تهران به عنوان پایتخت ایران، یکی از شهرهای پرجمعیت در خاورمیانه است. این شهر با تاریخ و فرهنگی چند هزار ساله، یک مقصد توریستی محبوب برای بازدیدکنندگان داخلی و خارجی به شمار می‌رود. باغ ایرانی، یکی از جواهرهای شهر تهران به عنوان یک مقصد تفریحی و گردشگری است که هر ساله میلیون‌ها نفر را به خود جذب می‌کند. با تنوع فضاها و امکاناتی که در این باغ وجود دارد، به بازدید کنندگان فرصتی برای استراحت و تفریحی بینظیر ارائه می‌دهد.

باغ ایرانی
نمایی از عمارت باغ ایرانی

باغ ایرانی از امکانات و سرویس‌های متنوعی برخوردار است. این باغ به وجود فضاهای بازی برای کودکان اهمیت ویژه‌ای می‌دهد، به طوری که کودکان و نوجوانان می‌توانند از اسکله، ترامپولین، زیپلاین و سایر امکانات لذت ببرند. این محیط زیبا در طول هفته با ساعات کاری منظمی به بازدیدکنندگان خود خدمات ارائه می‌دهد، به گونه‌ای که بازدید باغ در فصل بهار و تابستان تا پاسی از شبانه روز ادامه دارد. با مطالعه این متن از مجله گردشگری پرشین هتل، می‌توانید به خوبی با باغ ایرانی، آشنا شوید.

باغ ایرانی
محوطه زیبای باغ

تاریخچه باغ ایرانی

اگر بخواهیم درباره تاریخچه این باغ ایرانی شروع به صحبت کنیم بهتر است بگوییم که داستان این باغ به دوره قاجاریه متعلق به یکی از معروف ترین خان‌های کرد برمی‌گردد. این باغ دیدنی که قصد معرفی آن به شما را داریم، در واقع بخشی از باغ مستوفی است.

باغ ایرانی
گل های باغ

بهتر است بدانید که مالک این باغ فردی به نام میرزا حسن خان مستوفی الممالک بود که آن‌ها را از ناصر الدین خریداری کرد. او این باغ را به محلی پر رونق و آباد تبدیل نمود. در واقع این فرد گل‌ها، معماری ایرانی و درختکاری وسیع را به این باغ اضافه نمود که امروزه همه افراد می‌توانند به صورت رایگان از آنجا دیدن کنند.

باغ ایرانی
گرفتن عکس یادگاری

پوشش گیاهی باغ ایرانی تهران

پوشش گیاهی باغ ایرانی در تهران به عنوان یکی از جنبه‌های مهم و زیبایی بخش این باغ، نقش اساسی درایجاد فضای سرسبز و طبیعی آن دارد. این پوشش گیاهی، شامل تنوعی از گیاهان و درختان زینتی است که به طور معمول بر اساس اصول باغبانی ایران قدیم، انتخاب و چیده می‌شوند.

باغ ایرانی
گل های لاله در باغ ایرانی

در این باغ گیاهان با توجه به ویژگی‌های زیبایی، تنوع رنگی و مطابق با محیط انتخاب می‌شوند. باغ ایرانی در تهران با توجه به نیازهای آبی خاص خود، از درختانی با مصرف آب کم استفاده کرده است. این درختان شامل صنوبر، بلوط، سرو و... هستند. سایر پوشش گیاهی این باغ را در ادامه خواهید خواند.

باغ ایرانی
کودکان شاد در باغ ایرانی

انواع گیاهان

گیاهان مختلفی سراسر باغ ایرانی را فرا گرفته‌اند. این گیاهان شامل درختان، درختچه‌ها، گل‌ها و بوته‌ها می‌شود. درختانی مانند بلوط، صنوبر، کاج و بید در باغ ایرانی کاشته می‌شوند و با بلندی و سایه‌ای که ایجاد می‌کنند، حس قشنگی به فضا می‌بخشند. به علاوه، درختچه‌ها و بوته‌ها با شاخه‌ها و برگ‌های زیبا نیز بخشی دیگر از پوشش گیاهی این باغ را به خود اختصاص می‌دهند.

پیشنهاد خواندن : معرفی دشت هویج تهران
باغ ایرانی
آبنماهای باغ ایرانی

سراسر باغ ایرانی نیز با چمن و سبزه‌های نرم پوشیده شده است. اگر در شهر تهران زندگی نمی‌کنید، پرشین هتل این امکان را به شما می‌دهد که به صورت آنلاین هتل متناسب با نیازهای خود را رزرو کنید و به راحتی بتوانید از جاهای دیدنی تهران دیدن نمایید.

پیشنهاد خواندن : پل طبیعت تلفیق سبزه و فلز
باغ ایرانی
نمایی از مدعوین باغ ایرانی

گل ها

باغ ایرانی در تهران شامل انواع گل‌های زینتی می‌شود. گل‌ها با طیف رنگی گسترده‌ای مانند گل‌های لاله، گل محمدی، بیدمشک، و شب بو تزئین شده‌اند. این گل‌ها با زیبایی و شکوه خود به باغ ایرانی جلوه بینظیری می‌بخشند و همچنین تنوع رنگی و ترکیبات آن‌ها این باغ را به یک محیط آرام بخش تبدیل می‌کند. اگر به دنبال محیطی آرام برای استراحت می‌گردید و به گل‌ها علاقه دارید، به شما پیشنهاد می‌کنم حتما به این باغ بینظیر سر بزنید.

پیشنهاد خواندن : از سد لتیان چه می دانید؟
باغ ایرانی
عکس باغ ایرانی

طراحی و معماری باغ ایرانی

این باغ یک نمونه برجسته از طراحی و معماری است که از تاریخ و فرهنگ باغبانی ایران قدیم الهام گرفته و آن را به خوبی به تصویر می‌کشد. باغ ایرانی به عنوان یکی از نمادهای زیبایی و هنر ایران، جاذبه فرهنگی و تاریخی جذابی برای بازدیدکنندگان محلی و خارجی است. طراحی باغ ایرانی در تهران ترکیبی از معماری سنتی و طراحی مدرن است و همین مسئله این باغ را به یک محیط منحصر به فرد تبدیل می‌کند.

باغ ایرانی
خاطره ای ماندگار از قاجار

باغ ایرانی در تهران شامل قسمت‌های متعددی می‌شود. تالار یا آیینه آب در مرکز باغ قرار گرفته و با حوض یا استخر آب، احساس آرامش را به افراد منتقل می‌کند. باغچه‌ها نیز با نمایش تنوع گیاهان و گل‌های زینتی، جلوه خاصی به باغ می‌بخشند. همچنین، این باغ دارای محل‌هایی برای نشستن و استراحت کردن است که با نیمکت‌ها، مسیرهای سرسبز برای پیاده روی و دیگر امکانات تفریحی، امکان لذت بردن از فضای آرام را به شما می‌دهد.

باغ ایرانی
عمارت باغ ایرانی

باغ ایرانی از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

برای پاسخ به سوال " باغ ایرانی از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟ " بهتر است بگوییم که این باغ از سه بخش ورودی، کتابخانه و کوشک که ساختمان اصلی است تشکیل می‌شود. ساختمان اصلی در سمت شمالی باغ واقع شده است. این محیط زیبا و سرسبز چند ورودی مختلف دارد که ورودی جنوبی، در اصلی ورود به باغ هست و دو ورودی غربی و شرقی با ظاهری آجری شکل به همراه لوسترهایی به رنگ سبز دیده می‌شوند. کتابخانه باغ ایرانی یکی از بهترین بخش‌های این باغ به حساب می‌آید؛ چرا که حس کتاب خواندن در این فضای دلنشین بسیار لذت بخش‌تر است.

باغ ایرانی
سلفی بازدیدکنندگان

امکانات تفریحی باغ ایرانی تهران

باغ ایرانی به دلیل طراحی زیبا و فضای آرام بخش، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری و تفریحی در تهران به حساب می‌آید. امکانات موجود در باغ‌ ایرانی شامل سرسبزی و طبیعت زیبا، مسیرها و پیاده روی، استخرها، انواع رستوران و کافی شاپ، پارک بازی اماکن ورزشی، کتابخانه و... می‌شود. باغ ایرانی با مساحت بیش از 40 هکتار در شمال شرقی تهران واقع شده است و یکی از جاذبه‌های تفریحی محبوب در شهر تهران به حساب می‌آید.

باغ ایرانی
معماری ایرانی در باغ

جشنواره لاله های باغ ایرانی 

جشنواره لاله‌های باغ ایرانی در تهران، یک رویداد فصلی بزرگ و جذاب است که همه ساله در بهار برگزار می‌شود. این جشنواره به منظور بزرگداشت زیبایی و تنوع لاله در باغ ایرانی است. جشنواره باغ لاله‌ها با همکاری باغ‌ها و فضاهای سبز تهران در مناطق مختلف برگزار می‌گردد. در این جشنواره، لاله‌های گوناگونی که از نژادها و رنگ‌های متنوعی تشکیل شده‌اند، به نمایش گذاشته می‌شوند. بازدیدکنندگان می‌توانند از زیبایی این گل‌ها لذت ببرند و با عکس برداری از گل‌ها و فضای باغ، خاطرات خوش خود را با خانواده یا دوستانتان ثبت کنید.

باغ ایرانی
جشنواره لاله ها در پرشین گاردن

علاوه بر نمایش لاله‌ها، در جشنواره لاله‌های باغ ایرانی فعالیت‌های مختلفی ازجمله کارگاه‌های آموزشی درباره کاشت و مراقبت از لاله‌ها، نمایشگاه‌های هنری و صنایع دستی مرتبط با لاله، برنامه‌های موسیقی و اجراهای زنده، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها و بازارچه‌های موقت برای خرید لاله‌ها و محصولات مرتبط با آن‌ها است. این جشنواره برای بازدیدکنندگان، به عنوان یک فرصت عالی برای ارتباط با طبیعت زیبای باغ، لذت بردن از زیبایی‌های گل‌ها و تجربه یک روز شاد و خاطره انگیز در باغ ایرانی تهران شناخته می‌شود.

باغ ایرانی
عکسی دیگر از باغ ایرانی

تماشای زیبایی و معماری تاریخی در باغ ایرانی تهران

باغ زیبای ایرانی، با زیبایی طبیعت خود، امکانات تفریحی فراوان و فضاهای سبز دلنشین به بازدیدکنندگان فرصتی برای فرار از شلوغی شهری و استراحت در محیطی آرامش بخش را می‌دهد. با ورود به این باغ، شما را در آغوش خلوت و پوشیده از گل و بوته‌های زیبا به ارمغان می‌آورد. امکانات ورزشی، مسیرهای پیاده روی، فضاهایی برای بازی کودکان و... که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم، لحظاتی قشنگی را برای شما ثبت می‌کند.

باغ ایرانی
نمای باغ ایرانی در شب

این محیط یکی از مقاصد پرطرفدار برای ساکنان و بازدیدکنندگان تهران و سایر شهرهای ایران بوده و فرصت مناسبی برای رهایی از درگیری و شلوغی شهر است. همین حالا می‌توانید از طریق سایت پرشین هتل یکی از هتل‌ های تهران را رزرو کرده و خود را به دل طبیعت بسپارید.

بیشتر بخوانید :
منابع :