به نقل از پرشین هتل، خانه اردکانی مشهد با توجه به کتیبه سر در بنا عمری نزدیک به یک قرن دارد. شواهد شفاهی نشان دهنده آن است که این خانه یک بار به فروش رسیده؛ و صاحب دوم این خانه که دولابیان نام دارد،سالانه مراسم سوگواری اهل بیت را در این ملک برای عموم برگزار می کرد.

شناخت بیشتر خانه ملک با یک کلیک

سازنده بنا مرحوم اردکانی بود که ملک نیز به او تعلق داشت که ایشان تاجر پنبه و روغن و پشم در مشهد بودند. با اینکه این ملک بعد از فوت اردکانی به خانواده دولابیان فروخته شد اما کسبه و اهل محل همچنان آن را خانه اردکانی می نامند. از هتل های مشهد نزدیک به این خانه تاریخی می توان به هتل آرمیتاژ مشهد اشاره کرد.

باغ ملک آباد درست است یا کاخ موزه محمد رضا شاه؟

خانه اردکانی مشهد یا همان خانه دولابیان
خانه اردکانی مشهد یا همان خانه دولابیان

طراحی خانه اردکانی مشهد

خانه اردکانی مشهد در سال 1384 به ثبت آثار ملی رسید اما دوباره در سال 1391 از این لیست خارج شد و دلیل آن هنوز مشخص نیست شاید این بنا نیز در طرح تخریب قرار بگیرد که از لیست خارج شده است. این خانه، خانه ای بزرگ است که به دو بخش تابستان نشین و زمستان نشین تقسیم می شود.

خانه تاریخی پیشه وران مشهد کجاست؟

معماری بی نظیر اتاق ها تعدیل کننده گرما و سرما می باشد. قسمت شاه نشین، تنورخانه، آب انبار، حوض، ایوان، کاشی کاری با رنگ های زیبا به سبک پهلوی، این خانه تاریخی را از سایر خانه های تاریخی مشهد متمایز می نماید. خانه به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می شود که قسمت جنوبی با اتاق های وسیع تابستان نشین و قسمت شمالی با اتاق های کوچک زمستان نشین هستند.

خانه تاریخی توکلی یا خانه اجنه؟

خانه اردکانی مشهد
خانه اردکانی مشهد، سال 1384 به ثبت آثار ملی رسید

اتاق های کوچک نزدیک به تنورخانه و مطبخ قرار دارند که حاکی از وجود کنیز و آشپز در خانه می باشد. آب انبار این خانه از بین رفته است ولی انبارهای آذوقه هنوز وجود دارند. نمای دیوارهای داخلی به سبک قاجاری تزئین شده ولی نمای خارجی خانه به سبک پهلوی است.

خانه تاریخی داروغه مشهد در نزدیکی خانه اردکانی

این امر نشان می دهد یا بنا بازسازی شده و یا نمای خارجی آن با تاخیر ساخته شده است. تغییرات زیادی در بنای اصلی این خانه ایجاد نشده، تنها چند آجر برای عدم نفوذ اطراف پنجره ها و کمی سیمان در دیوارهاست که حضور صاحبین خانه در سال های اخیر را نشان می دهد.

باغ خونی مشهد و حادثه ای تلخ

خانم دولابیان صاحب دوم خانه اردکانی
خانم دولابیان صاحب دوم خانه اردکانی

صاحب جدید خانه اردکانی مشهد و درخواستی از امام رضا(ع)

خانم دولابیان صاحب دوم خانه اردکانی است که در اظهارات خود می گوید: قبل از خرید این خانه از امام رضا (ع) خانه ای بزرگتر خواستم تا روضه هایی برای اهل بیت برگزار نمایم. در همین افکار بودم که ناگهان همسرم پیشنهاد داد که خانه بزرگ اردکانی ها را خریداری کنیم. پس از شکر خداوند و از این که درخاستم اجابت شده بود تصمیم گرفتم برای هرکدام از اهل بیت عصمت و طهارت روضه هایی را در این خانه برگزار کنم.

کاروانسرای باباقدرت مشهد یا رستوران سنتی؟

طراحی خانه اردکانی مشهد
طراحی و نمای خانه اردکانی مشهد

چگونه به خانه اردکانی مشهد برسیم؟

برای رفتن به خانه ی اردکانی مشهد باید به منطقه طلاب بروید و یا از درب طبرسی حرم به سمت خیابان وحدت حرکت کنید. 2 راه پیش روی شما عزیزان وجود دارد.1- با خط 2 قطار شهری مشهد در ایستگاه مفتح پیاده شوید و با یک تاکسی به خانه اردکانی برسید.

تاریخچه محله نوغان مشهد را بخوانید

2- یا این که با اتوبوس های خط 83 که از پایانه امام رضا حرکت می کنند در ابتدای خیابان توحید پیاده شوید. برای رزرو هتل مشهد و دیگر اطلاعات مربوطه با شماره های 05138096 و 09198906502 تماس گرفته تا کارشناسان پرشین هتل شما را راهنمایی کنند. در ادامه آدرس دقیق خانه اردکانی مشهد را ذکر کردیم. وحدت 21، کوچه صفار هروی، بن بست دوم ، سمت چپ پلاک 127 – خانه اردکانی ها

منابع :