جنگل حرا قشم، یکی از نمونه های بارز در جزیره قشم است که پدیده ای شگرف نیز به شمار می رود. تصور کنید شما با درخت هایی مواجه خواهید شد که از یک دانه عجیب و غریب می رویند و رویش آن ها مانند هاگ در قارچ است. پرشین هتل با انتشار این پست که یکی از دانستنی های مسافر قشم است، جزئیات بیشتری از این جنگل های اسرار آمیز را در اختیار شما قرار می دهد.

حرا، جنگلی عجیب که روزی دوبار در خلیج‌فارس آب‌تنی می‌کند
حرا، جنگلی عجیب که روزی دوبار در خلیج‌فارس آب‌تنی می‌کند 

جنگل حرا قشم یا همان گیاه حرا، از تیره شاه پسندها است که درخت مادر، دانه ای را درون خود پرورش می دهد تا تبدیل به نهال شود. بعد از این پروسه، دانه ای که تبدیل به نهال می شود از درخت مادر جدا شده و درون مرداب یا آب می افتد. تقریبا انتشار درخت های حرا مانند قارچ است که هاگ ها به هر جایی می روند رشد می کنند و تکثیر می شوند. مهم ترین شگفتی این درخت قابلیت تصفیه کنندگی آن است که در عنوان های بندی خواهید خواند.

جنگل‌های حرا در جزیرۀ قشم یکی از شگفتی‌های طبیعت
جنگل‌های حرا در جزیره قشم یکی از شگفتی‌های طبیعت

میوه و برگ درخت حرا قشم چه شکلی است؟

درخت های حرا برگ هایی به شکل بیضی دارد و قاعده آن باریک می شود.  برگ درخت حرا طولی تقریبا 6 سانتی متر دارد و میوه آن به شکل بادام است. جالب تر اینجا است که درخت های حرا برای حیوانات هم قابل استفاده بوده و خوراکی برای چهارپایان محسوب می شود. بافت، ساقه و ریشه ی درخت های حرا قشم در زمین فرو رفته است که قابلیت این گیاه را افزایش می دهد.

جنگل‌های دریایی حرا؛ جاذبه شگفت‌انگیز خلیج فارس
جنگل‌های دریایی حرا، جاذبه شگفت‌انگیز خلیج فارس

جنگل حرا قشم چه قابلیت هایی دارد؟

جنگل های حرا قشم قابلیت های بسیاری دارد که سرسبزی یکی از آن ها است. جالب ترین ویژگی این درخت همزیستی آن با آب شور است که خودش به تنهایی ویژگی خاصی به شمار می رود. حال که با جنگل حرا آشنا شده اید این را هم بدانید که این گیاه قابلیت شیرین کردن آب شور را نیز دارد. همین امر موجب می شود تا بومیان جزیره همواره آب شرب داشته باشند.

 کاشت 2 هزار اصله نهال حرا در جزیره قشم‎
 کاشت 2 هزار اصله نهال حرا در جزیره قشم‎

آیا جنگل های حرا قشم قابلیت درمانی هم دارند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله، برگ های این درخت استثنایی و پوست آن برای مریضی جذام استفاده می شود که تاثیر بسیار خوبی بر روی پوست های آسیب دیده دارد. شیره درخت حرا برای خشکی فوق العاده عالی بوده و خشکی پوست که از بیماری های شایع در جزایر و جنوب به شمار می رود را درمان می کند. جوهر مازو همان تانن است که در برگ و گیاه حرا فراوان وجود دارد که حتی از این گیاه پرخاصیت برای چسب تخته و خمیر چوب نیز استفاده می کنند. جهت رزرو هتل های قشم می توانید به سایت پرشین هتل مراجعه کنید و یکی از هتل های قشم مانند هتل ایرمان قشم را انتخاب نمایید.

بیشتر بخوانید :
منابع :