پارک چهل بازه مشهد یکی از زیباترین و بزرگترین پارک های مشهد می باشد که در چند سال اخیر افتتاح گردیده و به عنوان پارک ملی چهل بازه شناخته می شود. این پارک نه تنها یکی از عظیم ترین پروژه های مشهد به شمار می رود، بلکه در لیست بهترین و بزرگترین پارک های کشور نیز جای می گیرد.

مراکز گردشگری و تفریحی مشهد را بیشتر بشناسید

پارک چهل بازه مشهد از مکان های تفریحی و گردشگری در شهر مشهد می باشد که با توجه به آوازه ای گوش نواز، هر فردی را برای بازدید از آن و گذراندن اوقات فراغت خود ترغیب می کند. اگر شما نیز علاقه مند هستید تا در سفر با تور مشهد، از این پارک بی نظیر دیدن کنید و در کنار خانواده لحظاتی خوشایند را در آب و هوایی عالی سپری نمایید، با پرشین هتل تا انتهای این مقاله همراه شوید.

پارک چهل بازه مشهد
پارک چهل بازه مشهد

پارک چهل بازه مشهد و وسعتی عظیم

پارک چهل بازه مشهد همانطور که گفته شد یکی از بزرگترین پارک های مشهد می باشد که با پارک وکیل آباد، رقابت می کند. وسعت این پارک حدود 115 هکتار می باشد که فضایی بسیار بزرگ و دلباز را برای تفریح و سرگرمی گردشگران فراهم کرده است و می تواند برای مدتی کوتاه، شما را دور از دغدغه های روزانه کند. 

از میان پارک ملی چهل بازه مشهد، رودخانه ای به نام چهل بازه جریان دارد که به دلیل وجود همین رودخانه نیز آن را نام گذاری کرده اند. وسعت زیاد پارک به همراه درختان مرتفع و رودخانه زیبای آن، تمامی جلوه ای جذاب را به پارک چهل بازه بخشیده اند و علاوه بر این، آب و هوایی پاکیزه و دلنشین را ایجاد کرده اند که حس و حالی خوشایند را در هنگام استراحت و یا تفریح، به مراجعه کنندگان منتقل می کنند. 

طراحی پارک چهل بازه مشهد

پارک چهل بازه در مشهد با معماری بسیار زیبا و طراحی حساب شده ای در طول 100 هکتاری ساخته شده است. در ابتدای ساخت این پارک، آن را به 8 قسمت و یا همان 8 ناحیه تقسیم کردند که در میان هر یک از این ناحیه ها، یک دریاچه با عمق تا کف بستر وجود دارد. اندازه لبه تمامی این دریاچه ها در یک سطح در نظر گرفته شده و هر ناحیه در اتوبان امام علی مشهد می باشد.

پارک چهل بازه مشهد
نمایی از ساحل دست ساز پارک چهل بازه

آشنایی با تمامی پارک های مشهد تنها با یک کلیک

وسعت هریک از دریاچه های پارک چهل بازه که به عنوان کاسه آبگیر نیز گفته می شوند، حدود 1.5 تا 4 هکتار است که بسته بر وسعت آن ها، ناحیه مشخص می شود. اختلاف سطح و فاصله هر دریاچه با دریاچه بالا دست و پایین دست آن به صورت پله ای یا شیب دار مشخص شده است که آبشار و یا طرح های دیگر در آن ها نمایانگر می باشد.

پارک چهل بازه علاوه بر تمامی مزیت هایی که ایجاد کرده است، گزینه مناسبی برای ورزش و سرگرمی نیز خواهد بود. زیرا در حاشیه بیرونی و محیط پارک، زمین های کوچک ورزشی ایجاد شده که با امکانات بسکتبال و یا والیبال بهترین مکان برای بازی و سرگرمی های دسته جمعی محسوب می شود. 

پارک بازی کودکان در پارک چهل بازه مشهد 

در طراحی نوع پارک زیبای چهل بازه مشهد، پارک های بازی برای کودکان نیز در نظر گرفته شده است که عزیزان شما می توانند لحظاتی را در کنار هم سن و سالان خود به نشاط و سرگرمی بپردازند. این پارک ها در محیط داخلی پارک و نزدیک به زمین های ورزشی و در بدنه تپه ماهورها قرار گرفته اند که حد فاصل آن ها تا زمین ورزشی بزرگسالان را تونل هایی در دل تبه بهم متصل می کنند.

هویت یکپارچه در پارک چهل بازه مشهد

پارک محبوب چهل بازه مشهد از نظر معماری دکوراسیون شهری، المان ها، تندیس ها و ... دارای هویتی یکپارچه می باشد و همانطور که در بالا به آن نیز اشاره کرده ایم، با نقشه ای حساب شده طراحی شده است. نمای این پارک با توجه به شیب آن، بسیار زیبا می باشد؛ به گونه ای که در کنار نور آبی دریاچه ها و تاور های بلند ورودی ها، چراغ ها و پروژکتورهای موضوعی، ویویی بسیار زیبا از پایین و یا آسمان را نمایانگر است که در شب، برای لحظه ای شما را خیره به خود خواهد کرد.

پارک چهل بازه مشهد
نمای دیگری از بوستان چهل بازه مشهد

 مطالبی درباره کوه پارک مشهد

بیشتر گردشگرانی که به پارک چهل بازه مشهد مراجعه می کنند در دو سویه دریاچه اصلی و رودخانه میان این پارک تجمع می کنند تا با صدای دلشنین آب و فاصله کم تا درختان مرتفع، لذت کافی از هوای عالی را کسب کنند. ضمن اینکه جالب است بدانید پارک چهل بازه به دلیل وجود درختان بسیار در وسعتی عظیم و رودخانه، نقش موثری در کاهش آلایندگی های هوا دارد و در این امر به کمک پارک وکیل آباد مشهد آمده است. 

مزیت ها و امکانات پارک چهل بازه مشهد

در هر قسمت از ناحیه پارک وسیع چهل بازه مشهد و در پهنه کنار دریاچه ها، امکانات گردشگری و فرهنگی مانند نمایشگاه گل و گیاه، تالار شهر، فرهنگ سرا، برج چشم انداز، هتل چهل ستاره، ورزشگاه، رصد خانه، باغ وحش، بازار های روز، دریاچه ها و ساختمان های مختلف وجود دارند و به چشم می خورند.

همچنین در دریاچه های عظیم پارک چهل بازه، اسکله هایی برای انجام قایق رانی با چند قایق مجهز، اسکی روی آب، ماهیگیری و .... ایجاد شده و در صورت علاقه قابل استفاده برای گردشگران عزیز می باشد. ضمن اینکه شما می توانید به منظور چشیدن غذاهای خوشمزه و یا عصرانه های لذیذ به رستوران ها و کافی شاپ های واقع در این منطقه مراجعه نمایید که از مزیت های عالی آن می باشد. 

پارک چهل بازه، محلی مناسب برای اسکان زائرین

پارک ملی چهل بازه برای آن دسته از زائرینی که با خودروی شخصی به شهر مشهد سفر کرده اند و علاقه مند هستند در مدت کوتاهی که در این شهر اقامت دارند، در چادر اسکان پذیرند، محلی مناسب می باشد. برای این دسته از عزیزان، امکان استقرار در کنار دریاچه کم عمق ایجاد شده و می توانند به راحتی در این محل اسکان کنند. 

از دیگر امکانات در پارک چهل بازه مشهد می توان به تراموای سبک، کانال های ارتباطی برای پیاده رو ها، چایخانه، پل های زیبا، مخزن های ذخیره آب، تاسیسات رسوب گر، دریاچه مصنوعی، مجموعه آبی، پیست اسکی، پارکینگ های ورودی و ... اشاره نمود. 

اطلاعات کامل پارک مینیاتوری مشهد

پارک چهل بازه مشهد
اسکله ی کوچک در چهل بازه

همچنین ناگفته نماند که دوچرخه سواران عزیز نیز می توانند پارک چهل بازه در مشهد را به عنوان محلی برای دوچرخه سواری در منظره ای زیبا و دلنشین انتخاب کنند. زیرا در دور تا دور این پارک؛ پیست های دوچرخه سواری و مسیر های پیاده روی نیز در نظر گرفته شده که این عزیزان می توانند به راحتی به گذراندن وقت با ورزش مورد علاقه خود بپزدازند. 

پارک چهل بازه مشهد چگونه تاسیس شد؟

پارک چهل بازه مشهد پس از سال ها فراز و فرود مدیریت شهرداری مشهد، از منطقه ای وسیع و خرابه به پارک و مکانی برای گردشگری تبدیل شد. این منطقه وسیع، مناطق و خیابان های متعددی از مشهد و بافت های متنوعی را در خود جای داده است که از مزیت های پارک چهل بازه به شمار می رود. 

پارک چهل بازه تازه چند سال است که به طور رسمی افتتاح گردیده و اکنون نیز عملیات های مختلفی برای گسترش و آبادی این پارک صورت می گیرد. از این رو می توان گفت این پارک در آینده نه چندان دور به یکی از بهترین و زیبا ترین پارک های کشور تبدیل می شود و شما می توانید شاهده گر یک جنگل زیبا در میان شهری شلوغ باشید.

روایت هایی درباره پارک ملت مشهد 

زیرا درصد بیشتری از پارک گردشگری چهل بازه مشهد را درختان و نهال های تنور تشکیل داده اند که با گذشت و زمان و رشد آن ها در سال های آینده، جلوه ای زیبا تر از جنگل را نمایانگر خواهند بود. بنابراین این پارک نه تنها با گذشت زمان از یاد نخواهد رفت و محبوبیت خود را از دست نمی دهد، بلکه روز به روز به پارکی وسیع تر و آباد تر تبدیل خواهد شد.

پارک چهل بازه مشهد
رود خانه ی طبیعی در بوستان چهل بازه

پارک چهل بازه مشهد کجاست؟

برای دسترسی به پارک چهل بازه مشهد ابتدا می بایستی تا آدرس دقیق این پارک را در نقشه پیدا کنید و سپس به وسیله مترو و یا تاکسی، برای گذراندن وقت خود به این پارک بی نظیر مراجعه نمایید. این پارک به دلیل وسعت زیادی که دارد از هر طرف به یک خیابان متصل می شود و شما می توانید از هر طرف به آن دسترسی پیدا کنید.

پارک معروف چهل بازه مشهد از شرق میدان قائم رو به روی دانشگاه پیام نور مشهد، از جنوب به بلوار معلم و خانه های مسکونی در این محله، از شمال به بلوار امام علی و از غرب به بلوار نمایشگاه و میدان نمایشگاه بین المللی متصل می شود. شما می توانید با توجه به محل قرار گیری هتل مشهد که در آن اقامت یافته اید، از هر طرف به این پارک دسترسی پیدا کنید. 

کدام هتل را در نزدیکی پارک چهل بازه مشهد رزرو کنیم؟

برای دسترسی راحت تر به پارک چهل بازه مشهد، می توانید در هتل های اقامت داشته باشید که با فاصله نزدیک از این پارک قرار گرفته اند و یا دسترسی راحت تری نسبت به دیگر هتل ها را فراهم می کنند. به عنوان مثال هتل پارس مشهد و هتل میثاق مشهد از جمله این هتل ها هستند که با کیفیتی مناسب در نزدیک ترین فاصله نسبت به دیگر هتل های مشهد به پارک چهل بازه قرار گرفته اند. 

بیشتر بخوانید :
منابع :