چالیدره مشهد بهترین انتخاب برای آن دسته از گردشگرانی است که می خواهند تفریحاتی هیجان انگیز و جذاب را انجام دهند. حال چه بهتر که زیبایی کوه، آب و فضای سبز، تابلویی فوق العاده زیبا به تصویر کشیده تا تمامی آفرینش های خداوند در یک مکان خلق شود. پرشین هتل در عنوان های ذیل شما را با تاریخچه ساخت، تفریحات و امکانات این مرکز تفریحی و گردشگری مشهد آشنا خواهد کرد.

جدول قیمت بلیط چالیدره 1401

  قیمت تله کابین چالیدره              80 هزار تومان   
  قیمت بانجی جامپینگ             450 هزار تومان
 قیمت ماشین کوبنده             75 هزار تومان
 قیمت باگی            80 هزار تومان
 قیمت موتور چهارچرخ            80 هزار تومان
 قیمت قایق موتوری            45 هزار تومان
 قیمت قایق پدالی            35 هزار تومان
 قیمت لنج            55 هزار تومان
 کافه برج بدون پذیرایی            65 هزار تومان
 قیمت فیش اسپا            60 هزار تومان
 قیمت زیپ لاین            95 هزار تومان
 قیمت کارتینگ            125 هزار تومان
 قیمت تله سیژ            75 هزار تومان
 عینک واقعیت مجازی            40 هزار تومان
 کنسول بازی رایانه            50 هزار تومان

چالیدره مشهد در واقع فقط یک تفرجگاه نیست، بلکه یک منطقه نمونه گردشگری است که تمام آنچه نیاز یک گردشگر باشد را فراهم کرده تا بهترین استفاده را از این مکان ببرد. موقعیت مکانی این تفرجگاه مشهد در ییلاق طرقبه است، که خود همین منطقه به تنهایی جاذبه ای خاص محسوب می شود که مکان هایی همچون امامزاده یاسر و ناصر، دره ارغوان، منطقه جاغرق و ... درون آن جای گرفته اند.

چالیدره مشهد
چالیدره مشهد

پیشینه چالیدره

ابتدا چالیدره تنها یک سد بود که برای آب دهی اراضی و مناطق کشاورزی روستاهای اطراف طرقبه ایجاد شد. این اتفاق در سال 1376 رخ داد و بر روی رودخانه جاغرق، پِی ریزی سد انجام گرفت و در نهایت سال 81 به بهره برداری رسید. وجود دره در میان کوه و ایجاد سد سبب شد تا دریاچه ای وسیع شکل بگیرد و همین امر باعث شد، ایده ای جالب و خلاق در ذهن مدیرعامل چالیدره مشهد ایجاد شود.

مدیر عامل چالیدره مشهد جناب آقای مهندس حمید رحیمیان همراه با هیات امنا تصمیم گرفتند تا بهترین بهره وری را از این مکان ببرند. برای توسعه و پیشرفت سد چالی دره هزینه های میلیاردی صورت گرفت تا امکانات رفاهی بسیار بالایی برای بازدید کنندگان از این مجموعه احداث شود. بعد از طی چند سال و بازگشایی این مجموعه تفریحی و گردشگری مشهد و استقبال مردم موجب شد تا یکی از اصلی ترین مناطق تفریحی در این شهر مقدس به شمار رود.

تور مشهد را آسان و به راحتی رزرو کنید

چالیدره مشهد
مسیر سبز چالیدره مشهد

مساحت و امکانات چالیدره مشهد

چالیدره مشهد مساحتی بیش از 150 هکتار دارد و ارتفاع آن از دریا 1433 متر می باشد. بانجی جامپینگ، تله کابین، تله سیژ، ترن کوهستان، قایق پدالی، انواع رستوران، برج گردان و ... از امکانات تفریحی این منطقه گردشگری محسوب می شوند که در عناوین بعدی، توضیح مختصری درباره آن ها داده شده است.

برج گردان چالیدره

برج گردان چالیدره مشهد اولین کافی شاپ گردان در منطقه طرقبه و شاندیز است که بسیار شیک بوده و چشم اندازی فوق العاده خیره کننده از دریاچه، کوه و درختان را به شما هدیه می دهد. در کافی شاپ گردان، منوی متنوعی از قهوه ها، نوشیدنی های طبیعی، دسرها، بستنی ها و میان وعده های سبک و خوشمزه سرو می گردد که کیفیت بالایی دارند.

در برج گردان Chalidare Mashhad شما می توانید مراسم های خاصی را به صورت غیر منتظره برگزار کنید، تا دوستان و خانواده خود را سورپرایز کرده و لحظه های شادی را برای خود و دوستانتان رقم بزنید. میز آرایی، شمع آرایی و منوی پذیرایی به صورت مجزا در کافی شاپ گردان ارائه می شود که باید از قبل هماهنگی های لازم را به عمل آورید.

برج گردان چالیدره مشهد
چشم انداز خیره کننده برج گردان چالیدره مشهد

رستوران ها و لمکده های چالیدره

در چالی دره مشهد رستران ها و لمکده های متفاوتی وجود دارد تا هر شخص با هر سلیقه بتواند به آن مراجعه کند. یکی از رستوران های این منطقه تفریحی و گردشگری چالی 2 نام دارد. رستوران چالی 2 یکی از رستوران های معتبر در مشهد به شمار می رود که نیمی از آن بر روی آب و نیم دیگر بر روی خشکی قرار گرفته است. میز و صندلی های موجود در این رستوران بسیار مدرن بوده و فضایی کاملًا آرام در آن برقرار می باشد. انواع غذاهای ایرانی و بین المللی خوشمزه در منوی این رستوران وجود دارد که تمامی سلیقه های گردشگران را پوشش می دهد. چشم انداز رو به دریاچه هم که جایی برای گله و شکایت از رستوران چالی 2 باقی نمی گذارد.

رستوران چالی 2 چالیدره، مشهد
اجرای موسیقی سنتی زنده در رستوران چالی 2 چالیدره، مشهد

در کشتی تفریحی موجود در دریاچه، یک رستوران سنتی وجود دارد که انواع غذاهای لذیذ و سنتی را سرو می کند. ضمن اینکه موسیقی زنده باعث می شود تا مکانی ایده آل برای برگزاری تولد یا دورهمی های خانوادگی باشد. توجه داشته باشید که تعدادی لمکده در این منطقه تفریحی و گردشگری احداث شده تا رفاه هرچه بیشتر گردشگران فراهم شود.

بانجی جامپینگ چالیدره

بانجی جامپینگ این منطقه تفریحی و گردشگری مشهد یکی از هیجان ‌انگیز ترین‌ امکانات تفریحی به شمار می رود. هیجانی وصف ناپذیر همراه با حبس کردن نفس چقدر می تواند تپش قلب را بالا ببرد و همین امر باعث ترشح آدرنالین در خون می شود. لذت پرش از ارتفاع همراه با معلق بودن در هوا را، با بانجی جامپینگ چالیدره تجربه کنید.

باشگاه سوارکاری ارشاد مشهد در دوراهی طرقبه و شاندیز

بانجی جامپینگ چالیدره
ترشح آدرنالین خون در بانجی جامپینگ چالیدره

چالیدره و هیجان زیپ لاین

زیپ لاین تفریح جدیدی است که در طی سال های گذشته طرفداران بسیاری پیدا کرده و همین میل مردم باعث شد تا مکان های تفریحی با تعبیه زیپ لاین در مجموعه تفریحی خود، نظر گردشگران را جلب کنند. اما در میان آن ها زیپ لاین چالی دره فوق العاده بوده و هیجانی وصف ناپذیر را به شما هدیه می دهد. این تفریح به این گونه انجام می شود که طنابی در یک قسمت ارتفاع دار کوه جای گرفته و طرف دیگر آن به کمر گردشگران وصل می شود. سپس یک قرقره به طناب اصلی متصل است که شما را از بلندای کوه به سطح زمین می برد.

زیپ لاین چالیدره
چالی دره، هیجان و سرعت در زیپ لاین

تله سیژ چالیدره

تله سیژ چالیدره از دیگر امکانات تفریحی موجود در این منطقه گردشگری است که شما را به بالای دره با شکوه می برد و باز می گرداند که از بالای آن می توانید دریاچه، کشتی تفریحی، درختان سرسبز و ... را مشاهده نمایید. این تله کابین روباز، با طی کردن مسیری طولانی شما را از بخش ورودی که پایین کوه است، به بالای کوه برده و از روی دریاچه عبور می دهد. تله سیژ این مجموعه یکی از استاندارد ترین و بهترین تله سیژ های موجود در ایران محسوب می شود.

تله سیژ چالیدره
تله سیژ چالیدره، مشهد

دکتر فیش

دکتر فیش، نامی آشنا که برای معالجه پوست های مرده، نسخه های خوبی می پیچد. در واقع دکتر فیش ماهی های کوچکی هستند که با ترشح نوعی آنزیم، سلول های مرده پوست را از بین می برند. زمانی که شما وارد دکتر فیش Chalidare Mashhadمی شوید یک حوضچه ای زیبا همراه با ماهی های سیاه رنگی را خواهید دید. سپس زمانی که پا، دست و دیگر اعضای بدن را درون حوضچه قرار دهید ماهی ها شروع به مکیدن می کنند و علاوه بر پاکسازی سلول های مرده، ماساژ هم می دهند. البته این امر ممکن است برای برخی سبب قلقلک شود.

چالیدره مشهد
دکتر فیش و پوستی تمیز

کشتی تفریحی Chalidare Mashhad

کشتی تفریحی چالیدره طرقبه مشهد یکی از بهترین و خواستنی ترین امکانات در این منطقه نمونه گردشگری است. زمانی که شما بلیط این کشتی تفریحی را تهیه کنید و وارد آن شوید با فضایی مدرن رو به رو خواهید شد که احساس آرامش به شما خواهد داد.  رستوران و کافی شاپ کشتی تفریحی تمامی امکانات و نیاز های مورد نظر شما را تامین می کنند.

اجرای موسیقی سنتی نیز از دیگر برنامه های این کشتی تفریحی است. در صورت نیاز می توانید کشتی تفریحی چالی دره را برای مراسم های خود رزرو کنید و ضیافتی فوق العاده را برپا کنید. ظرفیت کشتی تفریحی چالی دره بالغ بر ۲۰۰ نفر است که خدمات در ۲ طبقه ارائه می شود. در رستوران کشتی نیز متنوع ترین غذاهای ایرانی و فرنگی سرو می گردد.

کشتی تفریحی چالیدره مشهد
کشتی تفریحی چالیدره مشهد، گزینه عالی برای مراسم های خاص

عکاسخانه سنتی

عکاسخانه سنتی Chalidare Mashhad از دیگر مکان های مورد توجه گردشگران در این مکان تفریحی است. فضای ایجاد شده در این عکاسخانه سنتی حال و هوای خوبی دارد و شما را به یاد خانه مادربزرگ ها و ایام گذشته می اندازد. در مکان ذکر شده لباس های سنتی استان های مختلف وجود دارد تا هر گردشگر با توجه به سلیقه خود از آن ها استفاده نماید.

گردشگران محترم می توانند با مراجعه به این آتلیه سنتی، خاطره هایی ماندگار برای خود ثبت کنند. لمکده و چایخانه چالی دره مشهد، آلاچیق هایی با نمایی زیبا و رو به دریاچه دارد که می توان برای ساعاتی آن را اجاره کرد و به نوشیدن چای، تنقلات و ... پرداخت.

عکاسخانه سنتی چالیدره مشهد
گرفتن عکس های خاطره انگیز در عکاسخانه سنتی چالیدره زیبای مشهد

تفریحات چالیدره مشهد

در منطقه تفریحی و گردشگری چالیدره مشهد علاوه بر امکانات، تفریحات بسیاری طراحی شده که باعث شده آن را به یکی از جاذبه های مهم در شهر مشهد تبدیل کند. وجود تفریحات آبی در چالیدره یکی از دلایل اصلی جذب گردشگر به سمت این منطقه است. در عنوان های ذیل با تفریحات آبی و غیر آبی چالی دره مشهد آشنا می شوید.

غواصی

در این مجموعه تفریحی و گردشگری مشهد امکاناتی برای غواصی کردن وجود دارد که پاتوقی برای علاقه مندان به دریا است. وجود کلاس های غواصی موجب شده تا افراد فن شنا و غواصی را یاد بگیرند و مدارک معتبر دریافت نمایند. علاوه بر این موضوع غواصی کردن در آب یک ورزش و تفریح آبی به شمار می رود.

چالیدره مشهد
غواصی یکی از تفریحات چالیدره مشهد

جت اسکی

از دیگر تفریحاتی که در اختیار گردشگران قرار می گیرد جت اسکی است. بله قبلاً جت اسکی یا در شهرهای شمالی انجام می شد یا در جزیره کیش. اما با اضافه شدن چنین امکانی در منطقه چالی دره مشهد، تمامی خواسته های گردشگران در این شهر برآورده شد.

کیبل اسکی

از دیگر تفریحاتی که در چالیدره طرقبه انجام می شود، کیبل اسکی است که به صورت تکی انجام می شود. در این تفریح یک قایق موتوری به سرعت حرکت کرده و یک تخته با طناب که به قایق بسته شده شما را به حرکت در می آورد.

چالیدره مشهد
ماهیگیری و قایق سواری در چالیدره مشهد

ماهیگیری

از دیگر تفریحات این منطقه توریستی مشهد می توان به ماهیگیری آن اشاره نمود که لذت وصف نشدنی دارد. آرامش بسیار زیاد، لذت صید ماهی تازه و ... تنها بخشی از مزایای ماهیگیری در چالیدره است.

قایق سواری

قایق سواری را می توانید به 2 صورت قایق پدالی و قایق موتوری در منطقه تفریحی Chalidare Mashhad تجربه کنید. هزینه قایق سواری اندک بوده و همین امر باعث می شود خانواده ها به تفریح بپردازند. علاوه بر مواردی که ذکر شد قایق پارویی، جزئی از این تفریحات آبی محسوب شده که به صورت تک سر نشین و برای محک زدن عضلات، بهترین گزینه خواهد بود.

سافاری Chalidare Mashhad

سافاری، تفریحی که تمامی گردشگران در سراسر ایران عاشق آن هستند. منطقه نمونه گردشگری و تفریحی چالی دره نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با ارائه سافاری توانسته است این نیاز گردشگران را برطرف نماید.

چالیدره مشهد
طبیعت زمستانی چالیدره

با سافاری چالی دره می توانید هیجان انگیز ترین خاطره ها را در سفر برای خود ثبت کنید. سافاری مسافتی 4 کیلومتری دارد که شما را از فراز و نشیب کوه، پایین و بالا می برد. این سافاری با ماشین های لندکروز و به مدت 10 دقیقه انجام می گردد. قیمت هزینه سافاری 140 هزار تومان می باشد.

کارتینگ

اگر به دنبال مسابقه  و تفریحی مهیج هستید، پیشنهاد ما به شما کارتینگ چالی دره است. در کارتینگ این منطقه تفریحی تمامی دستگاه ها آلمانی بوده و دارای استاندارد های بین المللی هستند تا خطری شما را تهدید نکند. بعد از تهیه بلیط شما مجاز هستید 5 دور کارتینگ سواری کنید. هزینه کارتینگ منطقه نمونه گردشگری و تفریحی چالی دره مشهد تا آخر سال 1401، مبلغ 125 هزار تومان بوده است.

سافاری چالیدره مشهد
چالیدره طرقبه مشهد و اوج لذت در سافاری 

باگی سواری

یکی دیگر از مواردی که می تواند مکمّل لذّت بیشتر در تفریحات شود باگی سواری است. همانطور که می دانید باگی سواری هیجانی وصف ناپذیر را به افرادی که از آن استفاده می کنند می دهد. در این تفریح شما می توانید همراه با خانواده ی خود مشغول مسابقه شوید و لحظاتی خوش را برای خود رقم بزنید. قیمت بلیط چالیدره 1401 برای باگی سواری حدود 85 هزار تومان است.

زورب بال

زورب بال یا همان توپ فوتبال حبابی، تفریح و ورزشی با نمک که به تازگی در میان مردم باب شده و شکلی متفاوت دارد. در این تفریح شما لباس مخصوص را به تن خواهید کرد و وارد توپ هایی بزرگ خواهید شد که جداره اولیه آن با هوا و جداره دوم آن با آب پر شده است. سپس شما با راه رفتن و دویدن می توانید زورب بال را به حرکت درآورید.

موتور ATV

لذت هیجان راه های دشوار را با موتور ATV چالی دره تجربه کنید. موتور ATV در واقع یک موتور سیکلت چهارچرخ است که از آن ها، تنها در مسیر های صعب العبور و یا کوهستانی استفاده می کنند. دلیل استفاده از موتور ATV علاوه بر توانایی حرکتی و قدرتی بالا در مسیر های سخت، آسانی استفاده آن به نسبت موتور های کراس و تریل است که حتی افراد کوچک (13 تا 18 سال) می توانند از آن بهره مند شوند، بدون این که خطری تهدیدشان کند. جهت استفاده از این تفریح باید هزینه ای بالغ بر 55 هزار تومان پرداخت کنید.

موتور ATV چالیدره مشهد
موتور ATV چالیدره مشهد تفریحی برای کودکان و بزرگسالان

مسیر رسیدن به چالیدره

حال که با تفریحات و امکانات منطقه نمونه گردشگری در مشهد آشنا شده اید نوبت آن است که بدانید بعد از پارک خودرو، چگونه به بالای کوه بروید. در ادامه مطلب باید بگوییم که تنها راه دسترسی به این منطقه ی خیره کننده و جذاب، ترن کوهستان و راه پله های سنگی تعبیه شده می باشد. کسانی که به فتح کوه علاقه مند هستند می توانند از پله های سنگی استفاده کنند و خود را به Chalidare Mashhad برسانند، که البته استفاده از مسیر برای افراد مسن توصیه نمی شود.

اما نگران نباشید ترن کوهستان چالی دره برای آن دسته از عزیزانی تعبیه شده که سن بالایی دارند و یا می خواهند به سهولت وارد چالی دره مشهد شوند. فونیکولار یا همان ترن کوهستان با یک شیب ملایم شما را از پایین کوه به سمت بالا می برد و در نهایت تنها چند قدم با این منطقه تفریحی فاصله خواهید داشت. نرخ تهیه بلیط ترن کوهستان در سال 1401مبلغ 15 هزار تومان برای هر نفر است.

بهترین زمان بازدید از چالیدره

از آن جایی که این منطقه نمونه گردشگری در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است، به طبع آب و هوای خنک و زمستان های بسیار سرد دارد. از این رو توصیه می کنیم گردشگران محترمی که قصد عزیمت به این مکان تفریحی را دارند، حتما  فصل بهار و تابستان را انتخاب نمایند. آب و هوای مطبوع و خنک در این فصول به همراه استفاده از تمامی تفریحات، سبب می شود تا شما خاطره ای ماندنی و شیرین را از این مکان داشته باشید. هر چند در زمستان هم این منطقه، زیبایی های منحصر به خودش را دارد.

هتل های طرقبه را بشناسید

جاهای دیدنی طرقبه نزدیک Chalidare Mashhad

امامزاده یاسر و ناصر (ع) که از مراکز مذهبی مشهد محسوب می شوند در نزدیکی چالی دره واقع می باشند. روستای ازغذ، روستای جاغرق، بند گلستان، کنگ و ... هم از دیگر مکان های دیدنی و تفریحی نزدیک به این منطقه نمونه گردشگری هستند. ویلاژ توریست که از مراکز خرید مهم مشهد به شمار می رود در فاصله ی اندکی از Chalidare Mashhad قرار گرفته است.

هتل های مشهد نزدیک چالیدره

به دنبال اقامتگاه نزدیک چالیدره هستید؟ آیا اقامتدر یک هتل 5 ستاره برای شما مناسب است یا یک هتل 3 ستاره؟ اگر هر یک از این موضوعات ذهن شما را درگیر کرده باید بگوییم که از هتل های مشهد نزدیک چالیدره می توان به هتل 5 ستاره پارک حیات طرقبه اشاره کرد. هتل پارک حیات طرقبه برای آن دسته از افرادی مناسب است که به دنبال آرامش و راحتی هستند. البته آن دسته از عزیزانی که امکان پرداخت هزینه اقامت در هتل 5 ستاره را ندارند، می توانند هتل جنگلی سحاب طرقبه را رزرو نمایند. هتل سحاب طرقبه یک هتل 3 ستاره و با کیفیت در نزدیکی امامزاده ها یاسر و ناصر (ع) است.

 آدرس چالیدره

منطقه نمونه گردشگری و تفریحی Chalidare Mashhad در 2 کیلومتری جاده نغندر واقع شده و فاصله آن تا شهر مشهد 17 کیلومتر است. راه های دسترسی به این مکان تفریحی از بزرگراه وکیل آباد می باشد که گردشگران با طی کردن بزرگراه سردار سلیمانی (شهید کلانتری سابق) به سمت میدان صدا و سیما و سپس میدان آزادی، می توانند وارد بزرگراه وکیل آباد شده و خود را به این منطقه برسانند. 

روش دیگر دسترسی به این منطقه اتوبوس و قطار شهری مشهد است. قطار شهری مشهد از پایانه غدیر به سمت پایانه وکیل آباد می رود و در ایستگاه آخر باید پیاده شوید و با اتوبوس های نغندر یا تاکسی های شخصی خود را به چالی دره برسانید. به دلیل نبود ترافیک و سرعت بالای قطار شهری، توصیه می کنیم از این وسیله حمل و نقل عمومی مشهد استفاده کنید تا در کاهش آلودگی هوای شهر سهمی داشته باشید.

بیشتر بخوانید :
منابع :