریش

مقبره بی بی زرین قمر

یکی دیگر از جاذبه های روستای واریش مقبره بی بی زرین قمر می باشد که در مجاورت روستا قرار گرفته است. پس از پیمایش مسیر کوهنوردی، امامزاده بی بی زرین قمر مکانی خوب برای استراحت می باشد. طبق گفته اهالی روستا، بدر النسا و زرین قمر که از خواهران امام رضا (ع) هستند در گیر و دار فرار از حاکمان ظالم وقت، به صخره ای می رسند.

برترین جاهای دیدنی تهران از نظر کاربران

وقتی این عزیزان به صخره رسیدند، صدا زدند که « ای کوه ما را پناه بده » و بدین صورت کوه شکافته شد و آنان در دل سنگ قرار گرفتند. مزدوران حاکم ظالم با دیدن چنین شگفتی، شمشیری به سنگ می زنند که رَد ترک آن شمشیر هنوز قابل مشاهده است. پس حتما زیارت از مقبره بی بی زرین قمر را از دست ندهید.

روستای واریش
مقبره بی بی زرین قمر در روستای واریش

قله های پهنه حصار

شمال غرب تهران در ارتفاعات منطقه کن یک رشته کوه دیده می شود که ارتفاع آن حدود 3375 متر است که پهنه حصار نام دارد. این قله در البرز مرکزی قرار گرفته و رودخانه ای که از این کوه سرچشمه می گیرد آبشار سنگان در روستای سنگان تهران را ایجاد می کند.

روستای واریش
قله های پهنه حصار روستای واریش

این رودخانه سرانجام به رود کن می ریزد. قله های پهنه حصار با نام دیگری همچون پشته بند، پهنه سار و گندم چال هم شناخته می شود. یکی دیگر از چشمه هایی که در ارتفاعات پهنه حصار دیده می شود، چشمه شاهی نام دارد. صعود از این ارتفاعات حدود 4 یا 5 ساعت زمان می برد و جاده خاکی دارد.

روستای واریش
قله های روستای واریش

آبشار لت مال

در نزدیکی روستا یک آبشار وجود دارد که به آن لت مال می گویند. آبشار لت مال ( منظور ساییده شدن سنگ بر اثر آب)یکی دیگر از جاذبه های روستای واریش به شمار می رود. آبشار لت مال فصلی است و در فصل بهار، پرآب ترین زمان خود را سپری می کند.

روستای واریش
همسایگی خانه مدرن و روستایی

اولین آبشار 5 متر ارتفاع دارد و پس از آن آبشار کوچکتر ارتفاعی بالغ بر 2 متر دارد. پس از گذر از این آبشارها به آبشار اصلی لت مال خواهید رسید که بیش از 34 متر ارتفاع داشته که به صورت پلکانی پایین می ریزد و سبب زیباتر شدن جلوه روستا شده است.

روستای واریش
بهار روستای واریش

چشمه روستای Varish

چشمه ها بسیار زلال هستند که از دل کوه ها می جوشند و روستای Varish هم از این قاعده مستثنی نیست. چشمه روستا تامین کننده آب شرب مردم و سیراب کردن باغ ها است. توصیه می کنیم اگر در زمان صعود به قله های Varish یا گردش در روستا، حتما از چشمه های طبیعی این روستا جرعه ای آب نوش جان کنید تا لذت آبی خنک و تمیز را بچشید. نه تنها چشمه روستا بلکه در مسیر پیاده روی به سمت ارتفاعات پهنه حصار چشمه هایی را خواهید دید که فصلی هستند و جریان زیبایی از آب را تشکیل داده اند.

روستای واریش
آدمک جیان یا همان آدمک سنگی

آدمک جیان در واریش

یکی از شگفتی های روستای واریش وردیج، آدمک جیان یا همان صخره های شکل گرفته است که چشمان آدمی را متحیر می کند. هرچند این بخش از روستا به نام روستای ارواح سنگی هم خوانده می شود. زمانی که صخره ها را می بینید تصویری از جمجمه انسان، شکل های مختلف از حیوانات گوناگون و ... را خواهید دید.

 

قدیمی های روستا بر این باور هستند که این سنگ ها در زمان های گذشته انسان و حیواناتی بودند که به شکل سنگ درآمده اند. ولی علم باستان شناسی نشان می دهد که تهاجم باد و باران و فرسایش در طی سال های طولانی، سبب شکل گیری چنین صخره هایی شده است.

روستای واریش
نمایی دیگر از آدمک جیان

کوهنوردی، تفریحی بی نظیر در واریش

علاوه بر مشاهده جاهای دیدنی Varish می توانید از کوه نوردی نیز لذت ببرید. بهترین مسیر کوهنوردی در شهر تهران همین مسیر کوهنوردی روستا می باشد که مبدا اصلی بسیاری از کوهنوردان است. قله اصلی پهنه حصار 3400 متر ارتفاع دارد که در همسایگی آن قله های دیگری نیز دیده می شود.

قله چشمه شاهی نام یکی از همین قله ها می باشد که خود چشمه شاهی نیز در نزدیکی قله قرار دارد. قله لیچه نام دیگری از قله های پهنه حصار است که که در قسمت شال غربی روستا واقع شده است. از این قله روستای کندر، قله های پلنگ چال و قلل چین نیز دیده می شود.

روستای واریش
چهره ای دیگر از روستا

چگونه به روستای واریش برویم؟

جهت رسیدن به روستای واریش 2 راه پیش روی شماست که یکی از آن ها  گذر از محله وردآورد تهران است. سپس با یک جاده کوهستانی و آسفالت شده مواجه خواهید شد که پیچ و خم زیادی دارد. پس از گذر کردن این جاده در انتهای رودخانه ای تنگ و دره ای عمیق واقع شده که سرانجام به روستای واریش و وردیج می رسد.

یکی دیگر از راه های رسیدن به این روستای ییلاقی  اتوبان همت (غرب) می باشد. سپس به خیابان اردستانی خواهید رسید که تابلوی راهنمای روستای واریش وردیج را مشاهده خواهید نمود. پس از ورود به این جاده کوهستانی و سپری کردن 10 کیلومتر، روستای وردیج را خواهید دید که 5 کیلومتر پس از آن روستای واریش است.

روستای واریش
عکاسی در روستای واریش

آیا بازدید از روستای واریش هزینه دارد؟

در وهله اول باید بدانید تنها هزینه ای که برای بازدید از روستای واریش پرداخت می کنید، هزینه ورودی است. پرداخت هزینه ورودی به شما یک پلاستیک زباله داده می شود تا نظافت فضای سبز را رعایت کنید. هرچند پرداخت هزینه ورودی برای ساخت دیگر امکانات رفاهی در روستا کمک کننده است.

روستای واریش، لوکیشن عالی برای عکاسی

اگر علاقه مند به عکاسی هستید بهترین لوکیشن برای شما، روستای واریش وردیج خواهد بود. با گرفتن عکس از طبیعت بکر این روستا می توانید عکس های خارق العاده ای را بگیرید. باور کنید با گرفتن عکس های بی نظیر از این روستا کسی باور نخواهد کرد که این روستا در اطراف تهران قرار دارد.

روستای واریش
خانه های گلی روستای واریش

نکته های مهم جهت بازدید از روستای واریش

توصیه می کنیم زمانی که به این روستا رسیدید، از باغداران و اهالی روستا اجازه بگیرید و چند دانه میوه تازه از درخت بکنید و نوش جان نمایید. آن زمان خواهید فهمید که طعم و مزه میوه های ارگانیک چقدر با میوه های وارداتی فرق می کند. از میوه هایی که در باغات روستای واریش دیده می شود گیلاس، آلو، شاتوت، زردآلو و آلو است.

به هیچ وجه در زمان بازدید از روستا وارد مزارع، باغات و منازل اهالی روستا نشوید که در غیر این صورت با برخورد اهالی مواجه می شوید.

حفظ نظافت و بهداشت محیط زیست علاوه بر نشان دادن شخصیت شما در روستا الزامی است

هیچ مکان اقامتی در روستا وجود ندارد، پس حتماً چادر مسافرتی برای زدن کمپ با خود ببرید

در روستا تعدادی فروشگاه، سوپرمارکت، کافه و رستوران جهت برطرف کردن نیاز های گردشگران در دسترس می باشد.

بیشتر بخوانید :
منابع :