پارک مینیاتوری مشهد یکی از مراکز تفریحی مشهد و یکی از بزرگترین پارک مینیاتوری در ایران می باشد. گردشگرانی که با تور مشهد به این شهر سفر می کنند توصیه می کنیم حتما پارک مینیاتوری مشهد را از نزدیک ببینید. وقتی شما به این پارک مراجعه کنید تمام ایران را با چشمان خود مشاهده خواهید کرد. رزرو هتل  یکی دیگر از فاکتور های سفر به مشهد است که باید در انتخاب آن دقت زیادی کنید.

باغ شاهزاده ماهان در باغ مینیاتوری مشهد
باغ شاهزاده ماهان در باغ مینیاتوری مشهد

پارک مینیاتوری مشهد بزرگ ترین پارک در شرق کشور است که با ماکت هایی فوق العاده طبیعی شهر های ایران را نشان می دهد. مساحت پارک مینیاتوری مشهد 80 هزار متر مربع و شامل قسمت های مختلف اعم از مسیر مینیاتوری، زمین بازی کودکان ، فضای سبز و دریاچه مصنوعی است . مسیر قطار هم که دارای سه ایستگاه خواهد بود برای این پارک در نظر گرفته شده است تا امکان دسترسی به این محیط جذاب به راحتی فراهم باشد.

پارک گیاه شناسی مشهد را بیشتر بشناسید

پارک مینیاتوری مشهد چه تعداد ماکت دارد؟

در این مجموعه 58 ماکت از مکان های تاریخی و دیدنی ایران به نمایش گذاشته می شود که تاکنون از 9 ماکت رونمایی شده است. بودجه اولیه ی احداث این پارک مینیاتوری، 28 میلیارد تومان بوده است. 400 متر مربع از مساحت این پارک مینیاتوری به فضای بازی کودکان اختصاص داده شده که شامل بازی های متنوعی از جمله مارپله و منچ، رالی ماشین های کنترلی است که پیست آن به شکل نقشه ی ایران است.

پارک ملت مشهد و شهربازی مهیج آن

تخت جمشید در باغ مینیاتوری مشهد
تخت جمشید در باغ مینیاتوری مشهد

سابقه ی ساخت و طراحی پارک مینیاتوری به سال 1980 برمی گردد که ابتدا در ایتالیا به انجام رسید و تا کنون 10 پارک مینیاتوری در کشور های مختلف از جمله چین، ترکیه ، هند و سنگاپور  ساخته شده است. هدف از ایجاد این پارک ها معرفی فرهنگ و تاریخ و تمدن ملل به یکدیگر است.

باغ گل های مشهد و بهشتی خوش عطر در بلوار معلم

پارک مینیاتوری مشهد چند فاز داشته و چه ماکت هایی در آن وجود دارد؟

در حال حاضر، فاز اول این مجموعه، در بخش مسیر مینیاتوری 9 ماکت موجود است که اعم از ماکت های : آرامگاه عطار (استان خراسان رضوی ) ، روستای کندوان (استان آذربایجان شرقی )، تخت جمشید (استان فارس )، باغ شاهزاده ماهان ( کرمان) ، آرامگاه فردوسی ( استان خراسان رضوی _ نزدیکی مشهد ) ، ایستگاه راه آهن مشهد، فرودگاه مشهد ، سد کارون3 (استان خوزستان ) و پل خواجو اصفهان قرار دارد.

باغ ملی مشهد در یک نگاه

ماکت سد در پارک مینیاتوری مشهد
ماکت سد در پارک مینیاتوری مشهد

پارک مینیاتوری از این جهت که می توانید طی چند ساعت مکان های تاریخی و دیدنی شهر های مختلف را در یک مجموعه در کنار هم ببنید بسیار جذاب است ؛این که بتوان بدون طی مسافت طولانی بین شهر ها، نشانه های فرهنگ وتمدن ملی را در یک بازدید یک روزه مشاهده کرد. ضمن معرفی آن آثار در وقت شما هم صرفه جویی می شود. در بخش غربی پارک، پارکینگی به ظرفیت 200 خودرو قرار دارد تا بازدیدکنندگان راحت و اسوده باشند.

کمپ غدیر مشهد و بزرگ ترین دریاچه مصنوعی شهر

گونه های گیاهی، و تراس تماشا در بوستان مینیاتوری مشهد

فضای سبز بوستان مینیاتوری مشهد با گونه های مختلف گیاهی و مجموعا با مساحت دوهزار متر مربع در کنار دریاچه مصنوعی جلوه ی زیبا و دلنشینی به این پارک بخشیده است. در بخش مرکزی پارک مینیاتوری مشهد، ساختمانی تحت عنوان تراس تماشا به ارتفاع حدود 17 متر برای داشتن دید بهتر  از المان ها ساخته شده است که طراحی سنتی و زیبای آن هم چشم نواز می باشد. دوربین شکار هم برای بررسی دقیق و جزئی المان ها در جلوی ماکت ها قرار داده شده است.

پارک کوهسنگی مشهد یا جبل النور؟

گونه های گیاهی، و تراس تماشا در بوستان مینیاتوری مشهد
گونه های گیاهی، و تراس تماشا در بوستان مینیاتوری مشهد

چگونه به بوستان مینیاتوری مشهد برسیم؟

برای رسیدن به این پارک مشهد باید سوار بر اتوبوس های تندرو خط 4 شده و در پایانه الهیه پیاده شوید و یک اتوبوس دیگر را سوار شوید. راه دیگر این که با مترو خود را به پایانه آزادی رسانده و از آن جا اتوبوس های سجادیه را سوار شوید. پارک مینیاتوری مشهد در بلوار الهیه _ سجادیه 26 واقع شده است و در تاریخ شانزدهم خرداد 1395 افتتاح شده است.

با پارک جنگلی وکیل آباد بیشتر آشنا گردید

چگونه به بوستان مینیاتوری مشهد برسیم؟
چگونه به بوستان مینیاتوری مشهد برسیم؟

اگر قصد سفر به مشهد را دارید بازدید از این پارک مینیاتوری را جزء برنامه های خود قرار دهید تا به نوعی ایران گردی کرده باشید و آثار باستانی فاخر کشور را در ابعادی کوچک و مینیاتوری شده تماشا کنید. برای رزرو هتل و تور مشهد با شماره های 05138096 و 09198906502 تماس حاصل نموده تا کارشناسان پرشین هتل شما را به نحو احسن راهنمایی کنند.

منابع :