پرنده‌ها جز زیباترین موجوداتی هستند که خداوند خلق کرده است. بال‌های آن‌ها همچون نقاشی زیبایی است که رنگ‌هایش با دقت زیاد انتخاب شده‌اند. متاسفانه زندگی شهری و دوری از طبیعت شانس دیدن گونه‌های متفاوت پرندگان را از ما گرفته است و نمی‌توانیم همه پرندگان را ببینیم به همین خاطر بسیاری از افراد برای دیدن پرنده‌ها راهی سفرهای دور و درازی می‌شوند اما چرا راه دور برویم؟

باغ پرندگان تهران
غرفه های داخل باغ پرندگان

شما می‌توانید در همین شهر تهران به باغ پرندگان بروید و انواع گونه‌های پرنده‌ را ببینید و از صدای دلنشین بلبل‌ها، پرهای رنگارنگ طاووس‌ها و طوطی‌ها، ابهت عقاب و شاهین و ظرافت قوها و فلامینگوها لذت ببرید. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر هستید با مجله گردشگری پرشین هتل همراه شوید.

باغ پرندگان تهران
فضای داخلی باغ پرندگان

باغ پرندگان تهران کجاست؟

باغ پرندگان تهران یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می رود که در منطقه چهار در بزرگراه شهید بابایی شرقی و در پارک جنگلی لویزان جای دارد. عید و تابستان بهترین زمان بازدید از این پارک بی‌نظیر است که می توان یک تفریح یک روزه با خانواده را در این باغ و پارک جنگلی تجربه کرد.

باغ پرندگان تهران
راه رو باغ پرندگان

مسیرهای دسترسی به باغ پرندگان تهران

در اینجا به بررسی مسیرهای مختلف برای رسیدن به باغ پرندگان می‌پردازیم.

باغ پرندگان تهران
پرندگان موجود در باغ

دسترسی با ماشین شخصی

برای رفتن به باغ پرندگان تهران می‌توانید با ماشین شخصی بروید یا این‌که از وسایل نقلیه عمومی مثل مترو و اتوبوس استفاده کنید. مسیر دسترسی به باغ پرندگان تهران با ماشین شخصی به دو صورت است:

باغ پرندگان تهران
ورودی باغ پرندگان

راه اول این است که وارد خیابان هنگام شوید سپس به سمت خیابان ۳۵ متری استقلال بروید. در پایان وارد خیابان کوهستان شده و خود را به مجموعه باغ پرندگان برسانید. راه دوم هم این است که در مسیر دوم وارد بزرگراه شهید بابایی شرقی شده بعد از خروجی هنگام، از طریق لاین کندرو شهرک امید، وارد خیابان کوهستان شوید. بعد از این‌که ماشین خود را در پارکینگ مجموعه پارک کردید تا ورودی باغ تقریبا 500 متر فاصله است که می‌توانید با ون‌های مجموعه این مسیر را طی کنید.

باغ پرندگان تهران
مرغابی های باغ پرندگان

دسترسی با مترو تهران

اگر می‌خواهید با مترو تهران به باغ پرندگان تهران بیایید نزدیکترین ایستگاه مترو، ایستگاه شهید باقری و ایستگاه دانشگاه علم و صنعت است. می‌توانید در ایستگاه مترو میدان رسالت نیز پیاده شوید و باقی مسیر را با تاکسی‌های شهرک امید طی کنید یا این‌که در ایستگاه مترو سرسبز پیاده شوید و باقی مسیر را با اتوبوس‌های سراج، خیابان کوهستان بیایید.

باغ پرندگان تهران
نمای زیبای باغ

دسترسی با اتوبوس

یکی دیگر از راه‌های دسترسی به باغ پرندگان تهران استفاده از اتوبوس است. ایستگاه شهید رسولی نزدیک‌ترین ایستگاه است. شما می‌توانید سوار اتوبوس‌های مسیر پایانه شهید دستواره-پایانه افق شوید و پس از پیاده شدن در ایستگاه شهید رسولی تا ورودی باغ پیاده‌روی کنید. البته می‌توانید با بی آر تی‌های علم و صنعت و میدان آرژانتین و میدان رسالت هم به باغ پرندگان تهران بروید و مابقی مسیر را با تاکسی‌های شهرک امید و خیابان هنگام طی کنید.

باغ پرندگان تهران
موجودات باغ پرندگان

قیمت بلیط و ساعت کاری و اطلاعات باغ پرندگان تهران

ساعت کاری باغ پرندگان تهران همه روزه از ساعت 9 صبح تا 8 شب است برای استعلام قیمت بلیط وهماهنگی می‌توانید با شماره تماس‌های 0217707210 و 02177075214 تماس بگیرید و همچنین امکان تهیه بلیط به صورت اینترنتی از سایت باغ پرندگان تهران نیز وجود دارد.

باغ پرندگان تهران
فلامینگو در باغ پرندگان

نکاتی که قبل از بازدید از باغ پرندگان تهران باید بدانید

برای حضور در باغ پرندگان تهران لازم است نکاتی را از قبل بدانید مثلا برای دیدن تمام بخش‌های پارک نیاز به کفش راحتی دارید چون مسیر زیادی را باید پیاده روی کنید و امکان آوردن وسایل پیک نیک مثل زیرانداز و ژل آتش زا به داخل پارک نیست.

باغ پرندگان تهران
سنگفرش های باغ

همچنین اگر عاشق عکاسی هستید و می‌خواهید از پرندگان عکس بگیرید، با دوربین گوشی موبایل یا دوربین عکاسی معمولی مشکلی نیست اما اگر دوربین حرفه‌ای عکاسی دارید باید برای آن هزینه جداگانه‌ای پرداخت کنید. حواستان باشد به پرنده‌ها آسیب نرسانید و به آن‌ها خوراکی ندهید و حتما مواظب بچه‌های کوچک باشید.

باغ پرندگان تهران
فازهای مختلف باغ

امکانات تفریحی و رفاهی باغ پرندگان تهران

اگر می‌خواهید یک روز شاد را کنار خانواده سپری کنید حتما به باغ پرندگان تهران بروید این پارک بزرگ با گونه‌های متنوع پرندگان واقعا دیدنی است و در عین حال امکانات تفریحی و رفاهی زیادی دارد به عنوان مثال می‌توانید با خیال راحت ماشین خود را در پارکینگ پارک کنید و ناهار را در رستوران آنجا بخورید و برای عصرانه سری به کافی‌شاپ بزنید. در این باغ نمازخانه، سرویس بهداشتی و بوفه نیز وجود دارد.

باغ پرندگان تهران
پرندگان رنگارنگ

اگر دلتان یک تجربه خاص می‌خواهد بهترین موقعیت است چرا که می‌توانید با کمک مربی‌ها پرندگان را روی دست خود بگذارید حتی شاهین وعقاب را از نزدیک لمس کنید. بخش تاچ برد پرندگان به همین منظور ساخته شده است که از نوازش پرندگان لذت ببرید. اگر همراه خود کودک دارید باید بدانید که در باغ پرندگان تهران امکانات تفریحی و رفاهی برای کودکان نیز فراهم است از زمین بازی تا کارگاه نقاشی مخصوص کودکان دراین باغ تعبیه شده است.

باغ پرندگان تهران
ورودی باغ پرندگان

نگران سالمندان نیز نباشید چون با ماشین‌های برقی که در پارک وجود دارد به راحتی می‌توانند به تمام بخش‌های پارک بروند. همچنین می‌توانید به همراه خانواده در آلاچیق‌های باغ پرندگان نیز استراحت کنید. بخش‌های جذاب دیگری همچون کلبه گیاهان وغرفه عکاسی نیز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.

باغ پرندگان تهران
فلامینگوها در باغ

امکانات تفریحی و رفاهی باغ پرندگان تهران

 1. آلاچیق و نیمکت
 2. رستوران، کافه و بوفه
 3. غرفه عکاسی با پرندگانی مثل طوطی و عقاب‌های آموزش‌دیده به همراه مربی
 4. بخش تاچ برد (Touch Bird) برای ارتباط مستقیم و نوازش برخی از پرندگان مثل طوطی
 5. پارکینگ
 6. سرویس بهداشتی
 7. نمازخانه
 8. حمل‌ونقل داخلی (ماشین برقی و درشکه) برای افراد کم‌توان و سالمند
 9. کارگاه نقاشی مخصوص کودکان
 10. کلبه گیاهان
 11. کلینیک تخصصی پرندگان و فروشگاه اینترنتی انواع غذا، دارو و ویتامین مخصوص پرندگان
 12. زمین بازی مخصوص کودکان
باغ پرندگان تهران
ازدحام جمعیت در باغ

نگاهی به فضای باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران در سال 1392 به عنوان بزرگ‌ترین و کامل‌ترین باغ پرندگان ایران در جنگل‌های لویزان افتتاح شد. این پارک شامل دو فاز است فاز دشتچر که در آن پرندگانی که توانایی پرواز ندارند در قفس نگهداری می‌شوند و فاز آبچر که شامل پرندگانی است که قابلیت پرواز دارند.

باغ پرندگان تهران
فلامینگوهای داخل باغ

وسعت این باغ که جز زیباترین پارک‌های ایران است 17 هکتار و 168 گونه پرنده که شامل سه هزار پرنده می‌شود در آن زندگی می‌کنند. از آنجایی که این پارک در جنگل قرار دارد به همین دلیل بسیار سرسبز و منطقه‌ای جذاب برای طبیعت دوستان است.

باغ پرندگان تهران
زیبایی های باغ

فاز دشتچر

در فاز دشتچر که به فاز ترسناک باغ نیز معروف است پرندگان شکاری در قفس‌های بزرگی نگهداری می‌شوند در این فاز می‌توانید عقاب‌های بزرگ، جغدها، انواع گونه‌های شاهین‌ها و لاشخورها را ببینید.

باغ پرندگان تهران
عکس دیگری از باغ

فاز آبچر

بخش دیگر باغ فاز آبچر است در این بخش پرندگانی نگهداری می‌شوند که پرواز می‌کنند. این فاز طرفداران بیشتری دارد چرا که گونه‌های متنوع و متعددی از پرندگان در این بخش وجود دارند. مانند گونه‌های مختلف اردک‌ها، پلیکان‌های صورتی، قرقاول‌های زیبا، طاووس‌ها، پلیکان‌های منقار بزرگ، قوهای سیاه و سفید و همچنین گونه‌های کمیاب و متنوع دیگری از پرندگان که می‌توان آنها را در این بخش پیدا کرد.

باغ پرندگان تهران
طوطی های خوشرنگ و لعاب

برکه‌ها

یکی دیگر از جذابیت‌های باغ پرندگان تهران برکه‌های زیبایی است که در پارک می‌بینید. جالب است بدانید که این برکه‌ها قفس و یا فنس ندارند و پرندگان در آن‌ها آزادانه زندگی می‌کنند. گویا پرندگان مهاجر برای پرواز باید مسیری را روی برکه شنا کنند و بعد آماده پرواز شوند که با توجه به کوچک بودن برکه‌ها این امکان وجود ندارد به همین خاطر این پرندگان اینجا را زیستگاه دائمی خود می‌دانند.

باغ پرندگان تهران
عکسی از باغ پرندگان

کبوترخانه

در باغ پرندگان تهران کبوترخانه‌ای به سبک کبوترخانه‌های دوران صفوی ساخته شده است که بسیار زیبا و دیدنی است. این کبوتر خانه اولین کبوترخانه به سبک صفوی است و از لحاظ وسعت دومین کبوترخانه ایران است.

باغ پرندگان تهران
فضای سبز باغ

محوطه باغ

یکی دیگر از جذابیت‌ها و زیبایی‌های چشم‌نواز باغ پرندگان تهران محوطه سرسبز آن است که با پل‌های چوبی روی برکه‌ها، مسیرهای سنگفرش شده، عدم وجود تیر چراغ برق یا تاسیسات اضافی، آلاچیق‌های زیبا و سایه بان‌ها و نیمکت‌های چوبی که با نی و پوشال طبیعی ساخته شده‌اند حس آرامش به انسان می‌دهد. سقف این پارک بزرگ‌ترین سازه کابلی دنیا است و 12 ستون اصلی، 68 ستون پیرامونی دارد و با 70 کیلومتر کابل به اجرا در آمده که خود سازه‌ای حیرت انگیز و دیدنی است.

باغ پرندگان تهران
محوطه پرندگان اهلی

بخش های تخصصی باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران دارای چند بخش تخصصی است که در این بخش‌ها تحقیقات علمی روی پرندگان انجام می‌شود و برای افرادی که علاقمند به پرندگان هستند بسیار جذاب است. این بخش‌ها شامل:

باغ پرندگان تهران
گونه های متفاوتی از پرندگان

واحد تکثیر

در این بخش امکانات و نگهداری‌های لازم برای تخم‌گذاری و مراقبت از جوجه‌های پرندگان انجام می‌شود تا زمانی که آماده زندگی با دیگر پرندگان شوند.

باغ پرندگان تهران
طاووس هندی

واحد کلینیک و بهداشت

در این واحد دامپزشکان با سواد و با تجربه‌ای هستند که مواظب سلامتی پرندگان‌اند و به بیماری‌ها رسیدگی می‌کنند و حواسشان به واکسیناسیون است.

باغ پرندگان تهران
زیبایی های باغ

واحد قرنطینه

در این واحد پرندگان اهدایی به باغ پرندگان نگهداری می‌شوند تا پس از طی دوره قرنطینه و اطمینان از سلامتی آن‌ها در باغ کنار دیگر همنوعان خود قرار گیرند.

باغ پرندگان تهران
پرندگان تاکسیدرمی شده

واحد تاکسیدرمی

به حیواناتی که در موزه‌ها به صورت خشک شده وجود دارند تاکسیدرمی می‌گویند. در واحد تاکسیدرمی باغ پرندگان تهران بعد از این‌که پرندگان می‌میرند آن‌ها را تاکسیدرمی می‌کنند تا با همان ظاهر باقی بمانند.

باغ پرندگان تهران
برکه داخل باغ

دیدنی های اطراف باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران در جنگل لویزان واقع شده است به همین خاطر اطراف آن دیدنی‌های بسیاری وجود دارد پارک جنگلی شیان، پارک جنگلی یاس و پارک جنگلی لویزان از جمله آن‌ها است. پارک بانوان حدید چی دباغ نیز در نزدیکی باغ پرندگان تهران قرار دارد که فضای امن و خوش آب وهوایی برای تفریح بانوان است. علاوه بر این در خیابان کوهستان فضایی برای افراد علاقمند به ماشین تعبیه شده است که می‌توانند آنجا با مناظر جذاب ماشین سواری کنند و انواع ماشین‌های کلاسیک و اسپرت را ببینند.

باغ پرندگان تهران
طاووس دم کوتاه

اقامت در تهران برای دیدن جاذبه هایی مثل باغ پرندگان

برای دیدن جاذبه‌های گردشگری تهران توصیه می‌کنیم چند روزی در این شهر بمانید. پایتخت، هتل‌ها و اقامتگاه‌های متنوع و جذابی دارد از هتل های لوکس پنج ستاره گرفته تا خانه‌های تاریخی و بوتیک هتل‌ها در این شهر بزرگ هستند و می‌توانید به راحتی از طریق سامانه رزرو پرشین هتل، هتل‌ های تهران را بررسی کنید و برای دیدن باغ پرندگان تهران و دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهر در هتل‌ های تهران اقامت داشته باشید.

باغ پرندگان تهران
مرغابی های زیبا در برکه

شما می‌توانید از طریق سایت پرشین هتل رزرو انواع هتل‌های های داخلی و خارجی را در سریع‌ترین زمان ممکن و با بهترین قیمت و تخفیف‌های ویژه انجام دهید. در ادامه اگر شما هم تجربه ای از این باغ زیبا در تهران دارید، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید :
منابع :