اماکن زیارتی و مذهبی قشم

جذاب ترین اماکن مذهبی قشم و معرفی زیارتگاه هایی شگفت انگیز

مساجد و اماکن مذهبی قشم

اماکن مذهبی قشم یکی از دیگر جاذبه های این جزیره فوق العاده خاص و زیبا است که توانسته با وسعت کم خود، مسجد های کوچک و بزرگ بسیاری را درون خود جای دهد. همین امر نشان می دهد بومیان جزیره قشم با این که اهل تسنن می باشند چقدر به انجام فرائض و امور دینی خود پایبند می باشند. مردم جزیره قشم در تمامی مراسم های مذهبی خود به این مسجد ها می آیند و ساعاتی را به خلوت با خدای خویش می پردازند. از این رو پرشین هتل، هتل های قشم را برای شما معرفی کرده است تا بتوانید با اقامت در آن، دسترسی راحتی به اماکن مذهبی قشم داشته باشید.
اماکن مذهبی قشم شامل مسجد جامع قشم، مسجد قبا قشم و ... می باشد که هر کدام از آن ها دارای تاریخچه ای گهربار هستند که به آن ها در عناوین ذیل اشاره خواهیم کرد. در مسجد های جزیره قشم مراسمی اعم از رحلت و میلاد پیامبر اسلام (ص)، مراسم سوگواری ماه محرم و صفر، برپایی مراسم جشن و شادی در عید قربان و عید فطر و ... برگزار می شود که در نوع خود فوق العاده دیدنی هستند.
اماکن مذهبی قشم با نام مسجد قبا قشم شناخته تر است. مسجد قبا قشم یکی از مهم ترین و تاریخی ترین مساجد جزیره قشم است که از اهمیت و جایگاه خاصی میان مردم برخوردار است. در عنوان های بعدی این مطلب، به طور مختصر با مسجد قبا قشم آشنا خواهید شد. در جزیره قشم هم مانند جزیره کیش، اماکن مذهبی و امامزاده ای وجود ندارد زیرا جزیره های ذکر شده دور از دسترس خاندان اهل بیت بوده اند.
اماکن مذهبی قشم مانند مقبره شیخ زین العباد، زیارتگاه و مقبره بی بی مریم، سیدان و شاه شهید از جمله اماکن مذهبی قشم هستند که منصوب به امامان نمی باشند. تنها نقطه مشترک این اماکن مذهبی فاقد بادگیر بودن آن ها و ساده و بی آلایش بودنشان می باشد که به دلیل ساختار سازگار با محیط جزیره قشم ساخته می شوند. در ادامه با مسجد قبا جزیره قشم آشنا خواهید شد که سبک معماری جنوبی آن مورد توجه بسیاری از معماران است.

اماکن مذهبی قشم از جاذبه های جزیره قشم
اماکن مذهبی قشم از جاذبه های جزیره قشم

مسجد قبا قشم، بزرگ ترین مسجد جزیره قشم

مسجد قبا قشم مهم ترین مرکز مذهبی قشم که در 18 کیلومتری غرب جزیره قشم واقع شده است. هلر نام روستایی است که مسجد قبا در آن قرار گرفته که از نظر زیبایی و چشم انداز بسیار شگفت انگیز می باشد. ساخت مسجد به صورت مربع بوده و از 1 طبقه ساختمانی تشکیل شده است. گنبد های بسیاری در این مسجد وجود دارد که در کنار هم چیده شده اند تا جلوه ای خاص تر به این بنا ببخشد.
مسجد قبا قشم از معماری منحصر به فردی برخوردار بوده که با ستون هایی از جنس سنگ آراسته شده است. این مسجد زیبا و وسیع 2 گلدسته دارد که جلوه ای دو چندان به مسجد بخشیده است. داخل مسجد از معماری تلفیقی اسلامی و جنوبی ساخته و طراحی شده که در نوع خود منحصر به فرد می باشد. انعکاس گلدسته ها و گنبد مسجد درون آب، تماشای این مسجد را فوق العاده دیدنی کرده است.
مسجد قبا قشم در ضلع جنوبی خود برکه آبی را تعبیه کرده است که سال ها آب داشته و دارد. در کنار این رود و برکه کوچک، سکوهای چوبی تعبیه شده است تا نمازگزاران به راحتی مشغول وضو گرفتن شوند. علاوه بر تمامی این ها، درختان نخل محیطی بسیار زیبا و دلپذیر را در صحن مسجد به وجود آورده است. هتل آرتا قشم و هتل سما 2 قشم از جمله هتل های نزدیک به این مسجد هستند.

 شب قدر در مسجد قبا قشم
 شب قدر در مسجد قبا قشم

مسجد جامع قشم هم قدمت مسجد قبا قشم

مسجد جامع قشم یکی دیگر از اماکن مذهبی قشم است که در بخش مرکزی جزیره واقع می باشد. این مسجد زیبا یکی از قدیمی ترین و زیبا ترین مساجد قشم به شمار می رود که قدمت آن همانند مسجد قبا قشم می باشد. طبق گفته اهالی و بومیان جزیره قشم، مسجد جامع یکی از آثار به جا مانده از صوغیه بوده که در سال 1202 ه- ق ساخته شده است. صوغیه نام همسر حاکم وقت قشم می باشد.
مسجد جامع قشم شبستان مستطیل شکلی دارد که در میانه آن 16 ستون قرار دارد. محراب و منبر مسجد بسیار زیبا بوده و در میان دیوار طولی قرار گرفته است. سقف این مسجد قشم به کمک 2 قوس تیره دار بر روی 16 ستون استوار گشته است تا ریزش نداشته باشد. اکنون این مسجد زیبا در روزهای آدینه پذیرای نمازگزاران جمعه است که به این مسجد رجوع می کنند و در این مسجد اعیاد خود را برپا می کنند.

مراسم مولودی خوانی میلاد پیامبر (ص) مسجد جامع قشم
مراسم مولودی خوانی میلاد پیامبر (ص) مسجد جامع قشم

مسجد لافت و رنگ هایی متنوع

مسجد لافت قشم یکی دیگر از مساجد جزیره قشم است که مامنی برای دلخستگان می باشد تا با خدای خویش به راز و نیاز بپردازند. رنگ های به کاربرده شده در این مسجد به گونه ای است که با طلوع آفتاب و غروب آفتاب به شکل های زیبایی در می آیند. مانی که بانگ اذان از گلدسته های مسجد شنیده می شود مردم را خحواهید دید که پیوسته به صفوف نماز می روند تا فریضه نماز را به زیبا ترین شکل ممکن ادا کنند.
مسجد لافت هم مانند دیگر مساجد جزیره قشم بسیار بی الایش بوده و فاقد کاشی کاری و آینه کاری است. همین امر باعث می شود تا تمامی مسجد های جزیره قشم یک دست و یک شکل دیده شوند. مصالح به کاربرده شده در این مسجد به گونه ای است که با آب و هوای جزیره قشم سازگار بوده و در برابر آب و رطوبت بسیار مقاوم هستند.  علاوه بر مسجد لافت، چاه های تلا لافت و آب انبار های آن هم دیدنی است.

مسجد لافت قشم مامنی برای دلخستگان
مسجد لافت قشم مامنی برای دلخستگان

مسجد حضرت زهرا (س) یا مسجد طبل قشم؟

مسجد حضرت زهرا (س) همان مسجد طبل قشم است که در روستای طبل جزیره قشم قرار دارد. این مسجد نوساز بوده و یکی از مساجد اهل تشیع در جزیره قشم محسوب می شود که بسیار زیبا ساخته شده است. این مسجد برنامه های فرهنگی و دینی متعددی را برگزار می کند تا سر جوانان روستای طبل قشم را گرم کرده و جذابیتی برای جوانان ایجاد کند تا هر چه بیشتر مشتاق مسجد شوند. این مسجد زیبا و دیدنی در روستای طبل جزیره قشم قرار دارد که فاصله ی اندکی با آب های خلیج نیلگون فارس دارد.

مسجد حضرت زهرا (س) مسجدی نوساز
مسجد حضرت زهرا (س) مسجدی نوساز

زیارتگاه شاه شهید قشم از دیگر جاذبه های مذهبی قشم

زیارتگاه شاه شهید قشم به نیایشگاه مهری نیز معروف می باشد که در بلندای کوهی زیبا و کم ارتفاع قرار دارد. این زیارتگاه 10 کیلومتر با جزیره قشم فاصله دارد که از نظر بومیان جزیره کیش بسیار مقدس می باشد. زیارتگاه این شاه شهید تنها دو اتاق 3 در 4 است که ساختمان تمام اتاق ها از خشت و گل می باشد. داستان هایی درباره شاه شهید قشم  وجود دارد که ایشان چهره ای بسیار نیکو داشته اند و در نی زدن و آواز سر دادن مهارت بسیار داشته اند. از این رو زنان و دختران بسیاری پای کوه میامده اند تا به نوای نی گوش فرا دهند و لذت ببرند.
زیارتگاه شاه شهید قشم همانطور که گفته شد بسیار محقر و ساده بوده که نمی توان آن را در مقایسه با دیگر اماکن مذهبی شهر ها قرار داد. در جلوی درب ورودی این زیارتگاه حوضچه ای وجود دارد که یک درخت چیچغ همجوار آن است. چیچغ همان درخت تمبر است که بومیان این درخت را به این نام می شناسند. همین درخت باعث شده تا بسیاری از گردشگران و بومیان توجه ویژه ای به زیارتگاه شاه شهید داشته باشند.
زیارتگاه این شاه شهید قشم به تازگی توسط سازمان منطقه آزاد قشم مورد مرمت قرار گرفته است. حال این زیارتگاه دارای صحن و فضای با شکوه می باشد که توجه بیش از پیش توریست ها را به سمت خود جلب کرده است. طبق حکایت های مردم جزیره قشم کراماتی از این شاه شهید دیده شده که یکی بخت آور و دیگری باردار شدن زنان نازا به اذن خداوند و آبروی این شاه شهید بوده است. لازم به ذکر است این زیارتگاه به جاذبه ی گردشگری غارهای خربس قشم نیز بسیار نزدیک می باشد.

زیارتگاه شاه شهید قشم
زیارتگاه شاه شهید قشم

زیارتگاه بی‌ بی مریم قشم

از دیگر اماکن مذهبی قشم زیارتگاه بی بی مریم قشم است که در روستای توریان جزیره قشم واقع شده است. این زیارتگاه فاصله ی بسیار کمی تا درخت انجیر معابد دارد که یکی از جاذبه های تاریخی جزیره محسوب می شود. در پس عبور از مسیل بهاره به یک قبرستان قدیمی خواهید رسید که در ضلع شرقی گورستان یک مقبره با پارچه سبز مشاهده خواهید کرد. بله این قبر همان زیارتگاه بی بی مریم است که یکی از زنان مقدس به اعتقاد مردم جزیره قشم می باشد.
زیارتگاه بی بی مریم بنایی متشکل از گچ، ساروج، لاشه سنگ آهکی مرجانی و ... ساخته شده که طراحی آن به صورت ضربی می باشد. همین طراحی ضربی باعث شده تا پس از زلزله ها و فرآیند های طبیعی چرخه طبیعت که باعث تخریب گنبد شده باز هم مقداری از این زیارتگاه سالم بماند. طی کاوش باستان شناسان گچ کاری ها و مقرنس های به جا مانده از این مکان نشان می دهد دارای شکوه و جلال بوده است. در گوشه و کنار زیارتگاه بی بی مریم سنگ های نفیسی یافت می شود که به خط کوفی، نسخ و ثلث حکاکی شده اند که هر یک از این سنگ ها باید در موزه ای نگه داشته شود. 

مقبره بی بی مریم قشم
مقبره بی بی مریم قشم

 

لیست اماکن زیارتی و مذهبی قشم

مسجد قبا قشم، بزرگ ترین مسجد در جزیره قشم
مسجد قبا قشم از مشهور ترین و بهترین مراکز مذهبی قشم است که در روستای هلر جزیره زیبای قشم واقع می باشد. این مسجد از شکوه و عظمت منحصر به ...
اکرم ترشیزی اکرم ترشیزی
آرامگاه شاه شهید قشم، جاذبه ی نهفته قشم
آرامگاه شاه شهید قشم یکی از جاذبه های نهفته در جزیره قشم است که شاید کمتر کسی داستان شاه شهید را شنیده باشد. این آرامگاه مقدس که از اماکن مذهبی ...
اکرم ترشیزی اکرم ترشیزی