فرودگاه مشهد یا فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد یکی از پر تردد ترین فرودگاه های کشور است. فرودگاه مشهد بعد از فرودگاه امام خمینی (ره) و فرودگاه مهرآباد، سومین جایگاه را دارد. فرودگاه مشهد در حال حاضر یکی از بزرگ ترین ها با 540 هکتار مساحت و مجهز ترین فرودگاه های بین المللی کشور است. این فرودگاه از سطح دریا 995 ارتفاع دارد. کد ایکائو این فرودگاه کشور (oimm) می باشد. کد یاتا فرودگاه نیز (mhd) چنین است. فرودگاه مشهد کاربری نظامی و مسافربری دارد.

تور هوایی مشهد را با کمترین نرخ رزرو کنید

فرودگاه مشهد
بازدید مسئولان از فرودگاه بین المللی مشهد

پیشینه فرودگاه مشهد

فرودگاه مشهد کنونی در واقع یک باند فرودگاه نظامی کوچک در شهر مشهد و در سال 1330 بود. این باند نظامی کوچک در میدان ضد (15 خرداد کنونی)  و بر روی یک مسیر خاکی قرار داشت. این مکان، محل مستقر شدن نیروهای هوایی و اسلحه های ضد هوایی بود. توجه داشته باشید این فرودگاه  اولین باند را در زمینه توسعه فرودگاه مشهد به صورت تاکسی وی الحاقی (خزشراه) احداث نمود. خزشراه (تاکسی وی) فرودگاه مشهد در اول به باند 13 می رسید و پس از آن خزشراه هایی به پارکینگ نیروی هوایی نوسازی گردید.

هزینه سفر به مشهد چقدر است؟

باند جدید در فرودگاه مشهد

پس از گذشت مدتی یک باند جدید بتنی در فرودگاه مشهد احداث گردید. این باند که در سال 46 هجری شمسی از نوع بتن ساخته شده بود در پایگاه پدافند هوایی مشهد مورد استفاده قرار گرفت. نکته جالب اینجا است که تنها یک پرواز dc3 در روز انجام می شد که مبدا و مقصد، تنها تهران و مشهد بود.

فرودگاه مشهد
احداث باند های جدید در فرودگاه مشهد

ضمن این که از باند جدید فرودگاه مشهد برای پرواز با هواپیماهای کوچک و خصوصی (ایر تاکسی)، پرواز های آموزشی برای خلبان های نوآموز و مانورها و پروازهای نظامی استفاده می شد. با رشد فزاینده پروازها، هواپیماهای dc8 وارد فرودگاه شد و پس از آن هواپیماهای ایرباس و بوئینگ 707، 737 و 727 وارد باند جدید فرودگاه مشهد شدند.

اما در سال 57 به دلیل انقلاب اسلامی، ساخت برج مراقبت، ترمینال جدید، ساختمان های اطراف و ... متوقف شد. زیرا شرکت پیمانکاری منحل گشت و کار ساخت و ساز فرودگاه تا بعد از انقلاب ادامه داشت. اما با به روی کار آمدن انقلاب اسلامی فرودگاه مشهد چهره ای جدید به خود گرفت و از تغییر و تحولاتی چشمگیر برخوردار شد. پس از جنگ تحمیلی نیز سازندگی فرودگاه به اوج رسید و با نام یک شهید از خطه مشهد، به نام فرودگاه شهید هاشمی نژاد شناخته شد و تور مشهد رونقی چشمگیر گرفت.

چگونه سفر به مشهد با حداقل قیمت ممکن است؟

فرودگاه مشهد
باند های فرودگاه شهید هاشمی نژاد

خدمات فرودگاه مشهد

فرودگاه شهر مشهد از نظر خدمات هم بسیار ایده آل بوده که شامل خدمات هوانوردی، خدمات ترافیک هوایی، خدمات نشست و برخاست هواپیماها، خدمات هواشناسی و توجیه خلبان ها، خدمات پارکینگ برای هواپیماها و ... می شود. در ادامه به شرح مختصر خدمات ارائه شده در این فرودگاه کشور پرداخته شده است.

خدمات هوانوردی

فرودگاه مشهد نیز همانند دیگر دستگاه های اجرایی دارای خدماتی است که توسط قانون، نرخ آن ها تعیین می شود. تمامی خدمات در این فرودگاه، تحت نظارت ماده 63 قانون ( وصول تعدادی از درآمد های دولت و مصرف آن در موارد تعیین شده) قرار گرفته اند. توجه داشته باشید که این قیمت ها با درصد های مشخص شده تعیین می شود.

فرودگاه مشهد
ماهان ایر یکی از شرکت های هواپیمایی معتبر

خدمات ترافیک هوایی

جا به جایی هواپیما در داخل فرودگاه و نظارت بر کنترل آن را خدمات ترافیک هوایی می نامند. شیوه های دیگر کنترل نظارت و تمامی خدمات مخابراتی به ناوگان هوایی نیز ارائه می شود. کمک به مسیر یابی هواپیما از اصلی ترین خدمات ترافیک هوایی است. خدمات مسیر یابی برای تمامی هواپیماها، چه آن هواپیما هایی که در آسمان (overfly) حرکت کرده اند و چه آن هایی که بر روی زمین نشسته اند (ground control) و منطقه محدود به هواپیما (landing) عرضه می شود.

سفر یک روزه به مشهد؛ برای کار یا درمان؟

صورت حساب خدمات ذکر شده توسط فرودگاه مشهد برای شرکت هواپیمایی مربوطه تسلیم می شود. تا قبل از سال 86 وصول مطالبات منحصر به شرکت فرودگاه بود. اما پس از سال 86 وصول مطالبات باید توسط خود فرودگاه انجام شود. تعرفه خدمات برای پروازهای خارجی طبق وزن آن ها صورت می گیرد. طبق وزن هواپیما هر تن 004/0 دلار هزینه دارد.

فرودگاه مشهد
فرودگاه مشهد قطب دوم هواپیمایی معراج

البته مسافت های کوتاه نیز بر روی این هزینه ها افزوده می شود. اما به طور کل بهاء خدمات برای پروازهای خارجی 50 دلار می شود. ولی این هزینه ها در فرودگاه مشهد برای پروازهای داخلی به صورت ریالی محاسبه می شود. بدین گونه که بهاء خدمات برای پرواز های داخلی 23% تعرفه پروازهای خارجی می باشد.

هزینه خدمات نشست و برخاست هواپیما

برج کنترل، خدمات مربوط به باند پرواز، خدمات آمبولانس و آتش نشانی، ارتباط های رادیویی، خدمات امنیتی منسوب به پرواز هواپیما، منطقه تقرب و ...شامل خدمات نشست و برخاست هواپیما در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد می شوند. توجه داشته باشید که بهاء این خدمات همانند ماده قانون 63 سنجیده می شود.

اطلاعات ضروری در تور مشهد که باید بدانید

بهاء خدماتی که برای نشست و برخاست هواپیما در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد محاسبه می شود چنین می باشد. بهاء نشستن هواپیما حداکثر وزن هواپیما سنجیده می شود. تمامی این صورت حساب ها توسط خود فرودگاه مشهد از شرکت های هواپیمایی وصول می شود. هزینه های نشست و برخاست برای پرواز های خارجی 50 دلار و هزینه آن برای پروازهای داخلی 23% پرواز بین المللی می باشد.

فرودگاه مشهد
طرح گسترش باند های فرودگاه

هزینه پارکینگ هواپیما

در این بخش از مطلب به تعرفه پارکینگ هواپیما جدا از رمپ، پرداخته شده است. پارکینگ هواپیما از خدمات امنیتی فرودگاه مشهد به شمار می رود. بر اساس ماده قانون 63، 3 ساعت پارک رایگان برای هواپیما پس از توقف اعمال می شود. پس از سپری شدن این زمان هزینه خدات پارکینگ محاسبه و وصول خواهد شد.

جاهای دیدنی مشهد و جاهای دیدنی اطراف مشهد را بشناسید

هزینه های پارک هواپیما در شب و روز متفاوت بوده و بدین شرح می باشد. از 5 صبح تا 9 شب یک دوره و از 9 شب تا 5 صبح دوره ای دیگر محسوب می شود. هزینه پارکینگ در شیفت صبح تا شب 5% تعرفه نشست هواپیما و پارکینگ در شیفت شب 10% تعرفه نشست هواپیما سنجیده می شود.

فرودگاه مشهد
بازدید مسئولان از فرودگاه شهید هاشمی نژاد

توجیه خلبان ها و خدمات هواشناسی

از دیگر خدمات ارائه شده در فرودگاه بین المللی مشهد توجیه خلبان ها و خدمات هواشناسی می باشد. پروازهایی که توقف کرده یا توقف ندارند می توانند این خدمات را دریافت کنند. بر اساس ماده 63 قانون هزینه های خدمات برای پروازهای بین المللی در ازای هر تن وزن هواپیما، 00006/0 کیلومتر و برابر آن برای پروازهای داخلی، همین تعرفه اعمال می شود.

هزینه توجیه خلبان ها نیز در هربار نشست و برخاست، چه برای پرواز داخلی (ریالی) و چه برای پرواز خارجی (دلار آمریکا) بر مبنای وزن هواپیما محاسبه می شود. تمامی این هزینه ها توسط فرودگاه شهید هاشمی نژاد سنجیده می شود، اما سازمان هواشناسی ایران که خدمات هواشناسی را عرضه می کند، این مطالبات را دریافت می کند.

فرودگاه مشهد
بازدید از غرفه های داخل سالن فرودگاه بین المللی مشهد

با بیمارستان های مشهد آشنا شوید

چند ترمینال در فرودگاه مشهد وجود دارد؟

در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد 2 ترمینال پهن پیکر وجود دارد. که یکی برای پروازهای داخلی و دیگری برای پروازهای خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به شرح مختصری از ترمینال های موجود در فرودگاه شهید هاشمی نژاد پرداخته ایم که چه مساحت و پذیرش بار دارند.

ترمینال شماره یک: ترمینال شماره یک، برای پروازهای داخلی در نظر گرفته شده است. مساحت ترمینال 1 فرودگاه مشهد به 38 هزار متر مربع می رسد. ترمینال شماره یک در قسمت غربی خود کارت پرواز، سوار شدن به هواپیما و پذیرش بار مسافر  را انجام می دهد. در سمت شرقی ترمینال 1 هم پروازهای ورودی پذیرش می شوند.

فرودگاه مشهد
نمازخانه از امکانات فرودگاه مشهد

ترمینال شماره دو: ترمینال شماره دو، برای پرواز های بین المللی تعبیه شده است. مقدار مساحت ترمینال 2 فرودگاه مشهد از ترمینال 1 کمتر می باشد. 21 هزار و 600 متر مربع مساحت ترمینال دو است. توجه داشته باشید که یک ترمینال دیگر برای کمک به پروازهای خارجی نیز تعبیه شده است.

کدام هتل های مشهد نزدیک حرم هستند؟

چه امکاناتی در فرودگاه مشهد وجود دارد؟

فرودگاه بین المللی مشهد موسوم به شهید هاشمی نژاد نیز دارای امکاناتی عالی می باشد. از امکانات این فرودگاه می توان به آرایشگاه، اتاق چمدان، واک وی (سیستم انتقال دهنده مسافر) و بانک اشاره کرد. خدمات تشرفات پرواز (cip)؛ اورژانس، اینترنت رایگان، قسمت وسایل گمشده، رستوران و نمازخانه هم از دیگر امکانات فرودگاه می باشد.

فرودگاه مشهد
ساخت های ساز های داخل فرودگاه

پارکینگ از دیگر امکانات فرودگاه شهید هاشمی نژاد است. بسته بندی بار، چرخ دستی برای حمل کردن، راهنمای مسافران، غرفه‌های فروش هدایا و سوغاتی از دیگر امکانات فرودگاه هستند. البته شرکت های هواپیمایی نیز در فرودگاه مشهد نیز دفاتر فروش بلیط نیز دارند. البته توصیه می کنیم برای رزرو هتل در مشهد قبل از رسیدن به مقصد، اقدام نمایید.

قسمت اشیاء گمشده در فرودگاه شهید هاشمی نژاد

بخش اشیاء گمشده، عضو جدایی ناپذیر در هر مکان شلوغ می باشد که فرودگاه بین المللی مشهد نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما هر بخش از اشیاء گمشده در فرودگاه؛ بخش های مختلفی دارد که در ذیل مطلب اشاره می گردد:
1-اشیائی که در سالن ترانزین یافت شود به سپاه و پس از آن به امانات سپرده می شود.

2-اشیائی که در سالن عمومی یافت شود به پلیس تحویل می گردد.

3-اشیائی که در داخل هواپیما یافت می شود، به اتاق جامه دان سپرده می شود.

فرودگاه مشهد
فضاسازی محوطه فرودگاه شهید هاشمی نژاد

کدام هتل های مشهد نزدیک به اماکن مهم قرار دارند؟

جایگاه فرودگاه مشهد از نظر تعداد پرواز

اگر بخواهیم فرودگاه مشهد را از نظر تعداد پروازهای داخلی و خارجی روزانه بسنجیم، رتبه 1 را از آن خود می کند. 30 شرکت داخلی و بین المللی پروازهای خود را از این فرودگاه انجام می دهند. سهم شرکت های خارجی 16 و سهم شرکت های داخلی 14 است. به طور کمیانگین 30،000 زائر برای حج واجب و حج عمره از این فرودگاه، راهی عربستان می شوند.

فرودگاه بین المللی مشهد برای شرکت هواپیمایی ایران ایر تور و آسمان، قطب اول در شرق کشور به شمار می رود. این فرودگاه قطب دوم برای شرکت هایی نظیر ماهان، ایران ایر، معراج و کیش ایر محسوب می شود. حال که با فرودگاه مشهد آشنا شده اید؛ وقت آن رسیده تا با قوانین فرودگاه شهید هاشمی نژاد آشنا گردید.

سفر لوکس به مشهد چگونه ممکن است؟

فرودگاه مشهد
نشست مسئولان فرودگاه با آستان قدس رضوی

قوانین فرودگاه مشهد

هر مکانی با توجه به نوع کاربری خود دارای قوانینی می باشد. این قوانین سبب نظم و ایجاد آرامش می شود. در ذیل این مطلب به شرح ورود و خروج حیوانات خانگی؛ لیست اشیاء ممنوع؛ کالاهای ممنوعه در ورود و خروج و ... پرداخته شده است.

ورود و خروج حیوان خانگی همراه مسافر

سگ، گربه، پرندگان و دیگر حیوان های مجاز، می توانند همراه مسافر وارد فرودگاه شوند. به شرطی که تمامی مدارک همراه صاحب حیوان خانگی وجود داشته باشد.

1-تسلیم نمودن اصل گواهی دامپزشکی دولتی کشور مبدا با درج نام صاحب حیوان که البته نباید بیش از 7 روز تاریخ آن گذشته باشد.

2-اصل شناسنامه حیوان همراه با کپی و انجام کلیه واکسن های تلقیح شده به خصوص واکسن هاری

3- تسلیم اصل و کپی پاسپورت حیوان خانگی

4- داشتن میکروچیپ (وسیله کوچک دارای کد اختصاصی که در زیر پوست جانداران جای می گیرد)

فرودگاه مشهد
فرودگاه مشهد و بزرگ ترین واک وی ایران

5-حیوانات خانگی باید از تعداد محدود برخوردار باشد (گربه و سگ 2 قلاده)، از هرگونه پرنده 2 قطعه (حداکثر 10 قطعه)

6-ورود و خروج حیوان نا اهل و گونه های در حال انقراض (باید تاییدیه مستدل از ساز مان محیط زیست (citis) داشته باشد.

7-خروج حیوان به طور باربری مستلزم هماهنگی با کشور مقصد بوده و هرگونه خسارت بر عهده مسافر می باشد.

8-ورود حیوان به طور باربری ممنوع است.

9-ورود خزنده ها و آبزیان ممنوع می باشد.

اشیاء و کالاهای ممنوعه در فرودگاه مشهد

امنیت پرواز و امنیت جانی مسافران یکی از مهم ترین فاکتورهای فرودگاه ها در کشور است. از این رو اشیائی که در ذیل مطلب شرح می گردد. غیر مجاز بوده و ورود آن به هر نحو مجازات کیفری خواهد داشت. لذا برای بررسی راحت تر و سریع، حتما این اشیاء را به بخش بار یا اشیاء ممنوع تحویل دهید.

فرودگاه مشهد
بهره برداری از واک وی در فرودگاه هاشمی نژاد

1-انواع سلاح های گرم : ساچمه زن، اسلحه های نظامی، تفنگ های مخصوص شکار

2-انواع اسلحه های سرد : تیغ موکت بری، قیچی، پنجه بوکس، کارد سنگری، انواع چاقو، تیغ جراحی، دشنه، شمشیر، قمه و ...

3-اسباب بازی هایی که مشابهت زیادی با سلاح واقعی دارند

4- انواع مهمات : سی 4، چاشنی های انفجاری مواد محترقه، نارنج ها، فشنگ ها و ...

5-انواع اسپری ها :اسپری بی حسی، اسپری فلفلی و اشک آور

فرودگاه مشهد
جشن نوروز در فرودگاه

هنگام خروج از فرودگاه مشهد این محدودیت ها اعمال می شود

رعایت شئونات اسلامی الزامی می باشد.

خارج کردن ارز بیش از 5 هزار دلار برای هر مسافر ممنوع است.

بیش از 500 هزار ریال نباید همراه مسافر باشد.

همراه داشتن ترشیجات، الکل و سرکه ممنوع است

خروج هر نوع مواد مخدر و مشتقات، هر نوع نوشیدنی نامشروع و اسپری های قابل اشتعال ممنوع است

همراهی سگ با مسافر فقط با شناسنامه و سبد مخصوص حمل حیوانات و با کسب مجوز امکان پذیر می باشد.

خارج نمودن هرنوع سکه طلا ممنوع است

خروج خاویار بیش از 250 گرم، خروج فرش دستباف بیش از 24 متر مربع و خروج هر نوع سلاح و کپسول گاز ممنوع می باشد.

فرودگاه مشهد
فرودگاه مشهد پذیرای پیکر شهیدان

اشیاء و کالاهای ممنوع در ورودی و خروجی گمرک

وارد کردن اشیاء و کالاهایی نظیر مواد مخدر و روانگردان، نشریات، فیلم و عکس، تجهیزات دریافت ماهواره، وسیله های مربوط به قمار، مشروبات الکلی و دیگر وسائلی که مخل نظم عمومی شوند، ممنوع می باشد.

خارج نمودن کالاهایی نظیر آثار باستانی و قطعه های خوشنویسی، انواع سنگ های گران بهاء و قدیمی،  آلات موسیقی، کتاب های خطی و سنگی، کالاهای عتیقه و ... ممنوع است.

توجه داشته باشید که فرش های دارای ارزش تاریخی نباید خارج شوند. خروج انواع خشکبار، پسته، زعفران و ... بای مسافران عتبات عالیات ممنوع می باشد.

چگونه به فرودگاه مشهد برسیم؟

موقعیت مکانی فرودگاه مشهد به گونه ای است که به راحتی می توانید با قطار شهری، تاکسی و خودروی شخصی به آن برسید. اگر بخواهید با قطار شهری بروید؛ باید خط 1 سوار شوید و در ایستگاه فرودگاه پیاده شوید. اگر با خودروی شخصی می خواهید بروید؛ باید به میدان پانزده خرداد، بلوار جمهوری؛ بعد از چهارراه پروین اعتصامی، بلوار فرودگاه مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که تاکسی های گذری، تاکسی های آنلاین و تاکسی های فرودگاه نیز آماده خدمت رسانی هستند. ضمن این که ساعت کاری مترو مشهد در حال حاضر از 6 صبح تا 10 شب می باشد. لازم به ذکر است خط 77 نیز شما را از میدان بیت المقدس به سمت فرودگاه می رساند.

فرودگاه مشهد
بازدید از غرفه های داخل سالن فرودگاه

معرفی مدیر کل فرودگاه مشهد و معاونان ایشان

1-مدیر کل محترم فرودگاه مشهد : محمود امانی بنی

2-معاون عملیات هوانوردی : مهدی استادی

3-معاون عملیات فرودگاهی : محمد اسماعیل موسوی

4-معاون بازرگانی : علی همتی

5-معاون توسعه مدیریت و منابع : محمد باقر نژاد

بیشتر بخوانید :