بام‌ های تهران، سال‌هاست به‌عنوان یکی از خاص‌ترین نقاط آن شناخته می‌شوند. نقاطی جذاب که چشم‌انداز عالی و آرامشِ جاری در آنان، در نهایت تجربه‌ای خوشایند و خاطره‌انگیز را برای هر فرد رقم می‌زنند. معمولا آن دسته از شهر‌هایی که در دامنه کوه‌ها به وجود آمده‌اند، از نقاط مرتفعی  برخوردار بوده که هرکدام به‌عنوان بام‌های آن شهر شناخته می‌شوند. هوای جاری در این نقاط، پاک و خنک بوده و همین‌مسئله، آنان را تبدیل به پاتوقی جذاب برای سپری کردن تفریحات دوستانه و خانوادگی کرده است.

بام های تهران
چشم انداز شهر از بام های تهران

از آنجایی که تهران نیز جغرافیای خاص کوهپایه‌ای خود را دارد، از بام‌های متعددی برخوردار گشته است. بام‌هایی که هرچند در میزان شهرت خود یا یک‌دیگر تفاوت‌هایی دارند، اما در نهایت هرکدام به‌عنوان یکی از جاهای دیدنیِ جذاب و در‌عین‌حال پرطرفدارِ این شهر محسوب می‌شوند. میزان شلوغی و یا خلوتی هر بام تهران به روز انتخابیِ شما برای رفتن نیز وابسته است! اگر مایلید آخر هفته خود را در این مکان‌ها سپری کنید، طبیعتا با رفتن به بام‌ های تهران با جمعیت بسیاری از شهروندان و مسافرانِ علاقه‌مند به بازدید از این مکان‌ها نیز مواجه خواهید شد.

بام های تهران
بام توچال یکی از بام های تهران

اما بر حسب تجربه بام‌ های تهران معمولا در اواسط هفته، میزبان تعداد کمتری از افراد هستند. در هر صورت، امکان ندارد پایتخت‌نشین باشید و برای رهایی از شلوغی و هیاهوی جاری در این شهر، دلتان هوسِ یافتن یک نقطه دنج و خلوت را نکند! در چنین شرایطی باید سَر زدن به بام‌ های تهران را بهتان پیشنهاد کرد تا با این کار برای ساعاتی، خستگیِ ناشی از شلوغی، ترافیک و آلودگی را از یاد ببرید. معمولا شهروندان تهرانی برای رفتن به بام‌ های تهران با مشکلی مواجه نبوده و استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز در راحتی هر چه بیشترشان، نقش موثری را ایفا می‌کنند.

بام های تهران
نمای دیگری از بام های تهران

اما مسافران و شهروندان، دغدغه بیشتری برای رفتنِ آسان به مقصد انتخابی‌شان دارند. به‌عنوان مثال، مسئله اقامت در هتلی مناسب یکی از مواردی‌ست که معمولا فکر، انرژی و زمان آن‌ها را درگیر خود می‌سازد! اما در سال‌های اخیر برای حل این مشکل رایج،سایت های بسیاری از جمله وبسایت پرشین هتل، اقدام به رزرو هتل تهران می کنند تا افراد دغدغه ای نداشته باشند. در ادامه با مجله گردشگری این وبسایت همراه شوید تا بام های تهران بشناسید.

بام های تهران
بام ولنجک از زیباترین بام های تهران

بام ولنجک از بهترین بام های تهران

کمتر کسی‌ست که با این بام و میزان جذابیت‌های آن آشنا نباشد! بام ولنجک یکی از معروف‌ترین بام‌ های تهران است که در فاصله کمی از توچال و بامش قرار گرفته است. به همین‌دلیل در بسیاری از مواقع، افراد در تشخیص صحیح این دو بام دچار اشتباهاتی می‌شوند. منظره زیبای این بام موجب شده تا به‌عنوان یکی از نقاط دنج و آرام شهر شناخته شود. بام ولجنک در بوستان سوم محله ولنجک و در میان کوچه‌پس‌کوچه‌های آن قرار گرفته است.

بام های تهران
بام ولنجک

نقطه‌ای دنج و پر از آرامش که با رفتنِ به آن، تمام خستگی ناشی از کار و شلوغی و ترافیک را هم به فراموشی خواهید سپرد. این بام به غیر از تعدادی نیمکت که رو به نمای شهر قرار دارند، امکانات دیگری ندارد. اگر دقایق نزدیک به غروب آفتاب و یا شب‌ها را برای رفتن به آن انتخاب کنید، به احتمال زیاد لحظات‌تان غرقِ لذت جاری در این امکان خواهید شد. بام ولنجک در محله ولنجک شهر تهران، میدان گلریزان، خیابان گسلتان دوم و بوستان سوم آن قرار گرفته است.

بام های تهران
بام توچال از مشهورترین بام های تهران

بام توچال از مشهور ترین بام های تهران

بام توچال به‌عنوان یکی از معروف‌ترین با‌م‌ های تهران شهر شناخته می‌شود و لفظ « بام تهران » نیز معمولا در اشاره به این مکان به کار برده می‌شود. این منطقه جذاب و معروف در مجموعه تفریحی منطقه توچال، در انتهای جاده سلامتی و در تراسی بزرگ و رو به کلان‌شهر تهران واقع شده است. نقطه‌ای مملوء از آرامش که امکان ندارد با رفتنِ به آن، تغییری در روحیه‌تان ایجاد نشود. معمولا به حدفاصل انتهای خیابان ولنجک تا ایستگاه اول تله‌کابین توچال، بام تهران گفته می‌شود.

بام های تهران
آرامش در بام های تهران

از آنجایی که تهرانی‌ها این بام را به‌عنوان جاذبه‌ دیدنیِ شهرشان در شب می‌شناسند، به‌همین دلیل اگر در این زمان به بام توچال بروید، آنگاه با جمعیت قابل‌توجهی از افراد و پیاده‌رو‌ها مواجه خواهید شد که پیاده‌روی شبانه در این مکان را به‌عنوان تفریح جذابی برای خود انتخاب کرده‌اند. این بام، دید فوق‌العاده زیبایی از قسمت‌های شمالی تا جنوبِ تهران را در اختیارتان قرار داده و البته با توجه به میزان محبوبیت و بازدید روزانه آن، از امکانات رفاهی و گردشگری مناسبی نیز برخوردار است.

پیشنهاد خواندن : پیست اسکی دربندسر کجاست؟
بام های تهران
بام توچال

برای دسترسی به این بام تهران از طریق خودروی شخصی و یا وسایل نقلیه عمومی ( خط چهارم اتوبوس تندروی تهران و یا تاکسی‌های خطی مختصِ میدان تجریش_ بام تهران ) می‌توانید به بام توچال بروید. هرچند معمولا بسیاری از شهروندانِ آشنا به مسیر‌ منتهی به توچال آن را با پای پیاده طی می‌‌کنند. در میان بام‌ های تهران، بام توچال از بیشترین میزان امکانات رفاهی، ورزشی و تفریحی و... برخوردار گشته است. از جمله این امکانات می‌توان به میدل‌باس‌های برقی، رستوران و آشکده‌های متعدد، دستگاه‌های خودپرداز، تله‌کابین، بانجی‌جامپینگ، سورتمه‌سواری، زمین تنیس مجهز و بزرگ، سینمای پنج‌بعدی، اتاق فرار و... اشاره نمود.

بام های تهران
بام بوکان

بام بوکان از دیگر بام های تهران

بام بوکان در شمال شرق و منطقه یک تهران واقع شده و در میان بام‌ های تهران از محبوبیت قابل‌توجهی برخوردار است. هرچند اثرات منفی سخت‌و‌ساز‌های انجام شده در سال‌های پیش، گریبان‌گیر این بام شده اما باید گفت جذابیت آن در میان طرفدارانش و همچنین شهروندان تهرانی، همچنان پابرجاست. بنابراین اگر قصد رفتن به این بام را دارید، در انتظار دیدنِ امکانات رفاهی و تفریحیِ به‌خصوصی در آن نباشید! اما از آنجایی که میزان نورپردازیِ صورت گرفته در این منطقه چندان بالا نیست، قرار‌گیری در تاریکیِ نسبی آن، آرامش خاصی را بهتان هدیه خواهد داد.

بام های تهران
بام بوکان

بام بوکان، مکانی مرتفع، مسطح و آسفالته بوده و امکان بالا رفتنِ از آن حتی با خودرو هم وجود دارد. از آن جهت که همچون دیگر بام‌ های تهران در این بام، نیمکتی برای نشستن وجود ندارد، به‌همین دلیل در بسیاری از مواقع و به‌خصوص در شب‌ها، میزبان گروه‌های دوستانه‌ایست که آتشی روشن کرده و با گیتار و آواز فضایی مفرح را برای خودشان به وجود می‌آورند. این بام در شهرستان شمیرانات، بخش رودبار قصران و در خیابان کوهستان واقع شده است.

بام های تهران
بام نیاوران و نمایی از ساختمان لوکس بام نیاوران

بام نیاوران، بامی در نزدیکی جنگل

بام نیاوران در شمال شرق و منطقه یک تهران واقع شده است. این بام در خیابان کوهستان و در فاصله اندکی از بام بوکان قرار گرفته و از نقاط مرتفع، خوش‌منظره‌ و دنج شهر تهران محسوب می‌شود. امروزه با افزایش ساخت‌و‌ساز‌های انجام شده، فضای آن دچار تغییراتی شده اما هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد. بام نیاوران همچون بسیاری از بام‌ های شهر تهران تهران امکانات خاصی ندارد و تنها چند صندلی برای نشستن افراد در آن قرار گرفته است. این بام در منطقه جماران، خیابان صادقی قمی، خیابان کوهستان و... قرار گرفته که دسترسی آسانی به پارک جنگلی لویزان دارد.

بام های تهران
بام پارک پرواز

بام پارک پرواز، از رویایی ترین بام های تهران

بام پارک پرواز که معمولا تحت‌عنوان بام فراز سعادت‌ آباد نیز شناخته می‌شود، منطقه‌ای مرتفع و خوش‌ آب‌و‌هوا در شمال شهر تهران است. این بام در واقع بخشی از پارک زیبا و بزرگِ پرواز است که به دلیل منظره عالی‌یی که از شهر تهران در اختیار افراد قرار می‌دهد، از آن به‌عنوان بام فراز نیز یاد می‌شود. یکی از نقاط تمایز این بام با دیگر بام‌ های تهران این است که در آن امکانات رفاهی و تفریحی مناسبی برای مراجعان و همچنین کودکانِ آن‌ها قرار دارد.

برای رسیدن به بام پرواز باید خودرویتان را در پارکینگ مخصوص پارک کرده و به کمی پیاده‌روی در پارک مشغول شوید. از جمله امکانات بام پرواز آلاچیق، فلای‌لند، زمین‌بازی مخصوص کودکان، شهربازی و... است. اگر روز‌ی را برای رفتن به این پارک انتخاب کنید که شرایط جوی تهران نیز مناسب باشد، آنگاه این امکان را خواهید داشت که از فراز آن به تماشای زیبا‌ترین مناظر شهر و همچنین غروب و طلوع خورشید مشغول شوید. این بام در منطقه دو تهران، بزرگراه یادگار امام، بلوار پیام قرار گرفته است.

بام های تهران
بام پارک پرواز

بام تونل رسالت

بام تونل رسالت واقع در منطقه توانیر و مشرف به تونل رسالت تهران است. در مقایسه با دیگر بام‌ های تهران، منظره این بام را باید متفاوت‌تر دانست. دلیل آن نیز عدم نزدیکی‌اش به کوهستان‌های شمال تهران است که موجب شده تا در بیشتر اوقات، آب‌‌‌و‌هوای خوبی نداشته باشد اما با قرار‌گیریِ در آن، فرصت تماشای تصویری واقعی از تهرانِ دارای نقشِ ماشینی و صعنتی را هم خواهید داشت. منظره این بام در شب، تبدیل به سوژه‌ای ناب برای عکاسی می‌شود.

پارک نظامی گنجوی تهران که فاصله بسیار کمی با این بام دارد، مجهز به امکاناتی همچون سرویس بهداشتی، نمازخانه، بوفه، نیمکت است. ( امکاناتی که در بام تونل رسالت برای افراد فراهم نشده است. ) این بام در منطقه 6 شهر تهران، خیابان نظامی گنجوی، بوستان نظامی گنجوی قرار دارد.

بام های تهران
بام محک تهران

بام محک از جذاب ترین بام های تهران

در بسیاری از مواقع حتی صحبت از رفتن به بام‌ های تهران نیز برابر با تجربه حسِ آرامش و لذت در وجود هر فرد است. بنابراین اگر هرکدام را برای رفتن خود انتخاب کنید، در نهایت نیز موفق به کشف نقطه‌ای دنج و خوش‌منظره در این شهرِ پر هیاهو و شلوغی خواهید شد. توضیحات ذکر شده را باید به صحبت از بام محک سوق داد. بامی که میزان دنجی و چشم‌نوازی‌اش، آن را تبدیل به پاتوقی جذاب برای جمع‌های دوستانه و خانوادگی نموده است. برای رفتن به این بام، خودروی شخصی بهترین گزینه پیش‌رویتان است.

بام های تهران
نمای دیگری از بام محک

چرا که با استفاده از ماشین می‌توان تا خود بام هم بالا رفت و دیگر نیازی به پیاده‌روی هم نخواهد بود. نزدیک‌ ایستگاه مترو به بام محک، ایستگاه شهید محلاتی‌ست که برای رسیدن به آن باید در حدود چهار کیلومتر پیاده‌روی داشته باشید. 
هرچند اگر قرار است بام‌ های شهر تهران را برای بازدید و گردش خود انتخاب کنید، به این نکته نیز توجه داشته باشید که در این نقاط از شهر، نباید توقع وجود امکانات رفاهی و یا تفریحیِ خاصی را داشته باشید! هرچند این میان باید از وجود استثنا نیز نام برد اما به طور کلی و منطقی، بام‌ های تهران با وجود زمین مسطح، بزرگ و آسفالت خود، مکانی مناسب برای انداختنِ زیرانداز و گذراندنِ یک پیک‌نیک مناسب هستند.

بام های تهران
نمایی از بام های تهران

هرچند در بسیاری از مواقع نیز قرار‌گیریِ در آنان چنان آرامش و لذتی را به هر فرد هدیه می‌دهد که تا مدت‌ها آن را از یاد نمی‌برد! گردشگرانی که به بام‌ محک می‌روند، معمولا از امکانات رفاهی مراکز تفریحی و پارک‌های قرار گرفته در اطراف بام استفاده می‌کنند. بنابراین اگر به دنبال مکانی برای عکاسیِ پاییزی و بهاری و یا تماشای طلوع و غروب آفتاب هستید، از سَر زدن به بام محک غافل نشوید. این بام در انتهای بلوار اوشان، بلوار جنت و بالاتر از بیمارستان محک قرار گرفته است.

بام های تهران
برفی بودن بام تهران

بام آرژانتین

بام آرژانتین یا الوند در نزدیکی بام تونل رسالت واقع شده و از دیگر نقاط خوش‌منظره شهر تهران محسوب می‌شود که در نزدیکیِ مرکز آن نیز قرار دارد. در مقایسه با دیگر بام‌ های تهران، این بام کمتر شناخته شده است اما طبیعتا تجربه حضور در فضای بکر آن، برای ساعاتی شما را از هرگونه شلوغی، هیاهو و ترافیک دور خواهد کرد. هرچند در خیابان الوند که فاصله کمی با بام آرژانتین دارد، تعدادی رستوران و کافه مشغول به کار هستند اما در خود این بام، به غیر از چندین نیمکت، امکانات دیگری وجود ندارد. این بام در منطقه 6 تهران، میدان آرژانتین و خیابان الوند قرار گرفته است.

بام های تهران
بام شهرک قائم

بام شهرک قائم

این بام زیبا در شمال شرق و منطقه یک تهران قرار دارد و با توجه به فاصله کم آن با مرکز شهرک قائم، به‌عنوان بام شهرک قائم شناخته می‌شود. حضور در این بام فرصتی را برایتان فراهم می‌کند تا به تماشای تهران و برج میلاد مشغول شده و وجود خود را مهمانِ سکوت و آرامش محض سازید. از آنجایی که مسیر دسترسی به این بام هیچگونه سختی و چالش به‌خصوصی ندارد، به‌همین دلیل در بسیاری از روز‌های برفی و بارانی، میزبان گروه‌های دوستانه‌ است. در این بام امکانات خاص و قابل‌توجهی برای افراد وجود ندارد و در صورت نیاز باید به مرکز شهرک قائم مراجعه کنید. این بام در شهرک قائم، بلوار نیروی هوایی و خیابان شهید خدادادی قرار گرفته است.

بام های تهران
بام بوعلی

بام بوعلی

بام بوعلی از دیگر بام‌ های شهر تهران است که در منطقه دو این شهر و در نزدیکی پارک پرواز قرار گرفته است. منظره این بام را از جهاتی می‌توان شبیه با بام تونل رسالت دانست. اگر به این بام سری بزنید، به احتمال زیاد همچون دیگر افراد از تماشای عبور پرسرعت خودروها از ارتفاع بالا و در زیبایی شب،غرق لذت خواهید شد. هرچند نمی‌توان ارتفاع بام بوعلی را همچون دیگر بام‌ های تهران زیاد دانست اما این بام، تصویری منحصر‌به‎فرد از شهر تهران و برج میلاد را در اختیار هر فرد می‌گذارد. در رابطه با امکانات این بام، توضیح خاصی وجود نداشته و تنها باید به وجود چند صندلی فرسودیه که گذر زمان نیز موجب فرسودگی‌شان شده است، اشاره داشت. بام بوعلی در منطقه سعادت آباد، بلوار یادگار امام و در بلوار شهید ذبیحی قرار دارد.

بام های تهران
بام محلاتی

بام محلاتی

بام محلاتی در شمال شرق تهران و در منطقه یک آن قرار گرفته است. شهید شهید محلاتی نیز یکی از شهرک‌های معروف شهر تهران است که در میان کوه‌های دارآباد و سوهانک واقع شده است و از لحاظ موقعیت مکانی از جنوب به اتوبان لشکرک منتهی می‌شود. بام شهید محلاتی دارای آب‌و‌هوایی خوب، منظره‌ای بی‌نظیر و آرامشی مثال‌زدنی‌ست. به همین‌دلیل به‌عنوان مقصد اصلی اغلب اهالی شهرک شهید محلاتی برای پیک‌نیک و گردش‌های خانوادگی محسوب می‌شود. از آنجایی که این شهرک را مسکونی و نظامی می‌دانند، به‌همین‌دلیل ورود افراد مجرد به آن ممنوع اعلام گشته است. از طرفی ساکنین آن نیز موظف به رعایت شئونات اسلامی هستند. در بام شهید محلاتی، امکانات به‌خصوصی وجود نداشته و تنها شب‌ها قسمتی از آن مزین به نور می‌شود. امکاناتی همچون سرویس بهداشتی، آب‌خوری و همچنین صندلی‌ها نیز در فاصله کمی از این بام قرار دارند.

بام های تهران
بام ماشینی تهران

بام ماشینی

بام ماشینی را باید به‌عنوان یکی از خوش‌منظره‌ترین نقاط شهر تهران به شمار آورد که در نزدیکی کهف‎الشهدا قرار دارد. دلیل نامگذاری این بام به عدم وجود نیمکت در آن برای نشستن اشاره دارد. معمولا خیلی از کسانی که این بام را برای تفریح و یا سپری کردنِ دقایقی پر از آرامش انتخاب می‌کنند، در خودروی خود نشسته و بدین‌طریق، به تماشای مناظر مشغول می‌شوند. هرچند عده‌ای دیگر تا لبه ارتفاعات را با پای پیاده طی کرده و از آن نقطه به تماشای مناظر زیبای شهر می‌پردازند. در سال‌های گذشته، خیلی‌ها این بام را به‌عنوان پاتوق دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی می‌شناختند اما این روز‌ها این بام، میزبان اقشار مختلف جامعه است. بام ماشینی در ولنجک، بلوار دانشجو، خیابان البرز قرار دارد.

بام های تهران
رستوران بام شیان تهران

بام شیان

بام شیان در منطقه چهار تهران، دامنه رشته کوه‌های البرز و در پارک جنگلی لویزان که اصطلاحا به آن شیان هم گفته می‌شود، قرار دارد. در صورتی که تعاریف بیان شده از این بام، وسوسه رفتن به آن را به جانتان انداخته است، باید از مسیر کوهستانی بوستان لویزان بالا رفته و به برجک نگهبانی برسید. این نقطه از بوستان لویزان در واقع همان بام شیان است. حضور یافتن در این بام، لذت استنشاقِ هوای پارک را بهتان هدیه داده و این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا به تماشای مناظر زیبا و شلوغ شهر تهران مشغول شوید. همچون اکثریت بام‌ های تهران، چندین نیمکت در لبه پرتگاه بام شیان قرار دارند. این بام مجهز به امکاناتی همچون بوفه، رستوران، باربیکیو است.

بام های تهران
غروب آفتاب در بام شیان تهران

بام های تهران؛ فرصتی برای تجربه آرامش

با صحبت از بام‌ های شهر تهران، تنها به گوشه‌ای از جذابیت‌های این شهر اشاره کرده‌ایم. شهری که انتخاب آن به‌عنوان مقصدتان موجب می‌شود تا پذیرای تعداد بی‌شماری از خاطرات فراموش‌نشدنیِ عمرتان هم شوید. بنابراین رفتنِ به آن، برابر با زدنِ یک تیر به چندین نشانِ مهیج و جذاب است! تهران، هر نوع امکاناتی که به ذهنتان خطور می‌کند را در خود جای داده است! پس اگر عازم آن هستید، دیگر در این‌بین به فکر یافتن یک هتل مناسب برای اقامت‌تان هم نباشید.

چرا که این قبیل افکار، علاوه بر اتلاف زمان و انرژی شما، خوشیِ ناشی از سفر و لحظات خوبتان را هم از بین خواهند برد. به‌همین‌دلیل به مسافران و گرشگران توصیه می‌شود تا برای راحتی هر چه بیشتر خود و یا اطرافیان‌‌شان، سری به وبسایت پرشین هتل زده و در میان هتل‌های شهر تهران، مناسب‌ترین را از جهت امکانات، موقیعت مکانی، بودجه کلی و... خود انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید :
منابع :