شانديز مشهد منطقه ای زیبا و کوهستانی است که در آن رود های پرآب جریان دارد و درختان سر به فلک کشیده؛ گل ها و درختچه های بسیاری در اطرافش روییده است. منشاء این رودخانه از دامنه های شمالی کوه بینالود می باشد و با گذر از این دره، مناظر به غایت زیبا و چشم‌ نوازی را برای هر بیننده ای تداعی می کند.

شاندیز از ییلاقات محبوب و پر طرفدار نزد شهروندان و گردشگران است که از رستوران ها، مکان های تفریحی، مکان های تاریخی و روستا های سر سبز برخوردار می باشد. در شهر شاندیز می توانید از شیشلیک های لذیذ و آبدار و گیلاس های درشت و سیب های درختی ترش نهایت لذت را ببرید. در ادامه پرشین هتل قصد دارد شما را با تاریخچه، معنی نام شاندیز، تفریحات شاندیز، رستوران های شاندیز و مکان ها و روستاهای شاندیز مشهد آشنا نماید.

شاندیز
طبیعت خیره کننده ییلاق شاندیز

تاریخچه شاندیز مشهد پیش از اسلام

شهر شاندیز در گذشته با نام های شاه دژ و همین طور شاه دیز شناخته می شده است. اما کم کم نامش به شاندیز تغییر پیدا کرده و آرام آرام جایگاه عمیقی در قلب توریست ها و شهروندان باز کرده است . آنچه که در کتاب (روضه الصفای ناصری) آمده است، از مهم ترین وقایع تاریخی این منطقه به توپ بستن قلعه شاهان دژ(شاندیز) در دوره قاجاریه توسط حاکم خراسان که حسام السلطنه بود خبر می دهد.

این حادثه شاندیز به دلیل نافرمانی ساکنان شهر از حکومت ظالم مرکزی در آن زمان رخ داد و سردار حسن خان شاندیزی در دفاع از قلعه و مردم به شهادت رسید. سپس تمامی اموال مردم و اهالی توسط مزدوران حاکم غارت گردید. از قدیم دژی بسیار مستحکم در شاندیز وجود داشت که در برابر بلایای طبیعی و حمله دشمنان بسیار مقاوم بود.

به همین خاطر اسم این منطقه را شاه دژها یا شاهان دژ گذاشتند و پس از طی سال ها شاندیز نام خود را از مخفف دو واژه دژ و شاهی برگرفت. شهر شاندیز مشهد طبق شواهد موجود، در زمان پیش از اسلام نیز مسکونی بوده است. به دلیل این که مسیر قدیمی مشهد به نیشابور، شهر شاندیز بوده که از رونق خوبی هم در زمان خود برخوردار بوده است.

شاندیز
شهر رویایی پدیده شاندیز

نماد شاندیز مشهد چیست؟

نماد شهر شاندیز یک درخت چنار 2700 ساله می باشد که در زمان های گذشته هم آرم شهرداری شاندیز نیز چنین بوده است. تنه ی این درخت به اندازه ای قطور است که درون آن چندین مغازه اعم از کفاشی، قصابی و قهوه خانه وجود داشته است. در اطراف این چنار در حال حاضر میدان امام خمینی (مرکز شهر شاندیز) به عنوان مرکز تجاری، سیاسی و اقتصادی فعال است و مرکز تجمع و گردهمایی و جشن مردم شاندیز است.

شاندیز چه آب وهوایی دارد؟

شاندیز از نظر آب و هوایی منطقه ای معتدل و بسیار خوش آب و هوا است و رودخانه ای در این منطقه وجود دارد که منشأ آن دامنه های شمالی بینالود است. طبیعت دل انگیز و چشم انداز بی نظیر آن باعث شده تا به یکی از تفرج گاه های محبوب در تابستان و بهار تبدیل شود.

شهر شاندیز در فصل بهار و تابستان بسیار خنک است به گونه که باید لباس مناسب پوشید که همین امر موجب می شود د فصل زمستان، سرمایی سوزناک و سخت داشته باشد. جنگل های سرشار از درخت، پوشش گیاهی متنوع و ... دست به دست هم داده اند تا زیبایی های این ییلاق مشهد را بیش از پیش  به چشم مراجعه کنندگان کشند.

شاندیز
جمعیت شاندیز

رودخانه ی شاندیز

رودهای پر آبی نیز در شاندیز وجود دارد که سبب ایجاد هوایی مطبوع و فضایی فوق العاده شده که رود مایان، مغان، زشک، دهبار و کنگ از تمامی دره ها به سمت شاندیز سرازیر می شود. همین آب و هوای مساعد و همچنین موقعیت جغرافیایی شهر شاندیز سبب شده تا میوه هایی همچون گیلاس و سیب درختی در این شهر سرشار باشند.

جمعیت و اقتصاد شاندیز

شهر شاهان دژ یا همان شاندیز از نظر جمعیت رشد قابل چشمگیری داشته که طبق آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن، جمعیت شهر شاندیز به 13 هزار و 987 نفر می رسد. این بدان معنی است که بیش از 4 هزار و 500 خانوار در شهر شاندیز زندگی می کنند. بیشتر مردم شاندیز کشاورز و باغدار هستند که بیشتر اقتصاد شاندیز نیز بر این پایه می چرخد.

شاندیز
سیب یکی از محصولات صادراتی شاندیز

شاندیز بهشت باغ های میوه به ویژه گیلاس است. بیشتر اقتصاد شاندیز از صادرات محصولات باغی مانند گیلاس، سیب، زرد آلو و ... می چرخد که البته صنعت گردشگری شهر را هم نمی توان نادیده گرفت. ضمن این که مراکز خرید و تفریح موجود در شهر شاندیز، مجموعه توریستی پدیده شاندیز ، مجموعه ورزشی بزرگ ثامن شاندیز و مرکز خرید و تفریحی پدیده شاندیز همراه با سرزمین موج های خروشان است.

جاهای دیدنی و جاهای تفریحی شاندیز

جاهای دیدنی و جاهای تفریحی شاندیز به قدری فراوان است که نمی توان تمامی آن ها را به طور جزء به جزء بیان کرد. اما در این بخش از مطلب شاندیز شما با جاهای دیدنی و تفریح گاه های شهر شاندیز اشنا خواهید شد تا در زمان مراجعه به آن، بازدید از دیدنی های شهر شاندیز غافل نشوید و سفری دلچسب تر برای خود رقم بزنید.

شاندیز
پارک جنگلی شاهان دژ

پارک جنگلی شاندیز

پارک جنگلی در غرب شهر شاندیز قرار دارد و یکی از مکان های مهم برای شهروندان و گردشگران محسوب می شود. در پارک جنگلی شاندیز می توانید از پل معلق گذر کنید و به سمت جنگل ها و رودخانه ای که در آن طرف باغ جنگلی قرار دارد بروید. پارکینگ، سرویس بهداشتی، نمازخانه، رستوران و فروشگاه هم از امکانات این پارک جنگلی می باشد.

رباط ویرانی شاندیز

یکی دیگر از جاهای دیدنی شاندیز که قدمتی بسیار بالا دارد رباط ویرانی است که در روستایی به همین نام، در ابتدای جاده شاندیز قرار گرفته است. این رباط در واقع موزه ای از شغل مردمان گذشته شاندیز بوده که بیش از 150 شغل مختلف را در دید عموم به نمایش گذاشته است. ضمن این که رباط ویراین اکنون به موزه شغل و مردم شناسی مشهد نیز معروف می باشد.

شاندیز
رباط ویراین یا موزه مشاغل شناسی مشهد

سرزمین موج های خروشان مشهد

مفرح ترین و هیجان انگیز ترین جاهای دیدنی شاندیز، سرزمین موج های خروشان مشهد است که در ابتدای جاده شاندیز قرار گرفته و یکی از بزرگ ترین پارک های آبی سرپوشیده در ایران است. سرسره های مهیج، استخر، سونای خشک و بخار، خدمات ماساژ، حمام سنتی و ... نیز علاوه بر تفریحات در دسترس گردشگران می باشند.

باشگاه سوارکاری ارشاد مشهد

یکی دیگر از مکان های تفریحی و آموزشی شاندیز، باشگاه سوارکاری ارشاد می باشد که نه تنها برای اسب سواری، بلکه برای کارتینگ، پیست موتور کراس و پیست ماشین سواری نیز استفاده می گردد. این باشگاه سوارکاری در دوراهی طرقبه و شاندیز قرار دارد که کافه سنتی های بسیاری نیز در اطراف آن وجود دارد.

شاندیز
ادامه ساخت و ساز ها در مجموعه گردشگری و تفریحی شاندیز

مجموعه تفریحی و گردشگری پدیده شاندیز

به جرات می توان گفت شهر پدیده شاندیز که دارای مجموعه تفریحی و گردشگری و خرید می باشد، لوکس ترین و پیشرفته ترین شهر در اطراف مشهد خواهد شد. زیرا تمامی زیرسازها و معماری ها آن بر پایه مدرن بوده که یکی از هتل های مشهد به نام هتل پدیده شاندیز (در حال احداث) نیز در آن قرار دارد. مرکز خرید شاندیز هم با بیش از 100 برند ایرانی و خارجی محصولات متفاوتی را عرضه می کند.

چشمه قلقلی، جاذبه ای در روستای زشک شاندیز

چشمه قلقلی نامی است که شاید برای بیشتر شهروندان نا آشنا باشد، اما این چشمه زیبا و پرآب در روستای زشک شاندیز قرار گرفته و به دلیل قل قل آن به این نام معروف گشته است. از زشک تا چشمه قلقلی 4 کیلومتر فاصله وجود دارد که بیشتر طبیعت گردان حرفه ای به آن مکان می روند. چشمه قلقلی دَرب ورودی شما به سمت قله شیرباد، چمن و فلسکه است که می توانید برای بازدید از آن از سمت چناران بروید.

شاندیز
طبیعت پاییزی شاندیز مشهد

آرامگاه شیخ حافظ ابردهی

یکی از مهم ‌ترین شیوخ منطقه توس (حافظ بهاء الدین عمر ابردهی) نام دارد که در زمان های پیشین، جزئی از علمای بزرگ بوده است. اکنون آرامگاه این عالم بزرگ در زادگاه وی ( ابتدای روستای ابرده) قرار گرفته که به یکی از جاهای دیدنی شاندیز بدل شده است. حافظ بهاء الدین عمر ابردهی از تربیت یافتگان و مریدان اخی علی بوده که پس از شخص مذکور، جایگاه والایی نزد سلسله کبرویه داشته است.

روستاهای شاندیز مشهد

شهر شاندیز علاوه بر این که خودش جاذبه ای دیدنی است دارای روستاهای بسیار زیبایی نیز می باشد که از جاهای دیدنی شاندیز هم محسوب می شود. در این قسمت با روستاهای شهر شاندیز مانند ابرده و زشک آشنا می شوید که روستاهایی همچون خادر و ... هم جزئی از روستاهای شاندیز می باشد.

شاندیز
روستای ابرده در شاندیز

ابرده شاندیز یا همان بهشت مشهد

ابرده که به بهشت مشهد هم مشهور است اولین روستا بعد از شاندیز است که از مراتع سرسبز و دیدنی شکل گرفته و تفرجگاهی عالی برای تابستان به شمار می رود. این روستای بی نظیر در مسیر رودخانه زشک قرار گرفته که به واسطه همین موضوع، مناظر زیبا و آب و هوایی فوق العاده مطبوع دارد.

روستای ابرده در 25 کیلومتری  شمال غربی طرقبه و نیز 43 کیلومتری مشهد قرار گرفته است. در بخش جنوبی ابرده، کوه کنگ قرار گرفته و  رودخانه زشک هم در وسط روستا جریان دارد. روستای ابرده باغ هایی دارد که به پارک جنگلی شاندیز منتهی می شود. بافت و ساختار روستا به گونه ای است که یکی از اصلی ترین اهداف گردشگران مشاهده زیبایی، هنر و ظرافت آن است. رودخانه زشک که از کوه های سیاه خانی و گودرز، از رشته کوه بینالود سرچشمه می گیرد، از میان این روستا می گذرد.

شاندیز
منطقه ییلاقی زشک

زشک، نگین شهر شاندیز

یکی از جاهای دیدنی شاندیز، همین روستای زشک است که در انتها به روستای خور نیشابور می رسد. این روستای زیبا تمام و کمال است و زمستان های سخت و سرد و تابستان ایی خنک و دلپذیر دارد. بسیاری از رستوران ها و کافه سنتی های این روستا، مهیای پذیرایی از گردشگران هستند.

به جرات می توان گفت، زشک نگین شهر شاندیز است که از لحاظ جغرافیایی، در امتداد جنوب شرق سلسله جبال بینالود قرار گرفته است. فاصله مشهد تا روستای زشک 20 کیلومتر می باشد. این روستا در فصل زمستان تقریباً خالی از سکنه می شود چون هیچ سیستم گرمایشی پاسخگوی حجم سرمای زمستان زشک نخواهد بود.

مراکز خرید شاندیز

در شهر شاندیز مراکز خرید لوکس و پر زرق و بسیاری وجود ندارد و شهرت بازارهای شاندیز، منوط به صنایع چوب آن می شود. زمانی که شما وارد جاده شاندیز می شوید، با فروشگاه های بزرگ و کوچک از مبلمان، سرویس چوب و تخت خواب مواجه می شوید که در اشکال و برندهای گوناگون مشغول فعالیت هستند. تنها یک مرکز خرید لوکس در شاندیز وجود دارد که آن هم مرکز خرید پدیده شاندیز است.

مرکز خرید پدیده شاندیز

بزرگترین مرکز خرید در خاورمیانه پدیده ی شاندیز نام دارد که یکی از مراکز خرید لوکس مشهد نیز محسوب می شود. معماری مدرن و نمای این مرکز خرید به قدری شکیل است که با مراکز خرید بین المللی رقابت می کند. در این مرکز خرید شما می توانید از رستوران ها و فودکورت ها؛ هایپرمارکت، سالن پاتیناژ و ... لذت ببرید و همراه خانواده خود روزی عالی را سپری کنید.

شاندیز
خوشمزه ترین کباب ها در رستوران های شاندیز

غذای شاندیز چیست؟

یکی از غذاهای معروفی که در رستوران های شاندیز ارائه می شود و شهرت جهانی پیدا کرده است شیشلیک شاندیز است. این غذا را از تکه های گوشت گوسفند که معمولا 6 تکه است تهیه می نمایند که بسیاری از رستوران های ایران و جهان، این غذا را با همین نام تهیه و سرو می کند که البته شاید به ورژن اصلی آن که در شهر شاندیز تهیه می شود نرسند.

شیشلیک لذیذ ترین غذای شاندیز

شیشلیک غذای اصلی شاندیز بوده که یکی از معروف ترین و قدیمی ترین کباب های ایرانی است که روش پخت آن با کباب های دیگر کمی متفاوت است. به دلیل اینکه کباب شیشلیک از قسمت دنده گوسفند تهیه می شود مهم ترین بخش تهیه این کباب پختن آن می باشد. شیشلیک در شهرهای دیگر به صورت گوشت های تکه شده است اما در مشهد به همراه دنده به سیخ کشیده شده و بر روی زغال آن را کباب می کنند.

طرز تهیه شیشلیک در خانه:

برای تهیه شیشلیک باید از گوشت دنده گوساله یا گوسفند استفاده کنید، نکته مهم برای کباب خوب انتخاب گوشتی است که تازه و ترد باشد؛ بهتر است گوشت را با آب پیاز و مقداری فلفل مخلوط کنید و ۲۴ ساعت پیش از آماده کردن کباب، بگذارید بماند تا گوشت نرم شود. گوشت را به اندازه های یکسان ببرید، داخل کاسه ای پیاز رنده شده، ماست، زعفران دم شده، آبلیمو  روغن و مقداری فلفل بریزید و مخلوط کنید سپس گوشت را در این مایه بخوابانید و بگذارید حداقل یک شب بماند.

شاندیز
شیشلیک اصلی ترین غذای شاندیز

پس از استراحت، گوشت ها را به سیخ بکشید و بین هر دو  قطعه یک تکه کوچک دنبه قرار دهید، موقع کباب کردن بهتر است از ذغال استفاده کنید اما در صورت عدم دسترسی می توانید درون فر یا روی اجاق با حرارت متوسط شیشلیک ها را آماده کنید. شیشلیک ها را پس از آماده شدن با برنج زعفرانی، کره، گوجه کبابی، فلفل سبز کبابی و برش های لیموی تازه سرو نمائید. همچنین بهترین و سالم ترین نوشیدنی برای این کباب دوغ می باشد.

نحوه پخت شیشلیک در فر:

پس از مدت زمان لازم دنده ها را از یخچال خارج کنید سپس سس باربیکیو یا سس گوجه فرنگی را روی دنده ها بریزید ( در صورت تمایل ) و خوب مخلوط کنید تا دنده ها خوب به سس آغشته شوند، سینی فر را چرب کنید و دنده ها را داخل سینی قرار دهید و داخل فر با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد به مدت ۴۰ – ۵۰ دقیقه قرار دهید تا خوب برشته و طلایی شوند. (دمای فرها متفاوت است و شاید زمان بیشتری برای کباب شدن لازم باشد)

شاندیز
گیلاس اصلی ترین سوغات شاندیز

سوغات شاندیز

سوغات شاندیز صنایع دستی و مخصوصا پوستین دوزی است به صورتی که پوست و محصولات آن در شهر شاندیز مشهور است و به دیگر شهر های ایران هم صادر می شود. مهم ترین محصول باغی که در شاندیز تولید می شود، گیلاس می باشد. به عنوان سوغات می توانید صنایع دستی معروف این شهر مانند پوستین دوزی، کفش، چکمه، کیف و ... را خریداری نمایید.

دیگ سنگی و نمد بافی

نمونه ای ناب از هنر ایرانی در این شهر، سنگ تراشی است که با آن ظروف سنگی را می سازند و از این ظروف می توانید برای غذاهایی که نیاز به حرارت ملایم دارند استفاده نمایید. نمدبافی یکی دیگر از صنایع دستی شهر شاندیز است که از پشم گوسفند درست می شود و کسانی که به بیماری های روماتیسمی و استخوان درد مبتلا هستند می توانند از این محصولات در زندگی خود استفاده نمایند، هرچند که این محصول برای ساختن کیف، کفش، کلاه و دیگر محصولات پوششی نیز استفاده می گردد.

شاندیز
ظروف سنگی از سوغاتی های شاندیز

آینه کاری نیز در شهر شاندیز شهرت جهانی دارد و نمونه بارز آن را می توان آینه کاری های انجام شده در شبستان ها و تالارهای حرم امام رضا (ع) را مشاهده نمود. همچنین محصولاتی مانند فرش، گلیم، فیروزه تراشی که یکی از هنرهای بسیار زیبا با سنگ های فیروزه ی است که مختص همین منطقه می باشد.

رستوران های شاندیز مشهد

اگر به دنبال شکم گردی در مشهد هستید، شاندیز را در صدر لیست خود قرار دهید. رستوران بزرگ و مجموعه غذایی پدیده شاندیز معروف ‌ترین رستوران شاندیز است. البته از رساوران ارم، حاج حسن، رستوران مهستان در ابرده، رستوران سدروس و ... هم نباید غافل شد. در ادامه به شرح مختصر هر یک از این رستوران ها خواهیم پرداخت.

شاندیز
رستوران پدیده شاندیز

رستوران پدیده شاندیز

رستوران پدیده شاندیز را باید در بالای لیست بهترین رستوران‌ های شاندیز نیز قرار دهیم. فرقی نمی‌کند چه غذایی دوست داشته باشید چون با وجود رستوران بین‌المللی، لمکده، رستوران تابستانی و رستوران انتخاب آزاد حتماً یکی از گزینه ‌های محبوب شما در منوی رستوران پدیده شاندیز قرار خواهد داشت.

علاوه بر منوی بلند بالا رستوران پدیده شاندیز، سالاد بار این مجموعه هم پر از انتخاب ‌های متنوع است. فضای رستوران با وجود المان ‌های خاص، باغ پرندگان، فضای سبز و انواع آب‌نما، موزیک زنده و آلاچیق ‌ها بسیار دل ‌نشین است. فضای درونی رستوران نیز بسیار مجلل و شیک بوده که می طلبد قیمت غذاها در رستوران پدیده شاندیز نیز بالا باشد.

شاندیز
قسمت وی آی پی رستوران ارم

رستوران ارم شاندیز

یکی از برترین رستوران های شهر شاندیز، رستوران ارم شاندیز است که ماهیچه و شیشلیک های آن بسیار معروف می باشد. در این رستوران 2 قسمت ویژه و معمولی وجود دارد که هر سلیقه ای را پاسخگو است. در رستوران ارم فضای تابستانه و فضای زمستانه وجود دارد که مناسب با هر فصل مراجعه کنندگان می توانند از غذاهای این رستوران بهره مند شوند.

رستوران ارم شاندیز تمامی لبنیات اعم از کره، دوغ، ماست و سبزی را از محصولات باغی و شرکت خود تهیه می کند که تمامی آن ها سالم و ارگانیک می باشند. همین امر سبب شده تا مراجعه کنندگان رستوران ارم شاندیز بتوانند با خاطری آسوده از غذاهای شاندیز مانند شیشلیک و ماهیچه لذت فراوان ببرند.

 

رستوران حسین شیشلیکی

حسین شیشلیکی نامی آشنا در میان رستوران های شاندیز است که تنها غذای تخصصی آن، طبخ شیشلیک می باشد. با این که در منوی رستوران حسین شیشلیکی انواع کباب های کوبیده، سلطانی، جوجه کباب، دنده کباب و ... یافت می شود اما اصلی ترین غذای این رستوران شیشلیک است. رستوران حسین شیشلیکی فضایی تمیز و زیبا دارد و برای خانواده ها بهترین انتخاب از نظر قیمت غذا خواهد بود.

شاندیز
رستوران حاج حسن شاندیز

رستوران حاج حسن شاندیز

حاج حسن برند معروف رستوران ‌های زنجیره‌ای در مشهد است که شعبه شاندیز آن به دلیل داشتن فضای سنتی با تخت‌ های ایرانی در دل یک فضای سبز دل‌انگیز که رودخانه‌ای نیز از میان آن می‌گذرد، بسیار پرطرفدار است. پیشنهاد می‌کنم قبل از سر زدن به این رستوران تخت خود را رزرو کنید.

در این رستوران کیفیت نسبت به کمیت اهمیت بسیار بیشتری دارد به همین دلیل منو پرباری جلوی شما نخواهد بود. اما قطعاً هر غذایی که در منو قرار دارد کیفیت بالایی دارند. چلو گوشت رستوران حاج حسن در کل مشهد مشهور است و قطعاً یک انتخاب فوق‌العاده خواهد بود. حجم غذاها از حد معمول بیشتر است و شامل سرویس رایگان نیز می ‌شود. در این رستوران جای پارک اختصاصی برای میهمانان وجود دارد.

شاندیز
روییدن لاله از دل سنگ های شهر شاندیز

رستوران سدروس شاندیز

یکی از معروف ترین رستوران های زنجیره ای در مشهد که در شاندیز هم شعبه دارد، رستوران سدروس است. در رستوران سدروس شاندیز می تواید مراسم های عروسی و ضیافت های مجللی را برگزار نمایید. کیفیت غذایی بالا، تنوع بالای غذا، سالاد بار و ... از ویژگی های این رستوران شاندیز است. نا گفته نماند که قیمت غذاهای رستوران سدروس شاندیز هم بسیار گران می باشد.

رستوران شایگان شاندیز

یکی دیگر از رستوران های معروف شاندیز، رستوران شایگان می باشد که تمامی غذاهای بین المللی و ایرانی را در فضایی مجلل ارائه می دهد. این رستوران خوب شاندیز در لیست قیمت مناسب ترین رستوران های شهر شاندیز قرار می گیرد. شما می توانید همراه خانواده خود غذایی لذیذ و مقرون به صرفه را نوش جان کنید.

رستوران داریوش شاندیز

رستوران داریوش به جرات یکی از لوکس ترین و مجلل ترین رستوران ها در شاندیز است که منوی بوفه داشته و هر آنچه میل داشته باشید را در اختیار شما قرار می دهد. رستوران داریوش شاندیز فضای باغی همراه با قسمت مخصوص (وی آی پی) دارد که برای دورهمی های دوستانه بهترین گزینه می باشد.

شاندیز
موسسه آموزش عالی آزاد یا همان دانشگاه شاندیز

رستوران معلق شاندیز

سر زدن به رستوران معلق شاندیز، پیشنهاد منحصر به فرد ما به شما خواهد بود. چون می توانید از اتفاع 40 متری سرسبزی های شهر شاندیز را ببینید و غذای خود را نوش جان کنید. رستوران معلق شاندیز در دهکده شاندیز قرار دارد که از دیگر مکان های تفریحی و گردشگری شاندیز به شمار می رود. قیمت غذاهای رستوران معلق شاندیز بسیار گران است.

دانشگاه شاندیز و مراکز ورزشی

دانشگاه شاندیز مشهد در واقع همان موسسه آموزش عالی شاندیز بینالود است که دقیقا در مقابل سرزمین موج های خروشان مشهد واقع شده است. این دانشگاه شاندیز واحد هایی با عنوان مهندسی، زیست شناسی، کامپیوتر، آبخیزداری و کشاورزی، برق، روانشناسی، حقوق، گردشگری و ... را ارائه می دهد که جزئی از دانشگاه های معتبر ایران نیز می باشد.

شاندیز
ورزشگاه ثامن الائمه مشهد

مجموعه ورزشی ثامن الائمه شاندیز

استادیوم ثامن الائمه شاندیز ر سال 1373 در زمینی به مساحت بیش از 400 هکتار طراحی شد و پس از مراحل ساخت، سرانجام در سال 1384 به بهره برداری رسید. مجموعه ورزشی ثامن الائمه مشهد در ابتدای جاده حسن آباد واقع شده و از مشهد 10 کیلومتر فاصله دارد. اولین بازی که در این استادیوم برگزار شد، بازی میان ابومسلم خراسان و پرسپولیس تهران بود که تیم ابومسلم خراسان با برتری 1 به 0 از پرسپولیس برد.

کدام هتل های مشهد در شاندیز هستند؟

با این که در شهر شاندیز هتل های بسیاری وجود ندارد، اما یک هتل در این شهر وجود دارد که با نام هتل پدیده مشهد خوانده می شود. هتل پدیده مشهد قرار است بعد از احداث یکی از بلندترین، مجلل ترین و لوکس ترین هتل های مشهد باشد که در سطح ایران نمونه است. ولی اگر می خواهید در نزدیک هتل مشهد به شاندیز اقامت گزینید، هتل ثامن مشهد پیشنهاد ما به شما خواهد بود که یکی از هتل های 4 ستاره با کیفیت مشهد می باشد.

هتل ثامن مشهد در ابتدای جاده طرقبه و نزدیک جاده شاندیز قرار دارد که به راحتی می توان از این هتل به شهر شاندیز دسترسی داشت. اما برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هتل های مشهد در طرقبه می توانید بر روی آن کلیک کنید. البته اقامت در هتل های طرقبه و شاندیز تنها برای افرادی توصیه می شود که به دنبال ریلکس کردن هستند.

شاندیز
رضا حقیقی از چهره های مشهور شاندیز

شخصیت های شهر شاندیز

1-یکی از شخصیت های مشهور و سرشناس شهر شاندیز، رضا حقیقی می باشد که یکی از فوتبالیست های مشهور ایرانی می باشد. این بازیکن که در تیم پرسپولیس بازی می کرد و در تیم ملی هم حضور داشته است.

2-محمد دهقان یکی دیگر از شخصیت های معروف شهر شاندیز است که نماینده مجلس بوده و گام های مهمی را بریا شهر و مردم شاندیز برداشته است.

3-نخبه دیگر شهر شاندیز که نویسنده و پژوهشگر علوم در زمینه ورزشی است، مهدی موسوی نام دارد.

4-شیخ غلامعلی معینی از دیگر مشاهیر شهر شاندیز مشهد است که در سال های پیشین، سمت امام جماعت مسجد جامه شاندیز را داشته است.

شاندیز مشهد کجاست و چگونه از مرکز شهر به آن جا برویم؟

شهر شاندیز با این که از توابع مشهد محسوب می شود ولی به تازگی جزئی از شهرستان بینالود شده است. شاندیز فاصله ای غریب به 38 کیلومتر از شهر مشهد داشته و در همجواری نیشابور؛ طرقبه، گلمکان و چناران می باشد. توصیه ما برای آن دسته از گردشگرانی که رزرو هتل های مشهد نزدیک حرم مانند هتل درویشی مشهد را انجام داده اند این است که خود را با قطار شهری به شاندیز برسانند.

شاندیز
چگونگی دسترسی به شاندیز از هتل درویشی مشهد

بدین گونه که از هتل درویشی مشهد بیرون بیایید و وارد قطار شهری مشهد شوید. سپس از ایستگاه بسیج راهی ایستگاه آخر (وکیل آباد) شده و از آن جا با اتوبوس یا تاکسی به شاندیز و رستوران هایش بروید. اگر هم با خودروی شخصی قصد سفر به شاندیز را دارید باید به میدان حافظ، بزرگراه سردار سلیمانی (کلانتری سابق)، میدان تلویزیون، میدان آزادی، بزرگراه وکیل آباد و سپس شاندیز بروید.

توصیه دیگر سایت پرشین هتل به شما همراهان همیشگی این است که اگر به دنبال بهترین اقامتگاه ها متناسب با بودجه و سلیقه خود هستید، مشورت با کارشناسان هلدینگ پرشین هتل را از دست ندهید. شماره های 051،38096 و 051،38095 پل ارتباطی شما با کارشناسان به طور 24 ساعته خواهد بود.

بیشتر بخوانید :
منابع :