هتل قصر طلایی مشهد سرگذشت جذابی دارد که آن هم مربوط به مالک آن می شود. مالک هتل قصر طلایی مشهد مرحوم حاج محمود سزاوار بندی بود که در حال حاضر آقای امیر سزاوار بندی مالکیت این هتل را بر عهده دارد. در ادامه این مطلب با سرگذشت حاج محمود سزاوار بندی مالک اولیه هتل قصر طلایی آشنا می شوید تا در زمان رزرو هتل گلدن پالاس مشهد و ورود به آن، اطلاعات دقیقی داشته باشید.

به گفته مالک فعلی هتل قصر طلایی ( آقای امیر سزاوار بندی) شغل اجدادی ایشان گچبری بوده است. اصالت آن ها هم شیرازی بوده که جد ایشان به نام اُستا مراد گچ بر، در شیراز شناخته می شده اند. اُستا مراد به قدری زیبا و تمیز گچ بری می کرده که آوازه اش به خراسان و آستان قدس رضوی می رسد. از این رو از اُستا مراد دعوت می کنند کارهای گچ بری حرم مطهر را بر عهده بگیرد.

نمای خارجی هتل قصر طلایی
نمای خارجی هتل قصر طلایی

چرا فامیلی مالک هتل قصر طلایی مشهد سزاوار بندی است؟

بعد از این که  اُستا مراد مشغول به کار های گچبری در حرم مطهر بود تصمیم گرفت که یک نام خانوادگی برای خود برگزیند. از این رو به سازمان ثبت احوال شهر مشهد مراجعه کرد و مسئول شناسنامه گفت چه فامیلی برای شما بگذارم؟ استا مراد در پاسخ به آن شخص گفت من گچبر هستم و بسیار زیبا بند می زنم. سپس مردی که مسئول بود گفت: فامیلی شما را سزاوار بندی می گذارم چون شایسته این نام خانوادگی هستید.

مالک هتل قصر طلایی ( مرحوم حاج محمود سزاوار) در کلاس ششم که تقریبا 12 سال سن داشته پدر خود را از دست می دهد. بعد از این اتفاق، محمود به همراه برادرش بعد از مدرسه به خانه می آمدند و پاکت چسب می زدند. سپس این پاکت ها را به داروخانه ها، عطاری ها و میوه فروشی ها می فروختند تا امرار معاش کنند. این امر ادامه داشت تا حاج محمود سزاوار در یک کارگاه گلدوزی مشغول به کار می شود.

لابی هتل قصر طلایی مشهد
لابی هتل قصر طلایی مشهد

مالک هتل قصر طلایی مشهد، کارگر یک کارگاه گلدوزی در مشهد!!

تعجب نکنید، حاج محمود سزاوار بندی قبل از این که مالک هتل قصر طلایی باشد یک کارگر ساده گلدوزی بود. بعد از گذشت 4 الی 5 سال حاج محمود تصمیم می گیرد که برای خود کسب و کاری راه بیاندازد. از این رو با تجربه ای که در کار گلدوزی به دست آورده بود مغازه ای را اجاره کرد و خود مشغول به کار شد. حاج محمود بعد از این که مغازه ای برای خود تهیه کرد تصمیم به ازدواج گرفت و با دختری از یک خانواده اصیل ازدواج کرد.

طبق گفته های آقای امیر سزاوار بندی فرزند حاج محمود، ایشان در زمان خواستگاری یک موتور گازی داشته اند. حاج محمود سزاوار بندی بعد از ازدواج کار گلدوزی خود را ادامه می دهد تا این که دچار یک بیماری چشمی می شود. بعد از تشخیص بیماری، پزشک به مالک هتل قصر طلایی می گوید که نباید این کار را ادامه دهد و گرنه نابینا خواهد شد. سپس حاج محمود تصمیم به کسب و کار جدید می گیرد و مشغول بنکداری پتو و پارچه می شود.

هتل قصر طلایی مشهد
نمای بیرونی هتل قصر طلایی مشهد

بنکداری پارچه و پتو، شغل جدید مالک هتل قصر طلایی مشهد

مالک هتل قصر طلایی مشهد مشغول به کار بنکداری پارچه و پتو در مشهد می شود. بعد از مدت کمی، بازار پارچه و پتو کساد می شود و حاج محمود سزاوار با قرض هایش تنها می ماند. یکی از دوستان حاج محمود سزاوار بندی که در تهران تاجر پتو بوده و حاج محمود پتو و پارچه از او خریده بود طلب پول خود را می کند. حاج محمود هم در جواب وی می گوید که به مشهد بیاید و پول خود را بگیرد. سپس آن مرد راهی مشهد می شود و به مغازه حاج محمود سزاوار بندی مراجعه می کند.

آن مرد به مالک هتل قصر طلایی که حاج محمود سزاوار باشد گفت پول من را بیاور که می خواهم به تهران بروم. سپس حاج محمود یکی یکی پتو ها را پایین می آورد و به آن شخص می گوید پول های تو اینجاست. آن مرد با تعجب می گوید که این ها پول من نیست برو پول من را فراهم کن و بیاور. حاج محمود سزاوار بندی به او می گوید: ببین من پول های تو را در قمار نباخته ام و خرج تفریح و مسافرت نکرده ام، فقط بازار خراب است و کسی پتو ها را نمی خرد. هر وقت پتو و پارچه ها فروختم پول تو را پس خواهم داد.

چگونه مالک هتل قصر طلایی، هتلدار می شود؟

بعد از گذشت مدتی پتو و پارچه های حاج محمود سزاوار به فروش می رود و قرض های خود را پس می دهد. در کنار این بنکداری حاج محمود سزاوار بندی مشغول ساختمان سازی هم می شود. زیرا به دلیل پیشینه خانوادگی علاقه بسیاری به این کار داشت و بسیار خوش سلیقه در امر ساختمان سازی بود. در زمان انقلاب حاج محمود، زمینی را در نزدیکی چهارراه دانش می خرد و آن را تبدیل به پاساژ می کند.

اما بعد از اتمام این پروژه، مالک هتل قصر طلایی مقروض می شود و هیچ کدام از مغازه هایش را نمی تواند بفروشد. در همین افکار بود که رو به حرم مطهر می کند و با دلی شکسته و چشم اشکبار، از امام رضا (ع) می خواهد که گره از کار او بگشاید. بعد از این مسئله در روز بعد زائری به او مراجعه می کند که یکی از غرفه هایت را به من اجاره نمی دهی؟ همه جا را به دنبال مسافرخانه و هتل گشته ام اما هیچکدام جای خالی نداشته اند. حاج محمود بعد شنیدن حرفهای زائر یکی از غرفه ها را رایگان به او می دهد.

هتل مجلل قصر طلایی- دومین هتل حاج محمود سزاوار بندی
هتل مجلل قصر طلایی- دومین هتل حاج محمود سزاوار بندی

مجوز گرفتن هتل بین المللی قصر مشهد به عنوان 2 ستاره

این سخاوت مالک هتل قصر طلایی مشهد دهان به دهان می چرخد و در طول همان روز تمام غرفه ها سرشار از زائر می شود. این چنین می شود که حاج محمود سزاوار بدون اینکه بداند صاحب هتل می شود. به دلیل استقبال زائران حاج محمود سزاوار بندی تصمیم می گیرد یک سرویس بهداشتی و یک حمام در این پاساژ تعبیه کند تا آسایش زائران امام رضا (ع) بیشتر فراهم شود.

چند هفته ای به این منوال گذشت تا این که از اماکن به این مسافرخانه مراجعه می کنند و می گویند باید مجوز بگیرید. بعد از بازدید ماموران اماکن از ساخت زیبای هتل درجه دو ستاره را به این هتل مشهد می دهند. بعد از طی مدت 12 سال، در دی ماه 74 هتل بین المللی قصر 2 ستاره تبدیل به 4 ستاره می شود. اکنون نوبت به ساخت دومین هتل حاج محمود سزاوار می رسد که نام آن هتل قصر طلایی مشهد می باشد که در میان هتل های مشهد بی مثال است.

کلنگ هتل قصر طلایی در چه سالی به زمین خورد؟

کلنگ احداث هتل قصر طلایی مشهد در سال 1360 توسط مدیریت وقت بانک ملی ایران بنا نهاده شد، بانک ملی درصدد بود تا مدرن‌ ترین و بزرگ ترین هتل پنج ستاره را در جوار ملکوتی امام هشتم احداث نماید، اما مشابه بسیاری از پروژه های دولتی دیگر، با تغییر مدیریت بانک ملی، مراحل ساخت و احداث این پروژه عظیم در حالی که اسکلت آن نیز ساخته شده بود، متوقف شد!

مالک هتل قصر و شروع ساخت هتل قصر طلایی مشهد

هتل قصر طلایی مشهد سال ها به همین حالت نیمه کاره رها شده بود تا اینکه مرحوم حاج محمود سزاوار بندی مالک بین المللی هتل قصر آن را خریداری نمود. پس از احداث و بهره برداری از هتل بین‌المللی قصر، ساختمان نیمه کاره این هتل را از بانک ملی در سال 1386 خریداری می نماید و پروژه احداث بزرگ ترین هتل ایران را مجددا در مسیر تحقق قرار می دهد. متاسفانه اجل به مرحوم سزاوار مالک هتل قصر اجازه نداد تا شاهد افتتاح هتل مجلل خویش باشد.

با یک کلیک هتل های اطراف حرم را ببینید

زمانی که ایشان برای خرید سنگ نمای هتل و تجهیزات مدرن آن در کشور چین به سر می بردند در هتل محل اقامت خود در چین به شکل غریبانه ای دار فانی را وداع گفتند. پس از این اتفاق، سکان ساخت و ساز هتل قصرطلایی مشهد به دست فرزند ایشان یعنی آقای امیر سزاوار رسید و نهایتا ایشان فاز اول هتل قصرطلایی را در اسفند 1389 افتتاح نمودند.

هتل مجلل و بزرگ قصر طلایی مشهد
هتل مجلل و بزرگ قصر طلایی مشهد

ویژگی های هتل قصر طلایی از نظر مالک

هتل قصر طلایی مشهد بزرگ ترین هتل ایران است که در مساحت بیش از 5000 متر مربع و زیربنای 70000 مترمربع در دو فاز و در 20 طبقه با 610 واحد اقامتی متنوع که شامل تیپ های امپریال سوئیت، پرزیدنت سوئیت، پرنسس سوئیت، انواع آپارتمان های رویال، سوئیت، کانکت، دبل و سینگل می‌باشد احداث گردیده است. این هتل در حاشیه میدان بسیج واقع در خیابان امام رضای مشهد است و فاصله آن تا حرم مطهر به شکل پیاده 15 دقیقه می‌باشد.

البته می توان با خودرو و اتوبوسهای BRT در کمتر از 5 دقیقه به حرم مطهر رفت و آمد نمود. ضمن اینکه روزانه در چندین نوبت سرویس رایگان هتل مسافران را به حرم مطهر و بالعکس منتقل می‌کند. از نقاط قوت و منحصر به فرد این هتل می‌توان به معماری مدرن و چشم نواز هتل، سوئیت‌های خاص و منحصربفرد و اتاق های با دید حرم مطهر امام رضا از ارتفاع بسیار بالا اشاره نمود.

امکانات هتل قصر طلایی مشهد

سالن های سمینار، همایش و آمفی تئاتر مجلل این هتل با پیشرفته ترین سیستم های صوتی و تصویری و مجهز به سیستم ویدئو کنفرانس کشوری می باشد. همچنین فراهم نمودن امکانات رفاهی از قبیل مجموعه آبی استخر، سونا، جکوزی، حمام ترکی، انواع ماساژ، سالن بیلیارد؛ سالن بدن سازی، محل بازی کودکان، سالن بازی های رایانه ای، سالن های زیبایی، آژانس مسافرتی می باشد.

سالن کنفرانس الیزه هتل قصر طلایی مشهد
سالن کنفرانس الیزه هتل قصر طلایی مشهد

از دیگر امکانات این هتل می توان به خدمات راهنمای میهمان (کانسیرژ)، صرافی، بانک، کتابخانه، بیزینس سنتر، تاکسی سرویس، خدمات لاندری، پزشک مقیم، پارکینگ، ترانسفر فرودگاهی و راه آهن اشاره کرد. ترانسفر به حرم مطهر حضرت رضا(ع) و… با بالاترین سطح کیفی خدمات، از دیگر نقاط قوت این هتل مجلل می‌باشد. برخی مرحوم سزاوار بندی را پدر هتلداری ایران می دانند که کتاب "سزاوارترین مرد" توسط انتشارات سخن گستر به چاپ رسیده است که زندگینامه پدر صنعت هتلداری ایران و بنیانگذار کبیر گروه هتل های بین المللی قصر را روایت می کند.

همچنین مرحوم سزاوار تنها هتلداری است که زندگی‌نامه و ممارست‌های وی در زمینه ارتقای صنعت هتل‌داری در ایران به صورت مستند تلویزیونی با نام "یک لقمه نان" از شبکه مستند سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید. جهت انجام دادن رزرو هتل یا تور به صورت آنلاین، می توانید بر روی کلمه مورد نظر کلیک کنید و سند اقامت (واچر) خود را به صورت آنی دریافت نمایید. همچنین برای گرفتن مشاوره می توانید با شماره 051،31896 تماس حاصل فرمایید.

حاج محمود سزاوار بندی
حاج محمود سزاوار بندی

عکس بالا مربوط به مرحوم حاج محمود سزاوار بندی می باشد که مالک هتل بین المللی قصر و هتل قصر طلایی است. ایشان را به نام پدر هتلداری ایران لقب داده اند.

امیر سزاوار بندی
امیر سزاوار بندی

امیر سزاوار بندی فرزند مرحوم حاج محمود سزاوار است که مدیر عامل فعلی هتل قصر طلایی است. ایشان راه و رسم پدر را همچنان ادامه می دهند.

دکتر افسانه سزاوار بندی
دکتر افسانه سزاوار بندی

دکتر افسانه سزاوار بندی دختر مرحوم حاج محمود سزاوار بندی است که به شغل دندانپزشکی مشغول می باشند. البته در تصمیمات هتل هم برادر خود را همراهی می کند.

امیر حسین سزاوار بندی
امیر حسین سزاوار بندی

امیر حسین سزاوار بندی نوه ی مرحوم حاج محمود سزاوار بندی است که مشغول به تحصیل می باشند و در کنار پدر فعالیت هتلداری را نیز می آموزند.

علیرضا رامش- مدیر هتل قصر طلایی
علیرضا رامش- مدیر هتل قصر طلایی

علیرضا رامش مدیر فعلی هتل قصر طلایی است که همکار قدیمی مرحوم حاج محمود سزاوار است که در کنار امیر سزاوار بندی فعالیت می کند.

علی هاشمی- مدیر داخلی هتل قصر طلایی
علی هاشمی- مدیر داخلی هتل قصر طلایی

علی هاشمی مدیر داخلی هتل قصر طلایی است که بعد از مرحوم حاج محود سزاوار بندی؛ این سمت را به عهده گرفته اند.

منابع :