تهران همیشه پر هیاهو است. هوای آلوده، ترافیک و درگیری‌های زیاد کاری ساکنین تهران را هر از گاهی خسته می‌کند. در چنین موقعیتی سفر به روستاهای اطراف تهران، خستگی یک هفته شلوغ کاری را از بین می‌برد. اگر به دنبال استراحت در یک فضای زیبا و آرام هستید پس روستای افجه انتخابی وصف نشدنی خواهد بود.

روستای افجه آب و هوای بی‌نظیری دارد. افجه در فصل بهار و تابستان خنک و بسیار زیباست. همچنین مردمان مهمان نواز روستای افجه، میزبان خوبی برای گردشگران و طبیعت دوستان هستند. همراه مجله گردشگری پرشین هتل باشید تا با این روستای بکر بیشتر آشنا شوید.

روستای افجه
طبیعت روستای افجه

قدمت روستای افجه

منطقه لواسانات تهران روستاهای بکر و دیدنی زیادی دارد. یکی از این روستاها، روستای افجه است که در مقاله ای مجزا به شرح جاهای دیدنی لواسان پرداخته ایم. این روستای زیبا در دامنه دو قله بلند و مرتفع ریزان و آتشکوه قرار گرفته است. با توجه به اینکه ارتفاع روستای افجه از سطح دریا 2040 متر است به همین خاطر در زمستان آب و هوایی سرد و در تابستان و بهار، آب و هوایی خنک دارد.

روستای افجه
نمایی از روستای افجه

ناگفته نماند که روستای افجه یک روستای کوهستانی محسوب می‌شود. در زمان قدیم این روستا مرکز لواسان بوده و حتی اولین بانک لواسان در آن افتتاح شده است. قدمت روستای افجه به دوران صفویه و قاجار بر می‌گردد. خانه‌ها و بناهای باستانی این روستا، نشان دهنده قدمت طولانی آن است. میرزا آقاخان نوری وزیر ناصرالدین شاه، بنایی در روستای افجه ساخته است که هنوز هم وجود دارد.

روستای افجه
دشت زیبای افجه

روستای افجه کجاست؟

در 30 کیلومتری شمال شرقی تهران روستای افجه قرار گرفته است. این روستا بخشی از منطقه لواسانات در شهرستان شمیران است. روستای افجه در نزدیکی دشت هویج، قلعه ساکا و ییلاق لواسان واقع شده است. اگر در تهران زندگی می‌کنید رفتن به روستای افجه اصلا برای شما سخت نیست. از تهران تا روستای افجه مسافت کوتاهی وجود دارد. روستای زیبای افجه با طبیعت بکر و آب و هوای بی‌نظیرش خاطره به یادماندنی را از یک سفر یک روزه برای شما می‌سازد.

پیشنهاد خواندن : فشم بهشتی در کنار تهران
روستای افجه
نمایی جذاب از افجه

مسیرهای دسترسی به روستای افجه

یکی از مسیرهای اصلی رسیدن به روستای افجه، اتوبان شهید بابایی است. پس هر کجای تهران که هستید ابتدا خودتان را به اتوبان شهید بابایی برسانید. از آنجا دو مسیر را می‌توانید انتخاب کنید. مسیر اول این است که به جاده سوهانک بروید. مسیر دوم هم این است که به جای جاده سوهانک از جاده لشکرک به مقصد برسید. از اینجا تا روستای افجه مسیر کوتاهی باقی مانده است. پنج کیلومتر دیگر تابلو روستای افجه را خواهید دید.

پیشنهاد خواندن : میگون تهران کجاست؟
روستای افجه
ارتفاعات افجه

جاذبه های گردشگری روستای افجه

روستای افجه در نزدیکی تهران جاذبه‌های گردشگری زیبایی دارد. این روستا پاتوق طبیعت‌گردان و کوهنوردان زیادی است. در افجه شما زیبایی‌های وصف ناشدنی را می‌بینید. این روستای زیبا قلعه‌ها و بناهای تاریخی مربوط به دوران صفویه و قاجاریه را دارد. همچنین بافت سرسبز روستای افجه به همراه باغ‌ها، رودخانه‌ها و آبشارها بسیار طراوت انگیز است. همراهمان باشید تا با جاذبه‌های گردشگری روستای افجه بیشتر آشنا شوید.

روستای افجه
جذابیت های روستای افجه

دشت هویج

زمان قدیم در دامنه البرز هویج می‌کاشتند به همین خاطر این دشت به دشت هویج معروف شده است. درباره نامگذاری دشت هویج نظرات مختلفی وجود دارد. اما اکثرا به کاشت محصول هویج در این دشت اشاره شده است. اگرچه امروزه در دشت هویج، هویج نمی‌کارند.

غوغای رنگ نارنجی در زمان برداشت محصول باعث شده تا دشت هویج را گرچال هم بنامند. گرچال در گویش فارسی به معنی جایگاه آتش است. این دشت زیبا در نزدیکی روستای افجه قرار دارد. هر ساله دشت هویج محل استراحت کوهنوردان است.

روستای افجه
آبشارهای روستای افجه

آبشار پسچویک

در حاشیه روستای افجه، آبشار زیبایی با ارتفاع 15 متر وجود دارد. به این آبشار خروشان، آبشار پسچویک یا آبشار افجه می‌گویند. آبشار پسچویک در نزدیکی دشت هویج قرار گرفته است. این آبشار با درختان افرای بلند احاطه شده است که زیبایی آن را چند برابر می‌کند. اگر به روستای افجه رفتید دیدن این آبشار حیرت انگیز را از دست ندهید.

روستای افجه
باغ های افجه

آبشار موآب

از قله تاریخی ساکا  آبشار موآب سرازیر می‌شود. این آبشار زیبا در نزدیکی روستای افجه قرار دارد. آبشار موآب بسیار زیبا و پر ابهت است. ارتفاع این آبشار به بیش از 180 متر می‌رسد. خروشان‌ترین آبشار روستای افجه، آبشار موآب است. آبشار موآب در حد فاصل دشت هویج و آبشار پسچویک قرار گرفته است. کوهنوردان و طبیعت‌گردان معمولا آبشار موآب را به عنوان استراحتگاه موقت در نظر می‌گیرند.

روستای افجه
دشت های روستا

باغ های گیلاس

درختان گیلاس وقتی در بهار شکوفه می‌دهند روستای افجه را به بهشت حیرت انگیزی بدل می‌کنند. اگر در بهار راهی روستای افجه شدید حتما به باغ‌های گیلاس آن سری بزنید. زیبایی حیرت انگیز این منطقه در فصل بهار چندین برابر می‌شود. این باغ‌ها در حد فاصل آبشار پسچویک و دشت هویج قرار دارند. اگرچه در بهار باغ‌های گیلاس روستای افجه دیدنی است. اما در تابستان میوه‌های خوشمزه‌ای دارد که نمی‌شود از آن‌ها گذشت.

روستای افجه
طبیعت گردی در افجه

محله چراغان

یکی از محله‌های قدیمی در روستای افجه محله چراغان است. این محله بسیار زیبا در قدیم محل کسب و کار افراد زیادی بوده، درخت چناری در مرحله چراغان وجود دارد که قدمت آن به چهارصد سال می‌رسد. قدم زدن در کوچه‌های قدیمی بسیار لذت بخش است. محله چراغان در روستای افجه پاتوق عکاسان زیادی هم است.

روستای افجه
حمام افجه

حمام صفوی

شاه عباس صفوی در روستای افجه حمام زیبایی ساخته است. با گذشت سال‌های زیاد از این بنای تاریخی هنوز به عنوان حمام استفاده می‌شود. اگر دلتان می‌خواهد حال و هوای حمام‌های قدیمی را تجربه کنید به دیدن حمام صفوی در روستای افجه بروید. البته بخش خزانه حمام الان بسته است اما دیگر بخش‌های آن قابل استفاده می باشد.

روستای افجه
نقاشی رنگ ها در افجه

قلعه سربند یا ساکا

روستای افجه و دامنه البرز قدمت تاریخی دارد. درگذشته این محل مورد علاقه شاهان زیادی بوده است. به همین خاطر در نزدیکی این روستای زیبا، آثار تاریخی فراوانی وجود دارد. قلعه سربند یا ساکا یکی از این آثار تاریخی است. این قلعه تا زمان صفوی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

روستای افجه
روستای افجه

سنگ لاشه، ملات گچ، ساروج، آجر و خشت قلعه قدیمی سربند را به وجود آورده اند. قدمت این قلعه مرتفع به قرن دوم یا سوم هجری بر می‌گردد. در نزدیکی قلعه تاریخی ساکا آثار باستانی از جمله ظروف و اشیا سفالی کشف شده است. از بالای قلعه ساکا می‌توان روستاهای زیادی از منطقه لواسان را دید.

روستای افجه
افجه در بهار

دشت لار

دشتی پر از لاله و شقایق در دامنه کوهی که از برف سفید پوش شده است. این منظره هر کسی را به وجد می‌آورد. دشت لار در نزدیکی روستای افجه در بهار پر از گل‌های سرخ رنگ می‌شود. اگر چه سرسبز بودن و وسعت، دشت لار در تابستان نیز بسیار دیدنی است اما در بهار زیبایی آن چند برابر می‌شود.

روستای افجه
دشت های سبز

قصر ناصری

ناصرالدین شاه قاجار در روستای افجه قصر زیبایی داشته است. تاریخدانان می‌گویند که وی هر سال برای مراسم خاصی در روز مشخصی راهی این قصر در روستای افجه می‌شده است. قصر ناصری در زمان خود شکوه و ابهت زیادی داشته اما امروزه چیزی از این بنای تاریخی باقی نمانده است. پی دیوار و آجرهای قرمز تنها چیزی است که از این قصر باشکوه می‌توانید ببینید.

روستای افجه
کاخ ناصری

رودخانه افجه و تبله رود

از قله البرز چشمه‌های زیادی می‌جوشد که این چشمه‌ها در دامنه رودخانه‌های خروشانی به وجود می‌آورند. یکی از  این رودخانه‌ها، رودخانه افجه است. این رودخانه از دشت هویج در نزدیکی روستای افجه می‌گذرد. در بهار و تابستان خنکای رودخانه افجه آنجا را به محل دلچسبی برای قدم زدن تبدیل کرده است. رودخانه افجه از شرق روستای افجه نیز عبور می‌کند.

رودخانه دیگری که از وسط روستای افجه می‌گذرد، رودخانه‌ی تبله رود است. این رودخانه در فصل پاییز بسیار زیبا می‌شود. درختان در کوچه پس کوچه‌های روستای افجه برگ‌های رنگی خود را اطراف رودخانه می‌ریزند. یکی از پر طرفدارترین رودخانه‌های روستای افجه برای عکاسی همین رودخانه تبله رود است.

روستای افجه
رودخانه افجه

ارتفاعات افجه

روستای افجه تهران در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته است. این روستا قله‌های متعدد و زیبایی دارد. کوهنوردان در بهار و تابستان این منطقه را بهشتی زیبا می‌دانند. اگر شما هم اهل پیاده‌روی و کوهنوردی هستید قله‌های زیبای روستای افجه را از دست ندهید. تنفس هوای پاک و خنک این منطقه در کنار درختان افرا تجربه‌ای به یادماندنی خواهد بود.

روستای افجه
سرسبزی روستای افجه

نکاتی که باید قبل از آمدن به روستای افجه بدانید

همانطور که می‌دانید روستای افجه منطقه‌ای کوهستانی محسوب می‌شود. پس اگر قصد رفتن به این روستا را دارید حتما لباس گرم همراه خود ببرید. یادتان باشد آثار باستانی میراثی از گذشتگان برای ما هستند. در حفظ و نگهداری آن‌ها کوشا باشید و از هر گونه تخریب جدا خودداری کنید. آب آبشار و رودخانه، آب شرب نیست پس از آن به عنوان نوشیدنی استفاده نکنید. برای سفر به روستای افجه حتما همراه خود آب مناسب آشامیدنی داشته باشید.

روستای افجه
کوه های افجه

منطقه دشت هویج یک منطقه خصوصی است. محلی‌ها در این منطقه حصارهایی برای خود در نظر گرفته‌اند پس به حریم آن‌ها احترام بگذارید. یکی دیگر از موارد خیلی مهم این است که حتما مواظب آلوده نکردن طبیعت باشید. پلاستیک‌ها و زباله‌های تجزیه ناپذیر را در طبیعت رها نکنید.

روستای افجه
درخت های زیبا در دشت

چه زمانی به روستای افجه برویم؟

هوای خنک، طراوت آبشار و رودخانه، درختان پر بار و دشت‌های پر از گل در فصل بهار زیبایی روستای افجه را چندین برابر می‌کند. اکثر کوهنوردان و طبیعت‌گردان فصل بهار و تابستان را برای آمدن به روستای افجه انتخاب می‌کنند. اما پاییز این روستای زیبایی خیره کننده‌ای دارد. برگ درختان در پاییز کنار رودخانه می‌ریزد و بسیار دیدنی می‌شود.

مردم روستای افجه

همه ایرانیان خونگرم و مهمان نواز هستند. مردم روستای افجه نیز به مهمان‌نوازی مشهور شده‌اند. مردم افجه کشاورز، باغدار و دامدار هستند. روستای افجه به خاطر موقعیت جغرافیایی خاص خود، خاک حاصلخیزی دارد. درختان گیلاس، آلبالو و گردو در روستای افجه بسیار زیاد است. این درختان هر ساله محصول باکیفتی می‌دهند.

روستای افجه
مردمان روستای افجه

اقامت در روستای افجه

برای اقامت در روستای افجه متاسفانه هتل یا اقامتگاه خاصی وجود ندارد. شما می‌توانید منزل محلی‌ها را اجاره کنید. البته چادر زدن و کمپینگ هم راه حل خوبی است اما برای اینکار حتما باید تجهیزات لازم را داشته باشید. در دشت هویج و دشت لار که نزدیک روستای افجه است، طبیعت‌گردان زیادی کمپینگ می‌کنند.

اگر قصد ماندن در طبیعت را دارید حتما شرایط آب و هوا را از قبل چک کنید. البته شما می‌توانید از طریق سایت پرشین هتل، در تهران اقامت کنید. در این سایت بهترین هتل‌های تهران برای رزرو شما معرفی شده‌اند. اگر در تهران اقامت کنید، علاوه بر روستای افجه دیگر جاذبه‌های گردشگری پایتخت همچون تنگه واشی یا روستای سنگان را هم بروید و ببینید.

روستای افجه
باغ های شخصی روستای افجه

روستای افجه یک انتخاب عالی

روستای افجه انتخاب خوبی برای سفری یک روزه است. شما در این سفر از جاذبه‌های طبیعی لذت می‌برید. ورزش و کوهنوردی می‌کنید و بعد از یک هفته شلوغ کاری در مکانی زیبا و خاطره انگیز لحظات به یادمانی را می‌گذرانید. اگر به روستای افجه رفتید حتما از میوه‌ها و لبنیات محلی بخورید. حواستان باشد که طبیعت و آثار باستانی این منطقه را تخریب نکنید.

بیشتر بخوانید :
منابع :