تفریح و بازی، بخش جدا نشدنی زندگی کودکان است. بخشی مهیج و در عین‌حال سرگرم‌کنننده که تاثیر شگرفی بر خلق‌و‌خو و روحیه آن‌ها می‌گذارد. اما با توجه به رواج شیوه زندگی آپارتمان‌نشینی، والدین ساکن کلان‌شهر‌ها و به ‌ویژه تهران در فراهم کردن فضای موردعلاقه کودک خود با دشواری‌هایی مواجه می‌شوند. در صورتی که بررسی و تحقیق جامع پیرامون جاهای تفریحی تهران برای کودکان به آن‌ها کمک می‌کند تا فرصت جذابی را را برای تجربه شادی و هیجان به فرزند خود هدیه دهند.

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
باغ وحش ارم کی از جاهای تفریحی تهران برای کودکان

تهران و جذابیت های آن برای کودکان

جذابیت‌ها و جاهای تفریحی تهران برای کودکان را نباید محدود به چند گزینه خاص دانست. در این کلان‌شهر پر از هیاهو، مکان‌های تفریحی بسیاری وجود دارند که علاوه بر سرگرم ساختن کودکان، در جلب توجه بزرگسالان هم موفق عمل می‌کنند. بنابراین اگر والدین؛ موفق به انتخاب مناسب‌ترین از میان پیشنهادات موجود شوند، آنگاه کودکشان را با بازی‌هایی آشنا می‌کنند که حافظه‌اش را تقویت و مهارت‌های حل مسئله را هم به او می‌آموزد.

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
نمایی از پارک جنگلی پردیسان تهران

اگر هم مسافر شهر تهران هستند، این امکان برایشان مهیا شده تا بعد از انتخاب نهایی هتل تهران از میان اولویت‌هایشان، سری هم به جاهای تفریحی تهران برای کودکان بزنند. با توجه به اهمیت این مسئله، در ادامه این متن از مجله گردشگری به شرح محبوب‌ترین جاهای تفریحی تهران برای کودکان خواهیم پرداخت.

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
عکسی از پارک پردیسان

پارک پردیسان یکی از جاهای تفریحی تهران برای کودکان

پارک پردیسان یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های موجود در شهر تهران است که وسعت بسیار آن، تاثیر مثبتی روی کیفیت هوای پایتخت دارد. امکانات تفریحی و آموزشی موجود در این پارک موجب شده تا از آن به‌عنوان یکی از مناسب‌ترین جاهای تفریحی تهران برای کودکان یاد شود. جاذبه‌های موجود در این پارک ترکیبی از تفریح، آموزش، پژوهش و توجه به حفاظت از محیط‌زیست هستند.

پیشنهاد خواندن : باغ ایرانی کجاست؟
جاهای تفریحی تهران برای کودکان
ازدیاد جمعیت در بوستان پردیسان

از جمله قسمت‌های مناسب این پارک برای کودکان، مدرسه طبیعت است که در آن، آموزش‌های مرتبط با مراحل کاشت گیاهان، پوشش جانوری، شناخت طبیعت، بازی‌های خلاقانه مرتبط با طبیعت و... ارائه می‌شوند. در پارک پردیسان، امکان مشاهده  و استفاده از زیست‌بوم‌های مختلف آکواریوم، زمین‌های بازی مثل بدمینتون، والیبال و... را خواهید داشت.

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
تفریحات کودکانه در پارک پردیسان

آدرس پارک پردیسان: بین اتوبان شیخ فضل‌الله نوری و یادگار امام، ضلع شمالی بزرگراه حکیم

موزه عروسک های ملل، بهترین تفریح برای کودکان

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
بازدید از موزه عروسک

موزه عروسک‌های ملل را باید یکی از جذاب‌ترین جاهای تفریحی تهران برای کودکان دانست. جذابیت آثار موجود در این موزه تنها برای کودکان نبوده و در بسیاری از مواقع، حتی توجه بزرگسالان را هم به خود جلب می‌کند.

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
موزه عروسک های ملل

اهمیت بازدید از موزه عروسک‌های ملل برای کودکان از آن جهت است که به واسطه این مزوه، می‌توانند با عروسک‌های نقاط مختلف جهان آشنا شوند و اطلاعات مفیدی را در رابطه با فرهنگ، آداب و رسوم ... کشور‌های دیگر به دست آورند. 

آدرس موزه عروسک های ملل: دروازه دولت، ابتدای سعدی شمالی، کوچه فیات، پلاک 2

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
پارک بازیافت یکی دیگر از جاهای تفریحی تهران برای کودکان

پارک بازیافت

بدون شک یکی از متفاوت‌ترین پارک‌های تهران؛ پارک بازیافت آن است که در فضای آن، مجسمه‌های مختلف ساخته شده از مواد بازیافتی قرار گرفته‌اند. به عنوان مثال در این پارک فیلی وجود دارد که از لاستیک‌های اتومبیل ساخته شده است یا سوسماری که شکل گرفته از درب بطری است. این پارک تلاش دارد تا کودکان را به نحو بهتری با ماهیت بازیافت زباله‌ها و تاثیر این امر بر روی طبیعت آشنا سازد.

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
مجسمه های بازیافتی

آدرس پارک بازیافت: علی‌آباد، بالاتر از بزرگراه آزادگان غرب، بلوار دستواره، خیابان باستانی‌پور

باغ گیاه شناسی از دیگر جاهای تفریحی تهران برای کودکان

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
باغ گیاه شناسی تهران از دیگر جاهای تفریحی تهران برای کودکان

اگر برای بازدید از باغ گیاه‌شناشی تهران، کودکتان را هم به همراه خود ببرید، آنگاه به او کمک خواهید کرد تا اطلاعات مفیدی در رابطه با گیاهان و گونه‌های مختلف آن به دست آورد. چشم‌نوازی و همچنین جنبه آموزشی موجود در این مکان موجب شده تا جایگاه مناسبی را در لیست جاهای تفریحی تهران برای کودکان به دست آورد.

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
انواع گل و گیاه در باغ گیاه شناسی

در باغ گیاه‌شناشی تهران، گیاهان بومی و غیربومی مختلفی در فضای باز و گلخانه‌ای آن نگهداری می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین اهداف راه‌اندازی باغ گیاه‌شناسی این است که افراد به خوبی با اهمیت بالای گیاهان و همچنین لزوم حفاطت از آنان آشنا شوند. در این باغ، امور تحقیقاتی و پژوهشی مرتبط با گیاهان هم انجام می‌شوند.

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
باغ گیاه شناسی

آدرس باغ گیاه‌شناسی: اتوبان تهران‌_کرج، خروجی پیکان‌شهر، شهرک سرو آزاد، خیابان شهید علی گودرزی

بیلینو

مجموعه بیلینو در پارک نهج‌البلاغه تهران ساخته شده و یکی از مفید‌ترین جاهای تفریحی تهران برای کودکان محسوب می‌شود. چرا که با حضور در این مجموعه، کودکان می‌توانند نسبت به ماهیت و کارکرد ماشین‌ها و ابزار آلات صنعتی مختلف آشنایی یابند.

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
بیلینو

برای مثال با بیل‌های مکانیکی واقعی شبیه‌سازی شده در مقیاس کوچک کار می‌کنند. بیلینو که به‌عنوان اولین پارک عمرانی کشور شناخته می‌شود، امکان استفاده از ابزار‌هایی همچون جرثقیل چنگکی، چرتقیل حمل الوار و... را برای کودکان فراهم می‌کند.

آدرس مجموعه بیلینو: اتوبان یادگار امام، فاز اول بوستان نهج‌البلاغه، ادامه مسیر دوچرخه‌سواری، مجموعه بیلینو

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
نمایی از پارک ساعی

پارک ساعی

از دیگر پارک‌هایی که می‌توان از آن به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران برای کودکان نام برد، پارک ساعی است. این پارک بخش‌های مختلفی دارد که سلیقه‌های مختلف را به خوبی پوشش می‌دهد. یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های آن، باغ‌وحش نسبتا کوچکش است که تعداد حیوانات موجود در آن نسبت به گذشته کاهش یافته است.

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
درختان سرو پارک ساعی

یکی از نکات جالب این پارک، وجود مجسمه‌های برخی از حیوانات به همراه نام و حروف اول اسمشان در کنار آنان است. همین مسئله موجب می‌شود تا کودکان به راحتی حروف الفبا را با توجه به مجسمه‌ها و حیوانات ساخته شده یاد بگیرند. در این پارک، امکاناتی همچون زمین بازی مخصوص کودکان، زمین ورزش و... هم وجود دارد.

آدرس پارک ساعی: خیابان ولی‌عصر، پایین‌تر از میدان ونک

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
سرزمین عجایب تهران، مهیج ترین مکان تفریحی برای کودکان

سرزمین عجایب جذاب ترین مکان تفریحی تهران برای کودکان

کمتر کسی‌ست که سرزمین عجایب تهران را نشناسد! در این شهربازی سرپوشیده که یکی از بهترین شهربازی های تهران محسوب می شود، بازی‌های متنوع و فراوانی وجود دارند که طبیعتا با مشاهده آنان، دنیایی از شور و ذوق به وجود هر کودک سرازیر می‌شود.

پیشنهاد خواندن : معرفی جاهای دیدنی تهران
جاهای تفریحی تهران برای کودکان
نمای دیگری از سرزمین عجایب

بازی‌هایی که هم برای کودکان زیر شش و سال و هم بزرگسالان مناسب هستند. گستره وسیعی از خدمات و تفریحات همچون اتاق بولد، بولینگ، شترسواری، موتور کوبنده، شبیه‌ساز پرواز، بازی‌های کامپیوتری و.. در این شهر‌بازی جذاب وجود دارد.

آدرس سرزمین عجایب: میدان پونک، اشرفی اصفهانی به سمت جنوب، بعد از خروجی اتوبان همت، مجتمع تیراژه

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
دکتر لند

دکترلند

مجموعه دکترلند تهران این امکان را برای کودکان فراهم می‌کند تا لباس پزشکی به تن کرده و با انجام فعالیت‌های مختلف پزشکی در قالب بازی و تفریح، روز خود را مثل یک پزشک سپری کنند. برای راه‌اندازی مجموعه دکترلند زحمات زیادی کشیده شده تا در نهایت، امکانات و تجهیزات مناسبی همچون دستگاه سونوگرافی، سی‌تی اسکن، سرم، نوار قلب و ... در اخیتار کودکان قرار گیرد.

آدرس مجموعه دکترلند: میدان نیاوران، خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، انتهاب خیابان موزه

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
دکتر لند

پارک آب و آتش

پارک آب و آتش یکی از بهترین پارک های تهران است که باید به عنوان یکی از جذاب‌ترین نقاط شهر تهران به شمار آورد که با توجه به فضای جالب و همه‌پسند آن، مدت‌هاست که در لیست جاهای تفریحی تهران برای کودکان نیز جای گرفته است. با بازدید از بخش‌های مختلف این پارک همچون فضای پیاده‌روی، زمین مخصوص اسکیت‌سواری، فودکورت، فانوس دریایی، آب‌نما، برج آتش و... امکان ندارد مجددا دلتان هوس رفتن به آن را نکند!

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
نمای کلی از پارک آب و آتش

بخشی از این پارک که در کنار برج‌های آتش قرار گرفته و مربوط به فواره‌های آب است، جذابیت ویژه‌ای برای کودکان دارد. بنابراین اگر شرایط بهتان اجازه می‌دهد، حتما کودک خود را به یک آب‌بازی جانانه در این فضا دعوت کنید. ناگفته نماند پل طبیعت تهران که خوش جاذبه ای چشمگیر است در مجاورت این پارک قرار دارد.

آدرس پارک آب و آتش: خیابان آفریقا، نرسیده به چهارراه جهان کودک، انتهای کوچه ژوبین

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
پارک هنرمندان 

پارک هنرمندان

پارک هنرمندان از جمله بوستان‌های قدیمی شهر تهران محسوب می‌شود و با توجه به فضا و چشم‌نوازی بی‌اندازه‌ش، پتانسیل جلب توجه کودکان را هم در خود دارد. با رفتن به این پارک، گزینه‌های مفرح مختلفی را پیش‌روی فرزند خود قرار خواهید داد.

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
نقاشی سه بعدی در پارک هنرمندان

به عنوان مثال می‌توانید او را به شهربازی کوچک، زمین‌های بازی، قصر بادی و... ببرید. یکی از قسمت‌های جذاب این پارک، وجود آثار‌ هنری در زمینه‌های مختلف است. بنابراین اگر کودکتان به هنر و شاخه‌های مختلف آن علاقه‌مند است، طبیعتا از تماشای این آثار هم غرق لذت خواهد شد.

آدرس پارک هنرمندان: خیابان ایرانشهر، بعد از خیابان سپند

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
پارک حشرات

پارک حشرات

یکی دیگر از جاهای تفریحی تهران برای کودکان، پارک حشرات است که امکان تماشای حشرات در ابعاد و مقیاس‌های کوچک و بزرگ را برای افراد فراهم می‌کند. با رفتن به این پارک، امکان مشاهده کفشدوزک، عنکبوت، زنبور، مورچه و... را خواهید داشت. حشراتی که به احتمال زیاد در حالت طبیعی، توجه زیادی را صرف تماشای دقیق‌شان نمی‌کنید.

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
نمایی از پارک حشرات و هتل اسپیناس پالاس تهران

در پارک حشرات با خیال راحت می‌توانید دنیا را از دید حشرات نگاه کنید، به طور دقیق‌تری اجزای بدن‌شان را تماشا کنید، از قسمت‌های مختلف بدنشان و علمکرد هرکدام آگاهی یافته و به طور کلی، نگاه کامل‌تری به سیستم بدنی‌شان داشته باشید. بخش جذاب پارک حشرات که معمولا باعث جلب توجه کودکان می‌‌شودف وجود حشراتی با ابعاد بزرگ است که توانایی توضیح ویژ‌گی‌هایشان را دارند. ناگفته نماند که هتل اسپیناس پالاس تهران نیز در مجاورت همین پارک است.

آدرس پارک حشرات: سعادت آباد، میدان بهرود، بلوار شقایق

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
هیومن پارک علمی ترین مکان تفریحی برای کودکان

هیومن پارک

هیومن پارک یکی از جذاب‌ترین جاهای تفریحی تهران برای کودکان است که به شکل قالب و ماکت بزرگی از بدن انسان طراحی شده و قسمت‌های مختلف درونی و بیرونی آن را به نمایش می‌گذارد. اگر هیومن پارک را برای تفریح خود و کودکتان انتخاب کنید، امکان مشاهده اندام درونی و بیرونی بدن اسنان همچون گوش، چشم، دهان، مغز، قلب و.. در ابعادی بزرگ را خواهید داشت.

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
نمای دیگری از هیومن پارک

کارشناسان علمی مجموعه هیومن پارک؛ اطلاعات کاملی از بخش‌های مختلف را در اختیار بازدید‌کنندگان قرار می‌دهند. در صورت علاقه به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید محتوای تالبو‌های کنار هر بخش را به خوبی مطالعه کنید. بنابراین جذابیت هیومن پارک تنها برای کودکان آشکار نیست و حتی توجه بزرگسالان را هم به خود جلب می‌کند.

آدرس هیومن پارک: نیاوران، خیابان دارآباد، خیابان موزه

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
پارک ژوراسیک تهران

پارک ژوراسیک

پارک ژوراسیک تهران یکی از جالب‌ترین جاهای تفریحی تهران برای کودکان است که جذابیت بی‌اندازه آن موجب شده تا توجه بزرگسالان هم به آن جلب شود. در این پارک، مجسمه‌هایی با اندازه واقعی و قابل‌باور از گونه‌های مختلف دایناسور‌ها ساخته شده‌اند. در طراحی و ساخت این پارک تلاش شده، حس طبیعی بودن آن به طور کامل به افراد منتقل شود تا به خوبی اطلاعات مرتبط با دایناسور‌ها را به ذهن بسپارند.

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
پارک ژوراسیک و مجسمه دایناسورها

علاوه بر مجسمه‌های دایناسور‌ها از حیوانات دیگری همچون تمساح و فیل نیز مجسمه‌هایی ساخته شده و در معرض دید عموم بازدید‌کنندگان قرار گرفته‌اند.  اگر به تاریخ، علم و طبیعت علاقه دارید، طبیعتا سر زدن به این پارک برای ساعاتی شما را درگیر خود خواهد کرد. سینما چند بعدی، کافه رستوران‌ها، کارگاه‌‌های آموزش سفال و بازی‌های مختلف و... از جمله قسمت‌های جذاب این پارک هستند.

آدرس پارک ژورراسیک: سعادت آباد، بلوار پاک‌نژاد، میدان بهرود، بلوار شقایق

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
باغ وحش ارم

باغ وحش ارم

باغ وحش ارم به عنوان بزرگ‌ترین باغ‌وحش شهر تهران شناخته می‌شود و ظرفیت نگهداری بیش از 100 گونه حیوان را هم در خود دارد. تعدادی از این حیوان‌ها بومی و تعدادی دیگر هم غیربومی هستند. با توجه به تلاش برای ایجاد فضایی آموزنده در این باغ، بسیاری از شهروندان آن را به عنوان یکی از مناسب‌ترین جاهای تفریحی تهران برای کودکان خود می‌شناند.

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
طاووس های باغ وحش ارم

با رفتن به این باغ‌وحش، کودک خود را با حیوانات مختلف این باغ آشنا خواهید کرد. از دیگر امکانات موجود در مجموعه ارم می‌توان به شهربازی معروف آن، دریاچه قایقرانی، ماهیگیری، غرفه‌های صنایع دستی و... اشاره کرد.

آدرس باغ وحش ارم: کیلومتر 4 جاده تهران‌کرج، کنار پارک ارم

جاهای تفریحی تهران برای کودکان
نمایی از باغ وحش ارم

تهران؛ شهری پر از جاذبه های کودکانه!

تهران از آن دسته شهر‌هایی‌ست که بهتر است ذهنتان را خیلی درگیر جمعیت بسیار، هیاهوی بی‌اندازه و همچنین نقش تجاری_اداری و... آن نکنید! چرا که این شهر در ارائه جذابیت‌هایش، توجه چندانی به رده سنی شما ندارد. به همین دلیل حتی برای کودکان که جمعیت کمتری نستب به دیگر گروه‌های سنی دارند هم تفریحاتی را در نظر گرفته است. 

بنابراین اگر می‌خواهید روزی به‌یاد‌ماندنی را در ذهن کودک خود ثبت کنید، به بررسی دقیق در میان جاهای تفریحی تهران برای کودکان پرداخته و در صورتی که تهران را برای مقصد مسافرت‌تان انتخاب کرده‌اید، از وبسایت پرشین هتل برای رزرو هتلی متناسب با شرایط‌تان کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید :
منابع :