آرامگاه شاه شهید قشم یکی از جاذبه های نهفته در جزیره قشم است که شاید کمتر کسی داستان شاه شهید را شنیده باشد. این آرامگاه مقدس که از اماکن مذهبی قشم به شمار می رود با نام نیایشگاه مهری نیز شناخته می شود. یکی از هتل های ساحلی قشم به نام هتل ساحل طلایی قشم نزدیک به این مکان مقدس می باشد که گردشگران با رزرو این هتل قشم می توانند به این جاذبه ی پنهان سر بزنند.
آرامگاه شاه شهید قشم بر روی کوهی استوار قرار دارد که 10 کیلومتر با جزیره رنگارنگ قشم فاصله دارد. بومیان جزیره برای این مکان مقدس احترام بسیاری قائل هستند و داستان هایی را درباره این زیارتگاه روایت می کنند. اگرشما هم مشتاق خواندن داستان شاه شهید شده اید، پرشین هتل در  عنوان ذیل به داستان آن اشاره کرده است.

زیارتگاه شاه شهیدان قشم
زیارتگاه شاه شهیدان قشم

داستان شاه شهید قشم و اسرار آن

آرامگاه شاه شهید قشم داستان های بسیاری دارد که از زبان بومیان حکایت می شود. طبق گفته بومی های جزیره، شاه شهید از چهره ای نیکو و زیبا برخوردار بوده اند و در نی زدن و آواز خواندن مهارت بسیاری داشته اند. همین مهارت سبب شد تا زنان و دختران برای شنیدن صدای نی به پای کوه بیایند و گوش فرا دهند. از دیگر گفته های مردم دریافته ایم شاه شهید کراماتی نیز داشته اند. از کرامات این شاه شهید بخت آوری و بار دار شدن زنان عقیم بوده است که مردم جزیره قشم اعتقادی راسخ به آن دارند.

 بقعه شاه شهید‎
 بقعه شاه شهید‎ قشم

بنای آرامگاه شاه شهید قشم چگونه است؟

آرامگاه و زیارتگاه شاه شهید قشم تا سال های قبل ساده و بی آلایش بود که از 2 اتاق 3 در 4 خشتی برخوردار بود. شاید در وهله اول تصور کنید مانند دیگر امامزاده ها یا مراکز مذهبی دیگر شهر ها گنبد و بارگاهی زیبا برای زیارتگاه شاه شهید وجود دارد اما این فکری اشتباه است. در جلوی درب این مرکز مذهبی قشم حوضچه ای کوچک وجود دارد که یک درخت چیچغ (تمبر) همسایه آن بوده و فضای حیاط را زیبا کرده است.

آستان مقدس امامزاده شاه شهید (علیه السلام)
آستان مقدس امامزاده شاه شهید (علیه السلام) قشم

 آرامگاه این مرد بزرگوار به همت مردم و سازمان منطقه قشم بازسازی شد و در اختیار گردشگران و بومیان قرار گرفت. حال این زیارتگاه قشم دارای صحن و سرایی با شکوه است که توجه گردشگران را توانسته است به خوبی سمت خود جلب کند. همچنین این مکان مقدس به غارهای خربس که از جاذبه ها و مراکز تفریحی قشم به شمار می رود نزدیک می باشد. 

منابع :