کوهشار مشهد، نامی جدید و نوین که در تمام ایران یکه تاز است. کوهشار از 2 جمله (کوه) و (آبشار) شکل گرفته که وجه تسمیه بسیار شایسته ای برای این پارک است. بله کوهشار مشهد تنها آبشار بلند مصنوعی ایران بوده که بیش از 190 متر ارتفاع دارد. این پروژه ی جذاب در حاشیه بلوار نماز و حد فاصل بلوار کوشش و بلوار شهدای ارتش افتتاح شده است. پروژه کوهشار در دوشنبه 21 تیر ماه با حضور شهردار مشهد بازگشایی شد.

کوهشار مشهد چگونه طراحی شده است؟

کوهشار دارای وسعتی بالغ بر 78 هکتار است که در نوع خود یکی از بزرگ ترین تفرجگاه های مشهد به شمار می رود. در این پروژه شهری طراحی ها به گونه ای صورت گرفته تا آب به طور کامل چرخش داشته باشد. همین امر سبب می شود تا در مصرف آب صرفه جویی و مجدد آب استفاده با تصفیه به آبشار بر می گردد.

با مراکز تفریحی و گردشگری مشهد آشنا شوید

کوهشار مشهد دارای یک آبشار خط الراسی، بیش از 250 متر آبراهه، استخر سرپوشیده با 800 متر مربع بر روی مخزن 3500 متر مکعبی، رودخانه ای وسیع حدود 4.5 متر عرض و 300 متر طول می باشد. بعد از زیباسازی و تراس بندی این مسیر، سرانجام به استخر اصلی با 4200 متر مربع مساحت، سرازیر می شود. البته به دلیل منطبق شدن با شیب طبیعی دامنه کوه در 2 سطح 2.5 متری طراحی شده است.

آبرسانی کوهشار مشهد به چه صورت است؟

به دلیل کمبود آب شهر مشهد، سیستم آبیاری کوهشار به گونه ای طراحی شده تا آب مصرفی، مجدد به چرخه رودخانه و آبشار بازگردد. برای این امر نیز یک مخزن با گنجایش 78 هکتار تعبیه شده تا تمامی مراتع و کمربندی سبز را پوشش دهد. جداسازی آب های هر بخش سبب شده تا در زمان های مختلف آبیاری یکی از قسمت ها متوقف یا فعال شود.

لازم به ذکر است از آب غیر شرب (برای مصرف درخت ها، رودخانه، آبشار) برای آبیاری جنگل کاری ها استفاده می گردد. این تفرجگاه در نزدیکی سینما اطلس مشهد و کوهسنگی مشهد قرار دارد. از 78 هکتار، 14 هکتار به مسیر آب تعلق داشته که باقی مانده دیگر از مساحت این پروژه شهری، به جنگل های اطراف اختصاص داده شده است.

چالیدره مشهد کجاست؟

کدام هتل مشهد به کوهشار نزدیک است؟

از هتل های مشهد که در نزدیکی این پروژه بزرگ قرار گرفته می توان به هتل قصر طلایی مشهد و هتل درویشی مشهد اشاره کرد. زیرا این 2 هتل در نزدیکی میدان حافظ قرار گرفته اند و با خودرو طی 10 دقیقه می توان به این مکان تفریحی و گردشگری رسید. البته جهت اطلاعات بیشتر درباره تور مشهد یا هتل می توانید با شماره 051،38095 و 05138096 در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید :
منابع :