تنگه واشی یکی از تفرجگاه‌های نزدیک و جاهای دیدنی تهران است. بسیاری از اهالی پایتخت آخر هفته‌ها برای دوری از آب و هوای آلوده شهر تهران و استراحت و تفریح به این مکان زیبا و خوش آب و هوا می‌روند. همچنین در انتهای تنگه واشی تهران آبشاری زیبا وجود دارد که برای رسیدن به آن باید از دو تنگه به نام‌های «واشی» و «سا» عبور کنید.

تنگه واشی
چشم اندزی زیبا از دشت تنگه واشی
تنگه واشی
تفریح مردم در تنگه واشی

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید بسیاری از علاقمندان به طبیعت این آبشار را به نام ساواشی می‌شناسند که برگرفته از نام این دو تنگه است. اگر درباره این تنگه و آبشار ساواشی کنجکاوید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره آن‌ها به دست بیاورید؛ با مجله گردشگری پرشین هتل تا انتهای این مطلب همراه شوید. ما در ادامه به طور مفصل درباره تنگه و دیدنی‌های آن صحبت خواهیم کرد.

تنگه واشی
آبشار یخ زده تنگه واشی

چگونه به تنگه واشی تهران برویم؟

تنگه واشی در کیلومتر 17 جاده تهران – فیروزکوه قرار دارد. برای اینکه از تهران به تنگه بروید باید حدود 157 کیلومتر رانندگی کنید؛ بنابراین تقریباً دو ساعت و نیم در مسیر خواهید بود. اگر قصد دارید تعطیلات آخر هفته را به همراه خانواده‌تان در طبیعت بگذرانید؛ به شما پیشنهاد می‌کنیم از مسیری که در ادامه به شما خواهیم گفت به طرف تنگه واشی تهران بروید و نهایت استفاده را از این طبیعت بی‌نظیر ببرید.

پیشنهاد خواندن : گردنه گدوک کجاست؟
تنگه واشی
دشت های زیبا در تنگه واشی

بهترین راه برای رفتن به تنگه واشی از شهر تهران این است که از طریق یکی از خروجی‌های شرقی تهران به جاده دماوند بروید. پس از عبور از بومهن و رودهن به طرف جاده فیروزکوه حرکت کنید. قبل از رسیدن به شهر فیروزکوه می‌توانید جاده فرعی تنگه واشی را ببینید. زمانی که وارد این فرعی شدید؛ پس از طی کردن حدود ده کیلومتر به یک روستا به نام جلیزجند می‌رسید.

تنگه واشی
گذر از رودخانه تنگه ساواشی

اتومبیلتان را در این روستا پارک کنید و آماده پیاده‌روی به سمت تنگه واشی شوید. حدود یک ساعت و نیم تا دو ساعت پیاده‌روی برای رسیدن به آبشار در انتظارتان خواهد بود؛ پس اگر به هر دلیل توانایی پیاده‌روی طولانی را ندارید بهتر است این منطقه را برای تعطیلات انتخاب نکنید.

تنگه واشی
جمعی از کوهنوردان در تنگه

همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا حد امکان وسایل اضافی با خودتان حمل نکنید تا زود خسته نشوید. مسیری که باید آن را پیاده طی کنید در فصل‌های مختلف سال بسیار زیباست با این حال در بخش‌هایی از تنگه، راه باریک است و باید در هنگام پیاده‌روی دقت زیادی به خرج دهید.

تنگه واشی
حجم آب در رودخانه

بهترین زمان سفر به تنگه واشی تهران

تنگه واشی در یک منطقه کوهستانی قرار دارد بنابراین اگر نیمه دوم سال را برای سفر به این منطقه انتخاب کرده‌اید باید انتظار سرمای شدید هوا را داشته باشید. همچنین در فصل زمستان نمی‌توانید به آبشار ساواشی بروید زیرا برای رسیدن به این آبشار باید مدت زیادی را داخل آب حرکت کنید. با توجه سرمای آب، حرکت در داخل تنگه بسیار دشوار خواهد بود.

تنگه واشی
زیبایی های دشت تنگه واشی

دمای هوا در این منطقه در نیمه دوم سال تا اوایل بهار بسیار سرد است به همین دلیل افراد بسیار کمی در این فصول به تنگه واشی تهران می‌روند. در عوض اواخر بهار تا اواخر تابستان بهترین زمان برای سفر به این تنگه زیبا و لذت بردن از آبشار است. در برخی از روزهای تابستان به ویژه اواسط تیرماه دمای هوا بسیار زیاد است و آفتاب داغ تابستان می‌تواند برایتان آزاردهنده باشد.

تنگه واشی
آبشار قندیل بسته ساواشی

 پس حتماً با خودتان عینک آفتابی، کلاه آفتاب‌گیر و ضد آفتاب همراه داشته باشید. هر زمان که قصد بازدید از این منطقه را داشتید؛ بهتر است از قبل شرایط آب و هوایی را چک کنید تا دچار مشکل نشوید. گاهی اوقات به دلیل بارش‌های طولانی در این منطقه سیلاب‌هایی به راه می‌افتد که می‌تواند جان گردشگران را به خطر بیندازد.

تنگه واشی
تابلو راهنما به سمت تنگه واشی

چه چیزهایی در تنگه واشی در انتظارتان است؟

وقتی که به تنگه واشی تهران می‌روید، اولین چیزی که انتظارتان را می‌کشد و می‌تواند شما را به وجود بیاورد طبیعت زیبایی روستای جلیزجند است. اکثر مردم این روستا به کشاورزی مشغول هستند؛ بنابراین مزارع سرسبز در فصل بهار شما را مات و مبهوت خواهد کرد. بسیاری از افراد در فصل بهار برای عکاسی به این منطقه می‌روند و عکس‌های زیبایی را ثبت می‌کنند.

تنگه واشی
چشم اندازی از تنگه

احتمالاً برای شما هم جذاب است که بدانید واشی به معنای سبزی و چمن است و نام این منطقه نیز خاطر سرسبزی و البته داروهای گیاهی زیادی که در دشت‌های آن می‌روید به واشی معروف شده است. به جز طبیعت زیبا و آب و هوای دلپذیر از دیگر دیدنی‌های جذاب تنگه واشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

تنگه واشی
کوه های زیبا در اطراف تنگه

تنگه واشی (تنگه اول)

همان‌طور که قبلاً هم گفتیم؛ در این منطقه دو تنگه وجود دارد که برای رسیدن به آبشار باید از آن‌ها عبور کنید. در تنگه اول که با نام واشی شناخته می‌شود، آبی روان است که تمام روزهای سال سرما و خنکی مطبوعی دارد. البته که در ماه‌های سرد سال این سرما می‌تواند پاهای شما را اذیت کند.

تنگه واشی
ازدحام جمعیت در تنگه ساواشی

همچنین گاهی اوقات آب تنگه در برخی قسمت‌ها به حدی می‌رسد که شاید مجبور شوید تا زانو به داخل آب بروید. یکی از پیشنهاد‌های ما به افرادی که به تنگه واشی تهران می‌روند، همراه داشتن کفش‌هایی است که برای پیاده‌روی در داخل آب مناسب هستند. اگر به هر دلیلی کفش مناسبی همراهتان نبود می‌توانید کفش‌های پلاستیکی مناسب برای حرکت کردن در داخل آب را از مردم روستا بخرید.

تنگه واشی
زیبایی های تنگه

کتیبه تنگه واشی

یک کتیبه قدیمی در 150 متری تنگه اول قرار دارد که متعلق به دوره قاجاریه است. این کتیبه به دستور فتحعلی شاه در آنجا حکاکی شده است بنابراین قدمت آن به حدود دویست سال پیش برمی‌گردد. تصویر روی کتیبه، فتحعلی شاه، پسران و همراهانش را در حال شکار در دشت واشی نشان می‌دهند. گفته می‌شود بیش از سه سال زمان صرف تراشیدن این کتیبه بر روی صخره شده است و تعدادی از معروف‌ترین حجاران آن زمان مسئول انجام این کار بوده‌اند.

تنگه واشی
تفریح خانوادگی در واشی

دشت ساواشی

زمانی که به انتهای تنگه اول می‌رسید، یک دشت زیبا و بزرگ را در مقابلتان خواهید دید که حدود دو کیلومتر وسعت دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم که مدتی را در این دشت اتراق کنید تا برای پیاده‌روی در تنگه دوم انرژی لازم را داشته باشید. در نیمه اول سال این دشت سرسبز همیشه شلوغ و پرتردد است. شما می‌توانید انبوهی از گردشگران را مشاهده کنید که مشغول استراحت هستند. همچنین بسیاری از مردم محلی نیز دام‌های خود را برای چرا در این منطقه می‌آورند.

تنگه سا (تنگه دوم)

از دشت ساواشی که عبور کنید به تنگه‌ای می‌رسید که تنگه سا نام دارد. این تنگه کمی عریض‌تر از تنگه دوم است و رودخانه کوچکی نیز از داخل آن عبور می‌کند. مسیر تنگه سا از تنگه واشی طولانی‌تر بوده و شما باید خودتان را بری یک پیاده‌روی یک کیلومتری آماده کنید تا به آبشار برسید.

تنگه واشی
کرایه الاغ جهت بار گردشگران

در داخل این تنگه نیز تعدادی چشمه کوچک، صخره‌های زیبا و پوشش گیاهی خاص منطقه را می‌توانید مشاهده کنید. تنگه سا بسیار زیباست به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم تعدادی عکس خاطره‌انگیز از این تنگه را با دوربینتان ثبت کنید تا یادآور سفرتان به تنگه واشی تهران باشد.

تنگه واشی
آبشار تنگه واشی

آبشار ساواشی

آبشار ساواشی یا آبشار واشی در انتهای تنگه دوم قرار دارد و شما از چند صد متر آن طرف‌تر هم می‌توانید صدای برخورد آب با صخره‌ها و کف رودخانه را بشنوید. بسیاری از افراد ماجراجو و کوهنورد در نزدیکی این آبشار کمپ می‌زنند و برای مدتی از طبیعت دست‌نخورده منطقه لذت می‌برند.

تنگه واشی
آبشار تنگه واشی

آب این آبشار هم همیشه سرد و خنک است به همین دلیل همه کسانی که به آبشار می‌رسند دست و رویشان را با آب می‌شوند یا تنی به آب می‌زنند تا خستگی‌شان از بین برود. همچنین در نزدیکی آبشار تنگه واشی می‌توانید اسب‌سواری را هم تجربه کنید. برخی از مردم محلی برای کسب درآمد اسب‌هایشان را به گردشگران کرایه می‌دهند. بسیاری از گردشگران نیز از چنین کاری استقبال می‌کنند و بخشی از مسیر تنگه واشی تهران را با اسب طی می‌کنند.

تنگه واشی
عکس سلفی یکی از گردشگران با آبشار ساواشی

نکاتی که باید قبل از سفر به تنگه واشی تهران بدانید

  1. مسیر تنگه واشی صاف و هموار نیست و باید برای مدتی طولانی در آب راه بروید؛ پس حتماً کفشی بپوشید که برای طی کردن این مسیر مناسب باشد.
  2. کلاه آفتاب‌گیر، عینک آفتابی و لباس سبک و خنک از دیگر چیزهایی هستند که در هنگام سفر به تنگه واشی نباید از یادتان برود.
  3. حمل وسایل غیرضروری فقط سفر را برای شما دشوار می‌کند زیرا همان‌طور که گفتیم مسیر حرکتتان هموار نیست.
  4. یک زیرانداز سبک، مقداری خوراکی و آب آشامیدنی از مهم‌ترین چیزهایی هستند که باید همراهتان باشند.
  5. عصای کوهنوردی، موقعیت‌یاب(GPS) و جعبه کمک‌های اولیه هم جزو اقلامی هستند که بهتر است همیشه در طبیعت‌گردی همراهتان باشد.
  6. در طول سفرتان سعی کنید امانت‌دار خوبی باشید و از ریختن آشغال و یا تخریب طبیعت خودداری کنید.
تنگه واشی
عکسی زیبا از تنگه ساواشی

تنگه واشی؛ طبیعتی زیبا در دل فیروزکوه

در کشورمان مناطق بکر و زیبای زیادی وجود دارد که سفر به آن‌ها می‌تواند روحیه مثبتی در همه ما به وجود بیاورد. تنگه واشی تهران هم یکی از همین مناطق است که برای یک سفر یک‌روزه انتخاب بسیار مناسبی محسوب می‌شود. اگر اهل سفر و طبیعت‌گردی هستید؛ حتماً باید به فکر محلی هم برای اقامتتان باشید.

پرشین هتل به عنوان یکی از برترین سامانه‌های رزرو آنلاین هتل می‌تواند بهترین هتل‌ها و اقامتگاه‌ها را به شما پیشنهاد دهد. کافیست وارد سامانه شوید و اطلاعاتی مانند شهر مقصد، مدت اقامت و تعداد همسفرانتان انتخاب کنید تا لیستی از هتل‌ها برای شما به نمایش دربیاید. در نهایت با انتخاب یکی از آن‌ها و پرداخت اینترنتی می‌توانید به راحتی و با چند کلیک هتل مورد نظرتان را رزرو کنید.

بیشتر بخوانید :
منابع :