سد کارده مشهد در زمان های گذشته وجود نداشته است. در طی یک تغیر آب و هوایی، ناگهان کشف رود پر آب می شود و به صورت وحشتناکی می خروشد. این اتفاق باعث می شود تا قسمت هایی از شهر غرق آب شود که منطقه دریا در مشهد بیشترین آسیب را می بیند. به طوری که هم اکنون نام آن خیابان دریا است.

بعد از ساخت سد کارده، قسمتی از این رودخانه که در منطقه دریا قرار داشت خشک شد و این سد مهم به ثبت میراث فرهنگی مشهد رسیده است. رودخانه کشف رود پس از طی مسیر از مشهد به سمت ترکمنستان می رود. اکنون سد کارده سپری برای شهر مشهد و یکی از مناطق گردشگری طبیعی در مشهد به شمار می رود. نزدیک ترین هتل مشهد به این سد هتل دیپلمات مشهد است که در چهارراه راه آهن قرار دارد.

سد کارده مشهد
سد کارده مشهد

اهمیت سد کارده مشهد

کشف رود موجب پیدایش روستاهای زیادی در طول تاریخ بوده است. هچنین برای حفاظت از آب این رود غیر قابل پیش بینی، سد کارده مشهد بر سر راه آن احداث شد تا آب مورد نیاز شهر بزرگ مشهد را در فصول کم باران تامین نماید. وجود سد کارده در این منطقه، باغ های سرسبز و زمین های زراعی، امکان پرورش ماهی و ماهیگیری را بوجود آورده است.

آبشار آبگرم کلات بهشت پنهان در نزدیکی مشهد

همچنین وجود قورباغه ها و خرچنگ ها و سنجاقک ها و گل های خودرو به تنهایی توجه بسیاری از گردشگران را جلب می نماید. وجود یک غار در این منطقه نیز جاذبه ای برای کوهنوردان می باشد اما رفتن به این غار برای افراد عادی توصیه نمی شود. زیرا مسیر رسیدن به این غار خطر سقوط را به همراه دارد. همچنین در این غار استخوان هایی مربوط به انسانهای گذشته کشف شده است.

سد کارده مشهد
سد کارده مشهد

سد کارده مشهد کجا واقع شده است؟

سد کارده مشهد در دره کارده واقع شده است که در امتداد روستاهای تفریحی و زیبایی قرار گرفته است. از جمله این روستاها، دره آل بوده که قبلا راجع به آن صحبت شده است. این سد در جاده کلات واقع است و همانطور که در مطالب روستای پاژ بیان شد، مسیر کلات، اصلی ترین مسیر خراسان در قدیم بوده است و شهرهای پر رونقی همچون پاژ و شهر کاخ خورشید و رادکان در این مسیر بوده اند که در حال حاضر تنها جنبه گردشگری و کشاورزی دارند.

مکانی دلهره آور به نام دهکده چوبی مشهد

خشکسالی سد کارده مشهد

سال های اخیر به دلیل تابش مستقیم نور خورشید، افزایش دمای هوا و کاهش بارندگی، حجم آب ذخیره شده در پشت سد کاهش یافته که البته این موضوع از تعداد گردشگرانی که به این منطقه سفر می نمایند نکاسته است. اما به وضوح کاهش آب قابل رویت می باشد تا جایی که زمین های ترک خورده پشت سد و جلبک های نقش بسته بر آنها گواهی می دهند که اندکی پیش غرق در آب بوده اند و حالا فقط محل رویش خارهای خودرو هستند.

شاید بتوان امیدوار بود که دوباره همانند گذشته با یک تغییر اقلیمی ناگهانی کشف رود به رودی خروشان تبدیل شود و مشهد رو به خشکی را از کم آبی نجات دهد. البته قابل ذکر است این رودخانه اغلب همراه با باران های بهاری گاه و بیگاه طغیان می کند و افراد زیادی طعمه آن می شوند.

خشکسالی سد کارده مشهد
خشکسالی سد کارده مشهد

عمر مفید سد کارده

سد کارده مشهد سدی قدیمی نیست و در حال حاضر کاربری مصرفی دارد. اما طول عمر مفید سدها برای تامین آب آشامیدنی تنها 50 سال است. پس از این رسوبات ناشی از آب کاربری سد را تغییر می دهدمگر اینکه رسوب زدایی شود و این نیز نیازمند بودجه و تجهیزات می باشد.

همچنین در برخی موارد باغ ها و زمین های کشاورزی اطراف صدماتی به آب سد وارد می کنند. از جمله ورود فاضلاب و سموم شیمیایی به سد گونه های جانوری آن را تهدید کرده و کاربری مصرفی آن را تغییر می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هتل مشهد و …. می توانید با شماره های 05138096 و 09198906502 تماس حاصل فرمایید. کارشناسان مجرب پرشین هتل در 24 ساعت شبانه روز در خدمت شما عزیزان هستند.

بیشتر بخوانید :
منابع :