به گزارش پرشین هتل، تمام خانه های دهکده چوبی نیشابور از چوبی ساخته شده که موریانه قادر به جویدن آن ها نیست. تنها بخشی از قسمت های آشپزخانه و سرویس بهداشتی برای رعایت بهداشت کاشی و سرامیک می باشد. نیشابور یکی از شهر های نزدیک مشهد است که پیشینه ای کهن دارد.

این دهکده تماما چوبی شامل کافی شاپ، آلاچیق، کتابخانه، سوئیت، فروشگاه، نانوایی، موزه، مسجد، فضای باز سبز و محلی برای کشاورزی و دامداری و پرورش ماهی، پیست پینت بال و سوارکاری می باشد. لازم به ذکر می باشد که طرقبه از اراضی نیشابور در زمان های گذشته بوده است.

با مراکز تفریحی و گردشگری مشهد آشنا شوید

چوب های ضد موریانه
چوب های ضد موریانه

برای رزرو هتل مشهد و رزرو تور مشهد کافیست بر روی آن کلیک نمایید.دهکده چوبی نیشابور اولین بنای چوبی ضد زلزله در جهان می باشد که شبیه به یک کشتی وارونه است و در جهان بی همتاست. همچنین این دهکده طوری طراحی شده است که در برابر زلزله ای 8 ریشتری مقاومت داشته باشد. اگر در جاده مشهد به قسمت قدمگاه در حال حرکت هستید یک مسیر فرعی را خواهید دید که نامش جاده اسحاق آباد است. بعد از عبور از این جاده می توانید این جاذبه ی زیبا و شگفت انگیز ضد موریانه و ضد زلزله را ببینید.

آبشار آبگرم کلات، بهشتی پنهان

مسجد تار عنکبوتی دهکده چوبی نیشابور

مسجد چوبی نیشابور اولین مسجد چوبی جهان است که معماری آن شبیه به لانه عنکوبت است. تمام الوار چوبی بکار رفته در این مسجد همچون تارهای عنکبوت به صورت دوار در هم گره خورده است. چوب های رنگارنگ طبیعی از جنس توت و بلوط، گردو، زبان گنجشک، سپیدار و گیلاس و غیره در کنار هم خود نمایی می کنند.

نجاری دقیق کلبه چوبی نیشابور
نجاری دقیق کلبه چوبی نیشابور

در تابستان نیز اشعه خورشید را حفظ کرده و مانع از گرمای داخل مسجد با درجه بالا می شوند. محوطه سنگ فرش شده و محوطه سوارکاری منظره ای بی نظیر را بوجود آورده است که یادآور زندگی به سبک گذشتگان را تداعی می کند.

موریانه ها چوب های این مسجد دهکده چوبی را نمیخورند؟

منطقه ای که مسجد چوبی واقع شده است بسیار موریانه خیز می باشد همچنین مورچه ها در این مکان به وفور قابل رویت هستند اما این بنا بعد از گذشت سالیان دراز هنوز از آسیب این موجودات در امان مانده است. در ساخت دهکده چوبی نیشابور از ابتدا تمهیداتی برای در امان بودن آن از شر حیوانات موزی در نظر گرفته شده بود.

سد کارده مشهد سپر مشهد برای غرق نشدن

موریانه ها چوب درختان سرو و کاج و ساج را نمی خورند که در دهکده چوبی استفاده شده است و دیگر چوب ها طی یک روند شیمیایی با مواد نفتی اشباع شده اند تا در امان باشند. همچنین لایه های بیرونی این دهکده چوبی از آب باران در امان بوده است یعنی آنها نیز با انجام فعالیت های شیمیایی از رطوبت دور مانده اند.چگونه از نیشابور به دهکده چوبی برسیم؟

دهکده چوبی نیشابور
دهکده چوبی نیشابور 


اگر در جاده مشهد به سمت قدمگاه در حال حرکت هستید یک مسیر فرعی را خواهید دید که نامش جاده اسحاق آباد است. بعد از عبور از این جاده می توانید این جاذبه ی زیبا و شگفت انگیز ضد موریانه و ضد زلزله را ببینید. برای رزرو هتل مشهد و دیگر شهر های ایران از جمله نیشابور، می توانید به شماره های 05138096 و 09198906502 تماس بگیری تا کارشناسان پرشین هتل شما را راهنمایی کنند.

منابع :