روستای امامه را می توان یکی از قطعات بهشت روی زمین در شهر تهران دانست که در شمیران قرار دارد. طبیعت شمیران دست کمی از گلستان و گیلان نداشته در ایام تعطیلی نمی توان جایی را برای نشستن پیدا کرد. روستای امامه برای آن دسته از گردشگرانی مطلوب است که علاقه خاصی به طبیعت گردی دارند.

روستای امامه
نمایی از روستای امامه

روستای امامه از نظر زیبایی، طبیعت و جاهای دیدنی فوق العاده عالی است. روستای امامه در هر فصلی از سال زیبایی های خودش را دارد و با آب و هوای کوهستانی خود توانسته نظر بسیاری از گردشگران را به سمت خود جلب کند. در ادامه این مطلب از مجله گردشگری پرشین هتل همراه باشید تا با جزئیات دقیق تر این روستای زیبا آشنا شوید.

روستای امامه
دشت زیبای روستای امامه

روستای امامه، سرشار از اکسیژن

زمانی که شما به روستای امامه بروید، شاید دیگر میل به برگشتن نداشته باشید. چون در این روستای زیبا آب و هوا به قدری تمیز و پاک است که ریه های شما سرشار از اکسیژن می شود. همچنین آرامش وصف نشدنی این روستا باعث می شود تا چند روزی را دور از دغدغه های شهری سپری کنید.

روستای امامه
طبیعت بکر روستای امامه

طبیعتی خیره کننده در فصول مختلف

اگر در فصل بهار به روستای امامه بروید مخمل سبز یک پارچه ای را خواهید دید که چشمان شما را نوازش می دهد. درختانی سر به فلک کشیده با هوایی عالی که جان می دهد یک روز عالی را سپری کنید. بهترین زمان سفر به روستای امامه برای خانواده ها، همین فصل بهار است.

روستای امامه
زمستان روستای امامه

از گرمای شهر اذیت هستید؟ آیا به دنبال مکانی خنک می گردید؟ پس بیدرنگ به روستای امامه بروید. فصل تابستان در این روستا معنایی ندارد، زیرا آب و هوای خنک آن باعث می شود تا همواره احساس راحتی کنید. همچنین از میوه های اّبدار و خوشمزه این روستا در تابستان نیز غافل نشوید.

روستای امامه
روستای امامه

خِش خِش برگ درختان با رنگ های زرد و قرمز از ویژگی های فصل پاییز روستای امامه است که شما را مات و مبهوت خود می کند. چهره ی پاییزی این روستا برای عاشقان بهترین فصل است تا خاطره هایی عاشقانه را برای خود ثبت کنند. پس زوجین عزیز؛ همین الان دست به کار شوید و کوله بار خود را ببندید.

روستای امامه
پاییز روستای امامه

زمستان روستا هم که دیگر حرفی برای گفتن زیبایی هایش باقی نمی گذارد. زمانی که برف زمین را می پوشاند تمامی میکروب ها و باکتری های مضر خاک را هم از بین می برد. همچنین از زیبایی های دیگر این روستا می توان به هوای مه آلود آن اشاره کرد که شما را به حالت خلسه فرو می برد.

روستای امامه
طبیعت بکر روستا

جاذبه های گردشگری روستای امامه

گزافه نیست اگر روستای امامه را یکی از بزرگ ترین روستاهای اطراف تهران معرفی کنیم. چون این روستای وسیع دارای جاذبه های بی شماری است که در این بخش از مطلب قصد داریم به شرح مهم ترین جاهای دیدنی این روستا بپردازیم.

روستای امامه
قلعه مازیار

قلعه مازیار با قدمتی 1000 ساله

یکی از جاهای دیدنی این روستا، قلعه مازیار است که بیش از 1000 سال قدمت دارد. قدمت این قلعه نشان می دهد که از زمان های گذشته روستای امامه یکی از بهترین مکان های تفریحی و گردشگری در اطراف تهران بوده است. شاید این قلعه تاریخی جلوه ی زیبایی نداشته باشد اما مطمئناً قدمت آن ارزش زیادی دارد.

روستای امامه
قلعه مازیار

مصالحی که از قلعه 1000 ساله مازیار به جا مانده سنگ و ملاتی است که فقط برج ها و باروها را نگه داشته است. از آن همه عظمت قلعه تنها قسمت شاه نشین، قنات، تعدادی غار و دیوار های سنگی اش به جامانده که با بی توجهی دوام زیادی نخواهد آورد.

پیشنهاد خواندن : تفریحات درکه را بشناسید

چشمه پیرحمزه

روستای امامه
گردشگران در روستا

سرسبزی روستای امامه مدیون چشمه پیرحمزه است که حیاتی ترین نقطه روستا به شمار می رود. این چشمه زیبا در قله مهرچال واقع شده و کار هر کسی نیست به این چشمه برود. زیرا در ارتفاعات البرز مرکزی واقع شده و با پیاده روی مستمر می توان در هوای آفتابی به این چشمه رسید.

روستای امامه
جاده روستا

امامزاده شاه حسین

امامزاده شاه حسین یکی از جاهای دیدنی روستای امامه است که برای کمپ زدن حرف ندارد. این امامزاده یکی از نواده های موسی بن جعفر هستند. بقعه و مزار این امامزاده بسیار کوچک است اما برکت آن باعث شده تا به مکانی مقدس تبدیل شود. توصیه می کنیم زیر سایه درختان امامزاده استراحت کنید.

روستای امامه
رودخانه روستا

داستان این امامزاده به زمان یکی از همسران ناصرالدین شاه قاجار بر می گردد. یکی از همسران ناصرالدین شاه به نام انیس الدوله معجزه ای از این امامزاده می بیند که پس از به قدرت رسیدنش، دستور می دهد تا مقبره و ضریحی درخور شان برای این امامزاده ساخته و بر روی بر آن گذاشته شود.

روستای امامه
نمایی از روستا

درخت قدیمی و امامزاده نور

بین امامه علیا و امامه سفلی یک امامزاده دیگر وجود دارد که به امامزاده نور مشهور است. یک درخت قدیمی 400 ساله در این امامزده وجود دارد که به آن درخت نور هم می گویند. با این که هر دو امامزاده از نظر شایستگی برابر هستند اما صفا و صمیمیت مقبره امامزاده نور بیشتر از امامزاده شاه حسین است.

روستای امامه
طبیعت بکر روستای امامه

باغ تنگه؛ مشهور به منطقه میوه خیز

باغ تنگه یکی دیگر از جاهای دیدنی روستای امامه است که به منطقه میوه خیز شهرت دارد. در بین کوه های مرکزی البرز، یک دره وجود دارد که سرشار از باغ های میوه است. باغ تنگه نام همان دره است که گیلاس های درشت، هلو های شیرین و زردآلوهای پرآبش زبانزد خاص و عام است. اگر بخواهید به مت باغ تنگه بروید، باید پیاده روی کنید که فضای سبز این منطقه خستگی پیاده روی را از تن شما بیرون می کند.

روستای امامه
فصل بهار روستا

روستای امامه، مامن کوهنورها

قسمت های مختلف روستای امامه برای کوهنوردی باعث شده تا جزئی از مکان های محبوب گردشگران باشد. شاید همه نام دماوند را شنیده باشند اما حتما از دیگر قلل های رشته کوه البرز همچون مهرچال، کلوم، پیرزن و همهن بی خبرند. این قله های مرتفع در همسایگی روستای امامه هستند و همین موضوع باعث شده تا میان کوهنوردان مشهور شود.

روستای امامه
کوهنوردی در امامه

عشق ناصر و فاطمه در شکارگاه امامه

همه مردم ناصرالدین شاه قاجار را به تعداد زنان بیشمارش می شناسند که یکی ا آن ها فاطمه، ساکن روستای امامه است. با اینکه شکارگاه امامه جزئی از شکارگاه های سلطنتی بود اما مشهور شدن این روستا پس از دیدن و دلباختن ناصرالدین شاه به دخترکی شیرین زبان و خوش برخورد بود.

روستای امامه
خانه های روستایی

بله، فاطمه روستای امامه دل شاه را برد و پس از مدتی به سوگلی تبدلی شد. پس از سوگلی شدن فاطمه، ساخت و سازها در امامه پیشرفت کرد و ماهیت روستای امامه به کلی تغییر یافت. شور و شوق فاطمه و ناصر تا واپسین لحظات زندگی در کنار هم ادامه داشت و باعث شد امامه سوگلی روستاهای اطراف تهران باشد.

روستای امامه
زیبایی های روستا

علاوه بر امامه، چه تعداد جاذبه گردشگری وجود دارد؟

با این که خود روستای امامه جاذبه ای مهم به شمار می رود اما می توانید جاذبه های دیگری را هم در این روستا ببینید. در ادامه این بخش از مطلب به شرح دیگر جاهای دیدنی امامه می پردازیم تا شما با آگاهی کامل راهی این روستا شوید. گلوکان و امامه 2 روستا هستند که بین آن ها دیواره ای از رشته کوه های البرز کشیده شده که سخت به نظر می رسد.

روستای امامه
خانه های روستایی

روستای گلوکان

اما این دیوار سنگی بسیار هموار است و می توان با کمی پیاده روی و علاقه آن را طی نمود. روستای گلوکان دارای اّبشار و رودخانه است که می تواند برای تفریح مکانی عالی باشد. به یاد داشته باشید که مسیر روستا را از رودخانه پیدا کنید تا با کوتاه ترین راه به روستای گلوکان برسید.

روستای امامه
طبیعت بکر در روستای امامه

با اینکه مسیر جاده مسطح است اما همیشه احتیاط شرط عقل است و باید تمامی موارد ایمنی را رعایت کنید.مهم ترین نکته در مسیر کوهنوردی، داشتن کفش مناسب است که می تواند کوهنوردی را برای شما ساده کند. کوله و وسایل ضروری در درجه دوم الویت قرار دارند. توجه داشته باشید که حتما با یک راهنما عازم کوهنوردی شوید تا خدای نکرده دچار مشکلات نشوید.

روستای امامه
جلوه ای زیبا از گلوکان

آبشار گلوکان

زمانی که به روستای امامه می روید، با یک تیر دو نشان می زنید؛ زیرا امامه جزئی از جاهای تفریحی رایگان تهران است و هم جاذبه های بی شمار دیگری دارد. آبشار گلوکان یکی از این جاذبه ها است که زیبایی خیره کننده اش، شما را مدهوش می کند. کوهنوردی و دیدن آبشار جزئی از لذت های این پیمایش است.

روستای امامه
آبشار امامه

آبشار گلوکان از همان رود تامین می شود که به دنبال شما آمده و حوضچه هایی کوچک و بزرگ را تشکیل داده است. شاید در زمان مراجعه به این روستا، مردمانی عبوس را ببینید که با روی خوش از شما پذیرایی نکنند؛ اما خود آبشار و زیبایی هایش باعث می شود تا این عیب پوشانده شود.

روستای امامه
رودخانه

دره گلوکان

جلوه های طبیعی بی شمار و درختان سر به فلک کشیده و سبز، از نشانه های دره گلوکان است که شما را غرق در زیبایی هایش می کند. رودخانه در اعماق دره جاری است و درختان مسیر را آبیاری می کند. شقایق های وحشی، بوته های زرشک و بادام تلخ کوهی از گونه های گیاهی در این دره هستند.

روستای امامه
آبشار گلوکان

بهترین فصل سفر به روستا

زیبایی های امامه به قدری زیباست که در هر فصل و ماهی بهترین وقت رفتن است؛ اما فصل بهار و تابستان به دلیل خنکی هوا و پرآب بودن رودخانه بیشتر توصیه می شود. توصیه می کنیم حتما در زمان مراجعه به این روستا هواشناسی را چک کنید، چون این روستا کوهستانی بوده و ممکن است باران های سیل آسا و ... به طور ناگهانی رخ دهد.

روستای امامه
طبیعت پاییزی روستای امامه

چگونه به امامه برویم؟

جهت رسیدن به این روستای جذاب 2 راه پیش روی شما خواهد بود. اولین مسیر جاده تهران به سمت امامه است که با خودروی شخصی می توانید آن را طی کنید. کافیست وارد بزگراه بابایی شوید و مسیر جاده لشگرک را انتخاب نمایید تا به روستا برسید. راه دوم جهت رسیدن به این روستا تاکسی است. کافیست به سمت ایستگاه تاکسیرانی شرق تهران بروید و یکی از تاکسی ها که مسیر فشم را می رود کرایه کنید که با صرف هزینه بیشتر شما را به امامه می رساند.

بیشتر بخوانید :
منابع :