کوه پارک یکی از جدید ترین مراکز تفریحی و گردشگری مشهد است. این بوستان طبیعی در 26 تیر 99 به بهره برداری رسید. این مکان تنها پروژه ای بود که بدون جشن افتتاح شد. طبق گمانه زنی ها چنین پیش بینی می شد که در قسمت دامنه جنوبی کوه، بزرگراهی احداث شود. اما با تغییر کاربری این منطقه، تمام منطقه به کوه پارک تعلق گرفت.

با جاهای دیدنی مشهد و جاهای تفریحی مشهد اشنا شوید

کوه پارک مشهد
نمای کوه پارک مشهد در شب

کوه پارک مشهد چه مساحتی دارد؟

کوه پارک مشهد مساحتی برابر 250 زمین فوتبال (بیش از 2 میلیون متر مربع مساحت) دارد. این امر سبب شده تا پارک ملت مشهد بوستانی کوچک در برابر آن به شمار رود. 1 میلیون درخت زیبا، مساحت کوه پارک را سبز کرده اند. اما عده ای بنا به دلایلی مخالف احداث این پارک بودند. اما درب این بوستان با تلاش پرسنل شهرداری، شهردار وقت (آقای کلائی) و کارگران محترم؛ طی مدت 4 ماه به روی مردم گشوده شد.

کوه پارک مشهد می تواند چشم اندازی برای دیگر پروژه های شهرداری باشد. زیرا شهر مشهد به دلیل زائر پذیر بودن، می طلبد که بستر مناسبی را برای تفریح زائران و شهروندان ایجاد نماید. از دیگر دلایل احداث این بوستان، کم کردن بار ترافیکی سمت ییلاقات (طرقبه و شاندیز) است. چون مردم با آمدن به چنین بوستانی می توانند هم هوایی تمیز استشمام کنند؛ هم از ترافیک خسته کننده وکیل آباد دور باشند.

کوه پارک مشهد
نشستن مردم در پیاده رو های کوهپارک

وجه تسمیه کوه پارک چیست؟

کوه به معنی کوهستان و پارک به معنی دست ساز بودن درخت ها وجه تسمیه کوه پارک می باشد. زیرا درختانی که در این پارک مشهد وجود دارند به صورت دستی نشانده شده؛ اما خود کوه به طور طبیعی در همین مکان قرار داشته است. این مکان را می توان یکی از ریه های شهر مشهد نیز نام برد.

کوهشار مشهد را بهتر بشناسید

در این بوستان درخت ها و گونه های گیاهی فراوان، تعدادی آبشار مصنوعی و خیره کننده وجود دارد. این مکان برای کوه پیمایی، دوچرخه سواری و سپری کردن اوقات فراغت خانواده ها بهترین گزینه است. توجه داشته باشید پارک آبشار از دیگر نام های کوهپارک است که دلیل آن هم وجود چشمه های طبیعی و آبشار های مصنوعی می باشد.

کوه پارک مشهد
وجود آبشار های مصنوعی در کوه پارک مشهد

چه امکاناتی در کوه پارک مشهد وجود دارد؟

وجود فضاهای بی شمار برای پارک کردن خودرو؛ سبب محبوبیت کوهپارک می باشد. چون گردشگران دغدغه ای از این بابت نخواهند داشت. وجود کار فود (ماشین غذا) به طور سیار باعث گردیده تا مراجعه کنندگان، بدون هیچ مشکلی غذا و نوشیدنی محبوب خود را سفارش دهند. تعبیه نودن چند سرویس بهداشتی و مکانی برای تامین آب شرب از دیگر امکانات این بوستان طبیعی می باشد.

آیا روشنایی کوهپارک خوب است؟

از نظر روشنایی می توان کوهپارک را در لیست بهترین دانست. چون به دلیل رفت و آمد مردم و وجود پیست دوچرخه، می طلبد که دکل های برق، تیر چراغ برق و ... در منطقه وجود داشته باشد. ضمن این که روشنایی این بوستان مشهد باعث امنیت می شود تا مردم به راحتی و بدون ترس، مشغول تردد شوند.

کوهسنگی مشهد یا جبل النور؟

کوه پارک کجاست؟

محدوده کوه پارک در ارتفاعات جنوبی شهر و در خیابان دلاوران است. اما آدرس دقیق این منطقه طبیعی چنین می باشد:

خیابان دلاوران - انتهای خیابان نخل-کوه پارک مشهد

کوه پارک مشهد
سینما کار و کارفود از امکانات کوهپارک

چگونه به کوه پارک برویم؟

برای رسیدن به این مکان 2 راه پیش روی شما قرار دارد که گزینه اول با خودرو و گزینه دوم با اتوبوس است. اگر بخواهید با خودروی شخصی به سمت کوهپارک بروید باید مسیر زیر را طی نمایید:

بزرگراه سردار شهید سلیمانی (کلانتری سابق)، میدان صدا و سیما (میدان تلویزیون) به سمت میدان شهید کاوه، بلوار فکوری، خیابان دلاوران، انتهای دلاوران

اما اگر بخواهید با اتوبوس راهی کوهپارک شوید باید مسیری که در ذیل مطلب گفته می شود را طی کنید:

پایانه انقلاب اسلامی، سوار شدن خط مسیر 4- پیاده شدن در ایستگاه سلمان، گرفتن یک تاکسی گذری تا انتهای خیابان دلاوران، کوه پارک

برای طی کردن مسیر این بوستان با قطار شهری مشهد باید سوار خط 2 مترو شوید، سپس در ایستگاه شهید کاوه پیاده شوید. پس از آن یک تاکسی گرفته و خود را به کوه پارک برسانید.

آگاهی از جاهای دیدنی اطراف مشهد

آیا برای رفتن به کوه پارک باید هزینه بپردازیم؟

خیر، پروژه بوستان کوهپارک یک طرح عام المنفعه بوده و هیچ هزینه ای برای ورود به آن چه زائر و چه مجاور دریافت نخواهد شد.

کوه پارک مشهد
برپایی مراسم سوگواری شهادت ائمه اطهار در کوه پارک

رعایت نکته های مهم در بوستان کوهپارک

1-توجه داشته باشید خطوط تلفن همراه در این پارک، آنتنی دهی ضعیف دارند.

2-با این که سرویس بهداشتی تعبیه شده اما هنوز آب آن وصل نیست.

3-مسیر ورود و خروج به کوهپارک؛ خیابان دلاوران است.

4-اتراق کردن در این بوستان بلامانع می باشد.

5-برای ورود به کوهپارک نباید هیچ هزینه ای اعم از ورودی یا پارکینگ پرداخت کنید.

6-آنتن دهی ضعیف سبب می شود دستگاه پوز کار نکند، حتماً وجه نقد همراه داشته باشید.

7-اگر اهل کایت سواری و دیدن مشهد هستید، این مکان بهترین گزینه خواهد بود.

8-برای سرگرمی کودکان مکان های مخصوصی نیز طراحی شده است.

9- ضمناً این بوستان در نزدیکی پارک خورشید مشهد یا همان بام مشهد قرار دارد.

چالیدره مشهد در یک نگاه

کوه پارک مشهد
فضای سبز موجود در کوهپارک

کدام هتل مشهد به کوه پارک نزدیک است؟

از جمله هتل های مشهد نزدیک کوهپارک که می توان در زمان رزرو تور مشهد، انتخاب نمود؛ هتل آبان مشهد است. هتل آبان مشهد یک هتل 4 ستاره است که در بلوار پیروزی واقع می باشد. البته هتل شرکت نفت مشهد هم دسترسی خوبی به بوستان کوهپارک دارد. ولی به دلیل انحصاری بودن این هتل مشهد؛ تنها کارمندان شرکت نفت می توانند در آن اقامت کنند.

آیا کوه پارک پروژه ای موفق در آینده خواهد بود؟

در پاسخ به سوال مطرح شده باید بگوییم بله، کوه پارک به دلیل این که جزئی از ریه های شهر مشهد محسوب می شود، پروژه ای موفق خواهد بود. زیرا از نظر بار ترافیکی، از نظر فضای سبز، از نظر بستر های مناسب برای ایجاد مشاغل (نظیر رستوران، کافی شاپ، شهربازی) و ... به دیگر پارک های مشهد، ارجحیت دارد.

البته برخی از مسئولان محیط زیست، نگران زیست محیط طبیعت هستند که با تحقیقات علمی مربوط به محیط زیست، این نگرانی ها رفع شد. حتی می توان کوهپارک مشهد را سدی برای زمین خوران دانست. زیرا این بوستان تحت نظر منابع طبیعی، شهرداری و محیط زیست است.

بیشتر بخوانید :
منابع :