لواسان یکی از بهترین مناطق شهر تهران از جهت آب‌و‌هوای مطبوع و پاکیزه، مناظر سرسبز و چشم‌نواز، جاذبه‎‌های دیدنی خیره‌کننده و... است. به همین‌دلیل، سالانه پذیرای تعداد بسیاری از گردشگران، مسافران و تهران‌نشینانی‌ست که به‌دنبال سپری کردن لحظاتی پر از خوشی و لذت هستند. با توجه به تکرار پرسش‌های مطرح شده در این‌باره، بهتر است از تقسیم‌بندی لواسانات به سه بخش لواسان بزرگ، لواسان کوچک و شهر لواسان نیز نام برد.

جاهای دیدنی لواسان
نمایی از منطقه لواسان

از آنجایی که لواسانات در نزدیکی شهر تهران قرار گرفته است، دیگر سَر زدنِ به جاهای دیدنی لواسان وقت زیادی را از شهروندان تهرانی نگرفته و سپری نمودن ساعاتی در دل طبیعتِ زیبای این منطقه به آن‌ها کمک می‌کند تا خود را از هیاهو و شلوغیِ شهر دور سازند.

جاهای دیدنی لواسان
خیابان های لواسان

معمولا کمتر کسی‌ست که به لواسان برود و بعد از آن، حافظه‌ تلفن‌همراهش سرشار از عکس‌های جذاب و خاطره‌انگیز از زیبایی‌های این منطقه نشود! به همین‌دلیل است که شهرت و محبوبیت جاهای دیدنی لواسان تنها محدود به استان تهران و استان‌های مجاورش نبوده و در این‌بین باید از ساکنین دیگر استان‌های ایران هم نام برد که برای تماشای جاذبه‌های طبیعی آن، سختیِ طی کردن مسیر را هم به جان‌ می‌خرند.

جاهای دیدنی لواسان
چشم انداز باغ های لواسان

نکته جالب توجه در رابطه با این منطقه، آن دسته از جاهای دیدنی لواسان است که بر اثر کوهستانی بودن این شهر ایجاد شده و همین‌ مسئله، گردشگران را حتی در روز‌های گرم سال نیز به سمت این مکان می‌کشاند! نکته دیگری که خاطر بسیاری از مسافران را آسوده می‌سازد، هتل‌های موجود در بخش‌های مختلف لواسان است که مشکلات مربوط به اقامت آن را از بین می‌برد.

پیشنهاد خواندن : روستای واریش کجاست؟

بنابراین اگر قصد بازدید از جاهای دیدنی لواسان را دارید، حتما به وبسایت پرشین هتل سری بزنید تا به‌خوبی در جریان جزئیات هر یک از هتل های تهران در نزدیکی لواسان باشد. در ادامه مطلب با مجله گردشگری همراه شوید تا زیباترین و بهترین جاهای دیدنی لواسان را بشناسید.

جاهای دیدنی لواسان
نمایی از بلندای لواسان

آبشار ناران

آبشار ناران یکی از زیبا‌ترین جاهای دیدنی لواسان و واقع در در شمال روستای کند علیا است. این روستا از توابع لواسان کوچک محسوب می‌شود. ارتفاع آبشار ناران در حدود 10 تا 15 متر بوده و جالب است که حجم آبِ جاری از آن نیز در فصل بهار افزایش چشمگیری را تجربه می‌کند. با قاطعیت می‌توانیم بگوییم که رفتن به این قسمت از لواسان، تاثیری شگرف در تغییر حال‌و‌هوایتان خواهد داشت! چرا که این آبشار دائمی در میان مراتع سرسبز قرار گرفته و به محض دیدنش، درخششِ نگین‌وار در دل طبیعت را متوجه خواهید شد.

جاهای دیدنی لواسان
ناران از جاهای دیدنی لواسان

جریان آب این آبشار موجب ایجاد شیار‌های زیبایی بر روی صخره‌های سنگی‌اش شده که نگاه و توجه دشتیک آب‌تنی را از خودتان دریغ نکنید. با توجه به آن که تابستانِ این منطقه از لواسان، دارای آب‌و‌هوایی معتدل است، بنابراین باید این فصل را به‌عنوان بهترین فصل برای سر زدن به این آبشار زیبا و چشم‌نواز دانست. برای رسیدن به روستای کند علیا و آبشار ناران باید به شهر لواسان رفته و وارد بلوار امام خمینی شوید. از آنجا به خیابان اسدیان رفته و در نهایت نیز آبشار زیبای ناران در مقابل روی خود مشاهده کنید.

جاهای دیدنی لواسان
تصویر دیگری از آبشار ناران

دریاچه سد لتیان 

کمتر لواسان دوستی‌ست که به این منطقه سفر کند و به سراغ دریاچه سد لتیان نرود! این دریاچه سال‌هاست به‌عنوان یکی از بهترین تفرجگاه‌های سرسبز و مقسر صد اصلی طبیعت‌گردی شناخته می‌شود. مقصدی که بدون فوت وقت مورد انتخاب پایتخت‌نشینان قرار می‌گیرد تا هرکدام با این کار، خستگی ناشی از کار و هیاهو را نیز برای ساعاتی به فراموشی بسپارند.

جاهای دیدنی لواسان
دریاچه سد لتیان

سد لتیان در 25 کیلومتری شمال شرق تهران و در مسیر جاجرود قرار گرفته است و آب آشامیدنی شهر را نیز تامین می‌کند. از جمله تفریحات این منطقه می‌توان به طبیعت‌گردی، ماهیگیری، کوهنوردی در میان تپه‌های سرسبز و... اشاره داشت. تفریحاتِ بدون هزینه‌ای که طبیعتا نمی‌توان به راحتی، لذت ناشی از تجربه‌شان را از ذهن و خاطر هر فرد پاک کرد!

جاهای دیدنی لواسان
نمایی جذاب از دریاچه لتیان

دشت هویج لواسان

دشت هویج لواسان یکی از انتخاب‌های طبیعت‌دوستان و علاقه‌مندان به بازدید از جاهای دیدنی لواسان است. معمولا به این دشت گرچال هم گفته می‌شود که یکی از جاذبه‌های گردشگری روستای افجه محسوب می‌شود. بر اساس شواهد موجود، این دشت در گذشته زیر کشت هویج بوده است. بنابراین اگر قصد رفتن به این دشت زیبا را دارید، باید پس از آن که خودروی خود را در قسمتی از روستا پارک کردید، بایستی مسیری که شیب تندی داشته و دارای سربالایی است را هم طی کنید.

جاهای دیدنی لواسان
دشت هویج تهران

در بین راه نیز از کنار باغ‌های آلبالو، گیلاس و گردو عبور خواهید کرد. با گذشت حدودا دو ساعت، خود را در دشت هویج که برخی به آن گودال آتش می‌گویند، خواهید یافت. این دشت در لیست افرادی که قصد رفتن به جاهای دیدنی لواسان را دارند، به‌عنوان گزینه‌ای خاص و متفاوت شناخته می‌شود و همین‌ مسئله موجب شده است تا به مرور زمان، محبوبیت خاصی را هم از آنِ خود کند!

جاهای دیدنی لواسان
نمای دیگری از دشت هویج لواسان

آبشار کفترلو

آبشار کفترلو یکی از آبشار‌هایی‌ست که در دل دره‌ قرار داشته و از لحاظ موقعیت مکانی نیز حدودا 6 کیلومتر با روستای معروف کندعلیا فاصله دارد. اگر قصد سر زدن به این آبشار و لذت از فضای بی‌نظیر آن را دارید، می‌توانید با استفاده از خودرو مسیر 1.5 کیلومتری پیش‌رویتان را طی کنید. هرچند بسیاری از افراد برای تماشای زیبایی‌های مسیر و لذت از پیچ‌و‌خم‌هایش، سختی پیاده‌روی را به جان میخرند.

جاهای دیدنی لواسان
آبشار کفترلو

حتی در این‌بین با عبور از میانِ باغ‌های گیلاس و آلبالو، وجودشان را غرقِ لذت ناشی از حضور در طبیعت می‌کنند. جذابیت مسیر دسترسی به آبشار کفترلو در فصل تابستان، چیز دیگری‌ست. سایه خنک درختان، کوچه‌ باغ‌ها و زیبایی خیره‌کننده‌شان، هر بیننده‌ای را محو خود می‌کنند.

جاهای دیدنی لواسان
آبشار کفترلو از دیگر جاهای دیدنی لواسان

غار لوخمیره

غار لوخمیره معمولا با اسامی دیگری همچون زندا‌ن‌خانه لار و یا روخمیره نیز در میان عموم افراد شناخته می‌شود. این غار در 2 کیلومتری شمال غرب روستای برگ جهان و در منطقه لواسان قرار گرفته است. هرچند فرقی ندارد تاریخ‌دوست باشید یا دارای هیجان و کنجکاویِ شخصیتی بالا! در هر‌صورت می‌توان گفت بازدید از این غار و قسمت‌های مختلفش، شما را به وجد خواهد آورد!

جاهای دیدنی لواسان
غار لو خمیره

احتمالا محو طول 30 متری آن خواهید شد و یا ابعاد آن که بزرگی‌یی در حدود دو متر در دو متر دارند. معمولا وجود چندین غار کوچکِ دیگر در این منطقه موجب می‌شود تا برخی به اشتباه آنان را غارلوخمیره بدانند! اما اصلی‌ترین معیار تشخیص این غار از دیگر غار‌ها آن است که در مقابل آن، صخره‌ای برجسته وجود دارد. این مورد در دیگر غارها مشاهده نمی‌شود.

جاهای دیدنی لواسان
غار لو خمیره

غاز موزه وزیری

غار موزه وزیری یکی از آثار ملی ایران است که در مرکز توجه افرادی که قصد بازدید از جاهای دیدنی لوسان را دارند، قرار دارد. تقسیم‌بندی آن به بخش‌های مختلفی همچون محوطه باستانی سر‌قلعه، تپه باستانی سوزگران، تپه باستانی شیرتازه، تپه باستانی قلیان ( فرنگیس ) و... موجب جلب‌توجه بسیاری از مسافران و گردشگران شده است.

جاهای دیدنی لواسان
غار موزه وزیری از جاهای دیدنی لواسان

هرچند باید به وجود به تپه‌های دیگری نظیر محوطه باستانی استپه سومه‌وار، تپه باستانی کلابد، تپه باستانی مرغی و... در منطقه لواسات نیز اشاره داشت. در صورتی که قصد بازدید از این غاز موزه جذاب را دارید، حتما به سراغ گورستان گبری خرسنگ، کاروانسرای چشمه دو برابر و... هم بروید. تماشای گیرایی هرکدام، تحولی دلچسب را در حال‌و‌هوایتان ایجاد خواهد کرد.

پیشنهاد خواندن : مزایای پیست اسکی دربندسر
جاهای دیدنی لواسان
اشیاء قیمتی در غار موزه وزیری

منطقه حفاظت شده ورجین

این منطقه در سال 1361 به‌عنوان منطقه‌ای حفاطت‌ شده تعیین گردید. در صورتی که قصد رفتن به آن را دارید، باید از گردنه قوچک در شرق تهران ( تهرانپارس ) عبور کنید. تنوع زیستی این منطقه به واسطه وجود حیواناتی همچون قوچ و میش البرز مرکزی، پلنگ، خرس، گرگ، کل و بز و... اهمیت بسیاری را در طول زمان از آنِ خود کرده است.

جاهای دیدنی لواسان
منطقه حفاظت شده ورجین لواسان

هرچند نباید تنوع پوشش گیاهی و به‌ویژه گیاهان دارویی همچون بومادران، ازمک، زالزالک، بارهنگ سرنیزه‌ای و... را نیز از یاد برد. از آنجایی که فصل بهار به‌عنوان فصل زایش حیوانات وحشی‌یی همچون قوچ و میش، کل و بز و... شناخته می‌شود، به همین‌دلیل سفر به آن نیز در این فصل ممنوع اعلام شده است.

جاهای دیدنی لواسان
گونه های حیوانی در منطقه ورجین

جاذبه های مذهبی لواسان

معمولا زمانی که صحبت از لواسان و رفتن به آن می‌شود، خیلی‌ها به اشتباه تصور می‌کنند که جذابیت‌هایش، تنها محدود به جاذبه‌های طبیعی می‌شود! در صورتی که با خواندن یک متن ساده پیرامون این مکان هم می‌توان دریافت که جاهای دیدنی متنوعی را در خود جای داده است. بنابراین اگر به بازدید از جاذبه‌های مذهبی علاقه‌ دارید، حتما رفتن به این قسمت لواسان را هم در لیست خود جای دهید.

جاهای دیدنی لواسان
معرفی جاهای مذهبی لواسان

امامزاده فضلعلی (ع)

امامزاده فضلعلی که برادر امام رضا (ع) و از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است؛ در روستای ناران و در بخش لواسانات قرار گرفته است. در حال‌حاضر نیز ساختمان این امامزاده مجهز به دو ایوان بوده و یک ایوان آن در ضلع شرقی و دیگری در ضلع جنوبی‌اش واقع شده است. اتاق مقبره نیز دارای پلانی چهارضلعی‌ست.

جاهای دیدنی لواسان
امامزاده فضلعلی لواسان

مزین شدن این مقبره به آینه‌کاری، موجب چشم‌نوازیِ هر چه بیشتر آن گشته است. بنابراین می‌توان گفت در ابتدا به هشت ضلعی و بعد به دایره و در انتها نیز به گنبد منتهی می‌شود. سقف این امامزاده به دلیل بارش‌های متعدد و شدید در نیمه دوم سال، حالت شیروانی دارد. این اثر تاریخی در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی لواسان
ورودی امامزاده عبدالله جائیج

امامزاده عبدالله جائیج

آستان مبارک امامزاده عبدالله (ع) در محله جائیج و در مرکز شهر لواسان قرار گرفته است. این بقعه دارای پلان 6 ضلعی و گنبدی مخروطی و بدون گلدسته است. قدمت آن نیز به قرن هفتم و یا هشتم هجری باز می‌گردد. ضریح فلزی این امامزاده مزین به هنر دست استاد روزگاریان و دارای میناکاری و خطوط قرآنی و اشعار فارسی است. در قسمتی از صحن خارجی این امامزاده می‌توان مزار سه شهید و گورستان جائیج را مشاهده نمود.

جاهای دیدنی لواسان
مقبره امامزاده عبدالله

تکیه سرده روستای برگ جهان

تکیه سرده برگ جهان یکی دیگر از جاهای دیدنی لواسان است که مردم محله‌های مختلف آن برای عزادارای، این مکان را به‌عنوان محل تجمع خود انتخاب می‌کنند. زمین این تکیه در حدود 150 تا 200 سال قبل وقف شده است و در ابتدا نیز با دیوار‌های گلی و سقف طاق‌نمای خود دیده می‌شد. سکوی بزرگ مربعی‌شکلی نیز در وسط حیاط این تکیه قرار گرفته است که محل برای انجام تعزیه‌خوانی به شمار می‌رود.

جاهای دیدنی لواسان
گنبد امامزاده اسماعیل لواسان

امامزاده اسماعیل

حدودا 34 امامزاده در منطقه لواسان قرار دارد و امامزاده اسماعیل نیز یکی از آن‌هاست. بنای کنونی این امامزاده، دارای پلانی مربعی‌شکل بوده و گنبد مخروطی‌اش نیز در حدود 50 متر مربع مساحت دارد. در سال‌های گذشته این مکان بازسازی گشته است و در فصل بهار و تابستان نیز میزان تعداد قابل‌توجهی از زائرانی‌ست که این منطقه از لواسان را برای گردش انتخاب می‌کنند.

جاهای دیدنی لواسان
محوطه امامزاده اسماعیل

روستاهای گردشگری لواسان

اگر دلتان هوس رفتن به لواسان و بازدید از جاهای دیدنی آن را کرده است، پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به روستاهای آن هم بزنید تا از زیبایی و جذابیت نهفته در هرکدام غرق لذت شوید. این روستاها سالانه میزان تعداد قابل‌توجهی از گردشگرانی‌ هستند که آوازه زییایی و حسِ خوب تماشای بخش‌های مختلف آنان، به گوششان رسیده است.

جاهای دیدنی لواسان
روستاهای لواسان را بشناسید

روستای افجه

روستای افجه که یکی از بهترین روستاهای اطراف تهران است در دل طبیعتی کوهستانی قرار داشتهکه به همین دلیل در بسیاری از ماه‌های سال، دارای آب‌و‌هوایی مطبوع و دلچسب است. این روستا‌های سرسبز و زیبا دارای چشمه‌ها، رودخانه‌ها، باغ‌ها‌ و کشتزار‌های زیادی است که از جمله آنان باید به باغ‌های سیب، گلاس، آلبالو، گردو و... اشاره کرد.

جاهای دیدنی لواسان
روستای افجه لواسان

رودخانه بزرگی نیز از میان این روستا عبور کرده و آب آن، باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی موجود در این روستا را سیراب می‌گرداند. در حاشیه روستای افجه، مسیری جذاب برای پیاده‌روی قرار گرفته است.  زیبایی رودخانه و آبشار افجه بدون شک شما را مشتاق آمدن مجدد می کند.

جاهای دیدنی لواسان
چهره برفی روستای افجه

روستای سینک

به جرئت یکی از سرسبز‌ترین و جذاب‌ترین روستاهای لواسان، روستای سینک است که امکان ندارد با رفتنِ به آن و دیدن باغ‌های مملو از گیلاس، سیب، آلبالویش و... غرق لذت نشوید! به‌همین دلیل، این منطقه ییلاقیِ معروفِ حومه تهران را باید یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای گشت‌و‌گذار و پیاده‌روی به شمار آورد. بهار و پاییز، جذابیتی دوچندان را به این روستا و مناظر آن اهدا می‌کنند.

جاهای دیدنی لواسان
نمایی از روستای سینک

بنابراین اگر به عکاسی علاقه دارید، حتما از خانه‌های موجود در این روستا که بافت قدیمی دارند، بازدیدی داشته باشید تا در نهایت، حافظه دوربین‌تان هم پر از عکس‌های دیدنی و به‌یاد‌ماندنی شود! روستای سینک در حاشیه رودخانه‌ای بزرگ و در دامنه شیب کوه قرار گرفته و حفاری‌های صورت گرفته در این منطقه، اثبات می‌سازند که قدمت آن به دوران قبل از اسلام و دوره زرتشت باز‌می‌گردد.

جاهای دیدنی لواسان
سینک یکی از جاهای دیدنی لواسان

جاهای دیدنی لواسان؛ دلیلی برای حال خوبتان

نتیجه‌گیری از توضیحات ذکر شده اثبات می‌سازد که جذابیت‌های لواسان و جاهای دیدنی آن هیچگونه محدودیتی را پذیرای خود نیستند! بنابراین اگر درگیر انتخاب مقصدی مناسب برای گشت‌و‌گذار آخر هفته‌ایتان هستید، بد نیست سری به لواسان زده و با این کار، خودتان را به یک سفرِ پر از لحظات به‌یاد‌ماندنی نیز مهمان کنید.

جاهای دیدنی لواسان
جذابیت های طبیعی در لواسان

منطقه‌ای که علاوه بر آب‌و‌هوای خوب، از امکانات خوبی برای استقبال از مسافران و گردشگران برخوردار است. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده، یکی از بهترین‌ قسمت‌های لواسان، هتل‌هایی هستند که علاوه بر امکانات مناسب خود، هزینه‌ اقامت در آنان نیز متناسب با توان مالی اکثریت مسافران تنظیم شده است.

بیشتر بخوانید :
منابع :