دشت هویج تهران یکی از جاهای دیدنی لواسان است که در فصول مختلف زیبا و تماشایی است. دشت هویج، یکی از دشت‌های زیبا شمال تا شرق تهران است که از سمت شمال به کوه‌های البرز و از سمت جنوب به شهر تهران و از سمت غرب به کرج محدود می‌شود.

این دشت دارای تاریخچه کشاورزی بسیار طولانی است؛ زیرا وجود آب‌های زیر زمینی و سطحی در این منطقه، به تولید محصولات کشاورزی کمک بسیاری کرده است. این دشت جاذبه‌های گردشگری بسیاری را شامل می‌شود که همه ساله، گردشگران زیادی را از تهران و سایر نقاط کشور به خود جذب می‌کند. از این رو در مجله گردشگری پرشین هتل قصد داریم تا شما را با این دشت زیبا بیشتر آشنا نماییم.

دشت هویج
دشت هویج

جغرافیای دشت هویج

دشت هویج یکی از دشت‌های مهم و بزرگ شمال شهر تهران است که محلی برای انتقال ارتباطات و مخابرات در این منطقه به‌شمار می‌رود. جغرافیای دشت هویج، به دلیل وجود خاک حاصلخیز برای کشاورزی و دامداری بسیار مناسب است. وسعت بسیار این مکان موجب شده تا به‌عنوان یکی از پایه‌های اصلی توسعه شهر تهران شناخته می‌شود. آب و هوای این دشت معتدل است اما تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌هایی ملایم دارد. به علاوه، این دشت به دلیل وجود مزارع و باغ‌های میوه، به یکی از منابع تولید محصولات کشاورزی در شمال تهران تبدیل شده است.

دشت هویج
حضور گردشگران در دشت هویج

مساحت و لهجه مردم دشت هویج

تعداد زیادی از مردم تهران به دشت هویج می‌روند تا از فضای طبیعی بی‌نظیر آن استفاده کنند. مساحت این دشت حدود 2200 کیلومتر مربع است. این منطقه در دامنه جنوبی کوه‌های البرز قرار گرفته است و ارتفاعی متوسط بین 1500 تا 2000 متر دارد. فرهنگ و زبان مردم دشت هویج مردم دشت هویج دارای فرهنگ و زبان متمایزی هستند که این مسئله، نشان از تاریخچه بلند و قدیمی این منطقه دارد. زبان مردم دشت هویج فارسی اما دارای لهجه خاصی‌ست.

علت پیدایش این لهجه نیز به تاثیرپذیری از شهرستان‌های اطراف مانند شهریار، کرج و قزوین باز‌ می‌گردد. در فرهنگ مردم دشت هویج، موسیقی و رقص نیز بسیار مهم و محبوب هستند. مردم این منطقه از طریق موسیقی و رقص، احساسات و ارزش‌های خود را به نمایش می‌گذارند.

دشت هویج
جریان زندگی در دشت هویج

در بعضی از رقص‌های مردم دشت هویج، از سنت‌ها و رسوم محلی مانند چوگان نیز استفاده می‌شود. مردم این دشت به عنوان مردمی سنتی و محافظه کار شناخته می‌شوند. احترام به مقدسات و رعایت آداب و رسوم قدیمی، بخشی از زندگی روزمره این منطقه به حساب می‌آید. تاریخچه دشت هویج به احتمال زیاد با شنیدن نام این دشت متعجب شده و حتی علت‌ نام‌گذاریِ آن را هم جویا خواهید شد. انتخاب این نام به تاریخچه آن بر می‌گردد.

وجه تسمیه دشت هویج

در گذشته، زمین‌های زیادی از این دشت به کشت هویج اختصاص داده شده‌ان و حتی داستان‌های زیادی نیز در رابطه با گذشته و تاریخچه این دشت وجود دارد. این دشت در زمان صفوی نیز یکی از مکان‌های شکارگاهی بوده است. در بخش شمالی این دشت، گردنه افجه به فشم قرار دارد که راهی مالرو در آن واقع شده است؛ این راه، افجه و دشت هویج را به دشت لار لواسانات و دیگر ارتفاعات البرز مرکزی متصل می‌کند.

دشت هویج
طبیعت پاییزی دشت

جاذبه های گردشگری دشت هویج تهران

همانطور که پیش‌تر گفتیم، دشت هویج آب و هوایی معتدل دارد. شرایط آب و هوایی و جاذبه‌های گردشگری و تاریخی موجود در این منطقه، توجه بسیاری از افراد را خود جلب می‌کند. روستای تکلو، تپه مروارید، آبشار چشمه طلایی و... از جمله جاذبه‌های گردشگری دشت هویج به حساب می‌آیند که در ادامه، به معرفی تعداد از آنان می‌پردازیم.

دشت هویج
مراتع سر سبز هویج

آبشار شهرک و آبشار قلعه حسن خان

این آبشار در داخل جنگلی زیبا قرار داشته و از جمله جاذبه‌های دیدنی دشت هویج محسوب می‌شود. با وجود این که آبشار شهرک در فصل پاییز و زمستان به دلیل میزان بارش زیاد، جذابیت بیشتری هم دارد، اما می‌توان گفت در تمامی فصول سال، محو جذابیت این آبشار خواهید شد. آبشار قلعه حسن خان نیز با ارتفاع 80 متر در شمال غربی دشت هویج قرار دارد که چشم انداز طبیعی و فضای سبز زیبای آن، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

دشت هویج
عکس جمعی از کوهنوردان

قلعه نوشان

قلعه نوشان، به دستور رضا شاه پهلوی و معمار فرانسوی برنارد کاستا ساخته شد. این قلعه حدود 4000 هکتار از زمین‌های دشت هویج را شامل می‌شود که در آن خانه‌ها، باغ‌ها و بناهای تاریخی قرار گرفته‌اند. کلیسای سنت سوفی و قلعه نوشان هر دو به عنوان میراث فرهنگی ملی به ثبت رسیده‌اند.

دشت هویج
چهره زمستانی دشت

کاروانسرای شاه عباسی

کاروانسرای شاه عباسی، یکی دیگر از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی این منطقه به شمار می‌رود. اگر این منطقه را برای بازدید خود انتخاب کنید، از آثار هنری موجود در آن و همچنین معماری‌اش که مربوط به دوره صفوی است، غرق لذت خواهید شد.

روستای تاریخی و بومی هویج

این روستا به دلیل خانه‌های سنتی، قلعه‌ها و مساجد که معماری قدیمی و جذابی دارند، به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های دشت هویج شناخته می‌شوید. اگر به این روستا رفتید، حتما پس از مراجعه و گشت و گذار در این منطقه، به سراغ محصولات دستی و هنرهای محلی آن بروید تا برای دوستان و آشنایان‌تان هم سوغاتی‌هایی زیبا و به‌یاد‌ماندنی تهیه کنید.

دشت هویج
آبشار دشت هویج

پارک ملی کوهستان

این پارک در شمال غربی دشت هویج تهران قرار دارد و به عنوان منطقه‌ای زیبا و دیدنی شناخته می‌شود. بنابراین اگر تا به حال از این منطقه دیدن نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم رفتن به دشت هویج و این قسمت از آن را در لیست مقاصدِ سفری‌تان جای دهید. این پارک برای فعالیت‌هایی همچون پیاده‌روی، کوهنوردی، کمپینگ و... بسیار مناسب است.

دشت هویج
طبیعت زیبای کوه در دشت

مسائل زیست محیطی در دشت هویج

دشت هویج منطقه‌ای با پوشش گیاهی فراوان و تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی است. با این حال به دلیل فعالیت‌های انسانی با برخی از مسائل زیست محیطی مواجه شده است که در ادامه به تعدادی از این موارد اشاره می‌کنیم: آلودگی هوا یکی از مسائل اصلی در دشت هویج، آلودگی هواست که از ترافیک سنگین در محدوده جاده هویزه و زیرگذر یاسمن و انباشته شدن گازهای خروجی خودروها و مواد آلاینده صنعتی نشات می‌گیرد.

پیشنهاد خواندن : معرفی پارک ملت تهران
دشت هویج
منطقه بکر دشت

عامل مهم دیگر، وجود کارخانه‌های بزرگ در نزدیکی این منطقه است که در آلودگی هوای آن تاثیر مهمی دارد. تخریب منابع خاکی فعالیت‌های کشاورزی غیر متعارف و غیر استاندارد مانند استفاده از کودهای شیمیایی، کشت بی‌رویه، استراحت ندادن به خاک و... در دشت هویج باعث تخریب منابع خاکی شده است. برای پرورش دام در این منطقه، لازم است تا مواد زائد دام مورد استفاده قرار گرفته و فرآیند کمپوست سازی و دفع آن به صورت استاندارد انجام شود.

دشت هویج
دشت هویج از نمای دیگر

تخریب گونه های جانوری و گیاهی تخریب مراتع، پوشش گیاهی و بیابان‌های دشت هویج باعث از بین رفتن گونه‌های جانوری و گیاهی مختلف در این منطقه شده است. به علاوه، ورود حیوانات و گیاهان غیر بومی به این منطقه، می‌تواند یکی دیگر از عوامل تخریب تنوع زیستی در این منطقه به حساب آید. کاهش کیفیت آب این منطقه به عنوان یکی از منابع تامین کننده آب شرب تهران شناخته می‌شود اما به دلیل بی‌توجهی به مسائل زیست محیطی، آب این منطقه نیز تا حدودی آلوده شده است.

دشت هویج
نمای جذابی از کوهستان

روش‌های کشاورزی غیر استاندارد، استفاده از کودهای شیمیایی، پرورش دام در نزدیکی آبخیز‌ها و... برخی از عوامل اصلی کاهش کیفیت آب در این منطقه هستند. علاوه بر آن، استخراج غیر مجاز ماسه و شن از رودخانه نیز باعث تخریب منابع آبی شده است. اهمیت دشت هویج برای مردم منطقه دشت هویج به عنوان یکی از مناطق سرسبز تهران که می‌تواند برای تفریح و سرگرمی مردم منطقه مفید باشد، جایگاه اجتماعی بالایی دارد و همین مسئله برای مردم این منطقه، مسئولیت‌هایی را ایجاد می‌کند.

با توجه به این که این منطقه، یکی از مهم‌ترین منابع آب شرب تهران است، حفظ و مراقبت از آن برای حفظ سلامت و رفاه شهروندان تهران بسیار ضروری است. علاوه بر آن، دشت هویج به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، فرصت‌های بسیاری برای رشد و توسعه صنایع و کسب‌و‌کار‌های مختلف فراهم می‌کند. به عنوان مثال فعالیت‌هایی مانند گردشگری، دامداری و صنایع دستی در این منطقه قابل توسعه هستند.

دشت هویج
کوهنوردان در دشت هویج

مقایسه دشت هویج با دیگر دشت ها در تهران

تهران به دلیل وسعت و تنوع در مناطق مختلف، دارای چندین دشت کشاورزی است که هر یک از آنان، ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. یکی از دشت‌هایی که در نزدیکی دشت هویج قرار دارد، دشت قدس است. این دو دشت در فاصله کمی از هم قرار گرفته‌اند و شرایط آب و هوایی و خاکی آن‌ها به یکدیگر شباهت‌هایی را دارد. با این وجود، دشت هویج به دلیل وسعت و تعداد مزارع بیشتر، تولید بیشتری در مقایسه با دشت قدس دارد.

دشت هویج
طبیعت دشت

دشت مرزداران، دشت پرند و دشت آبعلی نیز از دیگر دشت‌های تهران هستند. این دشت‌ها نیز از لحاظ شرایط خاک و آب‌و‌هوایی تفاوت چندانی با دشت هویج ندارند. اما دشت هویج به دلیل وسعت، جاذبه‌های گردشگری، محصولات بیشتر نسبت به دیگر دشت‌های تهران، شرایط زیست محیطی و فرصت‌های شغلی و... گردشگران بیشتری را به خود جذب می‌کند.

کاوش در جاذبه های دشت هویج تهران با توجه به توضیحات بیان شده می‌توان گفت دشت هویج یکی از دشت‌های تاریخی تهران و ایران است که به دلیل ایجاد جاذبه‌های گردشگری و زیباییِ طبیعی‌اش، پتانسیل جذب تعداد قابل‌توجهی از گردشگران را هم دارد. این دشت از وسعت بسیاری برخوردار است. به‌نحوی که شامل قسمت‌های شمال تا شرق شهر تهران می‌شود. این دشت از سمت شمال به کوه‌های البرز و از سمت جنوب به شهر تهران و از سمت غرب به کرج محدود می‌شود.

اگر قصد دارید اوقات خوشی را برای خود و هم‌سفرانتان رقم بزنید، پیشنهاد می‌کنیم رفتن به دشت هویج را در برنامه سفری خود جای دهید. لازم به ذکر است وجود وبسایت پرشین هتل، سختی و یا چالش‌های مربوط به یافتن یک هتل تهران و یا اقامتگاهی مناسب را برای تمامی مسافران و گردشگران کاهش داده است. بنابراین بهتر است پیش از حرکت به سمت مقصد، برای یافتن یک هتل مناسب در این وبسایت به جست‌و‌جو بپردازید و بعد از رزرو آن و اطمینان از تمامی موارد، سفر خود را آغاز کنید.

بیشتر بخوانید :
منابع :